Skocz do zawartości

Wzmacniacz godny Clarion DXZ985 + Focal K2 Power


bazookie
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Kolejne pytanie z serii "trudnych". Zlagodzenie wysokich tonów lepiej uzyskać zmiana TW czy podpieciem pod TW cieplejszego pieca? Mogę zakupić np. MT-22 lub NEO 29 albo jakiegoś Gienka lub XM na góre. Co da mi 100% poprawę?

Zanim bedziesz cokolwiek kupował upewnij sie, że strojenie już lepsze być nie może, albo jedź do kogoś jeśli sam nie czujesz sie w tym mocny, bo naprawde pod clarkiem tn52 nie powinny być uciążliwie ostre. Owszem nie są to tweetery wychwalane pod niebiosa, ale na przyzwoitym poziomie mogą zagrać.

 

Apropo strojenia to ma na nie wpływ:

- gain we wzmaku (czym bardziej ściszony powinien mniej ostrzyć),

- gain na radiu (w 958 czym bliżej 0 tym lepiej)

- faza o której wyżej swpominaliśmy

- stromość (próbowałbym w Twoim przypadku wysoko ciąć tweetery filtrem 6db/okt)

- czasy

- ukierunkowanie głośników (czym mniej membrany widzisz tym mniej ostrości słychać)

- sygnałówki bazarowe też potrafią dodać ostrości

- woofer K2P w moim przypadku miał w okolicach 3khz taki pik który mona błędnie przypisywać tweeterowi

- większość muzyki trance cierpi na bolączkę współczesnego masteringu z jak najmocniejszym sygnałem i przez to sie to wszystko drze

- uzupełnijcie jak coś ważnego pominałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim bedziesz cokolwiek kupował upewnij sie, że strojenie już lepsze być nie może, albo jedź do kogoś jeśli sam nie czujesz sie w tym mocny, bo naprawde pod clarkiem tn52 nie powinny być uciążliwie ostre. Owszem nie są to tweetery wychwalane pod niebiosa, ale na przyzwoitym poziomie mogą zagrać.

 

Apropo strojenia to ma na nie wpływ:

- gain we wzmaku (czym bardziej ściszony powinien mniej ostrzyć),

- gain na radiu (w 958 czym bliżej 0 tym lepiej)

- faza o której wyżej swpominaliśmy

- stromość (próbowałbym w Twoim przypadku wysoko ciąć tweetery filtrem 6db/okt)

- czasy

- ukierunkowanie głośników (czym mniej membrany widzisz tym mniej ostrości słychać)

- sygnałówki bazarowe też potrafią dodać ostrości

- woofer K2P w moim przypadku miał w okolicach 3khz taki pik który mona błędnie przypisywać tweeterowi

- większość muzyki trance cierpi na bolączkę współczesnego masteringu z jak najmocniejszym sygnałem i przez to sie to wszystko drze

- uzupełnijcie jak coś ważnego pominałem

:super:  :super:  :super:  100% się ze wszystkim zgadzam.

Dodam że ten focal to bardzo dobry tweeter - z tym że nie łatwy w aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

 

Więc:

 

- gain we wzmacniaczu tak na oko 50 % (ustawiany wg ogólnych zaleceń)

- gain w 958 TW ustawiony na - 2 dB

- faza... TW maja się zgrać ze sobą :)

- TW cięty na 5 kHz z różną stromością zbocza

- TW ukierunkowane mniej więcej na zagłówki, a nawet szerzej

- czasy ustawione na słuch (gdy ustawiałem odległości co do cm, scena się rozjeżdżała)

- sygnałówki to Klotz robiony przeze mnie

- woofer cięty na 3.15

- co do muzyki, to zgadzam się w 100%... jednakże na domowym sprzęcie ta sama płyta brzmi inaczej... mam dzielonego Rotela który jest bardziej po jasnej stronie mocy a kolumny odwrotnie... całość brzmi doskonale, choć gdy miałem lampiaka to... :)

 

Jutro zabawy ciąg dalszy. Popróbuję pobawić się filtrami i ponownie cięciami. Mam Hifinics Centurion i jego podepnę pod TW. Zobaczę, czy coś się zmieni. Jeśli nie, od pereza wezmę Protovision i ponownie potestuję. Jeśli to nie pomoże to: zmiana TW czy pieca na coś cieplejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz próbować.

 

- gain na zmaku bym zmniejszył na próbę

- gain w radiu już wiesz ocb

- polaryzacja prawo lewo ma być jedna na stałe, ale tweetery (razem) względem wooferów sie obraca i często to dużo zmienia, spróbuj

- tw na 5 kHz przy 18db/okt będzie bardziej odciążony niż na 10 kilo przy 6db/okt, ale to drugie cięcie będzie miało lepszy przebieg fazowy

- ukierunkowanie j.w.

- czasy na słuch - prawidłowo, ale próbuj ustawiać czasy przy wyciszonej reszcie głośników, później ewentualnie poprawki dla całego systemu

- sygnałówki musiałbyś coś spróbować na szybko wrzucić dobrego, czy pomoże

 

Kolumny stroili inżynierowie z doświadczeniem i wiedzą, a tu bez obrazy wczesna podstawówka ;), także jeszcze wiele do ugrania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Tweeter skręcony na wzmaku. W radioodbiorniku częstotliwość 3.15 kHz - 4 dB. Tweetery z odwróconą fazą. Dopiero teraz zaczęło normalnie grać :) Coś czuję, że to jednak woofer lekko piszczy. Na pewno spróbuje jeszcze podpiąć cieplejszy wznak, ale funduszy na eksperymentalny zakup brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- gain na radiu (w 958 czym bliżej 0 tym lepiej)

 

trochę się z tym nie zgodzę , z racji ze nowe radia są "wysoko napięciowe" a  stare piece maja czuły gain staram się zawsze robić tłumienie na radiu co najmniej na -3 db  , i zbalansować gainy tak by narastanie WF i TW było równe , żeby uniknąć sytuacji np  grając cicho nie słychać TW a grając głośno drze w niebo glosy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...