Skocz do zawartości

Infinity Reference 1250 - zmiana rodzaju obudowy.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Obecnie mam Infinity Reference 1250 w obudowie band pass 4th. Auto to megane coupe I.

Chce zmienić obudowe na zamknietą dla lepszej jakości basu, chodzi o to, że w tej chwili bardzo dominuje ok. 40Hz (''przeleciałem'' system generatorem i około tej czestotliwości jest górka na ucho), bas nie jest szybki i z wyższym basem też jest problem (wiem, że przy tej konstrukcji paczki to normalne). Do tego mam w drzwiach głośniki tonsil 13cm, czyli aktualnie w sumie mam niezłą dziure w niskim paśmie, ale nie w tym rzecz teraz...

Z danych katalogowych wynika, że 1250 może przyjąć na siebie 300W rms, natomiast zasilam go Phase Evolution RS6, który może oddać do 480W rms(zmierzone) w kanale dla subwoofera. Nie raz zdarzało sie, że grałem na max. tzn do granic wytrzymałości, bez przesterów i głośnik to bez problemu wytrzymuje (i tak od jakichś 2 lat). 

 

Przez zmiane obudowy chce uzyskać lepszą liniowość przetwarzania niskich czestotliwości, gatunek muzyki nie ma u nic do rzeczy, poprostu nie chce żeby dominowały jakieś czestotliwości, ma być możliwie liniowo ale i duże natężenie dźwieku (przyzwyczajony jestem do estradowego ''powera'', lubie czuć dźwięk). Z manuala 1250 wynika, że może on pracować w obudowie każdego rodzaju.

 

Po ewentualnej zmianie paczki suba z racji tego, że mam małe woofery chce je uciąć dosyć wysoko powiedzmy 120-150Hz 24db/Oct (głównie chodzi mi o wytrzymałość mocową tych głosniczków), i żeby od tej czestotliwosci w dół grał juz sub w miare liniowo (z możliwie niskim zejściem).

 

Pytanie jest takie: czy po zmianie obudowy z pasmowo-przepustowej na zamkniętą nie spadnie wytrzymałość mocowa subwoofera (nie chciałbym w końcu go spalić podając do niego do 480W rms)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem po co jest Gain, wiem co to poziom sygnału, wzmocnienie napięciowe i od czego zależy moc. Zajmuje sie zawodowo m.in. dźwiękiem (estrada/studio) a w swoim życiu zbudowałem niejedno urządzenie elektroakustyczne.

Nie chodzi o sklecenie skrzynki i posłuchanie czy mi pasuje czy nie, bo brzmieniowo będzie lepiej. Zadałem inne pytanie a Ty nie doczytałeś. No nie pomogłeś... nic a nic :wink:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


nie chciałbym w końcu go spalić podając do niego do 480W rms

 

Czyli wiesz jak działa Gain i co Cię powstrzymuje żeby go nie użyć, by ocalić głośnik? 

 

 

 


może przyjąć na siebie 300W rms, natomiast zasilam go Phase Evolution RS6, który może oddać do 480W rms

 

Mierzyłeś? Sinusem? Może czas posłuchać muzyki, bo przy muzyce moc ...no ale to wiesz , co Ci będę pisał , przecież  na "scenie" robisz  :wink:

 

 


czy po zmianie obudowy z pasmowo-przepustowej na zamkniętą nie spadnie wytrzymałość mocowa subwoofera

 

Dziwne pytanie jak dla kogoś kto 

 

 

 


w swoim życiu zbudowałem niejedno urządzenie elektroakustyczne.

 

Budowałeś i nie wiesz jak zachowuje się głośnik w closed a jak w p-p ? Odpowiedz sobie na pytanie czym jest budowa p-p i dlaczego ... no ale tego Ci już nie pisze , bo jak jesteś takim "budowniczym" to sam wiesz , a nas tylko sprawdzasz  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiesz jak działa Gain i co Cię powstrzymuje żeby go nie użyć, by ocalić głośnik? 

na głośnik jest podawane do 480W rms i nic z nim sie nie dzieje w budzie pasmowo-przepustowej....nadal nie doczytałes mojego pytania z pierwszego wpisu w tym wątku.

 

 

 

Mierzyłeś? Sinusem? Może czas posłuchać muzyki, bo przy muzyce moc ...no ale to wiesz , co Ci będę pisał , przecież  na "scenie" robisz 

kpisz sobie ale pomijam to, natomiast dla Twojej informacji: na ''scenie'' np wzmacniacze o mocy rms 2x wiekszej od mocy rms głośników nie są niczym dziwnym i jakos nic sie nie pali i bardzo dobrze współpracuje, wzmacnianiacze wysterowane nominalnie...potrafisz to wytłumaczyć skoro juz wchodzisz w ''estrade''? Ja potrafię. Cuda, nie? Ja w przeciwienstwie do Ciebie nie jestem tutaj zeby z kogos kpić i ''sprawdzać go''

 

 

 

Dziwne pytanie jak dla kogoś kto 

to nie jest dziwne pytanie od kogoś, kto zajmuje sie dźwiekiem m.in. na scenie... uwierz, że nikt na ''scenie'' nie przekłada głośników z jednej obudowy w inną i sprawdza jak grają, ta praca polega na czymś nieco innym.

 

 

 

Budowałeś i nie wiesz jak zachowuje się głośnik w closed a jak w p-p ? Odpowiedz sobie na pytanie czym jest budowa p-p i dlaczego ... no ale tego Ci już nie pisze , bo jak jesteś takim "budowniczym" to sam wiesz , a nas tylko sprawdzasz 

urządzeniem elektroakustycznym nie jest tylko i wyłącznie buda+głośnik, jest nim również np. wzmacniacz, procesor dźwięku, mikser, przedwzmacniacz, korektor itp - gwoli wyjaśnienia - te i podobne urządzenia znam, wiem tez ''dlaczego i po co'' taka a taka obudowe stosuje sie do głosników, nie mam natomiast zbyt duzego doświadczenia z urządzeniami elektroakustycznymi stosowanymi w car audio dlatego jestem na tym forum, chce sie czegos dowiedziec a Ty mi nie pomagasz w tym, jedynie marnujesz nasz czas dlatego to ostatni moj post tego typu.

Jak narazie NIC nie wniosłeś do tego wątku. Czytałeś regulamin forum? Tam jest napisane mniej wiecej coś w tym stylu, że jesli nie masz nic konkretnego do powiedzenia to nie wypowiadaj sie nabijając jedynie licznik postów. Daj szanse bardziej kompetentnym od siebie osobom.

 

Albo może jeszcze inaczej, zadam pytanie w najprostszy sposób jaki tylko potrafie: czy głośnik samochowowy infinity reference 1250 300W RMS, który w obudowie pasmowo-przepustowej, przy sygnale muzycznym (różne gatunki muzyki) wytrzymuje do 480W RMS i ma sie dobrze, wytrzyma również do 480W RMS w podobnych warunkach ale w obudowie zamkniętej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam kolego że przy odcięciu które podałes dla suba/wooferów może być problem z subem grającym z dupki co nie jest ok.

Mimo tego że te tonsile to 13cm przy dobrze zrobionych drzwiach są w stanie byc odcięte 50-60Hz 12-18dB i grać bardzo dobrze pod tym piecem co masz. Sub wtedy ma mniejsze pasmo do przeniesienia i bedzie łatwiej ustawić go z przodu.

 

Czy przyjmie prawie 0,5kW ciężko powiedziec patrząc na moc 300W. Jedne glosniki mogą inne nie. Wg mnie nic się nie stanie jeżeli poprawie wyregulujesz gain i słuchasz muzyki a nie łupania basu (czyt. jesteś słyszący i wiesz że głośnik ma dość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na Twoje pytanie w 5s mozna uzyskac w google . Chcesz link ? Niestety tutaj nie dajemy ryb ...tylko wedke. Sprawdz co to obudowa p-p i juz bedziesz wiedzial jak zachowa sie glosnik w closed.

 

Co do ironii ...sory ale jak ktos pracuje na scenie , buduje obudowy p-p ( zakladam ze ten sub gra a nie tylko buczy) i takie pytania zadaje to albo sobie kpi i szuka zaczepki albo ... praca na scenie to niespelnione marzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakladam ze masz ori bude od producenta.

Mistrzu to co masz w bagazniku to g..o a nie buda bandpass... w prawidlowo zbudowanym bp 4rzedu( nie z plexi i ledow) buda miala by ok 90l i nic by nie dominowalo...

W closed go nie spalisz ale moze brakowac Ci miecha po przesiadce nawet z tak tandetnej budy ktora masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


w prawidlowo zbudowanym bp 4rzedu( nie z plexi i ledow) buda miala by ok 90l i nic by nie dominowalo...

 

Potwierdzam... I potrafi niezły bałagan przy okazji zrobić :) mam chyba jeszcze gdzieś projekt bp dla tego suba, robiłem z 10 lat temu takiego... Nawet grał a jak dostał 0.6kW to wyginał nexię w sedanie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za odpowiedzi.

Buda nie jest ori (nawet nie wiedziałem że Infinity oferowało gotowe suby z tym głośnikiem), zrobił ją ktoś kto ma niemałe pojecie i doświadczenie zarówno w budowie zestawów głośnikowych jak i naprawianiu samych głosników. Coś zmieniał w tym głosniku, chyba coś kombinował z cewką ale głowy nie dam bo to było tak dawno temu, że niepamietam. Budując subwoofer zaczął od manuala 1250, potem kombinował z objętościami obydwu komór; jeździł, słuchał, zmieniał i tak w koło aż doszedł do wniosku, że to jest to i zostawił. Gość słucha przede wszystkim house i w tej stylistyce sub gniecie niesamowicie, i przede wszystkim gra a nie ''buczy'' pomijając tą górkę w paśmie przenoszenia. Potem gość zmienił auto a sub powędrował do mnie po bardzo okazyjnej cenie - ot, cała historyja  :wink: Sub jest porządnie wykonany, jest bardzo ciężki i jak na to jakie oferuje natężenie dźwięku jest nieduży. I wszystko byłoby fajnie tyle, że oprócz house słucham wielu innych gatunków muzyki dlatego założyłem ten temat.

 

Link do manuala Infinity Reference 1250W:

https://www.manualslib.com/manual/282651/Infinity-1250w.html#manual

 

Licze sie z konsekwencjami zmiany typu paczki, no ale cos za coś, liniowość i szybkość kosztem natężenia dźwięku. Tyle dobrze, że jesli ten głosnik wytrzymał prawie 0,5kW w pasmowo-przepustowej to w zamkniętej też wytrzyma jak piszesz Mastah22...

Chodzi mi po głowie jeszcze inna opcja: czy istnieje głośnik, który w obudowie zamkniętej, przy tym samym wzmiacniaczu, bedzie generował podobne natężenie dźwieku do suba którego mam obecnie, ale ze wszystkimi zaletami obudowy zamkniętej? Pytam, bo mam praktycznie zerowe doświadczenie z głośnikami samochodowymi wiec z góry przepraszam jeśli to głupie pytanie (jestem w stanie zmienic obudowe/głośnik subwoofera ale wzmacniacza nie chciałbym zmieniać bo bardzo mi on odpowiada, tym bardziej, że i tak nie miałbym juz mocy w aucie do zasilenia większego piecyka jesli byłaby taka potrzeba)


Demondemidi, byłbym bardzo wdzięczny  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Licze sie z konsekwencjami zmiany typu paczki, no ale cos za coś, liniowość i szybkość kosztem natężenia dźwięku.

Czyli doskonale wiesz jakie skutki taka podmianka przynosi?

 

 


czy istnieje głośnik, który w obudowie zamkniętej, przy tym samym wzmiacniaczu, bedzie generował podobne natężenie dźwieku do suba którego mam obecnie, ale ze wszystkimi zaletami obudowy zamkniętej?

Chyba aż tak skutecznych głośników  w closed to nie znajdziesz, inna sprawa, że closed to zupełnie inne granie niż otwarta. Poza tym jak już, to rozpatrywać możesz grę suba względem całego zestawu i taka zamknięta skrzynka w aucie może się skończyć wymianą przodu lub jego części. Przy zakładanym przez Ciebie cięciu woofera 120-150Hz 24db nie będziesz mógł liczyć na liniową pracę całego dołu a zgrabne poklejenie woofera ze subem już będziesz musiał całkiem odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zdecydowałem, że zrobię (tzn zlecę komuś bo aktualnie czasu/miejsca/narzędzi brak) bude zamkniętą do 1250 i zobacze jak to bedzie grać. Jeśli coś nie bedzie mi odpowiadać bedziemy myśleli może nad innym głośnikiem.

 

Manual 1250 mówi o 35,4 litra objętosci dla closed. Robić taką objętość budy czy może macie jakieś sugestie?

 

Jest tutaj ktoś z Kielc lub okolic kto podjąłby sie zmontowania paczki pod ten głośnik? Oczywiście nie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Chyba aż tak skutecznych głośników  w closed to nie znajdziesz, inna sprawa, że closed to zupełnie inne granie niż otwarta. Poza tym jak już, to rozpatrywać możesz grę suba względem całego zestawu i taka zamknięta skrzynka w aucie może się skończyć wymianą przodu lub jego części. Przy zakładanym przez Ciebie cięciu woofera 120-150Hz 24db nie będziesz mógł liczyć na liniową pracę całego dołu a zgrabne poklejenie woofera ze subem już będziesz musiał całkiem odpuścić.

Z tego co sie orientuje to głośniki samochodowe mają raczej niską skuteczność, poniżej 90dB, a 1250 z danych katalogowych ma 93 wiec myśle, że całkiem nieźle. Jesli jednak doszłoby by do zmiany głośnika to trzeba byłoby znaleźć głosnik, który po pierwsze ma wiekszą skuteczność i po drugie wytrzyma 0,5kW... No ale może 1250 w zamknietej bedzie dobrze. Co do podziału z wooferem to tak wstepnie sobie założyłem ale wcale nie jest powiedziane, że tak musi być - wszystko wyjdzie ''w praniu'' na ucho. Głównie chodzi mi o to żeby odciążyć woofery od niskich częstotliwości ze względu na ich moc, żeby ich nie uszkodzić. Z tego co pamietam te tonsile mają do 60W rms a Phase Evolution RS6 w mojej konfiguracji daje koło 100W rms na te tonsile (mam podział aktywny, kanały 1 i 2 na DLS t25 czyli znikoma moc, kanały 3 i 4 Tonsile, i kanały 5 i 6 mostek na sub 1250)


 

 


Zawsze można zrobic 2 litry większa potem klockami z drewna zmniejszać ;)

dobry patent, tylko, że w moim małym samochodziku jest mały bagażniczek w którym liczy sie każdy cm^3 objętości  :hyhy: .

Ewentualnie mozna byłoby potem zrobić kolejną bude z już skorygowaną objętością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...