Skocz do zawartości

Moc - Ile jej potrzebujemy ??


bury22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie do metalowych tweetow przekonalem po zabawie z mbquartami. Seria QSD i jeszcze jedne 19mm takie leciwe. Naprawde fajna sprawa.

 

Wracajac do wooferow - te z zamazanym napisem to byl bardzo ekstremalny przyklad jak mozna modelowac brzmienie glosnika zwrotnica. Przydaloby sie taki projekt reaktywowac przy okazji np. tego tematu:) Jednak do cywilnych zastosowan w zyciu nikomu nie polecilbym tych glosnikow:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli dwukrotne zwiększenie mocy wyrazimy w decybelach to wyniesie ono niemal dokładnie 3dB.

 

 

 

Dwukrotne zwiększenie dostarczanej mocy to przyrost zaledwie o 3 dB

 

Te dwa cytaty się pokrywają, a dla mnie to było (i jest) jednym z kryteriów pomocnych przy wyborze wzmacniacza, moim zdaniem dość mocno wiążą się z dyskusją w tym topiku.

 

 

 

Tym razem ja posłuże sie przykładem, ktory jest ostatnio bardzo często przywolywany.

Sławna xantia Pawła.

Tam na całym froncie (3drogi!) gra tylko jeden piec sony M1.

A dysponuje on mocą 70 kilku W więc w porównaniu do tego ile wy podajcie śmiesznie mało.

Napędza woofer, ktory w obiegowej opinii uważany jest za "pradozerny".

 

 

I o co tu chodzi? :wink:

Podałeś taki przykład - niech będzie, zacytowałem Ciebie ale raczej o przykład znanego auta tu chodzi :)

W takim razie na co ma się przełożyć te 70-kilka watt?

- Na pewno na satysfakcję i zadowolenie właściciela/użutkownika systemu - raczej pewnik.

A z bardziej wymiernych:

- Na zasilenie przodu bez suba - bo rozumiem takowy jest tam obecny i jakiś tam wpływ ma na finalny odbiór grania więc i tą moc pobieraną przez niego też by trzeba dorzucic do puli.

- Na zasilenie woofera, który zależnie od cięcia staje się mniej lub bardziej wymagający prądowo.

- Chyba nie należy przy tym pomijać samej aplikacji woofera czyli sposobu zrobienia całych drzwi i samej skuteczności przetworników, włączając w to suba.

Finalnie  ta moc ze Sony M1 plus ileś tam watt na suba przełoży się na określony pozoim głośności nim nastąpi bałagan na scenie.

To jaki ten poziom jest? Skoro już tyle "cyferek" w tym temacie jest, to może i dla określenia co to takiego jest głośno, a co cicho też by się jakieś przydały? Pomocne mogą być poziomy odsłuchowe z zawodów i sposób ich mierzenia, których mimo różnych zawirowań nikt do tej pory nie kwestionował - 74dB i 82dB - dla mnie odpowiednio: umiakowanie i średnio głośno.

Podobnie ma się sprawa z Oplem Błotnika wymienionym przez nakamichi.

Rozumiem, że Xantia bez jakichkolwiek problemów osiąga te dwa poziomy. Jestem ciekaw (i zapewne nie tylko ja) o ile dB "głośniej" zagra ? No bo przecież każde 3dB więcej to... :)

 

 

 

Chodzi o to że podczas odsłuchu xantii ze 3 razy usłyszałem że kuca system. Kiedy naprawdę robi się super hiper, bo naprawdę tak sądzę, granie się kończy. W dodatku nie ja kręciłem gałką.

Czy opinia gazownika jest jednostkowa? Raczej nie :) Ja sam pytałem z czystego wścibstawa o wrażenia odsłuchowe i opinia różnych ludzi jest dość zbieżna, tak w upraszczając: jakość znakomita ale czadu więcej by się przydało. Cóż... może kiedyś na "własnych uszach" będzie mi dane się przekonać jak to jest :)

 

 

 

Już widzę kilku speców którzy bez problemów poprawili by ten system , jeden dodał wzmacniaczy , inny włożył procka ( wyjął spod deski , skoro i tak tam siedzi ) by wdrożyć jedynie słuszny podział , a i koniecznie trzeba by zmienić alternator :wink2: .

Może część odsłuchujących po prostu chce "głośniej" bez spadku jakości? Taka "wisienka na torcie"?  :)

No i pewnie większość z nich ma jakiś swój własny pomysł na granie ma, czasami lepszy, a czasmi gorszy...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z telefonami - probuja mi na kazdym kroku wcisnac ramke do zdjec z bateria trzymajaca 8 godzin i wyswietlaczem 5 cali wmawiajac, ze to jest ok bo przeciez wszyscy to maja to musi byc ok. H... z tym, ze potrzebuje telefon do PRACY, ma byc szybki, stabilny, miec klawiature i wytrzymala baterie. No ale przeciez powinienem nosic w kieszeni telewizor - postep...

 

Pełna zgoda, mam identyczne podejście i nie noszę plazmy w kieszeni a ogryzka, który wytrzymał już wszystko a obsł jest po ciemku bez macania ekranu.

 

 

 

Nie poznasz mojego typu skutecznych i szybkich wooferow.

 

 

Sknera... :wink:  :)

 

 

 

Jak sadze Truck tez nie kupowal pg bo maja kilkaset watow na kanal tylko kupil je dla ich brzmienia.

 

Jakoś do tej pory miałem przez długi czas A7 z jej 4x60 na kanał i było git, liczy się brzmienie a z PG jak z Rolls Roycem.. "Ile ma mocy?"... "Moc jest wystarczająca". :)

 

 

 

- Na zasilenie przodu bez suba - bo rozumiem takowy jest tam obecny i jakiś tam wpływ ma na finalny odbiór grania więc i tą moc pobieraną przez niego też by trzeba dorzucic do puli.

 

W Bordowej odniosłem właśnie takie wrażenie (tutaj niech się Naka wypowie jeśli się mylę) ,że za jej wykop na dole odpowiada właśnie doskonale wklejony i szybki sub a nie woofery same w sobie.

Nie zmienia to faktu ,że słuchacz bez wczuwania się w to co skąd gra a zwyczajnie słuchający auta, ma sporo funu z jego dynamiki.

Mi tam cytrynka się widzi brzmieniowo, zresztą nigdy tego nie ukrywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na zasilenie woofera, który zależnie od cięcia staje się mniej lub bardziej wymagający prądowo.

to nie tak

moc dostarczana do głośników zależy również od częstotliwosci: właściwie rozkład mocy w pąsmie elekro-akustycznym

napewno nie jest tak, ze jak gra do 500Hz a nie do 2kHz to potrzebuje wiecej mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No i pewnie większość z nich ma jakiś swój własny pomysł na granie ma, czasami lepszy, a czasmi gorszy... :)

 

Zazwyczaj gorszy, ale za to mały, ciasny ale własny, jak tym powiedzeniu o domku. :wink:

A jak się coś zrobi samemu, własnoręcznie posiedzi przy tym xxx godzin, to i traktuje jak swoje dziecko, a wszystkie dzieci w oczach matek są piękne... :D



 

 


napewno nie jest tak, ze jak gra do 500Hz a nie do 2kHz to potrzebuje wiecej mocy

 

Ale ten sam głośnik , puszczony np 60hz-500 a np 300-2 khz upomni się już o zupełnie inną moc, w dużej mierze wynika to z przebiegu jego imprendancji... Dobrze o tym Łukasz wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a 90dB podałem dlatego, zeby było łatwiej liczyć

przy takiej głośności muzyka przeszkadza w samochodzi np w rozmowie

 

a tak realnie patrząc to ciężko znależć woofer który osiąga realnie 90dB

standardowo 85-87dB czesem mniej

te z mniejszym spl-em trzeba wynarmic mocniej

zalezne jest to od umiejscowienia głośnika jak również jego aplikacji

 

i nie wieże, ze jakikolwiek sub ma taka skutecznosc 

twarde cięzkie membrany z małym Bl są większoscią na allegro 



 

 


Ale ten sam głośnik , puszczony np 60hz-500 a np 300-2 khz upomni się już o zupełnie inną moc, w dużej mierze wynika to z przebiegu jego imprendancji... Dobrze o tym Łukasz wiesz.

no to sprawdzmy :)

 

znany ci głośnik

 

http://www.loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-revelator-18w4531g00-p-1329.html

 

 

ile wyniski jego R przy 200Hz i 1,5kHz?

jak bedzie kształtowała sie moc "pobierana" przez niego przy tych częstotliwościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, ze wg mnie dobry woofer powinien byc lekki i skuteczny bo wtedy jest precyzyjny - czyli z reguly nie potrzebuje nie wiadomo ile pradu (sa wyjatki, ktore ta regule potwierdzaja)

 

Wszystko zalezy od preferencji właściciela systemu o ile jest już na tyle ukształtowany ,że dokładnie ma w głowie profil do jakiego zmierza i tak na etapie doboru komponentów jak i póżniejszym strojeniu czuje , czy to "jest to", lubię szybkie woofery jednak z drugiej strony takie rzadko mają odpowiednią "wagę" dzwięku by np dobrze oddać np symfonię, bo umówmy się co do jednego nigdy nie zaakceptuję tego ,że auto nie radzi sobie z oddawaniem wielkości istrumentów, i słuchając wspomnianej w innym temacie "Carmina" są użyte przeszło metrowej średnicy bębny w które pojedynczą pałą wali dwóch bębniarzy, nie może to zabrzmieć jak jakiś werbelek, w który naparza nawiedzony perkusista. Nijak się to ma z kolei do lekkości grania słuchając np Allana Taylora i frajdy kiedy smura palcem po nierównościach strony, więc cały pic w tym aby znaleść jakiś złoty środek dla samego siebie.

 

 

 

no to sprawdzmy :)

 

 

 

znany ci głośnik

 

 

 

http://www.loudspeak...g00-p-1329.html

 

 

 

 

 

ile wyniski jego R przy 200Hz i 1,5kHz?

 

jak bedzie kształtowała sie moc "pobierana" przez niego przy tych częstotliwościach?

 

 

Coś za często mnie sprawdzasz... :)

Już raz bubu sobie zrobiłeś, kolejne podejście? :wink2:

 

Grając w zakresie z przykładu czyli od 60 Hz do 500, jego impedancja zawiera się w przedziale od od jakiś 10-11 Ohm do ok.5 zaś od 500 do 2 khz od 5 do 7 Ohm.

A nie powiesz mi ,że dla wzmacniacza jest bez różnicy czy ma opór 11 Ohm a 5 ohm?

Dlatego im dalej od FS głośnika tym mniej mocy potrzeba aby zagrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie chodzi o to, ze tajemnica tylko zwyczajnie nie lubie rzucac z kapelusza propozycjami typu "ten jest spoko i u ciebie zagra".

A ja nie chce byc odebrany za czepialskiego, po prostu czasem dobrze napisac o swoich doswiadczeniach, bo nie sposob odsluchac wszystkiego, o wielu glosnikach nawet sie nie pamieta. Nie wiem jak inni ja po prostu kupuje glosniki, slucham i jak do mni to nie trafia to next... next... next... jak cos do mnie trafia w glosniku nawet jesli i tak jest srednio to widze jakis sens kombinowania, ale jak glosnik juz na starcie swoim profilem jest nie w moim klimacie tzn taki pitu pitu jesli chodzi o woofer to nie ten adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie chce byc odebrany za czepialskiego, po prostu czasem dobrze napisac o swoich doswiadczeniach, bo nie sposob odsluchac wszystkiego, o wielu glosnikach nawet sie nie pamieta. Nie wiem jak inni ja po prostu kupuje glosniki, slucham i jak do mni to nie trafia to next... next... next... jak cos do mnie trafia w glosniku nawet jesli i tak jest srednio to widze jakis sens kombinowania, ale jak glosnik juz na starcie swoim profilem jest nie w moim klimacie tzn taki pitu pitu jesli chodzi o woofer to nie ten adres.

i ja podpiszę się pod tą wypowiedzią. Dlatego zadałem pytanie do SoundQuesta - potencjalne typy do odsłuchu, bez szydery, czepialstwa ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck ale ja jeszcze nie powiedzialem nie dla ODR'a, Mark Turner nie ma co ukrywac utytulowany zawodnik z GB (posiadam 2 suby z jego zawodniczego auta) gra wlasnie na tych wooferach, zreszta jako team pioneer gra na pioneerze jako calosc. I jak u mnie zagra w polowie tak jak tam nie bede plakal :P

Narazie nie mam czasu nawet myslec jak to zamontowac wiec oby do.... jesieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


że za jej wykop na dole odpowiada właśnie doskonale wklejony i szybki sub a nie woofery same w sobie

Może właśnie dlatego powinienem użyć słowa sub w cudzysłowie :) Gdzieś, kiedyś usłayszałe/przeczytałem (?), że w tym aucie są dwa suby. Jeśli tak i nie są to jakieś "bajki", to jeszcze bardziej pole do popisu się poszerza, tym bardziej jeśli są małe i szybkie.

 

 


Nie zmienia to faktu ,że słuchacz bez wczuwania się w to co skąd gra a zwyczajnie słuchający auta, ma sporo funu z jego dynamiki.

Mi tam cytrynka się widzi brzmieniowo, zresztą nigdy tego nie ukrywałem.

Zwykle jest chwalona, zapewne nie bez powodu :)

 

 

 


to nie tak

moc dostarczana do głośników zależy również od częstotliwosci: właściwie rozkład mocy w pąsmie elekro-akustycznym

napewno nie jest tak, ze jak gra do 500Hz a nie do 2kHz to potrzebuje wiecej mocy

A jeśli gra od "x"? Rozpatrujemy konkretny przykład Xanti i tam front wraz z wooferami napędza Sony M1 czyli 70W z hakiem - jakie pasmo w tym konkretnym przypadku mają obrabiać woofery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyższym poziomie czego? głośności?

Twój post jakoś mi umknął, może dlatego, że jest na samym końcu drugiej strony.

Przeczytaj uważnie temat - może spłynie na Ciebie łaska olśnienia i już pytać nie będziesz musiał... ba! może nawet i coś napiszesz, co pozwoli Ci zaistnieć w tym temacie trochę bardziej znacząco niż dotychczas :)

 

 

No i nic się nie dzieje :)

Xantia to faktycznie nie najlepszy przykład. Trochę różnych kwestii w tym temacie zostało poruszonych lecz bez znajomości instalacji w tym aucie równie dobrze można stwierdzić, że Sony M1 zupełnie wystarcza do poprawnej gry dającej zadowolenie jak i to, że ten wzmacniacz stanowi tylko część układanki i spełnia część zadań składających się na jakościowe granie tego auta. Były też domysły i spekulacje... po ich lekturze pewnie część czytająych ma do dziś zgagę i ból głowy :D  Osoby obeznane z tą instalką "od kuchni" raczej nie są skłonne zabiera głosu w tym temacie co skutecznie blokuje możliwość oceny czy te 70W wystarcza czy jednak nie :)

Xantia pozostanie autem charakterystycznym, może nawet i kultowym ale przez to także i ... niszowym.

Ale zostawmy "biedną" Xantię w spokoju bo tak na prawdę chodzi o to aby zwykły i przeciętny użytkownik na bazie własnej wieedzy i umiejętności był w stanie wykrzesać z tych 70-80W całkiem znośne granie, które na dodatek da mu zadowolenie. Hmm... to raczej nie będzie proste...

Sam z chęcią bym się przesiadł na jakieś słabsze wzmaki, czego z resztą próbowałem ale wtedy poziom uzyskanej głośności nie wzbudzał we mnie entuzjazmu więc na chwilę obecną pozostanę przy dwu mocnych kanałach na woofery plus coś tam na tweetki, a na suba o stosunkowo wysokiej skuteczności niewiele więcej niż na jeden woofer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Osoby obeznane z tą instalką "od kuchni" raczej nie są skłonne zabiera głosu w tym temacie co skutecznie blokuje możliwość oceny czy te 70W wystarcza czy jednak nie :)
To jak będzie okazja to ja stawiam ze nie znajdzie się w PL ani jedno autko które przy wysokich poziomach głośności jest w stanie grac na takim poziomie. Jestem pewien, że te 70 wat w zupełności wystarcza do wysterowania większości systemów :),

 


Chodzi mi raczej od ilu gra na dole i z jakim zboczem.
od ilu da radę :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xantia to faktycznie nie najlepszy przykład. Trochę różnych kwestii w tym temacie zostało poruszonych lecz bez znajomości instalacji w tym aucie równie dobrze można stwierdzić, że Sony M1 zupełnie wystarcza do poprawnej gry dającej zadowolenie jak i to, że ten wzmacniacz stanowi tylko część układanki i spełnia część zadań składających się na jakościowe granie tego auta.

A u Ciebie że tak zapytam to sam wzmacniacz gra ?

Nie jest tylko częścią układanki ?

Bo dla mnie jest ... i to na pewno nie najbardziej wiodącą składową i problematyczną.

 

Podejrzewam że do każdego "skończonego systemu" można podpiąć czy to  m1 czy PG czy Brax i zagra to na bardzo podobnym poziomie. (bynajmniej wzmacniacz nie będzie wypaczał gry systemu).

 

Ale moda jest podchodzenia od dupy strony.

 

Wpinam wzmacniacz X i porównuje do Y ... to już coś jak jest on w tym samym samochodzie - tak porównanie bezpośrednie (bo pomijam że ktoś słyszał u kogoś ... bez wnikania w szczegóły - "skończoności systemu " )

O jest i wniosek ... detaliczny ale bardziej drażniący etc.  Koniec testu ...

  Wymiana podmiana - bądź co bądź najbardziej liniowego elementu układanki.

 

  a czy np zostały zmierzone poziomy obu wzmacniaczy ?  dla przykładu ...

 

 

Skończony - myślę o porządnej walce z ogarnięciem akustyki środowiska (zwrotki, dobór przetworników i całościowe zgranie itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ślepym teście na dość wysokim poziomie głośności nie byłem w stanie odróżnić czy na woofery idzie 75w z frontu xtanta czy 150 z kanału mono. Różnica była przynajmniej tak mi się wydawało że na poziomie który przyprawia mnie o ból głowy z mono dało się jeszcze podkręcić głośniej bez przesterów. Tak czy owak dla mnie bez różnicy i na rmsy nie patrzę tylko słucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...