Skocz do zawartości

Zwrotka aktywna a faza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

No i jednak aktywka kręci fazą. Przynajmniej ta w pionku 80PRS.
 
Świeżutkie pomiary :)
 
HPF 1,25kHz@6dB/oct   1,25kHz@12dB/oct   1,25kHz@18dB/oct

 

 

Pierwszy konkretny post w tym wątku poparty dowodami. :) Szkoda tylko, że autor się zgłośił o pomoc, a zamiast konkretnych wypowiedzi w temacie syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No i jednak aktywka kręci fazą. Przynajmniej ta w pionku 80PRS.

 

Należy sądzić , ze wszystkich "prockowatych" gdzie możliwy jest wybór rodzaju filtra.


 

 


Dobra robota :)

Teraz widać czarno na białym co było wcześniej napisane

 

Czy zatem wykluczasz istnienie procków z filtrami bez przesunięć fazowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

A taki oto temat wygrzebałem z czeluści SCA :)

 

Mam aktualnie na biurku H800 i oscyloskop, więc korciło mnie aby jeszcze raz udowodnić sobie i innym, że filtry aktywne w tym procku przesuwają fazę.

 

Sygnał testowy: 1kHz 0dBFS podany na oba kanały.

Kanał lewy na oscyloskopie - kolor żółty

Kanał prawy na oscyloskopie  - kolor zielony

Markery pionowe - pierwszy na przejściu sinusoidy przez 0, drugi w maksimum 

 

Sytuacja 1: kanał lewy - puszczony na FLAT, kanał prawy - włączony filtr LPF 12dB/oct - kręcę częstotliwością odcięcia filtra

https://youtu.be/_OZMOAUVySI

 

Sytuacja 2: kanał lewy - puszczony na FLAT, kanał prawy - włączony filtr LPF 1 kHz - kręcę stromością zbocza

https://youtu.be/2ovZQkujMpo

 

Dziękuję za uwagę! :D


Czy zwrotki aktywne w zewn. prockach DSP i radiach z aktywką przesuwają fazę sygnału tak jak analogiczne filtry pasywne?

Chodzi mi o to czy np. przy zastosowaniu filtra aktywnego 6dB/oct dostanę na wyjściu sygnał przesunięty w fazie o 90 stopni, tak samo jak za kondensatorem?

 

Sam sobie odpowiem w końcu na to pytanie po 3 latach...

TAK

 

Za wyjątkiem  Sony (tych, które wymienił Nakamichi) + podobno jest jakiś Pioneer ODR, które najprawdopodobniej mają zaimplementowane filtry FIR, które nie przesuwają fazy...

Reszta przesuwa fazę analogicznie jak filtry pasywne typu Butherwortha, Bessela, Linkwitza-Relaya, bo przecież takie filtry są zaimplementowane cyfrowo w prockach H700, H800, Helix DSP Pro, Mosconach itd...

Jakby ktoś miał jakieś inne info, to niech pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oscyloskop przenośny z akumulatorem, więc (jak tylko znajdę czas wolny), mógłbym do Ciebie zawitać...

 

I jak Ty to wystroiłeś???

Bo jakby mi aktywka nie kręciła fazą, tak jak pasywka, to szczerze mówiąc, miał bym zagwozdkę jak to dograć :P

A już dograć to pasywnie + aktywnie (np. średniak/tweeter pasywnie, a woofer aktywnie) to się wydaje zadanie karkołomne w takiej sytuacji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma to związek z tym że sony stosuje punkt podziału pasma i ma to się troszkę inaczej do cięć w alpinie czy pionku

 

Prąd w gniazdkach posiadam, więc zapraszam jak masz ochotę pogrzebać, ja od tego nie stronię

 

Właśnie nie udało się zgrać tego co było pod baby zamieniając na x1. Nawet w opcji 4way i zapinając pasywkę pod wyjście mid

 

W sumie to nawet byłoby fajnie jak to magiczne pudełko zbadałoby nowe woofery w furtkach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż znalazłem manuał do XDP-4000

"Feature

Digital cross-over network with 4,3, or 2 Way

structure through an FIR linear phase Digital

Filter, an no phase distortion"

 

Więc nawet jakby się dało przepisać 1:1 to nie mogło zagrać:P

 

Ta ja już dziękuję, postoję... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wyjątkiem  Sony (tych, które wymienił Nakamichi) + podobno jest jakiś Pioneer ODR, które najprawdopodobniej mają zaimplementowane filtry FIR, które nie przesuwają fazy...

Aż znalazłem manuał do XDP-4000

 

"Feature

 

Digital cross-over network with 4,3, or 2 Way

 

structure through an FIR linear phase Digital

 

Filter, an no phase distortion"

 

Dlatego około 5 lat temu powstała wersja tego procka na PCM 1704  i to nie w często przytaczanej Rasiji :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, i znowu lepsi od nas  :wink:

A jaki tam DAC siedzie w oryginale?

 

 

Buli, to jest naprawdę zła wiadomość dla Ciebie, będziesz musiał wymienić DAC-a w swoim procku.

PCM1704 - DAC wszechczasów, jeszcze więcej muzyki w muzyce  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Buli, to jest naprawdę zła wiadomość dla Ciebie, będziesz musiał wymienić DAC-a w swoim procku.

PCM1704 - DAC wszechczasów, jeszcze więcej muzyki w muzyce :wink:

Wydaje mi się że sony zawsze robił sprzęt, który sie instalowało i nie trzeba było podłączać cudów żeby sprawdzić co i jak i jakie po drodze elementy trzeba wstawić. Najzwyczajniej w świecie korzystając z kilku kliknięć ustawieniu czasów miało to grać. Na własnej skórze sprawdziłem że tak jest, a tuning jednym się podoba, a innym nie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, i znowu lepsi od nas :wink:

 

Jacy inni  ?

To powstało u nas ,, lub u mnie jak wolisz .

 

 

Na własnej skórze sprawdziłem że tak jest, a tuning jednym się podoba, a innym nie...

 

Jest tuning i jest tuning .

Co innego klang wydechu , a co innego pomiary z hamowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Napisano 3 minut temu
pawel_luk1, dnia 04 Maj 2017 - 07:56, napisał:

Heh, i znowu lepsi od nas
 
Jacy inni  ?
To powstało u nas ,, lub u mnie jak wolisz .

 

A to przepraszam, Coś musiałem źle zrozumieć...

Kieruję więc wyrazy uznania bardziej na zachód - do Gliwic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jest tuning i jest tuning .

Co innego klang wydechu , a co innego pomiary z hamowni .

 

To teraz nasuwa sie pytanie, czy "hamownia " da lepsze wyniki od wyższego modelu jakim jest x1 bez tuningu??? Po co robić coś ...   Różnica miedzy nimi   jest odczuwalna i słyszalna. Jednak 4000 tworzona była pod aluminiowe głośniki, a pełnego zestawu nie słyszałem, więc ciężko jednoznacznie wyciągnąć wnioski . M1 lubi neodym i papier ...

Z50 dopiero łączy najlepsze rozwiązania z obu systemów i zostało zmniejszone, aby montaż był łatwiejszy, ale przy cenie blisko 20-30 tysięcy  doliczając czas na ustrzelenie wszystkich elementów... Łatwiej kupić alpine zmieniającą fazę i ulepić zwrotkę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...