Skocz do zawartości

Lakierowanie mdf lakierami samochodowymi


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

panowie, troche przesadzacie z kombinowaniem

 

zapomnijcie o chemii samochodowej i szukajcie chemii do mebli

 

zeby MDF "nie pił" stosuje sie IZOLANT (glowne zastosowanie bezbarwnego izolantu to drewno egzotyczne)

jezeli to ma byc malowane w kolor to wystarczy kupic PODKŁAD IZOLUJĄCY. kladziecie 2 warstwy, czekacie 12-24h, szlif i w razie koniecznosci kolejna warstwa

na to idzie akrylowy lub poliuretanowy lakier wykanczajacy

 

wujek sie tym zajmuje i widzialem co taka chemia potrafi.

mam troche podkladu od niego, ale jeszcze nie uzywalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Wiec tutorial bez zdjęć "po dwóch latach" nie ma sensu

Co masz namysli?

Pewnie, mozna lakierowac meblowymi, a inaczej mowiac przemyslowi.... jak ktos chce to i bejca z pedzla pojedzie i tez bedzie kolor. Tu akurat jest temat o lakierowaniu farbami samochodowymi

 

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takim lakierem miałem malowane kolumny

Napisałem to wyżej

 

A chodzi o to, żeby udowodnic ze takie lakierowanie ma sens i jest skuteczne nawet po dłuższym okresie czasu

Ze powierzchnia była dobrze przygotowana i nic po czasie nie wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ze powierzchnia była dobrze przygotowana i nic po czasie nie wyszło
staralem sie  :wink:

 

 

 


Jak dobrze pokleicie i utwardzicie powierzchnię to nic "nie wyjdzie" po dwóch latach
jak kleisz na 45* to bedzie OK

jak kleisz na 90* to tak latwo juz nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachlówka po prostu "siada" po jakimś czasie i jedynym sposobem na to jest jak najdłuższy czas od jej nałożenia do wyszlifowania żeby to co ma "siąść", "siadło" przed szlifowaniem.Ewentualnie suszenie szpachlówki promiennikiem IR ale to raczej tylko w warsztatach lakierniczych.


 

 


Pytałem jak to zrobi ale powiedział tylko " 2x podkład na mokro"

Podkład "mokro na mokro" czyli bez matowania podkładu po jego odparowaniu kładziemy od razu bazę lub lakier akrylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypominam ze to stolarka a nie blacharka!

normalne zjawisko - MDF "pije"

 

Mnie chodziło właśnie o nierówności mdf,łączenia płyt itp.W tych miejscach szpachlówka siada bo to są stosunkowo duże nierówności i to siadanie można zminimalizować stosując szpachlówkę z włóknem szklanym i maksymalnie wydłużając czas schnięcia przed szlifowaniem.Potem można dla pewności proces powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, na poczatku to dziala

ale zwroc uwage na to co pisalem wyzej - jak skladamy kolumny/subwoofer/mebel ciety na 45* to plyty z czasem pracuja rowno

ale jak mamy je polaczone pod katem prostym (tak jak wiekszosc robi w domowych warunkach) to z czasem w skutek zmian wilgotnosci, teperatur czy czegos tam wiecej, te plyty zaczynaja pracowac i w miejscu laczenia widac roznice

 

na jednych mniej, na innych wiecej

dlatego smieje sie z tych co skladaja kolumny w 3 dni  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zapobiec klawiszowaniu można zaraz po tym jak damy się napić żywicy MdF-owi i przyschnie troszkę pociągnąć min 2 warstwy laminatu z matą najlepiej rowingową kładąc na sporą zakładkę w miejscu łączenia płyt. Największy problem może sprawić "wyjście z narożnika na ostro" ale jest to możliwe :hyhy: Dopiero na to podkłady czy szpachlówki natryskowe. Wtedy po nawet długim czasie ewentualne ruchy płyt nie uwidocznią się na lakierze w postami pęknięć czy zafalowań :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To czy należy to zależy od tego co chcesz osiągnąć. Inwestor może mieć wizje ostrych krawędzi a Ty rozumiem zrobisz mu zaokrąglone bo tak należy?? I należy je zaokrąglać bo co bo nie mogą być ostre?? Czy może wg Ciebie nie zgodne ze sztuką?? Czy może technicznie nie wykonalne???

 

Zastanów się Paweł o czym piszesz czasami :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie rozumiem czemu uwazasz ze do malowania krawedzie na ostro nie moga byc.
bo nie pomalujesz MDFu na ostrej krawedzi - lakier zaraz odprysnie

trzeba krawedzie delikatnie zalamac

r=1-3mm i jest OK

 

na ostrej krawedzi farba/lakier dlugonie pozyje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


samochody lakierowane na ostry kant

 

Nie chcesz widzieć tych trupów :)

 

 

 


kolumny

 

Tutaj akurat zgadzam się z Pawłem - bezpieczniej minimalnie zaokrąglić, tym bardziej że sama farba tworząc kroplę nie zrobi ci idealnego szpicu tylko rozleje się zaokrąglając brzeg.

 

Technicznie do zrobienia - mozna polakierowana powierzchnie zmatowić, wyrównać i wypolerować - tylko długo to nie pożyje i nie widze tu sensu.

 

Drobne zaokrąglenie 1-2mm i wyglada jak <90 st a zwieksza znacznie komfort uzytkowania/czyszczenia kolumny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pokazesz mi kolumny lub samochody lakierowane na ostry kant?

Widziałem takie twory zarówno na żywo jak i na zdjęciach. I powiem ci że wyglada to co najmniej dobrze. Wiele ludzi nie zwraca na takie szczegóły uwagi i nie wie ze taki niuans jest okupiony mnóstwem ciężkiej pracy. Ale nie zamierzam teraz na sile szukać ci fotek w necie żeby ci udowadniać że ktoś już się posilił na takie rozwiązania. Potem zeby usłyszeć ze ty wolisz jednak wykolić łuk bo tak ci się bardziej podoba. Dla mnie to strata czasu. :)

 

Zresztą nie tym było pisane co jest lepiej tylko o możliwościach. Wytrzymałości też nie poruszam bo :

 

Zależy od traktowania, zachcianek inwestora i użytych matriałow. Grubości powłoki, sposobu utwardzenia i wielu wielu innych.......

 

Poza tym jak jest to dobrze zrobione to sam z siebie z kant nie odpryśnie a jak go czymś rypniesz to i nawet wyokrąglony może nie wytrzymać. Także jeśli to nie jest mebel użytkowy który jest narażony na udary mechaniczne tylko np kolumna która stoi sobie grzecznie w rogu pokoju i tylko czasem wytrzesz kurz miękką ściereczką z jej powierzchni taki twór ma jak najbardziej szanse bytu.

 

bo nie pomalujesz MDFu na ostrej krawedzi - lakier zaraz odprysnie

trzeba krawedzie delikatnie zalamac

.....

na ostrej krawedzi farba/lakier dlugonie pozyje

Czytasz poza tym wybiórczo. :mur: Bo ńie pisałem o lakierowaniu mdf-u na ostrej krawędzi tylko o wyjściu laminatem na ostrą krawędź. I dopiero polakierowane. Mdf na kancie ukruszysz paznokciem na dobrym laminacie na kancie ukruszysz paznokieć a jak chyba wiesz lakier będzie tak mocno trzymał podłoża jak twarde jest jego podłoże wiec zakończmy tą jałowa dyskusję :wink:

Tutaj akurat zgadzam się z Pawłem - bezpieczniej minimalnie zaokrąglić, tym bardziej że sama farba tworząc kroplę nie zrobi ci idealnego szpicu tylko rozleje się zaokrąglając brzeg.

)

Bezpieczniej tak ale to zależy co chcesz osiągnąć :wink:

Technicznie do zrobienia - mozna polakierowana powierzchnie zmatowić, wyrównać i wypolerować

:hurra::padam:

 

W końcu sensowny post :hyhy:

......... długo to nie pożyje i nie widze tu sensu.

 

:)

O sensie pisałem już wcześniej ty nie widzisz sensu a ja mysle że sens takiego rozwiązania określa popyt na to :hyhy:

Jak sie ktoś uprze to co mu zrobisz --- możesz to zrobić jeśli przyszły użytkownik jest świadomy delikatności takiego rozwiązania a nie na siłe przekonywać go że wykolenie musi być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...