Skocz do zawartości

TUNING wzmacniaczy ARC AUDIO


Gość groH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może się odnieść do zmian jakie wnosi tuning tych wzmacniaczy? Słyszałem, że można poprawić ich brzmienie omijając pewne elementy i wymieniając inne. Jak to w rzeczywistości wygląda? Rzeczywiście jest zauważalna poprawa, warta tych modyfikacji? Ktoś ma bezpośrednie porównanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cos Ci w obecnym setupie przeszkadza, ze już tak chcesz drastycznie podejść do tematu. Probował Ci to ktos ogarniac w takiej formie jakiej jest i stwierdziliscie ze jednak bez "grzebanka" sie nie obejdzie? "Nothing personal" poprostu jestem ciekaw.

O ile przypadku Xtant'a byłem generalnie zachwycony przerobką o tyle inne rzeczy juz nie powaliły mnie tak na kolana.

Badz co badz wyleczyłem się juz powiedzmy (z pojściem na "skróty") bo może sie w wiekszości przypadków okazać zrobieniem dodatkowych km w osiągnieciu celu.

Ja sam mam ARC'a i poki co daleki jestem od modyfikacji pieca. Najpierw mam zamiar to zamontować i zgrać z pozostałymi kompanami jaki i porządnie zestroić a jak jeszcze bedzie za mało to modyfikacja jego bedzie ostatnia rzeczą po ktorą siegne (i mam nadzieje ze tak sie nie stanie). Juz predzej zmienie cos w systemie niz bede dłubać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie to kondzie, ale ile co jest wart-to nie wiem..

 

Nie koniecznie tylko kondziołki. Można również pokusić się o wyłączenie toru zwrotnic w piecyku jeśli się np korzysta z aktywnego podziału.

Lecz czy to przynosi pozytywne zmiany czy negatywnie, to podobnie jak z kondensatorami czy opampami wyższa szkoła jazdy i raczej nie robiłbym tego typu modyfikacji bez dobrego fachowca( nie mam tutaj na myśli lutowania a dobór zmienianych podzespołów, bo samo np wsadzenie Burr Brown czy Z-Capów wcale nie musi wyjść na dobre tym Arc'om).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, wg mnie liczy się po prostu konstrukcja danego wzmacniacza. Kiedyś wymieniałem w unitrze główne kondensatory jak i wiele innych elementów na duuuużo lepsze i nic to nie przyniosło. Może jedynie tylko moją świadomość, że wpakowałem w kiepski projekt coś co nie pasuje tam klasowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprostszą i najtańsza opcją tuningu wzmka to zrobienie coś na wzór opcji Direct, coś jak by Sony m1, czyli sygnał prosto z potka Gain leci odrazu na koncówkę mocy, z pominieciem filtrów w preampie, Chyba najtansza opcja i jedyna gdzie mozna coś odrazu usłyszeć po zmianie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprostszą i najtańsza opcją tuningu wzmka to zrobienie coś na wzór opcji Direct, coś jak by Sony m1, czyli sygnał prosto z potka Gain leci odrazu na koncówkę mocy, z pominieciem filtrów w preampie, Chyba najtansza opcja i jedyna gdzie mozna coś odrazu usłyszeć po zmianie ...

 

Zgadzam się, to plus ewentualna wymiana kondziołków w torze audio na jakieś lepsze jeśli ori to jakaś tania budżetówka, natomiast już walenie kasy po kilkaset zł za szt w Z Capy, to dla mnie przerost formy nad treścią i dobre dla kogoś kto nie bardzo wie co z pieniędzmi zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i nawet do uszłyszenia(wsadzenie drogich kondów, sam nie miałem możliwośći zweryfikować tego ), ale nie w samochodzie gdzie jadąć dajmy na to 120 km/h poziom szumów jest tak wysoki ze wszytkie te zabiegi o kant ... lepiej zainwestowac te pieniadze w wytłumienie i wyciszenie całego auta, szczególnie jezeli jest to starsze auto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i nawet do uszłyszenia(wsadzenie drogich kondów, sam nie miałem możliwośći zweryfikować tego ), ale nie w samochodzie gdzie jadąć dajmy na to 120 km/h poziom szumów jest tak wysoki ze wszytkie te zabiegi o kant ... lepiej zainwestowac te pieniadze w wytłumienie i wyciszenie całego auta, szczególnie jezeli jest to starsze auto.

Ale tez nikt nie weryfikuje klasy sprzetu/systemu podczas jazdy 120km/h. W zakresie odstępu od tła da się uzyskiwać podobne poziomy jak w domu , oczywiście na postoju i zgaszonym silniku.

Ale bez zakładu , jestem skłonny stawiać tezę , ze tego rodzaju zmiany sa tez słyszalne podczas jazdy.

Prawdziwy problem tuningu , to pewność , ze uzyskane zmiany są pozytywne , a nie jedynie , ze występują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bez zakładu , jestem skłonny stawiać tezę , ze tego rodzaju zmiany sa tez słyszalne podczas jazdy.

 

Tylko przy jakim poziomie odsłuchu materiału muzycznego ?? ( Piszę to mając cały czas na myśli auto lekko wiekowe z marnym wyciszeniem, czyli np Golf 3 jakie posiadam ) :)

 

Prawdziwy problem tuningu , to pewność , ze uzyskane zmiany są pozytywne , a nie jedynie , ze występują

 

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy problem tuningu , to pewność , ze uzyskane zmiany są pozytywne , a nie jedynie , ze występują .

Jednemu się może podobać zmiana innemu nie. Ja poszedłem w stronę głosów na plus i minus i oddałem swój wzmacniacz do przeróbki. Chociaż może to zły tok rozumowania i podejmowania kroków. Najlepiej byłoby posłuchać konstrukcji przed i po u kogoś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem w stronę głosów na plus i minus i oddałem swój wzmacniacz do przeróbki.

 

?? Dawid tak zapętliłeś ,że nie bardzo rozumiem. :)

Co chciałeś uzyskać lepszy wokal zmianami? Czy chodzi o opinie ludzi, gdzie przeważały plusowe nt. tuningu pieców?

Ja wiem jedno, nie sztuka wywalić na BB i cieszyć efektem placebo, bo może się okazać ,że wcale nie zrobiło się lepiej pod Nasze upodobania ( jednemu podpasi, drugiemu nie). Gorzej jak kaska popłynie a efekt będzie taki,że właścicielowi pieca zmarszczy się nosek, bo piec zmieni swój charatker brzmienia nie w tą stronę co chciał.

Naturalnie w 99 % się nie przyzna ,że wywalił kasę w błoto, bo jakoś tak głupio się przyznać ,że nie trafiona inwestycja.

Fajnie natomiast kiedy ma się doświadczonego instalatora-elektronika który miał już w swoich rękach dane piece i możliwość z doświadczenia potestować co należy zastosować aby spełnić oczekiwania właściciela pieca. A ten wymóg to już chyba tylko kilka osób w kraju spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Kaban swoje ARC tuningował i też wspominał o zmianach "na lepsze".

 

Zgadzam się, to plus ewentualna wymiana kondziołków w torze audio na jakieś lepsze jeśli ori to jakaś tania budżetówka, natomiast już walenie kasy po kilkaset zł za szt w Z Capy, to dla mnie przerost formy nad treścią i dobre dla kogoś kto nie bardzo wie co z pieniędzmi zrobić.

To może zamiast Z Capów wrzucić zsrr'owskie z wyrzutni rakietowych, podobno biją na głowę olejaki od Mundorf'a :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Kaban swoje ARC tuningował i też wspominał o zmianach "na lepsze".

 

z drugiej strony pytanie czy wyszlo mu to na dobre.... kilka opinii sie pojawiło w temacie EU Finals. Badz co badz nie tylko piece sie zmienily ale tez i jednostka wiec moze to byc bardziej problem zlozony. Jednak co poniektorzy (co mieli okazje sluchac furki w Bydzi i w Czechach) stwierdzili ze jednak byl "lekki" krok w tyl. Ale to juz bardziej zlozony temat za duzo zmian na raz zeby stwierdzic czy wyszlo to na plus czy minus (akurat samo dlubniecie wzmaków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Xtanty to działa i jest to zmiana na + :) jest w temacie 2 userów ktrórzy to potwierdza

 

Nigdzie nie napisałem ,że sensu tuningu nie ma. A jedynie tyle,że fajnie gdy robi to ktoś wiedzący co włożyć i jakie przyniesie to zmiany.A nie chodzenie na "macanego".

Bo chyba nie powiesz mi ,że leciałeś do Passata z różnymi opampami, i parę razy odsłuchiwałeś Xtanta aby zobaczyć co się zmienia i czy podpasiło?

Więc raczej nie robota dla pana Jasia spod butki z piwem i lutownicą... :wink:

 

To może zamiast Z Capów wrzucić zsrr'owskie z wyrzutni rakietowych, podobno biją na głowę olejaki od Mundorf'a :rotfl:

 

Akurat zażartowałeś a podobno ruskie lampy to jedne z najlepszych do piecyków lampowych, drogie już i poszukiwane... :wink:

 

A i coś mi się przypomniało co prawda nie odnośnie pieca a radyjka i Disaster doskonale będzie wiedział o co mi chodzi jako były posiadacz "tunigowca"...

Bebechy zmienione na niby lepszej klasy a radio... Zaczęło grać do d... A niby robione przez gościa z jakimś tam know-how.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To

Użytkownik truck dnia 06 listopad 2012 - 12:18 napisał

Zgadzam się, to plus ewentualna wymiana kondziołków w torze audio na jakieś lepsze jeśli ori to jakaś tania budżetówka, natomiast już walenie kasy po kilkaset zł za szt w Z Capy, to dla mnie przerost formy nad treścią i dobre dla kogoś kto nie bardzo wie co z pieniędzmi zrobić.

To może zamiast Z Capów wrzucić zsrr'owskie z wyrzutni rakietowych, podobno biją na głowę olejaki od Mundorf'a

 

Takie zmiany napewno są na lepsze w torze audio w zwrotnicy ( ja słyszę róznicę, myslę że Rob123 tez usłyszał różnicę i co nieco ugrał na Finałach :D ), napewno tez są dobre jako kondensatory sprzęgające w lampizowanych DAC-ach, ale czy one pozytywnie wpłyną na dźwięk we wzmaku, tego już nie wiem...

 

BTW, koszt wartośći 1 uF jest smiesznie niski w stosunku do np czerwonych Jantzenów, a mam u Siebie jedne i drugie, mam także i czarne, i jak dla mnie to Rosyjskie PIO najbardziej mi podchodzą ... ( cena do jakosci nie do pobicia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Co nie co chciałbym sprostować w temacie wspomnianego "Kabana" ...

 

z drugiej strony pytanie czy wyszlo mu to na dobre.... kilka opinii sie pojawiło w temacie EU Finals. Badz co badz nie tylko piece sie zmienily ale tez i jednostka wiec moze to byc bardziej problem zlozony. Jednak co poniektorzy (co mieli okazje sluchac furki w Bydzi i w Czechach) stwierdzili ze jednak byl "lekki" krok w tyl. Ale to juz bardziej zlozony temat za duzo zmian na raz zeby stwierdzic czy wyszlo to na plus czy minus (akurat samo dlubniecie wzmaków)

 

Mamy tu do czynienia, ze zwyczajna plotka Kolego. Wzmacniacze zostały modyfikowane na koniec wiosny ( przed zawodami AYA, które mieli miejsce 5 maja2012 roku). Zresztą napisałem dokładnie, która zmiana i kiedy miała miejsce. Wiec wytrzymali cały sezon, dobrze służąc swemu Panu :wink: . Jeżeli chodzi o zmiany (tych, których za dużo na raz), to powiem krotko – Za dużo ich nie było! Czy na dobrze? Tez zapewniam, ze tak! Tylko polecić taka robotę można moim zdaniem osobie, która jest kompetentna w temacie i nie będzie eksperymentować, siejąc później ferment, ze to nic i tak nie daje. Na początek trzeba zastanowić się nad tym, co chcesz osiągnąć, upewnić się i obliczyć, a później zastanawiać się, czy nie lepiej kupić inny wzmacniacz. Co do „LEKKEGO KROKU W TYL” – nie będę tego komentował :wink: , z powodu tego, ze sam do takiego stwierdzenia nie dorosłem :zalamany: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak wspomnialem, dalej sie nie bede wypowiadal bo nic wiecej na ten temat nie wiem tylko przytoczylem z innego tematu informacje. Wiadomo ze najwiecej wie przynaimniej powinien wlasciciel. Wiec dobrze ze zajrzales I cos skrobnales zebyc uciac dywagacje na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powodu tego, ze sam do takiego stwierdzenia nie dorosłem :zalamany: .

 

Wuja widzę wróciłeś do żywych. Mam tylko jedno do powiedzenia o Kabanowozie... Z Naszych rozmów wynika ,że jesteś zadowolony ze zmian. Nowa jednostka Ci się spodobała i to chyba najważniejsze. Według mnie osobiste preferencje w swoim aucie są najważniejsze. A że Tadziu czy Rysiu myśli inaczej... Cóż niech struga lepiej u siebie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck, masz rację z tym co piszesz, a co do zapętlenia, po prostu poszedłem po opiniach właśnie dwóch osób z forum, no może nie tylko dwóch którzy są posiadaczami piecyków ale i tych co słuchali modyfikowanego pieca. Z tego co wiadomo, Xów 2200 jest więcej i Cober ma tego modowanego, a podobno Dan i chyba Raadek ma "zwykłego" więc o odsłuch można się postarać na jakimś spocie.

 

Nie mówcie o kondkach olejowych typu mundek czy janek w przypadku piecyków, bo to bezsensu, widziałem (i to nie na oczy) chyba tylko jeden piec który miał takowe w sobie, tam całkiem inne kondy się używa ze względu na wielkość. Mundek 330uF produkowany na napięcie 630V(chyba) jest wielkości mojej damskiej pięści więc sorry ale gdzie się to upcha.

 

Temat o ARC i tuningowane ma właśnie Sergiej, tylko że u niego progress był na tyle mocny że zmieniły się i głośniki więc chyba porównanie tego co było a tego co jest niema znów sensu bo cała instalka została zmieniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o ARC i tuningowane ma właśnie Sergiej, tylko że u niego progress był na tyle mocny że zmieniły się i głośniki więc chyba porównanie tego co było a tego co jest niema znów sensu bo cała instalka została zmieniona.

 

Nie, no z pewnością Siergi jako właściciel, wie co się zmieniało wraz ze zmianą klocków... Chyba ,że podobnie do mnie( w babciowej) poszedł bardziej z rewolucją zmieniając na raz i piece i np głośniki, wtedy tak naprawdę trudno ocenić co daje jakie korzyści i sobą wnosi.

Dlatego ja nawet nie myślałem jechać na mistrzostwa tak od fundamentu przegrzebanym autem... To nie spot pod marketem z chłopakami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...