Skocz do zawartości

Przewody zasilające


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie wszystkich jestem na forum od nie dawna :) i czytam i czytam . Pracuje jako Elektroenergetyk i zastanawia mnie pewna kwestia dlaczego kto nie uznaje przewodu zasilającego CA np przewód spawalniczy lub lgY czyli przewody elektroenergetyczne.Rozumiem ze ktoś chce zaopatrzyć sie w przewód DLS czy innej firmy CA wiec dużo jest osób które uważają ze przewód spawalniczy jest nie odpowiedni wiec Proszę przedstawić mi obliczenia przewodu np 25mm H01N2-D 25 i linki używanej w CA profesjonalnej jaka jest różnica bo nie rozumiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

rozumiem :) ale nie chodzi mi o montaż tego przewodu tylko o właściwości fizyczne bo z nie których postów wynika ze przewody spawalnicze itp maja gorsze przewodzenie ;)  niz kabel marki xxx 3 razy droszy dla mnie to jakiś absurd ja osobiście mam w samochodzie lgy dosyć twardy jakoś nie miałem kłopotu z położeniem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się jeszcze z opinią że miedziany przewód stosowany w energetyce jest pod względem fizycznym gorszy od przewodu mianowanego przewodem 'typowo do car audio'. Ewentualna różnica jeszcze nasuwa mi się w izolacji. Zazwyczaj te do CA bardziej 'markowe' mają ładniejszą izolację, często grubszą, przezroczystą i bardziej miękką. Osobiście nic do energetycznych nie mam, ale jak się szuka z głową to za taką samą cenę mamy markowe przewody do CA, a dzięki temu trochę nerwów zaoszczędzonych. 25mm2 polskiej produkcji, właśnie stosowany w energetyce miałem lekkie problemy z zagięciem na kątach itd, jak sobie próbowałem grzebać nim z nudów, natomiast 35mm2 z ZEALUM lub DLS które posiadam w tej chwili problemów żadnych nie stwarzają. Cała różnica na tym polega z tego co mi wiadomo i z tego co zaobserwowałęm na forum. Jak już pisałem, miedź to miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie zgadam sie choc z grubością izolacji bym sie nie zgodził bo lgy ma bardzo gruba izolacje , przewody sa testowane do 750v i mamy wybór np LgYc i LgYd sa to przewody bardzo bezpieczne . Ja osobiście nie zwracam uwagi na tą estetykę bo i tak tych kabelków nie widać ;)


z tego co pamiętam to LgY ma grubość izolacji 1,5mm /35mm2 a z ciekawości niech Pan zobaczy grubość DLS ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kable dedykowane do CA. Dużo cieniutkich żył, bardzo giętkich. Niestety cały efekt psuje cholernie twarda izolacja. Ale jest to kabel z tych tańszych, jakieś 35zł za metr. Oczywiście miedź, 35mm2. Spawarka ma owszem twardsze żyły, ale za to miękką izolację i dzięki temu układa się bardzo przyjemnie, a cenowo wyszła 3 razy taniej. Do tego wystarczy dodać oplot i mamy ładne, solidne miedziane kable w cenie o wiele niższej niż CCA dedykowane do car audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pierwszy post napisany jednym zdaniem i nie bardzo można zrozumieć o Ci chodzi. Ja się nie spotkałem tutaj na Forum z opinią, że miedziany przewód OS, czy LGY przewodzi gorzej, jak miedziany przewód dedykowany do CA... Miałem każdy rodzaj przewodów i każdy się sprawdził, nawet CCA jakimś cudem się nie rozpadło :) Ja ze swoich obserwacji mogę powiedzieć co mi się podobało, a co nie w poszczególnych przewodach:

 

- dedykowane do CA (OFC, CCA) - zawsze były dość elastyczne, ładnie wyglądają, dobrze się układają

- LGY - cienka i twarda izolacja, grube żyły miedzi. Cienka izolacja, to zaleta, gdy masz drobne terminale i nie ma wtedy problemu, żeby coś skrobać z izolacji, bo coś pręży, czy się nie mieści. Zaletą było też to, że np. przy starych piecach RF w małe terminale zasilania ciężko było upchać 10 mm2 przewodu CA, a LGY 16 mm2 wchodziło dość łatwo :) Jednak ja nie lubię w nich tej twardości, gdy trzeba podejść gdzieś w ciasny kąt, gdzie akurat mam terminale, ale da radę oczywiście i jak go złamiemy pod kątem 90 stopni, to tak trzyma i to również wiele osób uznaje za zaletę.

-OS, spawarka ma dobrą giętkość, dużo cienkich żył i jeżeli chodzi o to, to moim zdaniem najlepszy drut, bo i tani i plastyczny. Czasami przeszkadza gruba izolacja i trzeba ją "skrobnąć", ale układanie, to dla mnie przyjemność. Wkładamy w oplocik i są piękne jak laleczka.

 

Tutaj raczej wchodzi w grę: kwestia ceny, gustu, oraz raczej właściwości plastycznych oraz do zarabiania końcówek, a o przewodzeniu gorszym, czy lepszym, to nie zauważyłem debaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 

pawelkaliBUS

Coś się przyczepił do przewodów DLS ? Po pierwsze - pewnie nie miałeś go nigdy w rękach. A dwa - myślisz ilu użytkowników takowe posiada ?

W zasadzie miedź to miedź - ale są różnice w większości związane z jw elastycznością przewodu. Grubość to nie nic do rzeczy ale raczej materiał wykonanej izolacji. Tym bardziej w warunkach np niskiej temperatury. Z LgY robi się drut - a dla przykładu dls nieszczęsny leje się w rękach. W skrajnych przypadkach przewodami dls-a możesz sobie zęby umyć , LgY - jedynie brud z pod paznokci wyciągnąć.

Więc każdy niech sam zdecyduje co wybiera. Bo jakoś się nie spotkałem z lepszą przewodnością miedzi nad miedzą na tym forum.... chociaż z kierunkowością zasilającego tak heeee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej w warunkach np niskiej temperatury. Z LgY robi się drut - a dla przykładu dls nieszczęsny leje się w rękach

 Masz na mysli sytuację jeśli kładziesz kable w niskich temperaturach, a zakładam, ze niewielu z nas takie cos praktykuje chociażby ze względu na własny komfort pracy ( komu chce się grzebać w aucie  jak zimno). Średnio natomiast interesuje mnie to czy ten kabel jest sztywny czy też nie jak juz połozony jest ładnie w oplocie w aucie i tak go nigdy nie ruszam przecież.

Ja wybrałem spawarkę - 19zł za metr kwadratowy 35mm to cena śmieszna, kabelki włożyłem w oplot i wygląda super. Odnosnie miedzi - miedź to miedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to trochę drogo jak za 35mm2 :) ja za nie płaciłem na allegro 15 zł z groszkami za metr :) naciąłem na nie dodatkowo peszel czerwony i czarny ponieważ przewód był czarny. Łatwiej później odróżnić masę od plusa a druga sprawa dochodzi dodatkowa ochrona przewodu przed przecięciem czy przetarciem.

Co do układania miodek lodek :) łatwiej mi się go układało jak cca 20mm2 który był sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Masz na mysli sytuację jeśli kładziesz kable w niskich temperaturach, a zakładam, ze niewielu z nas takie cos praktykuje chociażby ze względu na własny komfort pracy ( komu chce się grzebać w aucie  jak zimno)

Tak mam to na myśli. Taki też sam odsetek albo i mniejszy korzysta z dls. Podałem tylko czym się  różnią (struktura izolacji) i grubość tu nie wchodzi w grę tak do końca jak autor napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem spawarkę - 19zł za metr kwadratowy 35mm to cena śmieszna, kabelki włożyłem w oplot i wygląda super. Odnosnie miedzi - miedź to miedź

 

To dużo jak na spawarkę. Grzebiąc na allegro, przewód OFC, typowo do CA dostaniesz za 10-12 zł/metr, bez szukania są po tyle, co kolega niżej napisał:

 


Co do ceny to trochę drogo jak za 35mm2 ja za nie płaciłem na allegro 15 zł z groszkami za metr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bury nie przesadzaj z tą naskórkowoscią bo to występuje tylko przy wysokich częstotliwościach, ale fakt jest taki że linka ma większą obciążalność prądową niż drut.

Nie przesadzam tylko pisze co jest fizycznie stwierdzone , roznica jest i juz ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te same koncówki co csbiczek bardzo fajne i "masywne" a płaciłem za sztuke cos ok 2zł w hurtowni elektrycznej/elektronicznej? ;>

 

Ściskanie ich za duzo nie daje bo nie mają nacięć wiec mimo wszystko jak sie zegnie ją na płasko to kabelki sie rozejdą po bokach i wychodzi sie na to samo.. Trzeba dobrze zalutowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...