Skocz do zawartości

Zwrotka aktywna a faza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zwrotki aktywne w zewn. prockach DSP i radiach z aktywką przesuwają fazę sygnału tak jak analogiczne filtry pasywne?

Chodzi mi o to czy np. przy zastosowaniu filtra aktywnego 6dB/oct dostanę na wyjściu sygnał przesunięty w fazie o 90 stopni, tak samo jak za kondensatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gdzieś kiedyś tutaj ktoś mądry napisał że przy użyciu filtrów aktywnych z proca  rozwiązany jest problem fazowy właśnie -więc myślę że dobrze zinterpretowałem tamtą wiadomość.

Ważne jednak żeby przewody były właściwie bo tu juz proc nie czarodziej i tego nie przewidzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu coś ciekawego znalazłem http://www.minidsp.com/applications/dsp-basics/fir-vs-iir-filtering

Występują dwa typu filtrów cyfrowych FIR i IIR

FIR nie przesuwają fazy - kolor czerwony na tych wykresach

IIR przesuwają - kolor niebieski

 

To teraz pytanie jaki filtr jest w danym DSP czy radiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odsluchowo to niektórzy nie słyszą nawet zmiany faza-przeciwfaza a ty wyniosłes takie wnioski

 Niektórzy nawet nie słyszą jak nie gra jeden głośnik, ale co z tego? Czyli jednak jestem w błędzie? 12dB/okt "odwraca" fazę?

 

Nie upieram się w tym co twierdzę, mówię to co udało mi się zaobserwować. Nie twierdzę, że absolutnie nie wpływają na przesunięcia fazowe, nie wiem też jak w h700 korelują ze sobą korekcje czasowe z filtracją, ale mam wrażenie, że zmiana filtru o 12dB/okt nie przesuwa fazy o 180stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie problemy 90% systemów a już zwłaszcza w 3 drogach jeździ z masakrą jeśli chodzi o zgranie fazowe (stąd ta słyszalna różnica względem 2 way odbieranego jako "te lepsze") a Wy się zastanawiacie ile stopni 5 czy może 10, to jeszcze trzeba brać poprawkę czy to Linkwitz czy Czebyszew... Ja mam fazę na pikniku, zawsze się dobrze zgrywa... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale macie problemy 90% systemów a już zwłaszcza w 3 drogach jeździ z masakrą jeśli chodzi o zgranie fazowe (stąd ta słyszalna różnica względem 2 way odbieranego jako "te lepsze")

 

No właśnie... słuszna uwaga truck :ok:

Czyli co jest tak naprawdę lepsze? Rozjechane 3-way czy zgrane 2-way?

Po co wogóle rzucać się na 3 drogi, jak się tego zgrać nie potrafi / nie zamierza / nie wie o co kaman / nie słyszy ???

 

Ale wracając do tematu, nie chodzi mi tu o 5 czy 10 stopni przesunięcia, tylko o zasadę czy w aktywce jest tak jak w pasywce, a w zasadzie o pewien "głupi patent" połączenia aktywki i pasywki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba rodzaje filtracji kręcą faza

Jeśli uważasz, ze policzysz sobie o ile i w ten sposób sobie to poukładasz to nie tedy droga

Filtry kręcą faza woofera i tweetera tez

Cała zabawa w tym aby zgrać obie poprawnie

 

Do tego dochodzi jeszcze korekcja czasowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lklukasz, to że pasywka kręci fazą elektryczną i co za tym idzie akustyczną, to ja już wiem :)

ale co do filtrów w dsp, to ja nadal nie mam pewności...

 

no cóż, trzeba wziąść oscyloskop, a może ARTĄ da się zmierzyć?

wyjście karty muzycznej podłączyć na wejście AUX w radiu, wyjście RCA z radia podłączyć do wejścia karty muzycznej, ustawić jakiś filtr w radiu i zrobić ARTĄ Impulse Response,  :)

Powinno się chyba udać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...