Skocz do zawartości

El Comp 6 vs 2xl-60c


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z wyborem głośników. Czytam już kilka ładnych dni przeróżne fora i niezbyt dużo mi to pomogło, więc zaryzykuję nowym tematem, może akurat nie zostanie zamknięty/usunięty i otrzymam rady od doświadczonych ludzi.

 

Przechodząc do sedna sprawy, szukam głośników w granicach 300zł i mam dylemat pomiędzy u-Dimension El Comp 6, a Powerbassem 2xl-60c.

 

El Compy miałem kiedyś najpierw w jednym, a później w drugim aucie kilka lat temu, jednak nie jest to zbyt miarodajne, gdyż grały w niewygłuszonych drzwiach i w pierwszym aucie były zasilane przez Carpowera HPB-602, a w drugim grały pod radiem (początki Car Audio). Jedyne co pamiętam to to, że podobała mi się ich "delikatność", tweeter nie był ostry, przyjemnie to grało, basu nie było z wiadomych względów - duże niewygłuszone drzwi. Miałem też Morele Maximo najpierw pod Kenwoodem PS301T, a później pod Re Audio Xt800.4, które dość fajnie trafiały w mój gust, ale na dzień dzisiejszy to dla mnie za droga sprawa.

 

Natrafiłem jednak ostatnio na w/w PB w dobrej cenie i głównie zastanawiam się czy warto dołożyć te kilka "dyszek" do Powerbassów, czy raczej brać te El Compy i różnicę dołożyć do wzmacniacza/kabli.

 

Muzyka jakiej słucham jest dość różnorodna, Rap, czasami Dubstep, Chillstep, ale również stare polskie kawałki Lady Pank, Dżem, Manaam, Budka Suflera, czy nawet coś pokroju Moby, Natomiast jeśli chodzi o brzmienie, to nie lubię ostrych, kłujących tweeterów, bezmyślnego dudnienia, lubię szczegółowe, ładne, wyraźne brzmienie (wiem, że nie ten budżet, ale warto próbować), bo po kilku rapowych kawałkach lubię włączyć coś, co pozwoli mi się rozkoszować muzyką.

 

Auto to BMW E46, a więc niestety sposób mocowania głośnika niezbyt obiecujący, ale nie chcę ciąć blachy.

Radio to Alpine CDA9851R, drzwi wygłuszone GMS 07XL. W niedalekiej przyszłości dojdzie oczywiście wzmacniacz, prawdopodobnie u-Dimension Jr.4.300.

 

Trochę się rozpisałem, ale chciałem mniej więcej jasno określić o co mi chodzi. Proszę o porady.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, po kilkudniowej lekturze forum i przemyśleniach, drzwi jednak zostaną odpowiednio przygotowane. Kwestia dopasowania dystansu z czegoś i znalezienia kogoś, kto mi wytnie dziury w drzwiach.

Głośniki już są u mnie, zdecydowałem się na El Compy, będzie do nich wzmacniacz wkrótce, jeszcze nie wiem co konkretnie, ale to akurat kwestia przeszukania forum.

Mam jednak inne pytanie. Rozważam zmianę radia z racji tego, że Alpine, którego posiadam strasznie ostrzy górę mimo ustawienia wysokich tonów na flat (nie tylko na El Compach), niektóre dźwięki aż mi wiercą dziurę w głowie przy dużej głośności. Po lekturze forum zainteresowałem się Beckerem ze względu na dźwięk, wygląd i brak wodotrysków.

Potrzebuję jednak potwierdzenia od Was, czy zmiana Alpine'a CDA-9851R na któregoś Beckera to opłacalny krok w przód? Interesuje mnie Mexico Pro lub Indianapolis, ale wiadomo, że dostępność i ceny są czasem niezadowalające, więc rozważam także Traffic Pro. Myślę również nad JVC KD-SH909, którego kiedyś miałem, ale w którymś temacie na forum wyczytałem, że Becker jest o wiele lepszą opcją.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El compy fajne głosniki w tej cenie, porównanie z pb nie mam, jedyne co moge powiedzieć, to że czasem tweeter potrafi byc zbyt  ostry, ale to czasem i głównie przy gitarach na wyższych czestotliwosciach. Zapewne to kwestia kiepskiej zwrotnicy ( może l-pad? ). Pozatym poprawna aplikacja robi wiele, u znajomego el copmy graja miło i przyjmenie ( chodzi o woofery ) bo ma dobrze wygłuszone drzwi,  ja zrobiłem to w pospiechu i lipnie i spłynęła dekarka z otworów , ale mimo to graja sympatycznie, robie poprawke wygłuszenia na wiosnę jak zrobi cie cieplej i napewno w ruch pójda maty a nie dekara. Wszystko tez kwestia radia, wczesniej pod Clarinem 202 grało to lipnie, teraz na keniu jest oki. Na granie jak widać składa się wiele czynników. :wink:

 

PS: a koniecznie szukasz alpinki - moze kenwood 8531, 8534 itp - sympatyczne brzmienie choć brak aktywki, ja swojego kupiłem za 360zł też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 360 chyba widzialem w "okazjach na aukcjach" alpinke 9833 od naszego forumowicza.

Też ją widziałem. Miałem 9833 w poprzednim aucie, bardzo fajne radio, jednak nie wiem czy tak naprawdę potrzebne mi są czasówki i zwrotnice (nie ten poziom zaawansowania ;) ).

 

Jak masz możliwość to odsłuchaj sony z serii xm, góra się uspokoi i może nie będzie potrzeby zmieniać radia.

Minusem jest to, że xm nie ma filtrów (chyba, że się mylę?), jednak jest to bardzo ciekawa propozycja, którą rozważam od pewnego czasu. Mimo wszystko, wzmacniacz musi poczekać, bo chcę najpierw dobrze przygotować drzwi.

Nie zmienia to jednak faktu, że kusi mnie ten Becker, szczególnie, że bardzo mi się podoba jego prostota obsługi i design (wyrosłem ze świecidełek chyba), a do tego plusem jest to, że jest "płytki" w montażu (brak przejściówek ISO, wyprowadzonych kabli do wzmacniacza, kabli od anteny itd.), co nie jest bez znaczenia w moim aucie, gdzie miałem już mały problem upchnąć 9851r w desce. :zdziwko:

Gdzieś na tym forum natrafiłem na opinię porównującą brzmienie Beckera do 9855, ale z łagodniejszą górą. Na angielskich forach ludzie również bardzo zachwalali brzmienie tego radyjka, więc jest to dość obiecujące.

 

Mam jeszcze jedno (może trochę głupie) pytanie. Czy mata GMS 05XL lub 07XL dobrze się "przyjmie" przy obecnych temperaturach? Chcę poprawić wygłuszenie, a nie ma szans na ciepły garaż, lub co gorsza, czekanie do wiosny.

 

Dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bumerang.

 

Jak ostrzy to będzie ostrzyć dopóki nie dłubniecie zwrotek lub nie zadbacie o oddzielne zasilanie każdego głośnika.

 

Sama zmiana klocków przynosi minimalne (dalekie od oczekiwań) zmiany w tym zakresie- to jest leczenie syfa pudrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno (może trochę głupie) pytanie. Czy mata GMS 05XL lub 07XL dobrze się "przyjmie" przy obecnych temperaturach? Chcę poprawić wygłuszenie, a nie ma szans na ciepły garaż, lub co gorsza, czekanie do wiosny.

Zawsze warto wcześniej ogrzać drzwi suszarką lub opalarką ( tylko ostroznie z opalarką) . Tez sie zastanawiam czy zrobić to teraz ( na szczęście mam dośc ogrzany garaż), czy lepiej poczekać do wiosny. Tak czy siak, mimo tego co zapewnia producent, zamierzam podgrzać lekko wcześniej odtłuszczone drzwi. Mam natomiast inny problem kolego, czy na dobrze trzymająca sie dekarkę od wewnętrznej strony drzwi kleic maty, czy zerwac dekarę, ktora sie dośc dobrze trzyma i dac maty na blachę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bumerang.

 

Jak ostrzy to będzie ostrzyć dopóki nie dłubniecie zwrotek lub nie zadbacie o oddzielne zasilanie każdego głośnika.

 

Sama zmiana klocków przynosi minimalne (dalekie od oczekiwań) zmiany w tym zakresie- to jest leczenie syfa pudrem.

x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to by wychodziło, skoro w wielu przypadkach winna bywa ori zwrotka, w przypadku ciecia aktywnego to radio odpowiada za cięcia nie zwrotka. Rozwiazaniem na ostrą górę zatem jest albo modyfikacja ori zwrotek, albo zrezygnowanie z nich na poczet radia z aktywna zwrotnicą. Podany był przykład  9833. Ja u siebie nic nie zrobie bo mam radio bez aktywki zatem tylko l-pad wchodzi w grę, nie wiem natomiast z czym to sie je tak w praktyce. W teorii jest to "ściszenie tweetera poprzez wstawienie tłumika", to znaczy ze tweet jest po prostu ciszej czy nie przenosi bardzo wysokich czestotliwosci??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej nie chodzi o to, jak jest to zrobione a w ktorym miejscu jest to cięcie i jakim zboczem.

Jak by nie patrzeć to przy podziale aktywnym jest troche szybciej do zrobienia i można zmieniac bez wyłączenia muzyki i dodatko słuchać tych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tania aktywka pokroju w/w przykładu 9833 to też nie taka kolorowa sprawa, która jest lekarstwem na wszelkie zło.

 

Zamiast ładować się od razu w pełną aktywke to na początek warto przerobić ori zwrotke na bi-amp (koszt praktycznie zerowy) i zasilić przód czterokanałówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oddzielnym zasilaniu każdego głośnika dochodzi  możliwość osobnej regulacji Gain na wysokie / niskie.

Przy jednym piecu trzeba robić L-Pady ( ( plus ewentualnie na nowo projekt zwrotki ) co jest dla laika bez pomiarów nie osiągalnym zadaniem. 


Mehow, pisaliśmy i myśleliśmy w tym samy czasie o tym samym ( tak mi się wydaje ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ładować się od razu w pełną aktywke to na początek warto przerobić ori zwrotke na bi-amp (koszt praktycznie zerowy) i zasilić przód czterokanałówką.

Tak tez zamierzam  zrobić na wiosnę, lecz chyba nie chodzi Ci tylko o oddzielenie toru woofera od tweeta, skoro podzespoly zostaja te same, tak samo tweet bedzie ostrzył? W uproszczeniu oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez zamierzam  zrobić na wiosnę, lecz chyba nie chodzi Ci tylko o oddzielenie toru woofera od tweeta, skoro podzespoly zostaja te same, tak samo tweet bedzie ostrzył? W uproszczeniu oczywiście...

Ściszysz tweeter na gainie we wzmaku i może przestanie drażnić ( zakładając że to on , a nie woofer "krzyczy" )

Podział między woofer/tweeter zostanie ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woofer jest oki w tym zestawie, nie mam zastrzeżeń ( w tym przedziale cenowym oczywiście)natomiast  tweeter potrafi narobić jazgotu powyżej pewnej głośności ale to tez nie przy kazdym rodzaju muzyki - głównie solówki gitarowe itp. Stad koledze pewnie tez ostrzyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściszysz tweeter na gainie we wzmaku i może przestanie drażnić ( zakładając że to on , a nie woofer "krzyczy" )

Podział między woofer/tweeter zostanie ten sam.

Balansowanie głośnością pomiędzy TW a WF nie dawała takiego rezultatu jak zmiana cięć . 

I w tym wszystkim to nie TW robił zamieszanie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mialem el comp 6 zasilane jr4-300 i jakies radyjko JVC ,zgadzam sie ze przez zwrotki tweeter byl ostry,nastepnie podpialem  aktywnie ,troszke sie poprawilo ale dopiero uspokoiłem tweety Pionkiem deh p88rs2 ,swietnie sobie poradzil,ale  podziekowalem el comp bo niestety nie maja basu:-( ps.jr 4-300bardzo dobry wzmak do tego zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...