Skocz do zawartości

Wybór kondensatora do cięcia


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety na zwrotnice na razie nie mam środków.

Moje klocki:

- u-Dimension ProX T2 będę ciął pasmo kondensatorem 4,70 uF ( trochę poniżej 5khz)

- u-Dimension Jr. M5- tutaj potrzebuję pomocy w wyborze, nie mam pojęcia jak go ciąć

 

 

Dane techniczne Dimension Jr. M5:

Moc maksymalna: 120 W
Moc RMS: 50 W
Skuteczność (1W/1m): 90 dB
Pasmo przenoszenia: 70Hz – 8kHz
Impedancja: 4 Ω
Głębokość montażu: 59 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pasywne zwrotnice częstotliwościowe

http://diyaudio.pl/content.php/40

Zwrotnice częstotliwościowe w ujęciu praktycznym

http://diyaudio.pl/content.php/41-Zwrotnice-czestotliwosciowe-w-ujeciu-praktycznym

Temat nie jest tak prosty jak wydaje się na początku. Zwrotnica nie zadziała tak jak powinna wrzucając kondensator i cewke z tabeli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zwrotnica nie zadziała tak jak powinna wrzucając kondensator i cewke z tabeli .
no to kilka slow wyjasnienia - zwrotnica z elektrycznego punktu widzenia dziala poprawnie. nie wazne jak projektowana

ale uzyskane brzmienie zestawu nie bedzie do konca poprawne

 

 

 


Przy rownej impedancji i prawidłowym wyliczeniu - dlaczego nie ?
a pokazesz mi gdzie w tych wzorach jest impedancja?  :wink:

 

 

 

 


Moje klocki:
- u-Dimension ProX T2 będę ciął pasmo kondensatorem 4,70 uF ( trochę poniżej 5khz)
- u-Dimension Jr. M5- tutaj potrzebuję pomocy w wyborze, nie mam pojęcia jak go ciąć
na woofer nie musisz nic montowac - nic sie nie uszkodzi

wygrzej glosniki i jedz do kogos na pomiary i niech zrobi poprawna zwrotnice. szkoda zeby glosniki sie marnowaly  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pokazesz mi gdzie w tych wzorach jest impedancja? :wink:

 

A pokażesz mi gdzie pisałem, że należy liczyć na podstawie impedancji ? :P

 

Chodziło mi jedynie o pewną zależność, że przy równej (liniowej) impedancji, odpowiednio dobrany filtr zadziała poprawnie (elektrycznie) z założeniami konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Moze przy okazji ktoś obeznany w temacie, napisze jakie dokładnie podzespoły warto montować szyjac zwrotki
tak na odleglosc? lepiej zacznij czytac...

 

 

 


A pokażesz mi gdzie pisałem, że należy liczyć na podstawie impedancji ?
sam to piszesz juz drugi raz...

faktycznie, przy w miare rownej impedancji wartosci z kalkulatora moga sie pokrywac w realu

jednak zauwaz ze wszystkie wzory biora pod uwage REZYSTANCJE a nie impedancje. a w przypadku glosnika to troche bardziej skomplikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kłócić się :cisza:  :D

Przecież dobrze wiecie, że bez pomiarów zwrotki poprawnie zrobić się nie da i kropka.

 

Kto próbował chociaż raz dokonać tego cudu za pomocą kalkulatora a potem to pomierzył ten wie, jak to się kończy.

 

A przy takim przebiegu impedancji, jak tego woofera, to o wzorkach można zapomnieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Przy rownej impedancji i prawidłowym wyliczeniu

Chodziło mi jedynie o pewną zależność, że przy równej (liniowej) impedancji, odpowiednio dobrany filtr zadziała poprawnie (elektrycznie) z założeniami konstruktora.

a co wg ciebie znaczy "wyliczyc" lub "dobrac"?

 

 

 

 


Czytam uważnie, staram się, nie wiem natomiast czy kolega zrozumiał.  Nie chodzi mi o robienie czegos na odległośc, tylko po prostu czym warto a czym nie zawracac sobie głowę - w duzym skrócie
nadal nie rozumiem pytanie - rozszerz swoja mysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam uważnie, staram się, nie wiem natomiast czy kolega zrozumiał.  Nie chodzi mi o robienie czegos na odległośc, tylko po prostu czym warto a czym nie zawracac sobie głowę - w duzym skrócie

nie rozumiem, chodzi Ci o markę np kondensatora, czy którym rzendemm warto ciąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto wymieniać elementów w ori zwrotce na lepsze, szkoda kasy. Może będzie lepiej a może nawet gorzej, bo producent uwzględnił np. to że cewka, którą zastosował ma jakąś tam rezystancje i ta rezystancja ma znaczenie. Albo kondensator w obwodzie tweetera ma też jakąś tam rezystancje szeregową, dasz niby lepszy, to Ci tweeter zacznie głośniej grać.

 

Lepiej komuś zlecić wykonanie nowej i lepszej zwrotki z pomiarami w Twoim aucie, a zdziwisz się jak Twoje głośniki mogą zagrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dokładnie, czy warto w ogóle grzebac w ori zwrotkach z zestawów odseparowanych typu el comp itp aby wrzucic cos lepszej jakosci ( np kondensator), czy to nie ma sensu. Były na ten temat różne zdania w sumie.
takie zabiegi nie maja sensu. no chyba ze masz elektrolita na tor wysokotonowki

 

duzo wiecej uzyskasz projektujac nowa zwrotnice dopasowana do twojego samochodu.

te zwrotnice ktore producent dodaje do zestawu maja byc uniwersalne. a glosniki przeciez w kazdym aucie montujesz w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, czy warto w ogóle grzebac w ori zwrotkach z zestawów odseparowanych typu el comp itp aby wrzucic cos lepszej jakosci ( np kondensator), czy to nie ma sensu. Były na ten temat różne zdania w sumie.

 

też uważam że do tego zestawu za bardzo nie ma sensu, na pewno jeśli już, to by trzeba było wymienić kondensator + rezystor, gdyby to był zestaw powiedzmy gdzieś za 1000zł to wtedy można pomyśleć nad takim zabiegiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam że do tego zestawu za bardzo nie ma sensu, na pewno jeśli już, to by trzeba było wymienić kondensator + rezystor, gdyby to był zestaw powiedzmy gdzieś za 1000zł to wtedy można pomyśleć nad takim zabiegiem...

 

A skąd ta pewność co trzeba by wymienić ? Najpierw to należałoby zmierzyć w którą stronę ukierunkować budowę zwrotnicy. Co miałaby wnieść zamiana rezystora ?

 

 

 

Lepiej komuś zlecić wykonanie nowej i lepszej zwrotki z pomiarami w Twoim aucie, a zdziwisz się jak Twoje głośniki mogą zagrać.

 

I na tym bym się zatrzymał. Najlepiej komus kto ma o tym pojęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...