Skocz do zawartości

Mid a Tw jak doradzcie?


truck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się zastanawiam i chętnie wysłucham opinii kogoś kto już ma za sobą takie opcje.

Mianowicie jak w temacie co Waszym zdaniem będzie mniejszym "złem" montaż piccollo na słupek a cdm w trójkąt lusterka czy na odwrót, czyli cdm w słupek tw w trójkąt?

Nie chce już robić kolejnego kulfona na słupku robiąc na nim i tw i mid a miejsca jest mało.

Szperałem trochę i spotkałem się z dwoma autami na morelu m.in jakiś ich demo z Rosji gdzie właśnie mid był wpuszczony w słupki a Tw w trójkąty.

Jakieś uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mhm,mnie właśnie zastanawia czy zmiana tw mid miejscami ma jakiś istotny wpływ czy raczej pomijalny.

Nie ukrywam,że bardziej montażowo mi pasi miejscem mid w słupek a Tw w trójkąt, tak jak to ruscy robią, ale i nie chcę "zdupić" dlatego spytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się latać z glutem i zapałkami ;-) dawny zapał już minął stąd pytam,potem zrobię pierścionki oszpachluję i z czapy aplikacja.

Zresztą to nie chodzi o aplikację, ale pod każde ustawienie by odsłuchać potrzeba skorygować czasy może fazy.

Więc to nie 15 min jak napisałeś Bulli.

Mnie wystarczy opinia kogoś kto próbował typu ma wpływ, nie ma większego i tyle,resztę sam ogarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mnie wywołaliście do tablicy, to ja tak właśnie mam od niedzieli

UR2,5 w trójkącie + MT-23 na słupku 

IMHO zapier......

 

a o to zdjęcia i pomiary

https://www.dropbox.com/sc/1uy51rrivi741xc/AABgoLsoxoVtPDWCcu2FI7Z7a

 

zwrócicie uwagę, że fazy akustyczne MID/TW niemalże się pokrywają 

Reverse Nulle też piękne

 

Gra jak trzeba, scena się ładnie rozkłada, na głębokość nie na narzekam (większa niż miałem na 2-way)

jeśli chodzi o szerokość - to chyba nie mam co się rozpisywać....  :)

 

średnik jest w tej samej płaszczyźnie co tweeter, lekko wysunięty do przodu

post-7417-0-34876400-1429209652_thumb.png

post-7417-0-31563200-1429209736_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Paweł, wszystko więc w miarę jasne. Zrobię więc w "standardzie" nie zamieniając mid z tw miejscem.

Co prawda trójkąty mam malutkie i piccollak montażowo lepiej pasował ale trudno trochę się dopiesci to i cdm się zmieści ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jakbyś zamienił miejscami, to raczej też by nie było problemu....

 

Z drugiej strony IMHO lepiej jak tweeter jest dalej od łba niż średniak. Tak jak się robi kolumny z pochyloną przednią ścianką - jest lepsze zgranie fazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także pierwotnie tak myślałem, choćby z racji tego że tw idzie tak ustawić na słupku by uniknąć nie potrzebnych odbić od szyby i daszka, z mid jest trochę trudniej manewrować.

Z drugiej strony w trójkąty także małe i kombinacja by upchać tam mid, na osłodę trafiłem na te dwa projekty że wschodu, gdzie wiadomo,że chłopaki także swoje robią i wiedzą a tam tw bliżej od mid i... Zgłupiał osiołek. ;-)

Wolałem się skonsultować przy piwie

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po czym wnosisz? robiłeś kiedyś pomiar w zamkniętym aucie?

 

weź poprawkę, że to pomiar w aucie z mikrofonem umieszczonym w miejscu łba kierowcy...

 

ehhh, wszyscy mądrzy dopóki u nich w aucie się pomiarów nie zrobi....  :hyhy:

 

pomiar R6A bez filtrowania w moim samochodzie nic potomnym nie da  :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to taki jest w karcie katalogowej, mierzony przez producenta w komorze bezzechowej

 

też praktycznie nic nie daje, można se orientacyjnie popatrzeć - o jaki cudowny przebieg (z LABOARTORIUM!), ciągnie do 5 kHz, wsadzę do auta będę miał dużo średnicy  :P

a potem wsadzasz do auta, kręcisz gałami i du... blada - nie gra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a jak filtrujesz średniaka?

W zakresie 500hz-5khz???

Chyba,że coś źle popatrzyłem.

O to także w sumie chciałbym zapytać użytkowników tych sredniakow, jak to jest bo szczerze mówiąc patrząc na dane na stronie Morela to jest jak dla mnie niejednoznacznie, w specyfikacji podają FS 390 a w ori zwrotce z elate punkt podziału to 300 Hz przy zboczach dla wf-mid drugim rzędem, nie jest to odrobinę za nisko dla kopulkowego średniaka, jakie macie doświadczenia?

O podział między mid i tw jakoś mniej się martwię bo piccollak pozwala pogonić o w górę i nisko jak potrzeba.

Głównie mnie zastanawia więc podział między wf a średniakiem.

Woofery mam nie za wybitne (bo w sumie nie do tego skonstruowane i nawet producent zaleca je w 3 way) na średnicy, więc ważne jest dla mnie na ile realnie można nisko zejść cdm czy up2,5 FSx2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak by coś wychodziło FSx2 plus brak świrowania z pierwszym rzędem bo to nie stożek.

Trochę podpytuję bo nie mam jeszcze cdm w ręku a pamiętam jak było z braxem 2.1 teoretycznie można było nisko i żył ale brzmieniowo się robiła kupa, ciekawi mnie więc czy morel odrobinę jest bardziej wyrozumiały na niższy podział, czy żadnych cudów nie oczekiwać?

Kapitalnie by było gdybym mógł się wf zacząć odciąć od ok 300hz drugim rzędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam a nie zagladalem dla przypomnienia to dla up2,5 był podawany zakres pracy -12dB do -12dB

Stad taki szeroki zakres

Wiec dla np zwrotnicy II rzedu punkt podziału powinien wypaść w miejscu -6dB

 

Co do montażu głośników to zamontowalbym je tak jak większość podaje

Tweeter słupek

Sredniak trójkąt

I to jak najbliżej siebie- punktowe zrodlo dźwięku

Jednak tweeter nieco głębiej (jak Paweł wspominał wyżej- kolumna z pochylonym frontem)

Bedzie łatwiej zgrac tweeter ze sredniakiem mimo, ze to kopulka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a jak filtrujesz średniaka?

 

Średniak jest filtrowany I rzędem od dołu i od góry.

od dołu jest to ok. 500Hz/6dB, od góry jest to ok. 8kHz/6dB

 

Ja nie jestem autorem tej zwrotki, kupiłem ją od arturabp. Jest to zwrotka, którą miał na MP w Bydoszczy w 2013 r.

Jest to zwrotka z zestawu UP36i, ale modzona. Zmieniane były kondy w obwodach średniaka i tweetera.

W oryginale UR2,5 też jest cięty I rzędem od dołu i od góry.

Ja ją troszkę ją jeszcze zmodyfikowałem. Dodałem pułapki RLC na rezonans impedancji UR2,5, i zmieniłem l-pady na MID i TW  na lewą stronę, tak aby grały ciszej o 1dB od prawej strony.

 

Tak więc "skserowałem" sobie granie Artura, bo wtedy mi się bardzo podobało i dalej mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...