Skocz do zawartości

Powerbass s-6c - cicha prawa strona


slisman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam pewien problem.

Podłączyłem do radia sony gtx 550 ui wzmacniacz sony sony xm-sd12x oraz zestaw odseparowany powerbass s-6c. Drzwi tez wygłuszyłem.

Wszystko grało całkiem fajnie, ale bas mógłby być "głębszy".
Niestety wczoraj zauważyłem, że prawa strona (szczególnie tweeter) grają zdecydowanie ciszej. Próbowałem bawić się funkcją "balance" - jeśli dawałem na prawą stronę to głośniki grały, na "center" w prawa strona grała dużo słabiej a tweeter szumiał (dało się usłyszeć po przyłożeniu ucha).

Czy jest szansa , że źle mi podłączono do zwrotnicy kable + i - ? I przez to prawy tweeter zaczyna się psuć? Tym bardziej, że na początku grał tak samo jak prawy.
Zestaw miałem około tydzień (używany) , bardzo mało słuchałem, głównie dla sprawdzenia (wtedy to trochę głośniej).

Ma ktoś może pomysł co zrobić, jak sprawdzić zestaw?
Zacząć od zamiany kabla + i - idących do zwrotnicy?
Czy może być już za późno?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka w podłączeniu kabli + i - w takim przypadku nie może doprowadzić do uszkodzenia głośników. Zamień miejscami na wzmacniaczu najpierw kable rca i zrób odsłuch (jeżeli ciszej zacznie grać lewa strona to winowajcą jest radio), jeżeli nadal prawa strona będzie ciszej grać to zamień miejscami kable idące do głośników we wzmacniaczu (jeżeli ciszej zacznie grać lewa strona to winowajcą jest wzmacniacz). Jeżeli po tych zabiegach cały czas prawa strona będzie grać ciszej to winy trzeba szukać w kablach idących do głośników/zwrotnicy, zwrotnicy lub głośnikach, ale zacznij od sprawdzenia odtwarzacza i wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to zrobiłem.

To nie tak, że liczę, że wszystko się za mnie samo zrobi.

Po prostu miałem nadzieję, że ktoś miał podobny przypadek, albo po prostu pomysł co zrobić.

 

Ja nie mam odpowiedniej wiedzy i nie chciałem po omacku bawić się kablami, aby niczego nie spalić.

 

No a pozmieniałem kable przy wzmacniaczu i mam następujące wnioski:

-zmieniłem + z - dla obu kanałów...no i zagrało ładnie

-wróciłem do początkowego ustawienia...i też zagrała prawa strona, też ładnie...

-nie jestem w stanie ocenić które ustawienie ma zauważalnie lepszy bas...wydaje mi się, że to, w którym zamieniłem + z -

-aby zlikwidować szumy zmniejszyłem pokrętłem level na wzmacniaczu z max. wartości na 1 (dobre posunięcie?)

 

 

Pomyłka w podłączeniu kabli + i - w takim przypadku nie może doprowadzić do uszkodzenia głośników. Zamień miejscami na wzmacniaczu najpierw kable rca i zrób odsłuch (jeżeli ciszej zacznie grać lewa strona to winowajcą jest radio), jeżeli nadal prawa strona będzie ciszej grać to zamień miejscami kable idące do głośników we wzmacniaczu (jeżeli ciszej zacznie grać lewa strona to winowajcą jest wzmacniacz). Jeżeli po tych zabiegach cały czas prawa strona będzie grać ciszej to winy trzeba szukać w kablach idących do głośników/zwrotnicy, zwrotnicy lub głośnikach, ale zacznij od sprawdzenia odtwarzacza i wzmacniacza.

 

Dzięki za radę, zrobiłem wszystko po kolei i wszystko wróciło do ładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć ,

problem powrócił.

 

Zaznaczę , że podłączenie + i - w całej instalacji na pewno się zgadza.

 

No i zaobserwowałem też dokładniejsze objawy:

-wszystko gra fajnie, nagle prawa strona odchodzi....jak pogra jakiś czas, zgłośnię trochę...to znowu zaczyna grać, tyle tylko , że da się usłyszeć jakieś trzaski i trochę harczy przez chwilę. Przy większej mocy właśnie prawa strona trzeszczy i harczy.

 

Sądzicie , że ,może być to wina głośników? Czy może wzmacniacza?

Wydaje mi się, że w prawej stronie właśnie jedna śrubka jest dłuższa i może dotykać blachy...czy możemy to zaliczyć do przyczyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profilaktycznie skróciłem wszystkie śrubki. Sprawdziłem + i - przy głośnikach (bo przy wzmacniaczu już sprawdzałem milion razy).

 

Póki co - znowu gra ładnie.

Ale mam taką obserwację, nie wiem czy przypadkiem nie subiektywną, że prawa strona gra i tak odrobinkę gorzej.

Więc może głośniki siadają? Tylko pytanie czy by raz grały a raz nie...powinny od razu pierdyknąć i tyle :P

 

No ale narazie czekam, jak coś to myślę, że kolejnym krokiem będzie wymiana głośników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, odpukać , jest wszystko ok.

 

 

Ale mam pytanko z innej beczki:

patrz foto: http://www.prohifi.cz/img/large/prohifi-powerbass-s-6c-4x-vibraflex-sxp-25-v2~7820~3.jpg

Głośnik jest przykręcony na 4 śrubki (góra, dół, lewa i prawa strona), a po skosie już nie. No i właśnie w tych miejsach gdzie nie jest przykręcony zawieszenie odchodzi od metalu i sądzę , że trochę dźwięku ucieka, a do tego harczy przy większej mocy.

Myślicie, że do dobra diagnoza i warto się tym zająć? Bo na moje amatorskie ucho mam od tego mało basu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...