Skocz do zawartości

Modyfikacja fabrycznego radia w Citroen C5


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podłączyć wzmacniacz oraz subwoofer do fabrycznego radia Blaupunkt RD4 N1

 

Drzwi są solidnie wygłuszone, przetworniki to zestaw Helix B62C. Może nie są to super głośniki, ale fabryczne radio to też żadna rewelacja. Nie jestem bardzo wymagający w sprawie audio w samochodzie, bo muzyki tak na poważnie słucham w domu na dobrym sprzęcie. W samochodzie ma mnie tylko nie drażnić, a na razie trochę drażni. Nie chcę też inwestować w samochód kilku tysięcy, bo wolę to przeznaczyć na jakiś sprzęt do domu.

 

Leży mi w garażu subwoofer i wzmacniacz. Chciałbym przynajmniej spróbować to podłączyć i zobaczyć jaki będzie efekt.

Czy w radiu RD4 da się wyprowadzić wyjście liniowe, z przed końcówki mocy? Był już temat na forum o wyjściu liniowym z tego radia, ale nie było konkretnej pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że koszt takiej operacji równy będzie z wartością radia, ale to radio ze względu na centralny wyświetlacz, system parktronik i sterowanie z kierownicy trudno zastąpić. Są inne, ale cena ponad 2000 pln. Poczytałem trochę i jeżeli będę dorabiał RCA, to na pewno sam. Mam tylko pytanie, czy muszę rozewrzeć wejście na końcówkę mocy, czy po prostu się wpiąć w odpowiednie miejsce (w razie konieczności przez kondensatory) namierzone po specyfikacji.

 

Na pewno zrobię też próbę podłączając sub bezpośrednio pod wyjście na tylne głośniki. Sub mam 2 głośnikowy, więc można go wpiąć bezpośrednio w końcówkę 2-kanałową. Z tyłu głośniki i tak mam skręcone na 0 w radiu, bo tylne drzwi mam nie wygłuszone. Kiedyś w domu miałem tak podłączony sub do wzmacniacza z wyjściem na dwa komplety kolumn - bas był delikatny ale robił swoje.

 

Zastanawiałem się też, czy nie zastąpić oryginalnej końcówki mocy wzmacniaczem klasy D lub T. Na Aliexpress chińczyki sprzedają takie moduły 2x50W już od 12€. Pamiętam jak kiedyś kupowałem do domu amplituner z cyfrowym wzmacniaczem klasy D. Była to już wyższa półka i jego brzmienie bardzo mi odpowiadało i odpowiada nadal. Szczególnie w połączeniu z gramofonem i przedwzmacniaczem lampowym. Kwestia tylko jakiej jakości są te chińskie końcówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Poczytałem trochę i jeżeli będę dorabiał RCA, to na pewno sam.

 

Doczytałeś dokładnie, bo co chwilę potem się okazuje że i tak nie gra to tak jak trzeba ...

 

 

 


Lepiej kup konwerter RCA i podłącz go pod tylne głośniki.

 

Kolega nie napisał żebyś kupował konwerter za 10zł  ...poczytaj forum, bo temat przerabialiśmy i to nie raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiajac inne radio zmiast org tracisz tylko obsluge kompa(typu ustawianie godziny), dzwiek z czujnikow parkowania(na wyswietlaczu dalej sie wszystko wyswietla) i nie ma sterowania z kierownicy. Ale jakosc dzwieku wynagradza wszystkie te drobne niedogodnosci;) Z reszta sterowanie radia z kiery mozesz miec spowrotem jesli kupisz adapter do radia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi brakuje Pioneera, którego miałem w poprzednim samochodzie. Miał m.in. chyba wszystkie możliwe filtry i sterowanie subwooferem. Nie wspomnę o jakości, która w samochodzie mnie zadowalała w zupełności. Na razie odpada wymiana radia, bo adapter do kierownicy kosztuje prawie 500 pln i parktronik, o ile da się przepiąć na brzęczek, to nie będzie wyciszał radia i nie będzie lokalizował przeszkody odpowiednim głośnikiem. Na razie pokombinuję z konwerterem lub dorobieniem wyjścia RCA bezpośrednio z radia.

 

Nie znalazłem na forum jednoznacznej oceny jakości konwerterów. Jaki polecanie do sub-a, a jaki do wzmacniacza głównego? Coś pośrodku, jak np. HLC-2 ? Do sub-a może być jakiś tańszy?

U chińczyków jest jeszcze taki:

http://www.aliexpress.com/item/Car-Speaker-to-RCA-Line-Level-Converter-Adaptor-High-to-Low-Frequency-TSK-TD-22-With/32274632482.html?spm=2114.01010208.3.46.OclW6A&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201644_1_505_506_503_504_301_502_10001_10002_10016_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10004_401_10009_10008,searchweb201560_5,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6449&btsid=e2da78b8-edb4-4d93-8d08-46211b233bfd


Wstawiajac inne radio zmiast org tracisz tylko obsluge kompa(typu ustawianie godziny), dzwiek z czujnikow parkowania(na wyswietlaczu dalej sie wszystko wyswietla) i nie ma sterowania z kierownicy. Ale jakosc dzwieku wynagradza wszystkie te drobne niedogodnosci;) Z reszta sterowanie radia z kiery mozesz miec spowrotem jesli kupisz adapter do radia

 

Ustawianie zegara w Citroenie C5 MK3 jest z kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeżeli kogoś interesuje, to udało mi się bez problemu wyprowadzić sygnał sprzed końcówki mocy. Sub działa super i można go regulować balansem tył-przód.

Jest tylko jeden mały problem. Parktronik używa wszystkich głośników do lokalizacji przeszkody i podczas cofania nie słyszę sygnałów. Obserwacja samego wyświetlacza nie jest zbyt wygodna ani bezpieczna. Myślałem aby założyć przekaźnik, który sterowany sygnałem ze światła cofania, załączał by tylne głośniki. Mogę przeprogramować parktornik, aby sygnalizował brzęczkiem, ale lokalizacja dźwiękowa jest bardzo przydatna, szczególnie jeżeli ma się dobry słuch.

 

Mam pytanie, czy chwilowe dołączeni tylnych głośników do radia podczas cofania nie stworzy żadnych problemów, przy jednoczesnym podłączeniu wzmacniacza i subwoofera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz za pomocą Lexi czy Diagu opcje wzmacniacz, w ten sposób nadaje sygnałem jak z przed końcówki wzmacniacza.

 

Na wyjściach głośnikowych podaje sygnał z przedwzmacniacza (niski poziom) ?

Da się tak ustawić sam tył?

 

Tak czy inaczej, to nie umożliwi głosowej lokalizacji przeszkody, bo wzmacniacz subwoofera ma filtr dolno-przepustowy i odcina pisk parktornika. Muszę w jakiś sposób uruchomić tylne głośniki podczas cofania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...