Skocz do zawartości

Modyfikacja audio BMW E39


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, na początek chcę zaznaczyć że nie jestem melomanem, jednak jakość dźwięku nie jest mi obojętna więc jestem kimś po środku... Seryjne nagłośnienie w E39 (standardowe) gra jak telefon, nie da się opisać tej tragedii, moim poprzednim autem było E60 z nagłośnieniem HI FI (powyżej standardu a poniżej logic7) i te HiFi było dla mnie w zupełności wystarczające. Teraz w E39 mam oryginalne duże kolorowe radio navi 16:9, zmieniarke w bagażniku, jednak nagłośnienie standard i jest to druzgocąca wada tego auta. 

 

Powiedzcie mi czy macie jakieś doświadczenia z nagłośnieniem w E39? Jest to samochód użytkowy, na codzień i nie chciałbym pakować w jego audio tysięcy złotych... Co mogę w nim zrobić żeby zagrało to trochę lepiej i pojawił się jakiś realny bas? Czy za około 500-800zł jestem w stanie zrobić coś żeby ten samochód zaczął grać? Skrzynia w bagażniku odpada, bo nie mogę zagracać przestrzeni bagażowej. Dzięki za rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem tematy, dzięki za linki. Jednak wszyscy robili tam car audio na dość grubo, na początek myślę że wymienię swoje Ori głośniki w drzwiach (jeden i tak trzeszczy) na coś większego . Co kupić za 200-300 zł w rozmiarze 165mm pod same radio ? Mam radio oryginalne BMW navi 16:9 duże kolorowe, ponoć ma jakąś tam moc a jeżeli będzie słabo to wtedy się zapoda jakiegoś wzmaka na ten przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje Ci szukać 13tki które zagrają w komorach oryginalnych. Ale o gólnie nie spodziewaj się bassu z 13tek. Chociaż ktoś kiedyś tu pisał o jakiś emphasera 13tkach w dziale giełda które nawet coś tam tego basu dawały...(napisał naj niżej grające 13 z jakimi miał doczynienia) A może pomyśl i za te 800zl uda się przejść na jakiś wyszym model org audio który występuje w e39 hi fi czy logic7? Nie wiem czy tam taki był bo się nie zaglebialem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zostaje Ci szukać 13tki które zagrają w komorach oryginalnych. Ale o gólnie nie spodziewaj się bassu z 13tek.

 

Chyba przesadzasz, to raz, a dwa, to i 16 w drzwiach nie grają jakoś basem specjalnie, od tego jest subwoofer.

 

 

 


A może pomyśl i za te 800zl uda się przejść na jakiś wyszym model org audio który występuje w e39 hi fi czy logic7

 

To już lepiej okleić te komory matami, napchać watoliny i włożyć np. Morel Maximo w 13 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje Ci szukać 13tki które zagrają w komorach oryginalnych. Ale o gólnie nie spodziewaj się bassu z 13tek. Chociaż ktoś kiedyś tu pisał o jakiś emphasera 13tkach w dziale giełda które nawet coś tam tego basu dawały...(napisał naj niżej grające 13 z jakimi miał doczynienia) A może pomyśl i za te 800zl uda się przejść na jakiś wyszym model org audio który występuje w e39 hi fi czy logic7? Nie wiem czy tam taki był bo się nie zaglebialem...

Logic7 było w nowszych beemkach, w e39 było DSP i to szału też nie robiło, a sporo przeróbek i koszta spore. Poprzednio miałem BMW E60 i tam było właśnie Hi FI i mnie troche rozpuściło bo przyjemnie to grało (jak dla mnie!).

Reasumując będę szukać 16,5 i jakiegoś wzmacniacza skromnego tylko pod te głośniczki. Subwoofer w bagażniku chyba raczej odpada, zwykła skrzynia mi nie odpowiada bo nie chcę zagracać bagażnika, a zabudowa MDF w boczek do e39 touringa to 300zł, do tego głośnik + kable + lepszy wzmacniacz... i koszta się mnożą. Nie potrzebuję kosmicznego basssu i mam nadzieję że same głośniki 16,5 coś tego basu dadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogus ma racje za 800zł możesz zrobić jak on mówi. Maty, do tego jakieś używane woofery 13cm i można by dołożyć konwerter rca lub wyprowadzić z org radia rca i do tego jakiś wzmacniacz np ostatnio widziałem alpine 3523 za 50zł na all i powinno się zrobić dużo lepiej jak na fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czytam od dłuższego czasu posty na temat car audio w BMW e39 i mam mętlik w głowie. Podobnie jak ty herbatnikowy chce polepszyć audio w BMW. Nie jestem wymagający, ale z tego co wyczytałem podstawą jest wygluszyc dobrze drzwi, możesz włożyć 13 nastki, ale większość poleca 16stki co wiąże się z Mdfami. Jak już głośniki to najlepiej wzmacniacz i tak droga się nie kończy. Ja jak na razie kupiłem radio pod bmw e39 na androidzie 4gb ram etc. Teraz szukam dobrego zestawu. Niestety nie potrafię się przekonać do skrzyni basowej. Auto ma mi służyć na co dzień, wożę dzieci. Każdy z was który robi car audio wie że dobrego bassu samymi głośnikami nie uzyskam. I budowanie sceny zaczyna się od dobrych głośników z przodu, bassu z tyłu i wzmacniacza. Ja chciałbym uderzyć w 16nastki z przodu system odesperowany, dobrze wygluszyc drzwi, dystanse z mdfu. Celuje w dobre jakości okablowanie. W tył też chcę włożyć głośniki takie jak są fimowo czyli 13nastki, mają grać dla pasażerów, dlatego przychodze z zapytaniem. Zestaw głośników na przód:

1. HERTZ MPK 165.3 PRO MILLE cena (800zl),

Moc MAX - W 220

Moc RMS - W 110

Impedancja - Ω 4

Pasmo przenoszenia - Hz 40 ÷ 22,5k

Skuteczność - dB SPL 92

Zwrotnica LPF - 3,5kHz/-6dB okt.

Zwrotnica HPF - 3,5kHz/-12dB okt.

Rozmiar Woofera mm - 165

Głębokość montażowa Woofera mm - 63

Rozmiar Tweetera mm - 29

2.na tył HERTZ MPK 130.3 MILLE PRO (700zł)

Moc MAX - W 200

Moc RMS - W 100

Impedancja - Ω 4

Pasmo przenoszenia - Hz 60 ÷ 22,5k

Skuteczność - dB SPL 91

Zwrotnica LPF - 3,5kHz/-6dB okt.

Zwrotnica HPF - 3,5kHz/-12dB okt.

Rozmiar Woofera mm - 130

Głębokość montażowa Woofera mm - 57

Rozmiar Tweetera mm - 29

 

Oba zestawy to zestawy odseparowane. Głośniki zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić szerokie pasmo przenoszenia oraz bardzo niskie tony. Nie potrafię się przekonać do skrzyni basowej. Czytałem na zagranicznych forach że same głośniki w sobie dają bass. Taki zestaw wyjdzie kupę kasy jeszcze musiałbym poszukać dobrego wzmacniacza który to uciągnie. Jest ktoś taki na forum który doradzilby mi w tej kwestii? Jak to rozwiązać żeby nie montować skrzyni basowej. I do mocnego zestawu za jakim wzmacniaczem się rozglądać czy moc wyj. RMS/4Ω:4x75W wystarczy? Budżet jest ale jak uzyskać dobry dziwięk z przodu a z tyłu lekki bass bez montażu głośnika bass owego w podłokietniku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieja rozne alternatywy (suby pod fotelami, czy montaz 6.5" mikrosubow we wrotach) ale to wymaga troszke wiedzy i kombinacji bo na podstawie basowej sie nie konczy, czasu bo nie uda sie tego zrobic od strzala, i gotowki bo nie bedzie tanio a i troche trzeba sprzetu przerzucic by osiagnac jakis efekt.

W tym wypadku najprosciej bedzie zrobic zabudowe suba w boczku/kole zapasowym tym samym oszczedzajac przestrzen bagazowa.

Pamietaj ze kazde odejscie od najprostszego schematu bedzie droga przez meke jezeli brak Tobie wiedzy, a na koniec moze sie okazac ze oczekiwales lepszych efektow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z pantralaliński, bo on przerabiał temat grania w E39 i mógłby Ci coś pomóc... Z mojej strony zacznij od dobrego wygłuszenia drzwi, bo to jest podstawa, o której kiedyś ja nie wiedziałem(w sensie wiedziałem, ale zamiast to zrobić, to kombinowałem na skróty :>) i byłem zawiedziony tym co wyszło, w sensie cieszyłem się. bo WTEDY to dobrze grało, ale jak zrobiłem porządnie drzwi, wsadziłem zestaw(6.5") ze średniej półki to się okazało, że to co robiłem to była jakaś porażka ;> Teraz mógłbym w sumie grać na samym przodzie, bo basu jest dużo, tyle że tapicerka zaczyna grać, a jednak sub to sub ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello

 

Wykonywałem niedawno projekt BMW akurat  ja dostałem E46 coupe  i nie wiem jak duże są różnice w budowie przednich drzwi .

Ale może coś podpowiem tymże  wpisem . 

 

 

pr8BsOuEqJcSY9o_iJTZYo33q0N0-K8W-Lpi75fb

 

 

 

Z całą pewnością pracy jest dużo i trzeba się bardzo przyłożyć . Ja akurat miałem w drzwiach m. in .  wycinanie blachy .

 

6sEGteSJmCTb0BIxqUMO0So7diOAkRk6fx2Jsr6o

 

 

Dystans musi być stabilnie osadzony ,przykręcony  solidnie  w trzech punktach . W moim przypadku użyłem dodatkowo  kątownika z blachy 3 mm .

 

IIGa3ZI1jblIJFCUIryMCb-BbM7ewvUqDbZF1tOi

 

 

Sam dedykowany dystans zakupiony u Baser-a  nie jest  jednak idealnie spasowany . Dodatkowo składam na taki specjalny klej ,wypełnił duże szczeliny i  stworzył  świetne połączenie. 

 

 

DAi3p8pCkQGv5Y4KQqg_M9ahQ1eOCg5eOdRKGwKN

 

W świetle wofera znajduje się prowadnica szyby .Aby zmieścić kosz głośnika musiałem dołożyć jeszcze jeden ring z mdf-u .

 

2hEdYR9VqoF27-M26e-79t-jN_3Yti_w5Yg29jqF

 

 

Co do matowania to droga przez mękę . No chyba że chcesz odwalić byle jak .To się nie dziw że jest słabo  i  że nie gra  :-)

 

Jest ciasno ,dużo zakamarków 

 

evTLADmj60i9GDpgmH7YpmQ4J9ZG2Bd-cFn8th0B

 

wyklejanie za belką  wzmacniającą uczy cierpliwości.

 

 

obuWyekMz7wi35zfRIDKqIkc3bXcpbD9qxn_gf7T

 

0Qjcg-kFtZ13JScc013KxJTJI1XcLEGOuq_X1GaV

 

ncSs62vW36E3Mezi67FZ_u5tzsz4pV4W3Bpymgo6

 

dSQqoGVsLTkTFnyBEicaV3GA8g-ldRL7dAiJjLVy

 

Otwory rewizyjne - wiadomo  jak traktujemy 

 

flr3Fm4CgbwEhETKws6SABOkoS9SFWJ_5-dXcvEm

 

 

Ale właśnie  ,  jak się zrobi to jak należy i poświęci czas     to - 

 

Przy zastosowaniu odpowiednich komponentów : przetworników ,okablowania ,zasilenia , napędu i ustawieniu rzecz jasna  

 

c-xBwLs4nz61gOkWMWL8SmDIm0TmWTY-qOmoWdKM

 

 

Można nie szukać subwoofera albo przynajmniej odsunąć w czasie potrzebę jego  montażu.

 

Serio można .

Tak ,tak  widoczne Dego SP 650 już nie raz udowodniły że w prawidłowej aplikacji to robią mega robotę . Nie straszne im 50 Hz  i dostając 100 W na kanał zagrają głośno .

Bez grającej tapicerki  :wink:

 

 

VpUrvtoMQsS8m2pbV8uWL0OjDAKfRgEi2KhYE8iX

7GIN9dps_dqzssgO6AEaJS6JpQAREJWtQfQjHqUV

 

 

 

-HsJraCQZoWHohRwNpYql12u1ar2OyGKoBzfhZLI

 

 

Z racji tego że odbiorcami są osoby  słuchające Hip-Hopu i muzyki opartej na basie to w tym  projekcie została użyta dedykowana skrzynia od Baser-a  na 12 calowy przetwornik .

 Do przedziału pasażerskiego  dźwięk dostaje się oczywiście przez otwór podłokietnika tylnej kanapy .

Tego typu rozwiązanie nie zabiera zbyt dużo i tak małego bagażnika, po uzbrojeniu w przetwornik jest gotowe do użycia od ręki

a także  pozwala na ewentualne szybkie pozbycie się skrzynki z auta.

 

q1s9kGvEqdQrPV9QIiK5Byd3qvvgi5DNGmCz6SFW

 

 

Zatem  przemyślane zakupy ,strategia montażu i masa,masa rzetelnej  pracy potrafi zaowocować w tej wielkości kabiny naprawdę mega bananem na twarzy  nie wspominając o akustycznym  masażu ciała .

 

 

 

 

A tak ode mnie -  dygresja warta uwagi :

Osobiście uważam i empirycznie już nie jeden raz się przekonałem że montowanie głośników w tylnych drzwiach to strata czasu i budżetu .

Dla pasażerów - he he -  bzdura powiadam.

 

Jak dobrze zrobisz i zasilisz system to poziomy  uzyskanej głośności są zupełnie wystarczające dla całego przedziału pasażerskiego.

W mojej Lagunie na ten przykład gdy jadę jako pasażer  (zdarza się ) nie siadam z przodu bo normalnie przez korekcję czasową ustawioną na fotel kierowcy tam

"kiepsko gra".

Co nie znaczy że ogólnie Lagunka jakoś tam  dobrze gra  :rotfl:

 

W ten sposób siadając na tylnej kanapie za kierowcą mam wygodę  i fajniejsze miejsce odsłuchowe z wystarczającą głośnością .  

 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem. Zacznę od dobrego wygluszenia drzwi, zajmę się przodem, a przecież zawsze mogę skrzynie dołożyć. Brak mi miejsca w sedanie dlatego tak odbiegam od skrzyni,a uwielbiam to BMW. Chyba będzie trzeba żonie zmienić auto na coś rodzinnego a to zrobić pod siebie. Więc dobrze wyglusozny przód, głośniki(budżet na głośniki do1000) + wzmacniacz (poszukam jakiegoś używanego z drugiej ręki, widzę że na forum też sprzedajecie) a później się zobaczy czy apetyt będzie rósł. Jeszcze pytanie co do sopranów(tweetow) ktoś może wie jaki rozmiar wchodzi w oryginalne miejsca w bmw e39 i okablowanie jakiej firmy polecacie kable RCA i głośnikowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Słuchajcie nie zakładam nowego tematu, bo sprawa jest ta sama czyli- audio w nieszczęsnym E39. Po trzykrotnej naprawie tunera, mam go już dość i myślę o zmianie radia , jakie mam opcje? Android wraz z całym panelem przypominającym oryginalne navi w miejsce fabrycznego ? Przyznam że dla mnie ma to średni sens, bo mam smartfona z podobnej wielkości ekranem i wieszam sobie go na kratkę, i to z telefonu używam nawigacji, więc te radio z androidem jest tak na prawdę zbędne. Czy mogę wsadzić w te miejsce zwykłe małe radio? Ile to by było roboty? Estetyka jest u mnie na dalekim planie, bo ten samochód nie jest obiektem kultu a jedynie wołem roboczym który ma jechać i dostarczać muzykę. Tym bardziej że te chińskie radio z androidem za 1200zł pewnie zagra jak kenwood za 200zł... to już wolę kupić coś co mi zagra fajniej, bo mam drzwi wygłuszone i głośniki 16 przyzwoite wsadzone. 

 

No bo jakie mam inne wyjścia? Nie ukrywam że koszta też mają znaczenie, nie chciałbym inwestować nie wiadomo ile w te auto. E39 2002  530d touring, w bagażniku tuner (niech go ch*j upali), zmieniarka na 6CD i czytnik DVD nawigacji. Najbardizej jestem skłonny wsadzić jakieś zwykłe radio, ewentualnie 2DIN w miejsce tego oryginalnego navi, zmieści się 2din tam?

 

Pozdrawiam wszstkich i liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...