Skocz do zawartości

Ledy do podwieszanego sufitu


komar830
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Robie w pokoju remont i sufity podlogi itp zamierzam oswietlic tasmami Led Rgb. Zestawy jakie widzialem z zasilaczem i pilotem do sterowania maja po 5m i stad moje pyt. Potrzebuje duzo wiecej niz 5m wiec jak sie domyslam skoro zasilacz jest na 5m musial bym kupic kilka zestawow (chyba ze sie myle i pociagnie wiecej) i jak podlaczyc sterowanie zeby dzialaly wszystkie jakie bd mial a nie odcinkami osobnymi pilotami... Najlepszym rozwiazaniem bylby jeden zasilacz z zapasem mocy zeby podlaczyc wszystko pod jedno zrodlo i sterownik tylko czy taki dostane ? Ktos moze przerabial ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz możesz kupić i taki, że wystarczy na 10m ale Twoim problemem będą wtedy spadki napięcia na tak dużym odcinku. Rozwiązaniem jest albo zastosowanie kilku zasilaczy albo wielopunktowe podanie prądu.

 

 

Poza tym... taśmy RGB są dużo gorsze niż jednokolorowe. Biały kolor wypada w nich bardzo kiepsko ale co kto woli...

 

 

Aha... Zasilacze nie są na 5m tylko mają określoną moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem firme na alledrogo co dobieraja wszystko pod wymiar. Najwyzej podam im kilka odcinkow jakich potrzebuje i wyrownam potencjaly z zasilacza zeby na kazdy odcinek dac osobno napiecie. A sterownik tez bedzie jeden. Nie zalezy mi na bialej barwie tylko raczej wlasnie na mozliwosci jej zmiany. A zabudowane bedzie to w przygotowanych wnekach gdzie sladu nie bedzie po nich. Z tego co widze do 50mb mozna miec u nich odcinek. Jak z tym jest w praktyce nie mam pojecia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie do końca jest to takie proste. Polecam poczytać: 

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=137730

w skrócie - moc deklarowana a moc pobierana przez pasek ledowy jest zależna od sposobu ich podłączenia, tak samo i jasność świecenia całej taśmy, ma to też wpływ na jej żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest proste laczenie bo chce zrobic kilka odcinkow niektore pod wlacznik oswietlenia inne na czujnik ruchu, kolory zmieniac za pomoca pilota ale nie wszystkie naraz zeby choinka sie nie zrobila. Gdyby wystarczylo podlaczyc 5m odcinek czy dluzszy i polaczyc rzeczywiscie problemu by nie bylo ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taśmy lutowałem. Dość precyzyjna robota ale wszystko poszło gładko i bez problemów. Połączyłem 3 taśmy w odcinek około 14 metrowy i mam do tego jeden mocny zasilacz.

Niestety, pomimo tego, że moc zasilacza jest wystarczająca do tej ilości taśmy, to kolory bledną wraz z odległością. Im dalej tym kolor mniej nasycony i bledszy.

Można użyć kilku źródeł zasilania z użyciem jednego sterownika o ile to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niestety będziesz musiał iść na kompromis. O ile przy diodach białych różnic się mogą tylko jasnością na większej odległości to RGB beda się różnic kolorem. Najprostszym wyjściem bez używania wzmacniaczy jest przy np 10-12m jest podłączenie nie na końcu taśmy a w środku. Jeśli jest jeszcze dłuższa to proporcjonalnie tak żeby odcinki taśmy nie przekraczały 5-6m (niektórzy kłada do 8 m). Wystarczy przedłużyć kabel zasilający i ułożyć go przy taśmie led. Nie jest to skomplikowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze są nawet 200W, aczkolwiek, szeregowo możemy podłączyć max 5m (zalecane) taśmy, każdy kolejny odcinek 5m, podłączamy równolegle. Są np. zasilacze, które mają już wyprowadzone odpowiednią ilość par przewodów do podłączenia taśmy.  Trzeba też zwrócić uwagę na max obciążalność sterownika, przeważnie jest to 2A na kanał czyli 72W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, i ja się podłącze pod temat, zależy mi na mocnym światle by oświetlić dobrze blat kuchenny, myślałem nad kolorowymi ledami ale ktoś wyżej pisał że biała barwa w kolorowej taśmie daje słabe światło, poniżej rysunek na szybko malowany gdzie będą listwy pod led, dodam że nie mam żadnej korony i halogenów nad blatem.

 

post-12739-0-26842000-1454099402_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Witam, i ja się podłącze pod temat, zależy mi na mocnym światle by oświetlić dobrze blat kuchenny, myślałem nad kolorowymi ledami ale ktoś wyżej pisał że biała barwa w kolorowej taśmie daje słabe światło, poniżej rysunek na szybko malowany gdzie będą listwy pod led, dodam że nie mam żadnej korony i halogenów nad blatem.

 

Umiejscowienie jak najbardziej okej ale wytłumacz mi po co Ci ta lista na dole? Żeby oślepiała Twoją kobite gdy będzie Ci robić obiad :D ? Jak dl amnie kompletnie bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam szanowne grono.

Chciałem się skonsultować jaki ledy wybrać do podwieszanego sufitu? Nigdy się tym nie interesowałem, a teraz wynikła sytuacja, że na szybko trzeba coś wybrać. Są jakieś marki lepsze i gorsze? Światło lepiej ciepłe czy zimne? Jaki zestaw 5-metrowy z pilotem byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to i tak chińszczyzna więc super różnicy nie dostrzezesz. Warto podjechać do lokalnego sklepu z ledami, w większości miejscowości są takie, tam mają kilka taśm podłączonych i widzisz jak świecą. Oczywiście tak czy siak trzeba zaryzykować bo inne warunki panują w sklepie inne w domu.

Ja osobiście polecam światło zimne białe, jest jeszcze dość fajne ale drożej wychodzi światło neutralne daje fajny efekt kiedy np masz podwieszony sufit lub puszcasz pod szafkami kuchennymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o barwe, to sprawa indywidualna, kwestia gustu. Natomiast jeśli chodzi o wytrzymałość (trwałość) to wybieramy taśmy niezalewane, ze względu na lepsze chłodzenie ( chyba, że ze względu na miejsce montażu taśmy,  musi być zachowana odpowiednia hermetyczność ). 

Jeśli możemy przeznaczyć na taśme LED troche więcej grosza to proponuje spytać się sprzedawcy o taśme "premium", są one trwalsze oraz występują w różnych opcjach pod kątem mocy (5,7,9,14W/m) i nie kiedy producent daje na nią 3 lata gwarancji (koszt około 100-250pln za 5m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolor to faktycznie najfajniej wypada neutral ale jest on dostępny w droższych taśmach. Te standardowe tanie są albo ciepłe albo zimne. Zimny kolor jest dobry jako dekoracja np jakieś podświetlenie pod meblami, nad meblami itp itp. Nie nadaje się wg mnie natomiast jako jedyne oświetlenie pomieszczenia (na ledach przykładowo 5050 spokojnie można oświetlić kilkoma metrami cały pokój) bo barwa na poziomie 5000-6000k jest dość męcząca. Dodając do tego jeszcze jeśli kupimy taniochę, słabe odwzorowanie kolorów to jest już całkowita tragedia. Najbardziej optymalna jest barwa neutralna czyli 4000k. Warto też patrzeć na parametr CRI, który powinien być większy niż 90. Taka taśma to już faktycznie większy koszt. Pytanie również na ile parametry będą zgodne z tym co producent napisał :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura. Mam dużo mocniejszy zasilacz niż wymagany, a kolor wraz z odległością bledną i to dość znacznie.

Próbowałem już z kilkoma zasilaczami i żaden nie był w stanie zasilić taśmy w taki sposób ażeby kolor był równomierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...