Skocz do zawartości

Lakierowanie mdf lakierami samochodowymi


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie nie znalazłem konkretu to pisze:)

Ogólnie z tematem lakierowania samochodowego mam do czynienia codziennie, ale zastanawia mnie co użyć do pomalowania ogólnie mówiąc MDF.

czy ktoś ma doświadczenie jakich materiałów użyć na ,,goły,, mdf?

myślałem o tym:

-podkład akrylowy

-szpachel natryskowa

-podkład zwiekszajacy przyczepnosc(taki jak do zderzaków) plus podklad akrylowy na to

kwestia tylko teraz jaka jest przyczepność tego do mdfu. ciekawe jak by się to trzymało, bo zawsze jest opcja żywicy poliestrowej i na to szpachel natryskowa...

Nie interesuje mnie malowanie farbami dedykowanymi do drewna chyba ze jakis impregnat do drewna pod wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Najgorzej będziesz miał z miejscami gdzie był cięty - tam farba będzie wsiąkać, najlepszą opcją jest np. zaszpachlowanie tych miejsc. Chociaż możliwe, że jak dasz gęsty podkład akrylowy to już będzie ok.

My malowaliśmy MDF dwoma albo trzeba warstwami dość gęstej farby szybkoschnącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że dać pić mdf owi żywicy.  A później już obróbka jak przy zwykłym przygotowaniu do lakierowania ;-)


Najgorzej będziesz miał z miejscami gdzie był cięty - tam farba będzie wsiąkać, najlepszą opcją jest np. zaszpachlowanie tych miejsc. Chociaż możliwe, że jak dasz gęsty podkład akrylowy to już będzie ok.

My malowaliśmy MDF dwoma albo trzeba warstwami dość gęstej farby szybkoschnącej.

 

Mdf będzie pił tam gdzie był cięty i równie mu smakuje na równej nie ciętej powierzchni  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marek ma rację. Wystarczy pomalować cienko żywicą i nie ma problemu z nasiąkalnością mdf-u.

 

Mdf pije wszędzie chociaż tam gdzie był cięty szybciej.

 

`Żywica bez problemów daje sobie radę.

 

Jeśli ktoś nie chcę bawić się zywicą wystarczy podkład.

 

2-3 warstw i można lakierować.

 

Pierwsza warstwa z reguły cała lub prawie cała wsiąka. Potem wystarczy drobnym papierem zebrać to co "powstawało" tak jak przy drewnie. kolejna warstwa podkładu jest już prawie gładka. powtórnie lekko papierkiem i 3 warstwa już jest normalna pod lakier :D

 

Kilka razy podładowałem na 2 razy z czego pierwsza warstwa była bardzo gruba. Potem 2 warstwa podkładu już na gotowo. i na to lakier.

 

Wszystko zależy jak równa powierzchnia jest twojego "tworu" z Mdf-u.

 

Po pierwszej warstwie podkładu można położyć szpachlówkę natryskową jeśli są jakieś nierówności do wypełnienia i na to znowu podkład.

 

Po prostu trzeba obserwować co się dzieje z powierzchnią. I elastycznie się do tego dostosowywać. I to cała sztuka :hyhy:


 

 


-podkład zwiekszajacy przyczepnosc(taki jak do zderzaków) plus podklad akrylowy na to

 

Tu akurat nie masz problemu z przyczepnością bo co byś nie położył to pierwsza warstwa wsiąknie zakotwiczając się w mdf-ie. Podkłady do plastików stosujesz jako warstwa zczepna z plastikiem. Mdf tego nie potrzebuje bo wszystko na pierwszej warstwie jest zczepne. :hyhy: Chociaż jeśli chcesz używać podkładu akrylowego 2K to śmiało możesz używać tego jako pierwszej warstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mdf będzie pił tam gdzie był cięty i równie mu smakuje na równej nie ciętej powierzchni 

 

Nie masz racji niestety.Nie wiem jak to powiedzieć ale "ciągnie" zdecydowanie bardziej właśnie w miejscu cięcia-widać to przy impregnowaniu jak tam bąble z powietrzem wyskakują.

 

Jak malowałem mdf to udało mi się zwykłym podkładem natryskowym(jakis najtańszy bo taki miałem pod ręką) "zatkać" te pory i po 3 warstwach położyłem lakier.Wyszło ok.

 

Przemcio zdecydowanie ładniej to opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu robiłem z MDF-u szafkę pod umywalkę do łazienki  :hyhy:

Po złożeniu całej szafki dokładnie ją zażywicowałem a potem został położony podkład oraz lakier metaliczny przez znajomego lakiernika  :hyhy:

http://imageshack.us/a/img708/1489/dsc02538y.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji niestety.Nie wiem jak to powiedzieć ale "ciągnie" zdecydowanie bardziej właśnie w miejscu cięcia-widać to przy impregnowaniu jak tam bąble z powietrzem wyskakują.

 

Jak malowałem mdf to udało mi się zwykłym podkładem natryskowym(jakis najtańszy bo taki miałem pod ręką) "zatkać" te pory i po 3 warstwach położyłem lakier.Wyszło ok.

 

Przemcio zdecydowanie ładniej to opisał.

 

 

W czym nie mialem racji ?

 

;-)

 

Jakiś czas temu robiłem z MDF-u szafkę pod umywalkę do łazienki  :hyhy:

Po złożeniu całej szafki dokładnie ją zażywicowałem a potem został położony podkład oraz lakier metaliczny przez znajomego lakiernika  :hyhy:

http://imageshack.us/a/img708/1489/dsc02538y.jpg

 

 

:szok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a przypadkiem nie przesadzacie z ta obróbka dystansu :rotfl: , czytając te opisy owszem pro, ale to brzmi jak przygotowanie  jakiegoś elementu karoserii zderzaka, błotnika itp, gdzie wymagamy idealnie gładkiej i nieskazitelnej powierzchni aby położyć bazę :wink:  Wydaje mi się, że dystans ma byc tak zrobiony, aby  nie łapał wilgoci i byc w miare równo obrobiony ( ale to juz na frezarce czynimy ten etap)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a przypadkiem nie przesadzacie z ta obróbka dystansu :rotfl: , czytając te opisy owszem pro, ale to brzmi jak przygotowanie  jakiegoś elementu karoserii zderzaka, błotnika itp, gdzie wymagamy idealnie gładkiej i nieskazitelnej powierzchni aby położyć bazę :wink:  Wydaje mi się, że dystans ma byc tak zrobiony, aby  nie łapał wilgoci i byc w miare równo obrobiony ( ale to juz na frezarce czynimy ten etap)

To według ciebie mdf-u używa się tylko do dystansów w aucie. :rotfl: i do niczego innego się nie nadaje ?? :rotfl:

 

 

 

ale np kolumne gdzie są łaczenia trzeba odpowiedni wykonczyc - innaczej jest twz efekt klawiszowania

np. :hyhy:

 

lub spójrz na post Maxtz-a 

 

Jakiś czas temu robiłem z MDF-u szafkę pod umywalkę do łazienki  :hyhy:

Po złożeniu całej szafki dokładnie ją zażywicowałem a potem został położony podkład oraz lakier metaliczny przez znajomego lakiernika  :hyhy:

http://imageshack.us/a/img708/1489/dsc02538y.jpg

 

 

 

P.S. Tomek nie pokazuj takich rzeczy publicznie bo jak moja żonka zobaczy to zamiast bawić się w CA to będę jej meble wszystkie do domu robił :rotfl:   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub spójrz na post Maxtz-a

 

No patrze i ...

dalej twierdze ze bez odpowiedniego wykonczenia jeżeli chcemy miec jednolitą bryłę trzeba odp wykonczyc powierzchnie.

A patrzac na szafkę od maxtz - widać ewidentnie miejsce łaczenia - taki był zapewne zamiar konstruktora i nie mamy tu do czynienia z w pełni 1częściowym produktem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To według ciebie mdf-u używa się tylko do dystansów w aucie. i do niczego innego się nie nadaje ??

Fakt zasugerowałem sie, że dotyczy to dystansów nie wiem dlaczego... Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że w wiekszości i tak czy jest to skrzynia, dystans czy jeszcze cos innego, tego nie widać tak, albo przykrywamy materiałem, obijamy czyms innym lub po prostu jest pod tapicerką gdzies, więc hiper gładka powierzchnia nie jest potrzebna, ale wedle uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dystanse to olać nie to jest istotą tematu :mur: Dystanse to wystarczy czymś zaimpregnować żeby nie puchły przy kontakcie z wodą.

Temat jest o innych wyrobach z Mdf-u.

 

Np. Kolumny, szafki itp tam gdzie widać powierzchnię. w ca np. Suby w pianoblack-u itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt zasugerowałem sie, że dotyczy to dystansów nie wiem dlaczego... Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że w wiekszości i tak czy jest to skrzynia, dystans czy jeszcze cos innego, tego nie widać tak, albo przykrywamy materiałem, obijamy czyms innym lub po prostu jest pod tapicerką gdzies, więc hiper gładka powierzchnia nie jest potrzebna, ale wedle uznania.

 

Lecz zauważ jaki jest tytuł tematu  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak kolumny wykończone

W czarnym lakierze

 

Kolumna była tak złożona aby cięte boki były z boku

Na to poszedł hdf, żeby to przykryc

 

Całośc wyszlifowana

 

Potem oddalem do lakiernika, ktory mi samochód lakierowal

Pytałem jak to zrobi ale powiedział tylko " 2x podkład na mokro"

Ty powinieneś wiedzieć o co chodzi

 

Nałożenie zywicy chyba nie wiele pomoże

Problemem nie jest tu ile i jak pije mdf ale ruch płyty względem siebie

 

Po kilku latach po lakierowaniu wychodzą "kreski" na laczeniach płyt a nie roznice w lakierze na ciętej czy nie powierzchni mdf

 

http://diyaudio.pl/showthread.php/18599-Usher-Black-Edition

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...