Skocz do zawartości

Kable i ich rozdzielenie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przymiarzalem sie zeby puscic okolo 3-3,5m kabla 35mm2 i rodzielic go na 2m - 20mm2 i 0,5m - 15mm2 (badz 2m - 25mm2 i 0,5m - 10mm2) przy bezpieczniku 180-200A. Do sprzetu z podpisu dojdzie Aliante 12'' zasilany DLS A6. I teraz pytanie czy 35mm2 wystarczy, bo wg tabelki wychodzi, ze powienien powedrowac kalek 50mm2, czy 35mm2 w zupelnosci bedzie wystarczajace?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35mm z miedzi powinno wystarczyć, jednak ja polecałbym wrzucić od razu 50mm i będzie spokój

 

Kable z reguły rozdziela się w w bagażniku (czyli w miejscu gdzie montujemy piece) Z tego co piszesz jakoś dziwnie chcesz dzielić te kable. Po co 2 metrowy odcinek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym rozdzilic w ten sposob kable, ze wzgledu na to ze jeden piecyk bedzie pod siedzieniem pasazera a drugi w bagazniku. Stad rozdzielenie mialoby miejsce pod siedzeniem i z tego miejsca 2m do bagaznika i  pol m do piecyka pod siedzenie. I myslalem o rozdzielaczu z bezpiecznikami, teraz pytanie czy to koniecze i czy taki podzial w ogole da rade zrobic, jak tak, to jakiej grubosci kable zastosowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym rozdzilic w ten sposob kable, ze wzgledu na to ze jeden piecyk bedzie pod siedzieniem pasazera a drugi w bagazniku. Stad rozdzielenie mialoby miejsce pod siedzeniem i z tego miejsca 2m do bagaznika i pol m do piecyka pod siedzenie. I myslalem o rozdzielaczu z bezpiecznikami, teraz pytanie czy to koniecze i czy taki podzial w ogole da rade zrobic, jak tak, to jakiej grubosci kable zastosowac?

Możesz rozdzielać bez bezpieczników w tym miejscu , pod warunkiem , ze główne zabezpieczenie spełnia wymogi zabezpieczenia najmniejszego użytego przekroju po rozdzieleniu. W sytuacji gdy nie obciążasz wzmacniaczy ekstremalnie zabezpieczenie główne może być mniejsze niż suma zabezpieczeń na wzmacniaczach

 

Tu raczej zrób tak jak Ci radzą , zastosuj indywidualne zasilanie ( okablowanie ) dla każdego wzmacniacza , bez zbędnych rozdzielaczy. Taki sposób instalacji ma tez pewną przewagę z punktu widzenia jakości systemu , to kolejny powód "za" dla tego rozwiązania.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozdzielać bez bezpieczników w tym miejscu , pod warunkiem , ze główne zabezpieczenie spełnia wymogi zabezpieczenia najmniejszego użytego przekroju po rozdzieleniu. W sytuacji gdy nie obciążasz wzmacniaczy ekstremalnie zabezpieczenie główne może być mniejsze niż suma zabezpieczeń na wzmacniaczach

 

 

To jeszcze pozwól ,że uzupełnię, dlaczego? Bo znowu Cię "zlinczują"  :wink:

 

Zastosowanie w okolicy akumulatora bezpiecznika dobranego do najmniejszego przekroju przewodu jaki zabezpieczamy ma za zadanie uchronić Nas przed sytuacją kiedy np na wyjściu z akumulatora mamy przewód 50 czy 35 mm2, który sobie zabezpieczamy bezpiecznikiem 100 lub więcej A, a w dalszym torze zasilania rozdzielamy przewody stosując mniejszą średnicę, powiedzmy 16/20mm2, w takim przypadku , gdyby doszło do zwarcia, a zabezpieczenie mamy dobrane do głównego grubego przewodu, przewód o mniejszej średnicy spali Nam samochód, zanim zabezpieczenie główne(w tym przypadku ,żle dobrane) zadziała i odetnie dopływ prądu.

 

Więc szkoły są dwie, jedna tak jak napisał to Nakamichi czyli dobieramy zabezpieczenie główne do wartości przewodu o najmniejszej średnicy użytego w całym torze zasilania, i to się raczej tyczy instalacji budżetowych i nie zawodniczych. Gdzie liczy się prostota i efektywność.

 

Lub w autach gdzie chcemy wykonać wszystko zgodnie z wymogami , każde zejście na niższy przekrój posiada już odpowiednio dobrane zabezpieczenie, czyli mamy bezpiecznik główny do grubego kabla przy akumulatorze , a w momencie rozdzielania go na mniejsze przekroje jest zabezpieczony na samej rozecie lub w pobliżu niej odpowiednio dobranymi bezpiecznikami na każdy z przewodów , który wychodzi z rozdzielacza. 

 

Zaś jeśli nie wykorzystujemy możliwości mocowych systemu (co zdarza się bardzo rzadko) na maksymalnym poziomie, warto zastosować mniejszy bezpiecznik główny aniżeli wynika to z prostego zsumowania wartości bezpieczników na wzmacniaczach, gdyż zazwyczaj są obliczone dla np niższych impedancji i jako zabezpieczenie przy maksymalnych poborach, tak więc jeśli np stosujemy monoblock który ma 1,2 kw w 1 ohm, to właśnie dla tej niższej impedancji a więc wydatkowanej mocy przez wzmacniacz są zastosowane zabezpieczenia na wzmacniaczu, kiedy więc używamy takiego monoblocka w impedancji 4 ohm, jego  zabezpieczenia są sporo na wyrost i nie zbliżamy się nawet na moment do wartości poboru prądu jakie są tam wzięte pod uwagę.

Zastosowanie mniejszego bezpiecznika (oczywiście bez przesady) daje Nam mniejszą zwłokę zadziałania takiego układu bezpiecznikowego przy mniejszym prądzie, a co za tym idzie mówiąc wprost.... Mniejszym ryzyku ,że w razie W, coś Nam się spali w aucie więcej niż sam bezpiecznik. 

 

 

Ja mam doprowadzone do bagażnika kable 16mm2 + 25mm2 i tam rozdzielone na 21mm2, 10mm2 i 50mm2, na każdym z kabli bezpiecznik i działa.

 

 

Sorry ,że pytam, ale po co Ci 50 mm2 w bagażniku, skoro wcześniej masz mniejsze przekroje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozdzielać bez bezpieczników w tym miejscu , pod warunkiem , ze główne zabezpieczenie spełnia wymogi zabezpieczenia najmniejszego użytego przekroju po rozdzieleniu. W sytuacji gdy nie obciążasz wzmacniaczy ekstremalnie zabezpieczenie główne może być mniejsze niż suma zabezpieczeń na wzmacniaczach

 

Tu raczej zrób tak jak Ci radzą , zastosuj indywidualne zasilanie ( okablowanie ) dla każdego wzmacniacza , bez zbędnych rozdzielaczy. Taki sposób instalacji ma tez pewną przewagę z punktu widzenia jakości systemu , to kolejny powód "za" dla tego rozwiązania.

.

No wlasnie, w takim razie wychodziloby ze przy zastosowaniu rozdzielacza, najmniejszy przekroj kabla 15mm2, wtedy maksymalny bezpiecznik przy aku to 60A (o ile dobrze pamietam), a pozniej na rozdzielaczu 140A i 30A??

 

W takim razie faktycznie lepiej bedzie puscic dwa kable. Jeden pod przod 15mm2 (wzmak sie zmieni za miesiac, moze jakis Sony M1/M3 :P), a drugi do DLSa A6, i teraz pytanie jaki 35 czy 50mm2 (do 5m max)?? W tym przypadku nie wydaje mi zebym nawet w przyszlosci mial przekroczyc 0,7 kW. I jakie kable polecicie, bo widze ze Holywood opanowal polski rynek, keidys do wyboru do koloru bylo znacznie wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No wlasnie, w takim razie wychodziloby ze przy zastosowaniu rozdzielacza, najmniejszy przekroj kabla 15mm2, wtedy maksymalny bezpiecznik przy aku to 60A (o ile dobrze pamietam), a pozniej na rozdzielaczu 140A i 30A??

16 mm/2 zabezpieczenie max wg milościwie nam panującej to 80 A , dla 50 mm/2 300 A.

Już z tej prostej zależności można dość łatwo przeliczyć , ze dla CA w głównych kablach zasilających zakłada się  granicę 5-6 A na 1 mm/2 przekroju.

Dalej jest już gorzej , bo trudno zrozumieć obecność bezpiecznika 140 gdy poprzedza go przykładowy 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Sorry ,że pytam, ale po co Ci 50 mm2 w bagażniku, skoro wcześniej masz mniejsze przekroje?
Bo nie ma kabla który ma np. 41mm2? A że wzmak do którego idzie 50mm2 ma spory pobór to taki dałem a 21mm2 nie wystarczyłby. Zresztą to nie ważne, miałem takie kable pod ręką to takie użyłem... Lepiej za grube niż za cienkie, koniec offtopa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W takim razie faktycznie lepiej bedzie puscic dwa kable. Jeden pod przod 15mm2 (wzmak sie zmieni za miesiac, moze jakis Sony M1/M3 :P), a drugi do DLSa A6, i teraz pytanie jaki 35 czy 50mm2 (do 5m max)?? W tym przypadku nie wydaje mi zebym nawet w przyszlosci mial przekroczyc 0,7 kW. I jakie kable polecicie, bo widze ze Holywood opanowal polski rynek, keidys do wyboru do koloru bylo znacznie wiecej.

 

Przy indywidualnych zasilaniach i A6 na nominalnej impedancji wystarczy Ci 35 mm/2 .

W Holywoood raczej będziesz zmuszony użyć 50 , bo 35 chyba nie mają .

A fakt , kabli tej firmy sprzedaje sie trochę , u mnie najwięcej kpl do instalacji wzmacniacza 2 lub 4 ch z kablem zasilania CCA o przekroju około 20 mm/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Bo nie ma kabla który ma np. 41mm2? A że wzmak do którego idzie 50mm2 ma spory pobór to taki dałem a 21mm2 nie wystarczyłby. Zresztą to nie ważne, miałem takie kable pod ręką to takie użyłem... Lepiej za grube niż za cienkie, koniec offtopa.

 

Truck'owi chodziło o to(i słusznie) że skoro do bagażnika masz doprowadzone 25mm^2 to większy przekrój za rozdzielaczem jest bezużyteczny.

 

Co do tematu, robie u siebie podobną zagrywkę (jeden piec z tyłu drugi pod fotelem), najłatwiej użyć rozdzielacza z bezpiecznikami i po problemie, pod maską dobierasz do przewodu który masz bezpośrednio za aku, a później na te mniejsze.

 

A dlaczego tak a nie 2 osobne? Żeby przeciągnąc kolejny kabel musiałbym ściągać całą deskę albo wiercić kolejną dziurę w ścianie grodziowej, a przy 35mm^2 prądu mi nie zabraknie na żadnym z piecy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że na kablach które zasilają przód czyli 21mm2 i 10mm2 płynie prądu ze 20A max czyli znikomy, praktycznie jakby go nie było, a na 50mm2 ponad 120 :P Na dobrą sprawę 21mm2 byłoby tu na styk ale jest jak jest i nie będę zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie temat do zakmniecia. Poleca dwa kable 35mm2 i 16mm2, niekoniecznie Holywooda :P, ktory schodzi bo jest wszedzie dostepny prawie jako jedyny. A jak w Polsce sie nie znajdzie, to jeszcze zostaje Anglia, w ktorej obecnie mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...