Skocz do zawartości

Dopasowanie impedancji wej wzmacniacza do DAC'a


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 
Mam problem z połączeniem w samochodzie DAC'a na PCM2704 do wzmacniacza Blaupunkt gta4100 
DAC jest w najprostszej wersji - tak jak w nocie katalogowej 
https://www.google.pl/search?q=dac+pcm2704&tb...sAQIPA&biw=1920&bih=925#imgrc=r3PZGh9Piy_jCM: 
Na wyjściu audio dac'a z pcm jest filierek miedzy masa a sygnał rc 10om i 22nF oraz kondensator 100uF wpięty w tor audio. Ten własnie kondensator wymieniłem na MKP 3,3uF, ale efekt jest taki ze zginą mi cały dół pasma, nie ma basu, za to góra jest moim zdaniem lepsza. 
Wzmacniacz gra w mostku wiec impedancja wejściowa jest stosunkowo mała bo ok 23kom i myślę ze to jest własnie przyczyna zaniku dolnego pasma. Sprawdziłem w domu dac'a na innym wzmacniaczu który miał ok 45kom wejściowej rezystancji i basy były ok. 
Moje pytanie - jak zwiększyć rezystancje wejściową wzmacniacza? Czy dodanie rezystora np 100kom w szereg miedzy dac a wzmacniaczem pomoże. Czy nie pogorszy to innych parametrów? 

Druga rzecz z która nie mogę sobie poradzić to to ze DAC w chwili obecnej pracuje jako wzmacniacz do słuchawek, pin 21 HOST układu pcm2704 jest podpięty do zasilania. Chciałbym żeby dac przeszedł na niski pobór prądu i pracował jako wyjście liniowe. Przepiąłem ten pin do masy - nic to nie zmieniło. Podpinałem go przez kondensator 1uf mkp oraz bezpośrednio do masy - nic. Co robię nie tak? W nocie katalogowej http://www.ti.com/lit/ds/symlink/pcm2706.pdf nie znalazłem nic więcej, co trzeba by zrobić zeby dac działał jako wyjście liniowe a u mnie nie chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli DAC jest w wersji jak z noty katalogowej, to za kondensatorami 100u są rezystory 330 Ohm do masy, co daje filtr górnoprzepustowy o f=4,8Hz. Zmieniając kondensator na 3,3u przesunąłeś częstotliwość odcięcia na 146Hz więc nie ma się co dziwić że Ci bas zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zapomniałem dopisać ze tych rezystorów nie było na mojej płytce i testy robiłem tylko na kondensatorze 3,3u, wiec kwestie filtru górnoprzepustowego od 146hz u mnie raczej nie występuje. Gdzieś czytałem ze do impedancji 100 kom wzmacniacza dobiera sie kondensator wyjściowy 1uf, do powiedzmy 50kom pojemność powinno sie zwiększyć 2x. Z tego wynika ze przy mojej impedancji wejściowej 23kom,3,3uf powinien być ok ale nie jest. Chyba ze tu jeszcze o coś innego chodzi ? Puku co wsadziłem kondensatory elektrolityczne 47u ale nie satysfakcjonuje mnie to rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Witam
Mam problem z połączeniem w samochodzie DAC'a na PCM2704 do wzmacniacza Blaupunkt gta4100
DAC jest w najprostszej wersji - tak jak w nocie katalogowej
https://www.google.p...r3PZGh9Piy_jCM:
Na wyjściu audio dac'a z pcm jest filierek miedzy masa a sygnał rc 10om i 22nF oraz kondensator 100uF wpięty w tor audio. Ten własnie kondensator wymieniłem na MKP 3,3uF, ale efekt jest taki ze zginą mi cały dół pasma, nie ma basu, za to góra jest moim zdaniem lepsza.

 

Chyba szukasz czegoś czego nie ma , tak na dobrą sprawę jeden kondensator w tym systemie niczego nie jest w stanie poprawić , pomijając samopoczucie :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat może i dotyczy 1/2 kondensatora/ow ale mody sie na nim nie kończą. Dac dostanie oddzielne zasilanie z LT1083, chce go przerzucić w tryb niskiego poboru prądu przez co zniekształcenia THD+N: wychodzą w/g noty 0.006%. Do tego dojdzie wymiana wszystkich innych kondensatorów z smd na mkp. Nie twierdze ze skocze o 2 klasy wyżej z jakością dźwięku, ale takie modyfikacje sa b tanie - wiec dlaczego nie? Puki co wsadziłem na wyjściu elektrolity siemensa 47uf - tragedii nie ma ale mogło by być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCM2704 - stara, tania i na pewno nic w tych pieniądzach jej nic nie dorównuje. Nie twierdze ze zostanę z nią na zawsze tak jak i ze wzmacniaczem który az prosi sie o wymianę, ale puki co, w aucie to jeździ, mody sa tego dac'a tanie wiec dlaczego nie? Poza tym tak prosty dac + flac gra lepiej niz pewnie nie jedno radio za pare setek. Nawet lepiej gra niż karta SB audigy eax - co mnie mocno zdziwiło. (No chyba ze coś z karta w PC mam nie tak bo sam nie bardzo mogę w to uwierzyć ze taka karta przegrywa z daciem za 20 zl)

​W każdym razie będę próbował dalej zmian w dac'u, jak ktoś wie wyłączyć wewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy w pcm2704 to chcenie poczytam, podłączenie pin 21 do masy nic nie dało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś informację, że w ogóle da się wyłączyć wew. wzmacniacz słuchawkowy?

Na dole strony 15 dataszita masz opisane o co chodzi z tymi pinami 4 i 21 i czego dotyczy to ograniczenie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd wziąłem? Czytałem n tym na farum audiostereo i jeszcze jakimś. Mniejsza z tym. Wsadziłem z powrotem kondensatory mkp 3,3uf, z nim dałem rezystor ok 6kom, a jeszcze za kondensatorem w torze audio wpiąłem szeregowo rezystor 37kom. Dzieki temu ostatniemu poziom sygnału z DACa znaczenie spadł, o co tez mi chodziło bo wcześniej gain na wzmacniaczu musiał byc na min, a teraz jest możliwość regulacji i dopasowanie pod głośniki. Ale główną zaleta to ze znów słyszę bass z głośników, nic juz nie ścina pasma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...