Skocz do zawartości

Pomoc w doborze subwoofera


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Jestem trochę zielony w sprawach CA, więc zwracam się z prośbą do Was.

 

Otóż posiadam wzmacniacz Concord st150:

 

http://amp-performance.de/1250-Concord-ST150.html

 

I teraz potrzebuję dobrać do niego subwoofer.

 

Mam dwie skrzynie u znajomych, które mogę kupić, jedna to Magnat Ultra 300 Reflex lub skrzynkę z głośnikiem Lanzar OA12 z bass reflexem.

 

Czy któraś z tych skrzyń będzie grać z tym wzmacniaczem?

 

Chwilę temu podłączyłem głośnik od tuby aktywnej lark 8A 20cm, przewracał się w garażu więc myślę czemu by nie spróbować. Grał nawet przyzwoicie, ale po 10 min grania spalił się, pewnie przesadziłem z mocą i nie wyrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jutro się dogadałem to porównam, ale mam obawy czy nie spalę tych głośników. Wzmacniacz ma pokrętło level, dopiero to zauważyłem jak już spaliłem ten głośnik co miałem, było ustawione na max i nawet nie zwróciłem uwagi, radio głośno, muzyczka gra, basik słaby ale był, no i za chwilę smród, koniec basu i dym z bagażnika. No trudno.

 

 

A te głośniki co podałem wytrzymają przy tym wzmacniaczu?

A który Ty byś wybrał?
Mi pasowały by magnat, mam go prawie że u sąsiada, tylko że akurat kumpla od dwóch dni nie ma w domu i jutro dopiero mogę zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw ustaw dobrze wzmacniacz oprócz tego, że level skręć na minimum i powoli rozkręcaj na słuch również musisz na radiu ustawić cięcie subwoofera na 60-80Hz ponieważ na wzmacniaczu nie masz takiego przycisku a jak głośnik będzie Ci grał całym pasmem to nie dziwne, że się za chwile spali. Subwoofer jest od niskich tonów. Jeśli nie masz na radiu ustawień subwoofera to kiepski temat. Szukaj coś tam na radiu może LPF albo jakoś tak. Możesz podać model radia ? Ogółem wzmacniacz ma tylko 170rmsu więc jak ustawisz suba dobrze to nie powinno nic się spalić.

 

Magnat według producenta ma 300rms co jest na pewno zawyżone a Lanzar 150rms a to stara seria więc może i faktycznie tyle ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


może i faktycznie tyle ma.

 

Czego niby tyle ma?

 

 

 


jak głośnik będzie Ci grał całym pasmem to nie dziwne, że się za chwile spali. Subwoofer jest od niskich tonów. Jeśli nie masz na radiu ustawień subwoofera to kiepski temat

 

Jakieś nowości w dziedzinie CA? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego niby tyle ma?

 

 

 

 

Jakieś nowości w dziedzinie CA? 

Wnosisz coś do tematu czy próbujesz zabłysnąć profesjonalnym językiem CA ? Być może źle to sformułowałem ale chłopak zrozumiał co miałem na myśli i jak dla mnie to żadna nowość CA tylko bardziej wyjaśnione na chłopski rozum. Chyba logiczne, że głośnik niskotonowy nie ma grać jak reszta głośników w samochodzie tylko tam w przedziale 60-80Hz a skoro nie ma na wzmacniaczu ustawienia i nie miałby na radiu to chyba by to nie grało jak powinno. Jednak na radiu ma dobrze ustawione. Co to lanzara to domniemam, że prędzej będzie miał te 150rms jak podaje producent bo to raczej troszkę lepsza firma jak magnat ale to już tylko domysły a jeśli wiesz rzeczywiście jaką moc może przyjąć to mógłbyś to napisać dla wyjaśnienia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik nie ma żadnej mocy, może tylko przyjąć jej określoną ilość... To, że jest na nim napisane 150 czy 300w nie oznacza, że wytrzyma tylko tyle ani aż tyle (to jest zależne od wielu czynników). A kwestia wpływu pełnego pasma na spalenie cewki to już w ogóle fajna bajka... Tu ważniejszy jest hpf niż lpf... Żeby nie katować suba poniżej jego pasma. Lepiej zagra zapewne lanzar... Więcej trzody zrobi pewnie magnat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzisiaj dostałem suba dls w310b w małej zamkniętej skrzynce, powiem że gra nawet w porządku wzmacniacz ustawiłem na połowie regulacji i jak na razie 2h grał i nic mu się nie działo.

Może i przyjąłby trochę więcej mocy, ale nie chce mi się ryzykować że go uszkodzę. Wzmak ma 174rms  ustawiony na połowę a głośnik 120rms i 200max.

Jak na mój pierwszy zestaw na razie mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


wzmacniacz ustawiłem na połowie regulacji i jak na razie 2h grał i nic mu się nie działo.
Może i przyjąłby trochę więcej mocy, ale nie chce mi się ryzykować że go uszkodzę. Wzmak ma 174rms  ustawiony na połowę a głośnik 120rms i 200max.

 

To pokrętło to nie regulacja mocy. Poczytaj trochę faq, przyda Ci się. To, że pokrętło jest w połowie nie oznacza, że oddaje połowę możliwej mocy! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzisiaj dostałem suba dls w310b w małej zamkniętej skrzynce, powiem że gra nawet w porządku wzmacniacz ustawiłem na połowie regulacji i jak na razie 2h grał i nic mu się nie działo.

Może i przyjąłby trochę więcej mocy, ale nie chce mi się ryzykować że go uszkodzę. Wzmak ma 174rms  ustawiony na połowę a głośnik 120rms i 200max.

Jak na mój pierwszy zestaw na razie mi wystarcza.

Warto spróbować ze skrzynką Bass reflex. 

 

http://www.dls.se/econtent/files/609/man_performance_subs_eng_07.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...