Skocz do zawartości

DLS RW10i Focal FPP 1000 - filtr subsoniczny


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam taką zagwozdkę mój wzmacniacz ma wbudowany filtr subsoniczny 35hz (on-off 24db), głośnik DLS rw10i w obudowie zamkniętej 20l i pytanie: czy to nie za wysokie cięcie? Mogę sobie ciąć też z radia Clarion CZ702. Oczywiście już testowałem różne konfiguracje ale jestem ciekaw co na ten temat teoria. 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że odtwarza, ale ten filtr ma na celu ochronę głośnika w przypadku gdy nie jest on, ten głośnik, przystosowany do pracy w tak niskim zakresie częstotliwości. Dla wzmaka który, skoro ten filtr posiada, jest to zakres roboczy nic praktycznie nie zmienia. Ten zakres jest już na takim spadku, że moc użyta jest niemal pomijalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten filtr wyłączył. Przy obudowie zamkniętej i fs głośnika na poziomie 28,8hz, wg mnie, jedynie stracisz na zejściu. A przy lpf na poziomie np 50hz co pozostanie do przetwarzania?

Co innego subsoniczny przy BR i zakresie 15-25hz bo poniżej tej wartości można głośnik uszkodzić. Przynajmniej ja tak to rozumie :)

A że się grzeje cewka czy radiator... ma się grzać bo inaczej po co to wszytko? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprezyn tak jak koledzy napisali obudowa closed sama w sobie jest filtrem. Jeśli dodasz do tego filtr we wzmacniaczu to mogą powstać "schody".

Sprawdź to, może Tobie się to spodoba.

Zgodnie ze sztuką nie powinieneś do closed włączać tego filtra, chyba że robisz to świadomie w konkretnym celu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


obudowa closed sama w sobie jest filtrem. Jeśli dodasz do tego filtr we wzmacniaczu to mogą powstać "schody"

 

Wytłumacz mi proszę w takim razie jaki negatywny wpływ na dźwięk będzie miało włączenie standardowego filtra subsonicznego 20hz w przypadku obudowy zamkniętej. Podaj konkrety, a nie stwierdzenia w stylu "to nie zgodne ze sztuką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda forma filtrowania, czy to aktywna czy pasywna wprowadza większe lub mniejsze zniekształcenia.

Jeżeli nie ma konieczności stosowania filtra subsonicznego to nie powinno się go stosować.

Filtr subsoniczny może tak samo pomóc jak i zaszkodzić.

Zastosowanie filtra może np. poprawić wydajność prądową wzmacniacza przez nie obciążanie go niższymi częstotliwościami, tym samym podnieść jakość, ale w zależności od zastosowanej obudowy głośnika może też wpłynąć negatywnie na jakość brzmienia.

Dlatego zgodnie ze sztuką nie powinno się stosować filtrów jeśli nie ma takiej potrzeby, a tak jest w przypadku obudowy zamkniętej.

Czy w tym konkretnym przypadku tak jest, tego nie wiem, dlatego napisałem żeby Sprezyn to sam sprawdził.
 

Sorry za takie ogólne sformułowanie "to nie zgodne ze sztuką", ale z tym "standardowym filtrem subsonicznym"  też trochę odfrunąłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi proszę w takim razie jaki negatywny wpływ na dźwięk będzie miało włączenie standardowego filtra subsonicznego 20hz w przypadku obudowy zamkniętej. Podaj konkrety, a nie stwierdzenia w stylu "to nie zgodne ze sztuką".

A teraz dla równowagi napisz , dlaczego sądzisz , ze takiego wpływu nie ma , ale tak z konkretami .

Mowa o "prostych" systemach z filtracją na poziomie wzmacniaczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


z tym "standardowym filtrem subsonicznym" też trochę odfrunąłeś ;)

Dlatego podałem również wartość :)

 

 

 


A teraz dla równowagi napisz , dlaczego sądzisz , ze takiego wpływu nie ma , ale tak z konkretami .

Mowa o "prostych" systemach z filtracją na poziomie wzmacniaczy .

Czemu piszesz o równowadze? Mógłbyś tak napisać w przypadku gdy wcześniej napisałbym, że włączenie filtra nie ma żadnego negatywnego wpływy na dźwięk, z tym że nic takiego nie napisałem i nie jestem tutaj stroną w dyskusji. Oczywiście mam na ten temat swoje zdanie oparte jedynie na swoim logicznym myśleniu, nie dysponując tym samym konkretnymi argumentami na jego obronę. Tym samym mam prawo spytać się o konkretną argumentację w przypadku jeśli ktoś przedstawił swoje zdanie bez jakiejkolwiek argumentacji, bo takowa jak dotąd się nie pojawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie - widzę, że dyskusja się rozwinęła. Właśnie tego oczekiwałem różnych spojrzeń. I powiem Wam, że szukałem informacji w tym konkretnym temacie i w internecie nie znalazłem nic co by mnie zaciekawiło specjalnie. 

Zastanawiałem się właśnie nad szerokością pasma przy cięciu w dół 35hz i w górę 50hz - trochę wąsko mi się wydało.

Ok subsoniczny we wzmaku sobie odpuszczę. I teraz pytanie czy z radia puszczać full czy ustawić jednak cięcia na powiedzmy 25 i 12db?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to jest odpowiedź na temat włączenia subsonica 35Hz i z tym akurat się zgadzam, nie do końca akurat zgadzam się z argumentacją na przykładzie FS głośnika. Z drugiej jednak strony Fs to częstotliwość rezonansowa głośnika, a nie dolna częstotliwość jaką może zagrać głośnik w danej aplikacji. Tak samo czy głośnik z FS 40 Hz można spokojnie przefiltrować od 40 Hz w dół? No raczej nie. To chyba dość ciężki temat ale skoro dyskutujemy...

 

 

Później natomiast dyskusja zeszła na temat filtracji już typowych infradźwięków czyli subsonic na poziomie 20 Hz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr subsoniczny powiedzmy ustawiony na 25hz będzie miał jakiś niekorzystny wpływ dla pasma powyżej?

 

Będzie miał wpływ , trudno wykazać na takim etapie jakiego rodzaju ( pozytywny/negatywny ) , nie padło tez do tej pory wyjaśnienie negatywnego wpływu każdego rodzaju filtracji . Argument o wzroście zniekształceń jest na tyle mało istotny , ze w tym zakresie nasz słuch nie rozróżnia zniekształceń do poziomu plus-minus 3 % , a filtr ile wniesie 0,1 %.

 

 

Czemu piszesz o równowadze? Mógłbyś tak napisać w przypadku gdy wcześniej napisałbym, że włączenie filtra nie ma żadnego negatywnego wpływy na dźwięk, z tym że nic takiego nie napisałem i nie jestem tutaj stroną w dyskusji. Oczywiście mam na ten temat swoje zdanie oparte jedynie na swoim logicznym myśleniu, nie dysponując tym samym konkretnymi argumentami na jego obronę. Tym samym mam prawo spytać się o konkretną argumentację w przypadku jeśli ktoś przedstawił swoje zdanie bez jakiejkolwiek argumentacji, bo takowa jak dotąd się nie pojawiła.

 

 

Chyba inaczej prosi się o objaśnienie zjawisk których nie rozumiemy , bo z treści wpisu nijak nie wynika abyś zgadzał się z adwresarzem.

 

 

Wytłumacz mi proszę w takim razie jaki negatywny wpływ na dźwięk będzie miało włączenie standardowego filtra subsonicznego 20hz w przypadku obudowy zamkniętej. Podaj konkrety, a nie stwierdzenia w stylu "to nie zgodne ze sztuką".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam fakt z wlasnych obserwacji, w swoim systemie, sub to 2x mw182 od dynaudio, w duzej obudowie zamknietej (65l).

Zalaczenie filtra subsonicznego (nawet 20Hz) na procku, wyraznie ma negatywny wplyw na odtwarzanie basu. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale tak jakby spadala dynamika, to samo mam z wooferkami, lepiej graja bez odcinki od dolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...