Skocz do zawartości

Alpine ustawienie filtrow dla suba/przodu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewne nurtujące mnie pytania sprzęt jaki posiadam to:
Alpine 9853r

Przód Maximo ze zwrotkami podpięte pod Alpine 3542

Sub jakiś pioneer 30cm podpięty pod axtona c400x2

 

Co do zwrotek i aktywki, chciał bym na przód uciąć pasmo od góry żeby wf sie zbyt mocno nie wysilały a jako ze we wzmaku nie mam filtrów to muszę to zrobić przez radio. A w subie chce uciąć przez radio te 20-25hz tez przez hpf, a na wzmaku będzie jak dotychczas odcięty lpf w granicach 80.

 

Jako ze radyjko mam od nie dawna to dopiero poznaje jego funkcje wiec kieruje sie z prośba o pomoc do "starych" wyjadaczy tych fajniutkich grajków. W radiu mam "przełącznik" w pozycji 2way, ale nie jestem pewien co do ustawień w x-over(crossover) sa tam ciecia lpf jeśli się nie mylę (regulacja w granicach 20+/- do 200hz+/- nie pamiętam dokładnie) wiec żebym mógł uciąć pasma które chce potrzebuje hpf wiec przełącznik powinien być w pozycji 3way, zgadza sie?

I teraz tak, czy jeśli ustawie ciecie na suba hpf 20-25hz to czy zwrotka we wzmaku również mi zadziała (włączony lpf na 80+/-) i będzie tak jak to sobie zaplanowałem? Ze sub zagra mi w tych granicach 20-80hz?

 

I tak samo z przodem odetnę tylko te niższe rejestry poprzez hpf a reszta górnego pasma poleci do zwrotek które to sobie juz podziela na głośniki.

 

Z góry WIELKIE dzieki za pomoc, pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak 9835, ale ostatnio była rozmowa ze 9855 nie ma HPF w paśmie suba, podejrzewam ze 53 ma podobnie.

Jeśli korzystasz ze zwrotek z zestawu, to nie musisz przełączać na 3way zeby mieć HPF na front.

Filtr LPF na wzmaku będzie działał niezależnie od HPF w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przodu i hpf, to zwrotka z zestawu odcina pasmo np. do 200hz ze wf gra powyżej tej częstotliwości? Bo wydaje mi sie ze nie dla tego chciałem mu odciąć te pasma żeby go nie "przytłaczać" bo od tego mam suba żeby ogarnął te niższe rejestry.. 

I z tego co się naczytałem to tak większość robi, tylko w większości przypadków byly to ciecia na wzmaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotka z zestawu dzieli tylko pasmo miedzy wf i tw, nie filtruje woofera od dołu, śmiało możesz zrobic to na radiu za pomocą HPF.

A przełącznik w radiu na 3 way ustawiasz jak chcesz zrezygnować ze zwrotki z zestawu i podzielić wszystko na radiu, ale to juz taka bardziej zaawansowana zabawa, no i dobrze by było mieć 4ch piecyk na sam przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa prosta:

 

- HPF dla suba to nic innego jak subsonic, czyli jak ustawisz na 20 Hz, to suba zagra tak, jak pisałeś, czyli w przedziale, LPF na wzmacniaczu suba podetnie jak należy.

 

- HPF dla frontu odetnie najniższe częstotliwości, żeby przodu nie męczyć.

 

Co do HPF (subsonic) z poziomu radia w ustawieniu 2 Way, to raczej nie ma, nawet nie przypominam sobie, że w 3 Way jest, bo 55 już kawał czasu temu miałem. W Clarionie mam. Sprawdź w Axtonie, jeśli miał byś osobne pokrętła od filtrów LPF i HPF, to w większości można to na piecu zrobić. Pytanie, czy sub siedzi w BR, czy w zamkniętej ? Jeśli w zamkniętej, to subsonic jest zbędny raczej

 

Edit: widzę, że jest jeden potencjometr od filtrów, więc wzmacniacz odpada..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Mehow napisał, nie musisz używać pełnej zwrotnicy 3 Way, a tylko w 2 Way załączyć HPF na front.

 

 

 


A czemu nie dać na suba lpf z radia a z pieca hpf?

 

W zamkniętej sub mechanicznie nie "poszaleje" w ekstremalnych zejściach, ja testowałem zamknięte skrzynki z odcięciem Subsonic, dla mnie grał sub zdecydowanie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam kwestie pracy suba a skupiam się na wymaganiach założyciela tematu ;)

 

Dla mnie temat prosty... 

 

Z poziomu radia hpf na front i lpf na sub a z poziomu pieca hpf na sub... Wszystko co można w tym temacie powiedzieć a jednocześnie na tyle proste i podstawowe, że i sam temat zbędny.

Edytowane przez Demondemidi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tylko problem taki, że HPF masz od 50 Hz

 

Nie jestem właścicielem sprzętu więc go nie znam, ale to właśnie miałem na myśli pytając

 

 

 


A czemu nie dać na suba lpf z radia a z pieca hpf?

 

Przecież nie będę sprawdzał każdego sprzętu po kolei, właściciel mógł o tym wspomnieć i po temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przejdzie coś takiego:

-Radio w tryb 3way i zmienić możliwości cięcia w TW Setup.

-Zestaw przedni pod HIGH i masz dostępny HPF

-Suba podłączyć pod MID i masz dostępny LPF I HPF.

 

W starszych radiach różnie bywało z odblokowywaniem tych niskich cięć tweetera, ale może zerknij jak wygląda to u Ciebie.

W instrukcji od Twojego radia jest teoretycznie napisane, że z podziałem można zejść nie niżej, niż 1kHz.

Wg. instrukcji do mojej 9887 jest możliwość, że z podziałem na przód można zejść nawet do 20Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale śmieszne kombinacje...

Ja rozumiem, że teoretycznie HPF to to samo co subsonic ale osoby piszące o zastosowaniu HPF jako subsonica na wzmacniaczu, nie mają bladego pojęcia jak to wygląda w rzeczywistości. Jak już ktoś wspomniał skala filtracji HPF nie zaczyna się od przysłowiowego zera tylko od np 50hz.

 

 

 


Z poziomu radia hpf na front i lpf na sub a z poziomu pieca hpf na sub... Wszystko co można w tym temacie powiedzieć a jednocześnie na tyle proste i podstawowe, że i sam temat zbędny.

 

Z pewnych względów producenci oddzielają filtr HPF od subsonica.... A pomyślałeś chociaż o stromości zbocza? HPF/LPF masz w większości 12db/oct, subsonic z założenia wymaga zastosowania wyższego rzędu jeśli filtrujemy częstotliwości poniżej 20hz.

 

 

 

 


Może przejdzie coś takiego:

-Radio w tryb 3way i zmienić możliwości cięcia w TW Setup.

-Zestaw przedni pod HIGH i masz dostępny HPF

-Suba podłączyć pod MID i masz dostępny LPF I HPF.

I takie kombinacje dla suba w i tak zamkniętej obudowie..? Przypomina mi się nawet temat o filtracji suba w obudowie zamkniętej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Z pewnych względów producenci oddzielają filtr HPF od subsonica.... A pomyślałeś chociaż o stromości zbocza? HPF/LPF masz w większości 12db/oct, subsonic z założenia wymaga zastosowania wyższego rzędu jeśli filtrujemy częstotliwości poniżej 20hz.

 

Za przykład niech posłuży choćby rodek 2180a, hpf od 10Hz w opcji bp służy jako subsonic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Może przejdzie coś takiego:

-Radio w tryb 3way i zmienić możliwości cięcia w TW Setup.

-Zestaw przedni pod HIGH i masz dostępny HPF

-Suba podłączyć pod MID i masz dostępny LPF I HPF.

55R i 53R -> obie mają tą opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnych względów producenci oddzielają filtr HPF od subsonica.... A pomyślałeś chociaż o stromości zbocza? HPF/LPF masz w większości 12db/oct, subsonic z założenia wymaga zastosowania wyższego rzędu jeśli filtrujemy częstotliwości poniżej 20hz.

To takie chyba pisanie dla nabicia postów. Czy znasz jakiś problem lub przeciwskazanie dla ustawienia HPF z większym tłumieniem, niż 12dB/oct? Wytłumacz mi proszę tony_tr, co będzie złego w ustawieniu HPF dla subwoofera na 20Hz 24dB/oct?

 

I takie kombinacje dla suba w i tak zamkniętej obudowie..? Przypomina mi się nawet temat o filtracji suba w obudowie zamkniętej :P

Wytłumacz mi proszę tony_tr, w jaki sposób obudowa głośnika (dowolnego typu, możesz sobie wybrać) ograniczy moc, która dostarczana jest na cewkę w celu wykonania ruchów, których składowymi są częstotliwości z zakresu w/w filtra (autor sugeruje 20-25Hz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wytłumacz mi proszę tony_tr, w jaki sposób obudowa głośnika (dowolnego typu, możesz sobie wybrać) ograniczy moc, która dostarczana jest na cewkę w celu wykonania ruchów, których składowymi są częstotliwości z zakresu w/w filtra (autor sugeruje 20-25Hz).

 

Chodzi o to, że tu obudowa jest filtrem.

 

 

 

 

 


To takie chyba pisanie dla nabicia postów. Czy znasz jakiś problem lub przeciwskazanie dla ustawienia HPF z większym tłumieniem, niż 12dB/oct? Wytłumacz mi proszę tony_tr, co będzie złego w ustawieniu HPF dla subwoofera na 20Hz 24dB/oct?

 

Nie czytasz dokładnie. Powtarzasz to samo co napisałem z tym, że wyrażasz to tak jakbyś napisał coś całkiem nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Chodzi o to, że tu obudowa jest filtrem.

Jest filtrem akustycznym, "nie pozwoli" ruszać się nadmiernie membranie, ale nie elektrycznym - nadal na cewkę dostarczysz tę samą moc.

 

 

 


Nie czytasz dokładnie. Powtarzasz to samo co napisałem z tym, że wyrażasz to tak jakbyś napisał coś całkiem nowego.

Czytałem. Podałem rozwiązanie dostępne prawdopodobnie w przedstawionym przez autora odtwarzaczu. Chce on odfiltrować bardzo nisko subwoofer od dołu, nie ma w tym nic złego, więc wszystko jest dobrze. Po czym spotykam się z Twojej strony z próbą negacji tego rozwiązania albo ze zbędną dywagacją.

Mam na myśli ten wątek:

 


Z pewnych względów producenci oddzielają filtr HPF od subsonica.... A pomyślałeś chociaż o stromości zbocza? HPF/LPF masz w większości 12db/oct, subsonic z założenia wymaga zastosowania wyższego rzędu jeśli filtrujemy częstotliwości poniżej 20hz.
Co chciałeś tym wnieść do rozwiązania problemu zgłoszonego przez autora?
Następca w/w odtwarzacza umożliwia, przy zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu, na filtrację suba od dołu 20Hz 24dB/oct. Kolega zmej chyba chciał potwierdzić, że w starszym modelu da się zejść z filtracją kanału High (w wypadku autora jest to zestaw przedni) do wartości wystarczającej do cięcia woofera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, jeśli w radiu da się tak ustawić to jak najbardziej ok. Wcześniej chodziło mi o wypowiedzi związane z adaptacją filtra HPF jako subsonica na wzmacniaczu (co nie zawsze wyjdzie). Okej nie będę już dotykał kwestii jaki jest sens tak "wydziwiać". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


które prawdopodobnie to umożliwia?

Umożliwia. Przeliczając w 3way zwrotkę radia i wyłączając zbocze na wyjściu High (w ustawieniach) można przód podłączyć pod High schodząc nawet do 20hz (zbocze 6-24db), a wyjście na Mida w tym przypadku podpinamy do sub'a pozwalając na wszelkie możliwe cięcia od 20 do 200hz HPF i od 20hz do 20Khz LPF zboczem od 6 do 24db.

A żeby nie było to tak pięknie jak brzmi na starcie, tym samym tracimy możliwość podbicia sub stąd wg mnie tą calom sprawę radzę traktować bardzo teoretycznie bo nie przyniesie to korzyści których się tak mocną autor tematu próbuje doszukać  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...