Skocz do zawartości

2 drożny system lub dobrane głośniki do aktywnej z niskim podziałem do 1200zł nowy/uzywany


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na dzień dzisiejszy posiadam system Focala PS165 FX Niestety nie doczekał się montażu. Nie do końca jestem przekonany do jego punktu podziału 3,6khz chciałym coś cięte niżej skompletować.

Co możecie polecić z gwizdkiem ktory wytrzyma cięcie 2-2.5 khz?

Czy szukać zestawu, czy kupić głośniki rożnych marek? Oczywiście zwrotnica nie jest mi potrzebna, podział będzie aktywny.

Nie ukrywam, że chciałbym przetworniki o klasę wyżej od mojego focala.

Budżet około 1200zł mogą być używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie jeśli się mylę ale te Focale to zestaw z podobnej półki cenowej. Nie odsluchałes go a z góry zakładasz że Ci się nie spodoba? Zainstaluj go, odsłuchaj i jak będziesz potrafił powiedzieć czego Ci brakuje to wtedy można myśleć. Sam punkt podziału to tylko liczba i nic nie powie o brzmieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie jeśli się mylę ale te Focale to zestaw z podobnej półki cenowej. Nie odsluchałes go a z góry zakładasz że Ci się nie spodoba? Zainstaluj go, odsłuchaj i jak będziesz potrafił powiedzieć czego Ci brakuje to wtedy można myśleć. Sam punkt podziału to tylko liczba i nic nie powie o brzmieniu.

Częsciowo masz rację, ale nie powiesz, że podział częstotliwości w systemie 2 drożnym nie ma znaczenia. Im więcej na górze tym lepsza "scena" grająca przed słuchaczem. Nie bez powodu bardzo drogie zestawy (helix, morel) mają cięcie w okolicach 2khz. Gwizdek focala tego nie wytrzyma może da radę do 3khz spadnie jego moc w okolice 60W i to max. Poza tym nie ma nigdzie wykresu dla tego wysokotonowca.

 

Ok, budżet zbliżony, ale trzeba wziąć pod uwagę, że odchodzi zwrotnica a ona jest cenowo zawsze 1/3 systemu. Poza tym nie wykluczyłem używanych komponentów. Focala nie chciałem ruszać bo na dzień dziejszy jest nowy nieużywany. Będę mieszał będzie używany. Nie wiem, może skuszę się na odsłuchy bo fakt mieć nie słuchać i sprzedać głupia sprawa...

 

Moje pytanie było trochę wyprzedzające co jeśli focal mi nie przypasuje? Może są jakieś fajne zestawy bez zwrotnicy lub zestawienia róznych marek. Np coś od scan speaka (tu raczej używka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski podział nie świadczy o dobrej stereofonii. Jest to jeden z czynników ale mniej istotny. Ważniejsze jest zgranie fazowe głośników tzn. żeby ich fazy pokrywały się w jak najszerszym zakresie oraz głęboki revers null.

Żeby to osiągnąć niezbędne są pomiary a także wyrównanie offsetów czyli centr akustycznych głośników oraz prawidłowa filtracja oraz odpowiednie kąty z których promieniują głośniki.

 

Podział na 2kHz jest bardzo niskim podziałem i w konstrukcjach Home audio mało używanym z racji tego, że niewiele głośników wysokotonowych ma bardzo małe zniekształcenia harmoniczne w tej okolicy. Przeważnie jest to 2200Hz do 4000Hz. W CA często jest to od 3 do 5khz.

 

Mając taki zestaw spróbował bym jak to zagra.

 

Pytanie jeszcze co to znaczy aktywnie?

Radio z dsp

Procesor starszy jak h700

Procesor nowszy jak Helixy

 

Bo jeśli radio lub h700 to one oferują tylko filtry Buterwortha elektrycznie i bez pomiarów nie będziesz wiedział jaki filtr tworzy się akustycznie i te 2 rozwiązania wymagają modelowania filtrów poprzez EQ. Helixy mają juz wszystkie rodzaje filtrów łącznie z custom więc jest łatwiej ale i tak pomiar jest bazą do poprawek na słuch.

 

A i TW z 2 krotnie niższym parametrem FS tweetera i niskimi zniekształceniami harmonicznymi do niskich podziałów przeważnie kosztuja tyle ile chcesz przeznaczyć na całość.

 

Powodzenia, pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Tak jak napisał kolega wyżej, nie każdy tweeter może grać nisko i wszystko zależy od jego częstotliwości rezonansowej (FS). Im dalej (wyżej) od tej częstotliwości jest cięty głośnik, tym mniej zniekształceń będzie odtwarzał. Innymi słowy będzie mu łatwiej grać i zrobi to bardziej jakościowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...