Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie MDS08 oraz jego zastosowania


D.W.W
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie założyć temat tutaj, a nie w "projektowaniu skrzyń", bo będą tu nie tylko sprawy projektowania skrzyni :)

Otóż udało mi się nabyć Intertechnika MDS08 w całkiem atrakcyjnej cenie w zwiążku z czym powstała możliwość skomponowania skrzyneczki. To, co pracuje u mnie teraz to DB 62.1 pod Audisonem SRx2. W związku z tym, że to moja pierwsza i jedyna póki co instalacja (opisana zresztą tutaj) to z budową skrzyń póki co nie miałem do czynienia. Prosiłbym więc o kilka wskazówek, jeżeli można, odnośnie takich spraw:

 

1. Zdecydowanie wolę obudowę closed, a na forum czytałem, że MDS08 buduje się w takich obudowach o pojemności 15-20l. Zatem pytanie - 15 czy 20? :)

 

2. Skrzynię w środku wykłada się materiałem tłumiącym, co logiczne. Ja pewnie zastosuję jakąś gąbkę o grubości 2cm. Zatem pytanie - czy mam tę objętość gąbki uwzględnić w litrażu skrzyni? Innymi słowy - czy 15l ma być do powierzchni gąbki, czy do powierzchni drewna?

 

3. Materiałem będzie najprawdopodobnie MDF, nie wiem jeszcze jak gruby. Rzecz w tym, czy lepiej go kleić, czy skręcać śrubkami, czy kleić a potem skręcać śrubkami? :)

 

To generalnie wszystko, co mnie interesuje w związku ze skrzynią. Teraz pytania w związku z zasilaniem jej. Jak już wspomniałem, obecnie pracuje u mnie 2 kanałowy Audison Srx2 i trzeba powiedzieć, że sprawuje się doskonale. Niestety nie mam możliwości montażu drugiego takiego i zmostkowania go do zasilania MDS-a, choć to byłoby najlepsze rozwiązanie, jak sądzę. Po prostu nie ma dla niego miejsca, a zagracać bagażnika nie chcę. Zatem pozostaje sprzedanie Audisona i zakupienie czegoś 4-kanałowego. Zatem pytania są takie:

 

1. Czy ktoś z was zasila MDS08 czymś 4 kanałowym razem z przodem? Czym jeśli można wiedzieć, i jak się to sprawuje?

2. Na nowego Audisona Srx4 mnie raczej nie będzie stać :( a co za tym idzie pytanie - lepiej polować na używanego na Allegro, czy kupić coś prostrzego za jakieś 600-700 PLN? I jeżeli tak, to co? Należy dodać, że dB mnie nie interesują całkowicie - nigdy nie słucham głośnej muzyki i nie zamierzam. Głównie wszystko będzie służyć do odtwarzania jazzu, bluesa, muzyki filmowej, klasycznej, Tokio Hotel :) (Z Tokio Hotel to żart oczywiście).

3. Jak prezentuje się brzmieniowa różnica między Audisonem Srx4 a 4 kanałowymi Carpowerami? Jakimikolwiek. Czy ktoś miał porównanie i słyszał różnicę?

 

 

To w zasadzie na razie tyle. Pytania oczywiście będą się jescze pojawiać, ale to już później, w miarę kompletowania zestawu :)

 

 

DODANO:

Jakby się ktoś interesował, aukcja na Allegro z MDS-ami 08 jeszcze będzie aktywna przez 7 dni:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=523057040 - IT MDS08

z tego co wiem, to nie jest to częsty towar na Allegro, szczególnie nowy. Więc jak ktoś miał zamiar się w takie coś zaopatrzyć... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A dalczego uparłeś się na szkrzynie zamkniętą, z tego co się interesowałem gdy (zastanawiałem się nad jego kupnem) ten głośnik sprawuje się należycie tylko w br. W takiej obudowie też go słuchałem pod stegiem qmos 75.4 (więc 4 kanałówką) i pod tym wzmakiem grał przyzwoicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dalczego uparłeś się na szkrzynie zamkniętą, z tego co się interesowałem gdy (zastanawiałem się nad jego kupnem) ten głośnik sprawuje się należycie tylko w br. W takiej obudowie też go słuchałem pod stegiem qmos 75.4 (więc 4 kanałówką) i pod tym wzmakiem grał przyzwoicie.

 

Nie, że się uparłem. Nie słyszałem tego głośnika ani w Closed, ani w BR - nie wiem więc, jak będzie grał. Opieram się na tej teorii, którą znam - closed potrafi wytłumić odwrotną fazę i przyśpieszyć odpowiedź głośnika, choć nie daje wzmocnienia niskich częstotliwości, jak BR. Ale BR daje wzmocnienie na zasadzie rezonansu - musi być zatem odpowiednio strojony pod określoną częstotliwość. Ja poprostu nie będę potrafił tego zrobić raczej - brak doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Wybrałem zatem rozwiązanie prostsze i pewniejsze - posłucham co z tego wyniknie, a jeśli się mnie to nie spodoba, będę kombinował z BR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam obudowe Br do MDS08 nie słyszałem go w zamknietej ale mam go w br i powiem ze jest bardzo szybki. Porównywałem go z JL 10W0 w skrzyni 21,5 l netto a IT pracuje w 22,5 l netto 40Hz i śmiem powiedzieć ze IT jest troszke szybszy od tego JL robi zblizone cisnienie w zamochodzie (JL jest bardziej odczuwalny) Z tego co można wyczytać w sieci to pakowanie MDSa 08 do zamknietej to jest podcinanie mu skrzydeł ale to tylko czytane opinie bo nie słyszałem go w zamkniętej.

Jesli potrzeba to moge wrzucić schemat mojej obudowy br okrągły nie szczelinowy.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22,5 z tego ze po odjęciu obietosci głosnika i portu br zostaje cos ok 20L tak jak jest zalecane, port daj 7x30cm bo ten 5,5x18 śwista przy wiekszej głośności ale w kabinie tego nie słychac. Projekt jest pod płyte 20mm.

A jesli chciałeś obrabiać go w boczku tak jak pisałeś juz w innym wątku to ten temat może ci sie przydać bo w takiej konstrukcji nie byłoby trudno obliczyć pojemności.

BOCZEK

 

Pozdro

post-1-1231438560.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,to mo pierwszy post wiec na poczatek chcialem sie przywitac.odnosnieposta kolegi-jamam mds08 w zamknietej 15 l obudowie,napedzany jest udimension glow 4075 z mostka a reszta pedzi przod infinity reference i powiem ci ze jak dla mnie-zwyklego sluchacza muzyki-jest super,glosnik kiedy musi to "kopnie" i pomasuje plecy,daje bass a nie buuuuu.....jak 30 cm wentylowany buszmen mojego kumpla.zauwazylem ze nie bardzo lubi wysoka glosnosc ale moze ja cos w ustawieniach pokopalem bo jestem raczej laikiem w tych sprawach.nie ukrywam ze bardzo chcialbym go uslyszec w br bo podejzewam ze jeszcze troche "mieska"dorzucilby od siebie ale to moze wiosna.pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem (miałem) i w BR i w Closed i za 250zł wziąłbym RE10s4 ... jest i szybszy i ma większego kopa . W closed IT to raczej kick bas niż sub ,a w BR ,to faktycznie brak zejścia nie można mu zarzucić ale ... lubi przeciągnąć i na pewno jest mniej uniwersalnym głośnikiem od RE10 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się tylko do tego

Jakby się ktoś interesował, aukcja na Allegro z MDS-ami 08 jeszcze będzie aktywna przez 7 dni:

 

Co do skrzynki to też polecam BR ... tylko po co kombinować nad czymś co już daaawno napisano na tym i innych forach?

 

Jaki wzmacniacz ? jeśli SRx Ci pasuje na przodzie , to na tył dokup tylko jakiś starszy klocek ok.150w rms i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości chciałem sprawdzić, jak będzie pracował MDS08 w jakiej skrzyni. Oto skuteczność, co wyszła w WinISD:

 

http://img210.imageshack.us/img210/3433/mdsbh5.jpg

 

A tutaj odpowiedź impulsowa:

 

http://img210.imageshack.us/img210/5629/mds1kf1.jpg

 

Teraz pytanie, czy aby dobrze to interpretuję, że w takim wypadku w całym pasmie częstotliwości słyszalnych BR jest skuteczniejszy, niż CL? Jak widać jest to strojenie na 30 Hz. Zdaje się, że zastosowanie CL całkowicie się mija z celem. Chyba, żeby się uprzeć na odpowiedź impulsową. Skrzyń nie projektowałem, więc nie wiem, jak to zazwyczaj wygląda. Te 15-16 ms to generalnie dużo, czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoge w kwestii ISD... Re10s4 jest dosc szybki, lubi jak sie go karmi 2x wieksza mocą i również uwazam iż bylby rozsadniejszym rozwiazaniem do SEDANA...

Zaryzykuje stwierdzenie że zabranie Ci niskisch czestotliwości. Swoja drogą ,kiedys również zastanawiałem się nad mds i es200 z hertza. Wybór padł na hertza ze wzgledu na ... dostepność. :(

Hertz w closed potrafił kopnąć a wiadomo że gra bardziej miesiscie i mocniej subem niz 08... Kopał sobie jeakis czas- no raczej uzupełniał pasmo ale w kombi... Nie wyobrażam sobie aby miał grac w sedanie, a Siena na dodatek jest dość "szczelna".

W kazdym razie nie kombinuj z closed bo rzeczywiscie niskich z bagaznika nie usłyszysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoge w kwestii ISD... Re10s4 jest dosc szybki, lubi jak sie go karmi 2x wieksza mocą i również uwazam iż bylby rozsadniejszym rozwiazaniem do SEDANA...

Zaryzykuje stwierdzenie że zabranie Ci niskisch czestotliwości. Swoja drogą ,kiedys również zastanawiałem się nad mds i es200 z hertza. Wybór padł na hertza ze wzgledu na ... dostepność. :(

Hertz w closed potrafił kopnąć a wiadomo że gra bardziej miesiscie i mocniej subem niz 08... Kopał sobie jeakis czas- no raczej uzupełniał pasmo ale w kombi... Nie wyobrażam sobie aby miał grac w sedanie, a Siena na dodatek jest dość "szczelna".

W kazdym razie nie kombinuj z closed bo rzeczywiscie niskich z bagaznika nie usłyszysz...

 

Z tą szczelnością rzeczywiście jest gorzej, niż w hachbackach, na przykład. Ale tutaj wymyśliłem patent - wytnę sobie dziury pod tylne głośniki w półce i przykręcę tam maskownice. Albo inaczej - wytnę dziury i obrobię półkę jakąś elastyczną tkaniną, żeby nie było ich widać. Inaczej się nie da, a bez żadnych dziur basu się rzeczywiście nie usłyszy :)

Re10s4 niestety nie będzie u mnie, jako że MDS08 już kupiłem i już do mnie idzie pocztą.

 

Może ktoś widział gdzieś u kogoś, albo ma pomysł na temat tego, jak potraktować półkę w sedanie (o bardzo, ale to bardzo nieregularnym i skomplikowanym kształcie) jakimś materiałem, żeby się to jakoś prezentowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

któraś z łódzkich firm CA w Audi 80 zrobiła ciekawy patent z zamontowaniem suba w tylnej półce... postaram się gdzieś poszukać i może znajdę...

 

[ Dodano: 2009-01-10, 23:48 ]

któraś z łódzkich firm CA w Audi 80 zrobiła ciekawy patent z zamontowaniem suba w tylnej półce... postaram się gdzieś poszukać i może znajdę... z racji tego ze tłumienie z bagajera akurat w tym modelu jest przeogromne!!! Kumpel ma też 80 i niestety basu NIE SŁYCHAĆ ani nie czuć....jak coś znajdę to się odezwę na PW :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł do mnie wyczekiwany MDS08. Po obejrzeniu go od razu nasuwa mi się pytanie. Te pozłacane śrubki do przyłączenia sygnału nie mają oznaczeń + i -, tylko są kolorowe - czerwony i czarny. Który to plus? Logika wskazuje, że czerwony, ale wolę się zapytać żeby nie zrobić sobie suba grającego w przeciwfazie z przodem :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz być zadowolony z tego głośnika to pakuj go do BR bop w zamkniętej skrzynce to nie robi on wrażenia (przynajmniej na mnie)

Tylko jeżeli go zamkniesz w szczelnym bagażniku sedana to i tak dużo z tego basu nie usłyszysz :/

Radzę Ci jeżeli chcesz być zadowolony z wydanych pieniędzy to wymyśl coś tak aby subwoofer grał wprost do kabiny wtedy bas z tego głośnika powinieneś poczuć :(

A więc proponuję zmontować skrzynkę wykożystując np. otwór na narty (jeżeli jest) albo przeróbka półki i montaż tam sóbwofera (skoro i tak ją planowałeś pociąć) takie rozwiązanie ja właśnie zastosowałem u siebie :(

post-1-1231773190.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz być zadowolony z tego głośnika to pakuj go do BR bop w zamkniętej skrzynce to nie robi on wrażenia (przynajmniej na mnie)

 

Tak tak - wszyscy wszędzie polecają wsadzać MDS-a do 20L BR, zatem nie będę wymyślał roweru na nowo. Problem będzie z zestojeniem na 35 czy 40 Hz, a właściwie ze znalezieniem portu BR odpowiedniego do tego. Mi wychodzi fi 70 o długości 220 mm. Oczywiście nie znajdę takiego w sprzedaży nigdzie. Skończy się chyba na porcie szczelinowym, mimo że mi się takie strasznie nie podobają.

 

 

klapausius, moje auto to też nie BMW ale uważaam że głośnik 8" (120W) to trochę mało w bagażniku sedana :(

 

A tam. Mało, to jest tak, jak mam teraz, czyli "brak 8' w bagażniku sedana" :zdziwko: Zresztą co tam - Helix DB to też żaden wodotrysk, ani Alpine serii CDE. Od czegoś zawsze trzeba zacząć, a to moje pierwsze audio. Dalej będzie tylko lepiej :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...