Skocz do zawartości

MDF czy HDF ?


Rekomendowane odpowiedzi

Powiem wam szczerze, ze te cale rezonanse materialow na suby wygladaja mi na kolejny zajebisty mit internetowy. Ktos cos gdzies naskrobal i teraz wszyscy to powielaja, mniej lub bardziej wiernie z oryginalem.

Przeciez czestotliwosc wlasna jest scisle powiazana z ksztaltem, wymiarami i zamocowaniem danego elementu, a nie zalezy tylko od rodzaju materialu.

Inna odpowiedz rezonansowa da wolnostojaca plyta 2x1m, a inna kawalek 20x20cm sztywno osadzony w obudowie.

Jakby to zalezalo tylko od materialu, to wykonanie dobrej gitary lub skrzypiec nie byloby problemem dla byle drwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos cos gdzies naskrobal i teraz wszyscy to powielaja, mniej lub bardziej wiernie z oryginalem.

 

Naskrobał Bartosz Nazar - strona 14

Ja bym uwierzył mu na słowo

 

Przeciez czestotliwosc wlasna jest scisle powiazana z ksztaltem, wymiarami i zamocowaniem danego elementu, a nie zalezy tylko od rodzaju materialu.

 

W gruncie rzeczy częstotliwość własna w ogóle nie zależy od rodzaju materiału :wstyd: Ona zależy od sztywności, jak i od kształtu. Dla idealnej struny jej częstotliwość zależy tylko od długości i od siły naciągu, czyli "sztywności". Uderzenie struny pobudza ją do drgania na wszystkich częstotliwościach, ale wszystkie inne niż własna są szybko tłumione - dlatego struna brzmi swoim dźwiękiem.

Przy budowie skrzyń nie interesuje nas sam materiał, tylko jego sztywność. Jeżeli mokra słoma miałaby wysoką sztywność - skrzynie robiono by z mokrej słomy :wstyd:

 

Inna odpowiedz rezonansowa da wolnostojaca plyta 2x1m, a inna kawalek 20x20cm sztywno osadzony w obudowie.

Jakby to zalezalo tylko od materialu, to wykonanie dobrej gitary lub skrzypiec nie byloby problemem dla byle drwala.

 

Prawda. Tylko że na wymiary np. takiego panelu skrzyni wpływu nie mamy. On jest taki, jaki ma być z obliczeń. Mamy natomiast wpływ na sztywność materiału - zrobimy panel z MDF, będzie rezonował powiedzmy przy 14 Hz, zrobimy z OSB - to przy 200 Hz, zrobimy z 0,07mm blachy - będzie przy 2000 Hz. Zależy od sztywności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naskrobał Bartosz Nazar - strona 14

Ja bym uwierzył mu na słowo

A dla mnie nie jest to guru drgan mechanicznych

 

 

 

W gruncie rzeczy częstotliwość własna w ogóle nie zależy od rodzaju materiału :wstyd: Ona zależy od sztywności, jak i od kształtu. Dla idealnej struny jej częstotliwość zależy tylko od długości i od siły naciągu, czyli "sztywności".

Sztywnosc jest parametrem materialowym.

Zreszta zrob strune ze stali i na niej zagraj. Zobaczysz, ze czestotliwosc jest jak najbardziej zalezna od materialu. Dla porownania proponuje tez beton.

 

Uderzenie struny pobudza ją do drgania na wszystkich częstotliwościach, ale wszystkie inne niż własna są szybko tłumione - dlatego struna brzmi swoim dźwiękiem.

Przy budowie skrzyń nie interesuje nas sam materiał, tylko jego sztywność. Jeżeli mokra słoma miałaby wysoką sztywność - skrzynie robiono by z mokrej słomy :wstyd:

Uczepiles sie tej sztywnosci, a to jest parametr materialowy.

 

Prawda. Tylko że na wymiary np. takiego panelu skrzyni wpływu nie mamy. On jest taki, jaki ma być z obliczeń. Mamy natomiast wpływ na sztywność materiału - zrobimy panel z MDF, będzie rezonował powiedzmy przy 14 Hz, zrobimy z OSB - to przy 200 Hz, zrobimy z 0,07mm blachy - będzie przy 2000 Hz. Zależy od sztywności :D

 

 

Wymiray wynikaja z obliczen, ale jeden ma skrzynie z plyt wielkosci 1m2 kazda - a drugi z 1m2 zrobi cala skrzynie i jeszcze mu zostanie (bo inne maja glosniki).

Powiedz mi w taki razie, dla jakiej wielkosci plyty MDF ma te 14Hz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to także jest kolejny z mitów wprowadzonych na forach (jak granie kabli głośnikowych).

Sztywność zależy od kształtu, grubości i wielkości powierzchni, i ta częstotliwość rezonansowa dla mdf-u nie jest jednakowa dla każdej wielkości płyty, i jest to typowo materiałowy parametr.

Częstotliwość nakładania się drgań nie będzie jednakowa dla płyty 0.2x0.2m i dla płyty 2x2m, tak jak i na przykład rezonans wałów zalezy od wymiarów przekroju poprzecznego, od modułu GxJo, ale głównie od długości wału, podobnie jest z płytami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie nie jest to guru drgan mechanicznych

 

A dla mnie zdecydowanie bardziej jest guru on, niż konik83 On przynajmniej napisał FAQ, w którym jak na razie nikt rażących błędów nie dostrzedł. A co napisał konik83? Albo dobra - to nie ważne. Może lepiej sformułuję główną tezę, jak zrozumiałem kolegę. A teza jest taka - "cała progresywna ludzkość wymyśliła zmowę, w celu zatajenia różnic między OSB i MDF w zastosowaniu do budowy skrzyń. W rzeczywistości żadnych różnic nie ma" Dobrze zrozumiałem w ten sposób? :D

 

 

Wymiray wynikaja z obliczen, ale jeden ma skrzynie z plyt wielkosci 1m2 kazda - a drugi z 1m2 zrobi cala skrzynie i jeszcze mu zostanie (bo inne maja glosniki). Powiedz mi w taki razie, dla jakiej wielkosci plyty MDF ma te 14Hz ??

A skądże ja to mogę wiedzieć? Nie wiem dla jakiej wielkości, dlatego napisałem "powiedzmy". Może B. Nazar brał płytę 1m x 1m utwierdzoną sztywnie po 4-ch bokach i dla niej podawał częstotliwość, a może 0,5m x 0,5m. Mnie się wydaje, że tu chodzi o rząd wielkości "pi razy drzwi". Można byłoby to uogólnić tak, że "dla płyt z MDF o wielkościach 0,4 x 0,4 m do 1,3 x 1,3 m i o sztywnych zamocowaniu po 4-ch bokach częstotliwość drgań własnych będzie sie zawierać w zakresie 12 - 23 Hz." Oczywiście dalej musiałyby być dołączone obliczenia, potwierdzające taki stan rzeczy. Nie sądzę jednak, by takie obliczenia w FAQ kogokolwiek by interesowały :D

 

[ Dodano: 2009-03-03, 12:33 ]

Dla mnie to także jest kolejny z mitów wprowadzonych na forach (jak granie kabli głośnikowych).

 

Przecież u góry napisałem gdzie to zostało wprowadzone i dlaczego. Postów innych nie czytamy? :D Słuchajcie panowie, nie popadajmy w przesadyzm z tym obalaniem mitów forumowych. Jak skrzynię się zrobi z blachy, będzie źle. Rurowe obudowy tubowe mają obudowy z kartonu - tażdy wie, że to też źle. Jak można na tej podstawie wywnioskować - im sztywniejsza i grubsza płyta do budowy skrzyni, tym lepiej. Co w tym może być niejasnego?

 

Częstotliwość nakładania się drgań nie będzie jednakowa dla płyty 0.2x0.2m i dla płyty 2x2m, tak jak i na przykład rezonans wałów zalezy od wymiarów przekroju poprzecznego, od modułu GxJo, ale głównie od długości wału, podobnie jest z płytami.

 

To oczywiste, że nie będzie jednakowa. Ale będzie w jakimś zakresie od x do y Hz. A zwiększenie sztywności materiały spowoduje, że ten zakres się przeniesie w stronę niższych częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"przekrój pręta zależy od wytrzymałości na ściskanie materiału"

 

Większej głupoty nie czytałem nigdy :D:D

 

Przecież u góry napisałem gdzie to zostało wprowadzone i dlaczego. Postów innych nie czytamy?

 

Czytamy, czytamy. Fakt że ty wyczytałes "to" w tamtym poradniku forumowym, nie oznacza że wiedza wszystkich na tym forum opiera sie na faqu Nazara, wiec spokojnie z emocjami i docinkami.

 

To oczywiste, że nie będzie jednakowa. Ale będzie w jakimś zakresie od x do y Hz.

 

W jakim zakresie? Czyżby tego nie było w FAQ-u?

 

W tej materii nie pogadamy, bo ja dynamikę maszyn miałem, wytrzymałość materiałów również, wszystko na poziomie akademickim, nie forumowym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej materii nie pogadamy, bo ja dynamikę maszyn miałem, wytrzymałość materiałów również, wszystko na poziomie akademickim, nie forumowym :D

 

To wszystko bardzo cieszy, że choć ktoś dziś chadza na studia techniczne Natomiast proponowałbym jednak gadać o akustyce, bo tutaj raczej mało kogo będzie interesowała wm (jak o tym chcesz gadać, to wal na PW - też miałem wm na budownictwie, więc zrozumiem :D ). Wieć wracając do tematu - prosiłbym o sformułowanie tezy. Inaczej mówiąc - uważasz, że jaka sytuacja ma miejsce? Że skrzynię można robić z byle czego (nawet z używanej budy dla psa) i nie będzie to miało wpływu na nic? Czy dobrze rozumiem? Jeśli źle to przepraszam i proszę o poprawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiele zalezy od gestosci. Chinczycy robia skrzynki ktore polacy sprzedaja na allegro zrobione z mdf-u.. I co sa dobre?

Gestosc gestosc gestosc.. Ja ze znajomym kupowalismy MDF ktory przy gestosci 1m3 miał 860kg. Jest to najwyzsza bodajze waga mdf-u.. Do tej pory klienci sa zadowoleni, skrzyneczki nie rozpadaja sie nawet przy glosnikach 2,4kW (chociaz ja bym stosował grubszy mdf)

Jesli chodzi o rezonanse-nie ma zadnego problemu przy czestotliwosciach przy ktorych sie słucha muzyki 30-120hz

Moze i skrzyneczki wychodza ciezkawe ale dajemy na nie spoooorą gwarancje ze sie nie rozpadna od nadmiaru bassu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tez nei slysze ale nei mowie ze nie ma... MDF jest przyjemniejszy w obróbce... Ale i ja równez ostatnimi czasy pozsyakałem duzo wioru i na nim bede opieral skrzynie... Pod obicie nie ma to dla mnie zadnego znaczenia... Na pewno nie przy mocach rzedu 350-700w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie zdecydowanie bardziej jest guru on, niż konik83

 

Ja staram sie poszerzac swoje horyzonty poza internetowe FAQ. Tobie tez polecam.

 

 

A teza jest taka - "cała progresywna ludzkość wymyśliła zmowę, w celu zatajenia różnic między OSB i MDF w zastosowaniu do budowy skrzyń. W rzeczywistości żadnych różnic nie ma" Dobrze zrozumiałem w ten sposób? :D

 

Niestety zle zrozumiales.

Teza jest taka:

Gadanie, ze MDF ma x Hz, OSB y Hz nie ma zbyt wielkiego sensu logicznego.

Ciezko stwierdzic "co autor mial na mysli"

 

Jak skrzynię się zrobi z blachy, będzie źle. ....

.. Jak można na tej podstawie wywnioskować - im sztywniejsza i grubsza płyta do budowy skrzyni, tym lepiej. Co w tym może być niejasnego?

 

Co w tym niejasnego??

To, ze piszesz, ze im sztywniejsza tym lepsza, a skreslasz blache, a ta ma zdecydowanie wyzsza sztywnosc niz jakiekolwiek drewno i nie wiem, co byloby nie tak w skrzynce z blachy?? (abstrahujac od masy)

 

 

To oczywiste, że nie będzie jednakowa. Ale będzie w jakimś zakresie od x do y Hz.

 

W dosyc szerokim zakresie.

 

 

A zwiększenie sztywności materiały spowoduje, że ten zakres się przeniesie w stronę niższych częstotliwości.

 

Zaryzykuje stwierdzenie, ze jest dokladnie na odwrot - wieksza sztywnosc - wyzsza czestotliwosc.

 

 

Sorry za to ze sie czepiam, ale jestem uczulony na powielanie glupot i na slepe zapatrywanie sie w jedna rzecz (ww. FAQ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co byloby nie tak w skrzynce z blachy??

 

Osobiscie wydaje mi sie ze taka skrzynka z blachy jednak nie zdalaby egzaminu bo gdy drga drewno(MDF, wior, Bog wie co) to nie jest to zbyt slyszalne a drganie blachy juz owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toretyczne gdybanie co by bylo gdyby to jedno a ja sie pytam czy ktos z was slyszy roznice miedzy mdf a np wiorem?Bo ja nie

 

Byłem w pracy jak to pisałeś .... inaczej sam bym to napisał .... zresztą proponuję "niedowiarkom" zrobić dwie skrzynki albo więcej z różnych materiałów , posłuchać i zostawić najlepszą dla SIEBIE .

 

PS: test "w ciemno" byłby luksusem ale jest najbardziej sprawiedliwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm przeczytalem to wszystko i w sumie jest duzo wypowiedzi prostych i faktycznie mających sens. I tak sie zastanawiam bo chcialem robić z mdf'u suba o dobrej jakosci lecz nie wiecej niz 300 w rms - infinity kappa 122.7 ( wzmak mam do 300 rms ) i z tego co czytam wychodzi na na to ze nie musze budowac tego z mdf'u bo i tak nie bedzie praktycznie róznicy ? tak ? czy sie myle ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na na to ze nie musze budowac tego z mdf'u bo i tak nie bedzie praktycznie róznicy ? tak ? czy sie myle ?

jęśli konkretnie skręcisz skrzynke(możesz dac wkręty co kilka cm), konkretnie ją uszczelnisz silikonem to nie będzie róznicy oprócz tego ze zaoszczędzisz troche grosza :zdziwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...