Skocz do zawartości

Żywica


luki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Ile średnio schnie wam żywica? 

Od zawsze korzystałem z Bolla i schła mi 30min w ok. 20* i potem się tylko lepiła ale nie była wodnista. Z racji tego że nie było ostatnio Bolla to kupiłem Troton i po 4-5h w 15* dalej jest wodnista... Za mało utwardzacza? Do Bolla dodawałem bardzo małe ilości i to na oko, bo schła bardzo szybko, nie kiedy nawet nie zdążyłem jej rozmazać bo zastygała w pojemniku. Do Trotona dodałem więcej niż do Bolla daję na oko bo jakoś tak mi się chlupło xD Zostawić i czekać? Czy coś zj... i nie zastygnie teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "oko" stwierdzam że za mało utwardzacza ... :D

 

Karta produktu - tam wszystko pisze, ale jeśli dodawałeś na to oko to się nie dziw że coś nie tak za którymś razem wyszło... Utwardzacza się dodaje bardzo mało w stosunku do samej żywicy, i niby "troszkę" mniej dasz a w rzeczywistości dajesz "dużo" mniej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze 10L już Bolla przerobiłem, zawsze na oko i 0 problemów a z Tortonem 1 pucha i już jazda :D

 

Mały edit:

Właśnie byłem sprawdzić jak ma się żywica, już jest lepiej, zgęstniała. Chyba będzie dobrze, ale już nigdy Tortona.. Za długo schnie i za mocno śmierdzi. Boll jest lepszy...  i tańszy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość utwardzacza zależy od rodzaju żywicy.

Ja używam np takiej w której mieszam na litr żywicy 20ml utwardzacza, mam też taką w której muszę namieszać 1:1...

Jak zrobisz proporcje takie jak są zalecane na etykiecie to zwiąże na 100%, po odpowiednim czasie, który zależy... itd :)

To tak samo jak fiat i bmw, oba auta ale coś je różni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych produktów, ale żywice na bazie poliestru mają to do siebie, że szybko zastygają, a żywice epoksydowe długo. Jedne i drugie mają swoje zalety. Jak chcesz coś szybko zasmarkać, to poliestry, a jak musisz się trochę pobawić to wtedy epoksydowe. Być może ten Troton, to właśnie żywica epoksydowa. Zwyczajowy czas zastygania to nawet kilka godzin, zależy od temperatury. Ilość utwardzacza powinna być dokładnie dobrana, wg wagi, dzieki temu produkt ma odpowiednie właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opalarka poszła w ruch i raz raz wyschło :P to co potrzebowałem szybciej a reszta po ~30h była ok. 

Z ciekawości sprawdziłem czy użyłem dobrego utwardzacza, niby ok. Ilościowo na oko przygotowałem podobną ilość utwardzacza i zważyłem wyszło że proporcję się zgadzają, no minimalnie było za dużo o 2-3g także chyba powinno szybciej zastygnąć. Zaraz ktoś zapyta skąd wiem że podobną? Bo używam takich pojemniczków i zawsze używam do pewnej kreski na nich. Na opakowaniu jest napiszane żywica poliestrowa szybka, dla mnie to ona szybka nie jest. Druga część z wczoraj schnie podobnie, więc ten typ widocznie tak ma. I więcej jej nie kupię :P  Temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś trotona uzywalem i nie narzekkałem. Może utwardzacz był "zleżały" tez tak kiedyś miałem. Dodałem utwardzacza z innej partii i wiązało momentalnie. Teraz używam tej AROPOL

 

http://www.zywica.eu/sanit//index.php?products=product&prod_id=27

 

Dobra i tania. jestem bardzo zadowolony. :super: Polecam :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Koledzy, pi x oko - czy jest szansa, że 5 kg żywicy wystarczy na skrzyneczkę w boczek niewielkiego hatchbacka, podejrzewam, że wyjdzie około 12-13 l pojemności, grubość samej powłoki z żywicy powiedzmy max 1 cm, front będzie z płyty, dodatków typu kawałki HDF nie liczę. Nie dłubałem jeszcze w skrzynkach z laminatu, a przymierzam się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie leży 5kg żywicy i 11kg mat, wg różnych opisów 1kg maty przypada na 1 kg żywicy, więc pytanie ile warstw i kg wyjdzie na jaki litraż. Z tego co ktoś gdzieś pisał, co robił obudowę na 20 czy 25cm głośnik w zabudowę skody to zeszło mu ok. 4kg, ale to była dość mała skrzynka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dokupić mogę zawsze, bo opakowania 1kg tam gdzie kupują wychodzą chyba 1zł za kg więcej niż w opakowaniu 5kg, bodajże 21-22 zł za 1kg wychodziło, także na razie tyle sobie ustaliłem na początek :) A buda moja ma mieć 2x więcej, bo ok. 28l. tyle, że front chyba ostatecznie zrobię z płyty, bo po drugiej stronie bagażu chciałem, a tam mogę płytę na przód śmiało zrobić, a całość się też usztywni...A tamten koleś co pisałem robił front też z żywicy i bodajże 5 czy 6 warstw miał na matach 400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Koledzy, pi x oko - czy jest szansa, że 5 kg żywicy wystarczy na skrzyneczkę w boczek niewielkiego hatchbacka, podejrzewam, że wyjdzie około 12-13 l pojemności, grubość samej powłoki z żywicy powiedzmy max 1 cm, front będzie z płyty, dodatków typu kawałki HDF nie liczę. Nie dłubałem jeszcze w skrzynkach z laminatu, a przymierzam się :)

Jeśli użyjesz żywicy przede wszystkim jako spoiwa dla maty a pyłu i MDF-u w kawałkach  jako głównego budulca to bez problemu zamkniesz się w tych 5kg. Dwukrotnie kleiłem pod ósemkę od RE i raz wyszło 3kg a innym razem ponad 6 ale wtedy MDF był tylko na froncie a cała skorupa wyłącznie ze żywicy i maty więc warto użyć tych kawalków i pyłu jako wypełniacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5kg spokojnie wystarczy na ścianki 1cm.

Mi na odlew komory schodzi mniej a powierzchnia min 2x taka jak taka skrzynka, także spokojnie.

No chyba, że grubość chcesz uzyskać dając dużo żywicy co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, wszystko jasne :) Będę działał, najpierw zrobię z płyty zarys przodu, ale właśnie tylko zarys :) bo mam plan, żeby front był dokręcany/wymienny, bo jaka dokładna pojemność wyjdzie, to nie wiem :) ale jak spora, to może 10" będzie można włożyć z czasem :) zrobię bryłę z piany montażowej, na to materiał, trochę żywicy, a dalej już z górki. Będzie sporo czasu, sprawa nie pilna, więc będę robił powoli, żeby materiału nie marnować :) Widziałem na alledrogo 5 kg żywicy + 5 m2 włókna za niecałą 100, a jak nie, to z tego miejsca, co Ty Przemcio bierzesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej allegro. :) Olej piankę montazową. :) zdejmij boczek i od razu leć formę na żywca przynajmniej bedzie pasować jak ulał a wtedy środek będziesz usztywniał. Cofnij się do mojego tematu tam miałeś czarno na białym dużo fotek i ogień. U mnie 14,5 litra nie wystawało by poza boczek i zmieściło by sie pod niw w samej konstrukcji nadkola :) ale ja chciałem więcej :)

 

Zywica 5l 69pln plus utwardzacz 6pln

 

http://www.zywica.eu/sanit//index.php?cat_id=48&page=0&view=0&sort=default

 

Ja do formy używam zawsze żelkotu (bardzo gęsty i nie spływa) ale to już wtedy zwiększa kwotę wydaną na materiały :( ale dużo zdrowia zaoszczędza :)

 

Maty zwyklej emulsyjnej jak masz obłe krztałty nie bierz za dużo weź za to więcej tkaniny rowingowej tez mają w tym sklepie (200, 300 i 450 cieńszych nie bierz bo nie ma sensu) ja najwiecej daje 450 :)

Przemcio, a dajesz ten "popędzacz" kobaltowy ? :D

Do tej nie potrzeba bo jest przyspieszona. Do tych droższych polimali to konieczne :) u nich przynajmniej jest zawsze świeża żywica i utwardzacz wiec nie będziesz mieć problemu że ci coś nie schnie :)

 

Jak nie masz wagi to kup sobie duża strzykawkę (łatwiej dozować) na utwardzacz bo jest w płynie a nie w paście. I nie przesadzaj z utwardzaczem bo "spalisz" zywice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...