Skocz do zawartości

1st CA w PUNTO - oceny/porady


patrykel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jako świeżak na forum.

 

Posiadam Punto 98' wersje 3-drzwiową. Po poprzednim właścicielu zostały w przednich drzwiach JBL 165mm (model dowiem się jutro ale z tego co wiem, nie były to jakieś najtańsze przetworniki) oraz zwrotnice. Zostały również kable zasilające i sygnałowe do wzmacniacza. Przednie drzwi są porządnie wygłuszone, a głośniki są na dystansach z MDFu. Jest również bezpiecznik.

 

Wymagania:

 

Jeśli chodzi o tony średnie, to z przodu zostawie te JBL'e. Chciałbym jednak dołożyć do tego jakieś tweetery, które nie kują w uszy, dające wysokie tony dobrej jakości (oczywiście w odpowiedniej cenie). Zależy mi na dynamicznym i nie mulącym basie, który jednak będzie miał odpowiednią głębie. Nie zależy mi na wielkim ciśnieniu, bas ma być kulturalny i nie ma powodować bólu głowy po dłuższym słuchaniu.

 

To wszystko ma napędzać 4-kanałowy wzmacniacz, czyli jak dobrze rozumuję 2 kanały przód L+R i mostek na tył pod suba.

 

Muzyka, której najczęściej słucham to rnb, rap, a także trance. Chociaż sporadycznie słucham również rocka i metalu.

 

Chciałbym uzyskać jak najlepszą jakość wydając na zestaw - radio+subwoofer+wzmacniacz kwotę 1400 zł. Jeśli będzie to potrzebne ,dołożę parę złoty. Nie spodziewam się cudów ale nie chcę również zakupić czegoś co da mi niezadowalający dźwięk.

 

Moja propozycja jest taka :

 

Radio - Clarion DB288R (lub 388 jeśli jest sens dopłacać)

Subwoofer - Helix DB 12BP (mogę go kupić z zaufanego sklepu za 499zł)

Wzmacniacz - Helix DB four bądź Carpower HPB 604 ok 500zł ale jeśli będzie mniej, to będę szczęśliwy.

Tweetery - Nie mam pojęcia.

 

 

Proszę o porady i oceny takiego zestawienia. Jestem otwarty na wszelkie propozycje - byle sensowne :]

 

PS. Jeśli chodzi o radio, to w grę wchodzitylko Clarion bądź Alpine. Musi być wyposażone w możliwość odtwarzania mp3 i podłączenia odtwarzacza mp3 bądź pendrive'a.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi - Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum, tak wygląda moja propozycja:

 

Radyjko może zostać (około 300zł)

Tweetery - NEO 25s (120zł)

http://www.sinuslive.pl/product_info.php?c...products_id=507

 

Wzmacniacz - CAR-POWER-4/400 (660zł)

http://www.carpower.pl/index.php?id=2&...amp;id_item=215

 

Subwoofer PowerBass M-10 (360zł)

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id...80&pid=1106

 

Do subwoofera sklepiesz skrzynkę Br (projekt znajdziesz na forum) i powinieneś być bardzo zadowolony :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź i poradę.

 

Głośniki, jakie będą w drzwiach to JBL GTO 605, jednak bez zwrotnic. Czy ich zakup będzie konieczny, mając na uwadze, że w tych tweeterach są już chyba zwrotnice w zestawie ? Mając doświadczenie w budowie kolumn, wiem ,że zwrotnica to jedna z podstawowych elementów. Jeśli będę musiał się w taką oddzielnie zaopatrzyć, to proszę poradźcie mi jakiś konkretny model.

 

Tak się składa, że popełniłem już parę subów ale miały one zastosowanie domowe, jednak myślę, że spokojnie sobie poradzę. Jest to z pewnością opcja godna uwagi i mieści się w budżecie. Jedynym minusem jest jednak brak czasu na klepanie kolejnej obudowy - pomimo tego, iż lubię to robić, to jestem ostatnio mocno zapracowany. Tak więc pytanie brzmi następująco - jeśli jednak miałbym zdecydować się na gotowca, który będzie grał podobnie jak sub na podanym głośniku, to jaki byłby to model.

 

Czekam również na inne propozycje.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co kombinować z tym JBL, ich możliwość nie zasługują na takie poświęcenia. Sprzedaj je lub zrób z nich popielniczki. Zakup zestaw odseparowany 2 drożny znany i kultowy już Helix db 62 165mm to koszt raptem max 200zł a będziesz miał naprawdę dobrze (czyt. poprawnie) grający przód, jeśli je jeszcze zasilisz wzmakiem.

 

A reszta to tak jak kolega maxtz podał sub i wzmak :P poświęć trochę czasu i nie zawiedziesz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum(i nie tylko) decyzja zapadła :

 

Radio : Clarion DB288R

Wzmacniacz : CAR-POWER-4/400

Przód : Helix db 62 165mm

Sub: PowerBass M-10 + skrzynia http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4a9fa21d2950d8c4 czyli parametry polecane przez producenta będą zachowane - http://essa.com.pl/gfx/static/files/Parame...dowy/boxm10.jpg . Zastanawiam się tylko, czy skrzynia wytrzyma bez wzmocnień ???

 

W samochodzie jest już gruby kabel zasilający i 2 kable sygnałowe RCA, dodatkowo dokupię kable do Helixów.

 

Zacznę kompletować wszystko w przyszłym tygodniu.

 

Dzięki i pozdrawiam, poinformuje o wynikach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupujesz nowy zestaw na przód to ja proponuję trochę dołożyć do helixów i kupić np. SL165w+Neo25 : http://www.sinuslive.pl/product_info.php?c...roducts_id=1050 pod tym wzmacniaczem zagrają napewno dużo lepiej od helixów. (oczywiście dobrze zamontowane w wygłuszonych drzwiach)

Co do skrzynki to spokojnie wytrzyma w takiej konstrukcji obudowy dodatkowym wzmocnieniem jest port BR szczelinowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pojawił się mały problem....

 

Dałem ten zestaw, który mi polecaliście swojemu koledze, który ma sprzęt w samochodzie łącznie za 10k. Ten z kolei przedstawił go swojemu dobremu, który mu ten sprzęt zakładał w własnej firmie. W rezultacie otrzymałem taką informacje :

 

1.Kupic radio clariona 388, ponieważ ma więcej wyjść na wzmacniacz

2. Lepiej od Helixów pod wzmacniaczem zagrają głośniki Rainbow 256 Deluxe (500zł komplet z tweeterami i zwrotką)

3.Zamiast Carpowera, wzmacniacz firmy BULL AUDIO http://allegro.pl/item486...2x350w_rms.html

4. Zamiast Powerbass, również głośnik i budę bullaudio - chyba ten model (ale nie jestem pewien) - http://allegro.pl/item470...sw_12_400w.html

 

Ani to nie jest porządnie opisane.....ani to nie wygląda.... Leci mi trochę WT :P

 

Co Wy o tym myślicie ?

 

 

Dodam jeszcze, że facet, który ma swój sklep z audio, handluje m.in właśnie tą firmą ( BULLAUDIO). Powiedział, że w jego sklepie tylko z tych komponentów można złożyć dobry sprzęt do sumy ok 1500/1600 zł. Bo jeśli miałby polecić coś innego, to będzie znacznie drożej. Podobno ten sprzęt założył już w sporej ilości samochodów i jeśli bym chciał to możemi pokazać jak to gra w samochodzie.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do radia warto dołożyć

2. Rainbow'y fajnie grają miałem CSX'y pod alpiną f407, dźwięk bardzo przyjemny.

3 i 4 linki nie działają, skoro handluje bull audio to wiadomo, chce zarobić, a rainbow'y pewnie tez ma, bo to "teoretycznie" ten sam producent trzaska co bull audio. Co do gry wzmaka bull audio się nie wypowiem, bo nie słyszałem nigdy, z głośnikami miałem styczność, grają, ale to nie to (model 165mm bull audio i hertz'a, hertz zagrał lepiej w tej samej cenie), przynajmniej dla mnie. A posłuchać jak gra u kogoś można zawsze, przecież składasz audio dla siebie i musi Ci ono odpowiadać. Osobiście zostałbym przy CP + PB, ale może akurat wzmak bull audio jest udany :D , PB zagra na bank lepiej od tego BA (tego słuchałem u znajomego pod wzmakiem autotek'a, nie podchodził mi on za bardzo, dla próby sprawdziliśmy, też mojego re :P to nie była wina wzmaka, choć re miał ciut za dużo swobody).

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio już zamówione - będzie w połowie tygodnia.

 

Zostanę przy wzmaku carpowera. Poczytałem sobie forum i mimo wszystko mam dylemat co na przód ?

 

1. PowerBass S-6C

2. SL165w+Neo25

3. Rainbow SLX 265 DELUXE - cena troche odstrasza ale najwyżej kupiłbym suba w innym czasie.

 

Sub zostanie chyba na PB m-10

 

co Wy na to ? Który zestaw będzie najlepiej napędzany przez tego CP 4/400 ?

Proszę Was o konkretną odpowiedź, bo chciałbym zamówić sprzęt jak najszybciej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie bym wybral Helixa DB 4, do tego Rainbowy, w testach wypadaja bardzo dobrze, przy czym Sax'y 265.20 bija zestawy duzo duzo drozsze , chociaz Slx'y tez zagraja bardzo dobrze.

 

Lepiej zawsze dolozyc i poczekac, niz pozniej zalowac, ze sie tego nei zrobilo, poza tym aptetyt rosnie w miare jedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pojawił się mały problem....

 

Dałem ten zestaw, który mi polecaliście swojemu koledze, który ma sprzęt w samochodzie łącznie za 10k. Ten z kolei przedstawił go swojemu dobremu, który mu ten sprzęt zakładał w własnej firmie. W rezultacie otrzymałem taką informacje :

 

1.Kupic radio clariona 388, ponieważ ma więcej wyjść na wzmacniacz

2. Lepiej od Helixów pod wzmacniaczem zagrają głośniki Rainbow 256 Deluxe (500zł komplet z tweeterami i zwrotką)

3.Zamiast Carpowera, wzmacniacz firmy BULL AUDIO http://allegro.pl/item486...2x350w_rms.html

4. Zamiast Powerbass, również głośnik i budę bullaudio - chyba ten model (ale nie jestem pewien) - http://allegro.pl/item470...sw_12_400w.html

 

Ani to nie jest porządnie opisane.....ani to nie wygląda.... Leci mi trochę WT :P

 

Co Wy o tym myślicie ?

 

 

Dodam jeszcze, że facet, który ma swój sklep z audio, handluje m.in właśnie tą firmą ( BULLAUDIO). Powiedział, że w jego sklepie tylko z tych komponentów można złożyć dobry sprzęt do sumy ok 1500/1600 zł. Bo jeśli miałby polecić coś innego, to będzie znacznie drożej. Podobno ten sprzęt założył już w sporej ilości samochodów i jeśli bym chciał to możemi pokazać jak to gra w samochodzie.

 

 

pozdrawiam

 

co do Bull Audio to Twój kolega miał stuprocentową rację. Świetny sprzęt jednak jeszcze niedoceniony w Polsce, bo każdy widzi tylko PowerBass, Helix i Hertz. Osobiście nie zamieniłbym Rainbowów SLX na te PowerBassy. Warto poczytać prasę fachową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Bull Audio to Twój kolega miał stuprocentową rację. Świetny sprzęt jednak jeszcze niedoceniony w Polsce, bo każdy widzi tylko PowerBass, Helix i Hertz. Osobiście nie zamieniłbym Rainbowów SLX na te PowerBassy. Warto poczytać prasę fachową...

 

No nie przesadzajmy tak z tym Bull Audio, te za 300zł to żadna tam rewelacja w porównaniu do hertz'a (cenowo mniej więcej to samo), odsłuch przeprowadzony w tym samym aucie i ten sam wzmak, radio, płytka :P Hertz zagrał lepiej. Było też porównanie rainbow csx (kick) i helix (tweeter) ten zestaw grał bardzo przyjemnie, pomijam to, że

Warto poczytać prasę fachową...
i tu dam link http://i23.photobucket.com/albums/b365/Mix.../Forum/30MU.jpg gdzie hertz bije rainbow'a na głowę, jednak rainbow (fakt kosztują dwa razy tyle co hertz) brzmi po prostu lepiej i nie tylko ja wtedy tak zauważyłem. Testy testami, ale warto samemu posłuchać ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Bull Audio to Twój kolega miał stuprocentową rację. Świetny sprzęt jednak jeszcze niedoceniony w Polsce, bo każdy widzi tylko PowerBass, Helix i Hertz. Osobiście nie zamieniłbym Rainbowów SLX na te PowerBassy. Warto poczytać prasę fachową...

 

No nie przesadzajmy tak z tym Bull Audio, te za 300zł to żadna tam rewelacja w porównaniu do hertz'a (cenowo mniej więcej to samo), odsłuch przeprowadzony w tym samym aucie i ten sam wzmak, radio, płytka :P Hertz zagrał lepiej. Było też porównanie rainbow csx (kick) i helix (tweeter) ten zestaw grał bardzo przyjemnie, pomijam to, że

Warto poczytać prasę fachową...
i tu dam link http://i23.photobucket.com/albums/b365/Mix.../Forum/30MU.jpg gdzie hertz bije rainbow'a na głowę, jednak rainbow (fakt kosztują dwa razy tyle co hertz) brzmi po prostu lepiej i nie tylko ja wtedy tak zauważyłem. Testy testami, ale warto samemu posłuchać ...

 

Chyba Ci się kolego coś pomyliło bo z testu, który podałeś w linku HERTZE i ALPINE uplasowały się na samym końcu natomiast zwyciężyły głośniki AXTON i RAINBOW. Zapomniałeś chyba, że im niższa ocena tym lepiej (tak jak w niemieckim systemie nauczania). Jak dla mnie zarówno Helixy i Hertze są mocno przereklamowane i każdy je poleca bo tylko te głośniki słuchał natomiast nie ma pojęcia o naprawdę dobrych markach. Jedną z takich marek jest właśnie BULL AUDIO. Takie są fakty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś chyba, że im niższa ocena tym lepiej (tak jak w niemieckim systemie nauczania).
No dobra, skleroza nie boli :P link dałem na szybko.
Jak dla mnie zarówno Helixy i Hertze są mocno przereklamowane i każdy je poleca bo tylko te głośniki słuchał
Co do hertz'a się zgodzę, ale faktem jest, ze helix zagra najlepiej pod samym radiem, jak ma grać pod wzmakiem to warto dołożyć do czegoś innego, choć pod sony ze starej złotej serii (nie pamiętam czy dostawały 40 czy 45) bardzo przyjemnie grały.
natomiast nie ma pojęcia o naprawdę dobrych markach. Jedną z takich marek jest właśnie BULL AUDIO. Takie są fakty...
System z przodu nie jest rewelacją jak wyżej napisałem już ale faktem jest, że wzmaków tej firmy nie słuchałem. Co do suba 12" to nie zrobił na mnie wrażenia. Może w najbliższym czasie ktoś ze znajomych zakupi wzmaka Bull Audio i wtedy będę mógł powiedzieć o tej firmie więcej. Bo fakt, miałem styczność tylko z dwoma produktami tej firmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś chyba, że im niższa ocena tym lepiej (tak jak w niemieckim systemie nauczania).
No dobra, skleroza nie boli :P link dałem na szybko.
Jak dla mnie zarówno Helixy i Hertze są mocno przereklamowane i każdy je poleca bo tylko te głośniki słuchał
Co do hertz'a się zgodzę, ale faktem jest, ze helix zagra najlepiej pod samym radiem, jak ma grać pod wzmakiem to warto dołożyć do czegoś innego, choć pod sony ze starej złotej serii (nie pamiętam czy dostawały 40 czy 45) bardzo przyjemnie grały.
natomiast nie ma pojęcia o naprawdę dobrych markach. Jedną z takich marek jest właśnie BULL AUDIO. Takie są fakty...
System z przodu nie jest rewelacją jak wyżej napisałem już ale faktem jest, że wzmaków tej firmy nie słuchałem. Co do suba 12" to nie zrobił na mnie wrażenia. Może w najbliższym czasie ktoś ze znajomych zakupi wzmaka Bull Audio i wtedy będę mógł powiedzieć o tej firmie więcej. Bo fakt, miałem styczność tylko z dwoma produktami tej firmy.

 

Nie można zapominać że sub BULL AUDIO to klasa budżetowa i nie zaskoczy niczym kogoś kto ma konstrukcję za 600-700PLN. Jednak dla kogoś z ograniczonym budżetem ten sub będzie prawdziwą rewelacją, a potwierdzeniem moich słów jest test z niemieckiego czasopisma gdzie w klasie budżetowej w pace bodajże BR rozłożył wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bmw_e36_coupe, widać że bardzo mało produktów Helixa jak i Hertza słuchałeś.

Zestawianie jakiegoś bull audio z tymi dwoma producentami którzy mają w swej ofercie na prawdę konkretne klocki jest troszkę nie na miejscu.

Wiem że mowa tutaj o konkretnej cenie ale sorry takie teksty mnie rozwalają. Tym bardziej że zapewne nie słuchałeś tych wszystkich klocków na identycznie przygotowanych drzwiach pod takim samym sprzętem współtworzącym. Nie wspomnę o rzemiośle które też trzeba prawidłowo wykonać.

Zbyt wiele rzeczy wpływa na końcowy efekt by tak jednoznacznie zrównać Helixa oraz Hertza z bull audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bmw_e36_coupe, widać że bardzo mało produktów Helixa jak i Hertza słuchałeś.

Zestawianie jakiegoś bull audio z tymi dwoma producentami którzy mają w swej ofercie na prawdę konkretne klocki jest troszkę nie na miejscu.

Wiem że mowa tutaj o konkretnej cenie ale sorry takie teksty mnie rozwalają. Tym bardziej że zapewne nie słuchałeś tych wszystkich klocków na identycznie przygotowanych drzwiach pod takim samym sprzętem współtworzącym. Nie wspomnę o rzemiośle które też trzeba prawidłowo wykonać.

Zbyt wiele rzeczy wpływa na końcowy efekt by tak jednoznacznie zrównać Helixa oraz Hertza z bull audio.

 

Zgadza się, że dla wspaniałego efektu końcowego bardzo ważne jest przygotowanie miejsc pod głośniki z całym rzemiosłem, ważne jest jakie są komponenty współtworzące, znaczenie ma również model auta jaki nagłaśniamy ale nie o to mi tutaj chodzi. Na co chciałem zwrócić uwagę jest fakt, że każdy ogranicza się zazwyczaj do Helixów, Hertzów i Powerbassów nie poszerzając swoich doświadczeń o nowe marki. Dlaczego tak rzadko w Polsce można spotkać kogoś kto poleca np. MB QUART, RAINBOW, AXTON, EMPHASER albo ESX?? W całej Europie te marki mają świetną renomę i są częściej kupowane niż np. HERTZ czy POWERBASS, które tylko w Polsce zdobyły taką renomę (podobnie jak np Boschmann albo Voice Kraft choć to już kompletnie inna bajka albo raczej koszmar). Ludzie otwórzcie się na nowe firmy!!!! Nie przekonuje mnie również argument, że Helix ma mnóstwo świetnych klocków i dlatego nie można go porównywać z mało znaną (zaznaczam w Polsce) marką BULL AUDIO. Helix robi świetne wzmacniacze ale moim zdaniem głośniki w kategorii budżetowej nie mają nie wiadomo jak świetnego stosunku jakość / cena. Znam lepsze konstrukcje. Podążając Twoim tokiem myślenia to ALPINE ma również świetne klocki (np. radia) co nie oznacza, że inne klocki są tak samo świetne, bo jak wiadomo budżetowe głośniki Alpine są do d..y.

 

[ Dodano: 2008-11-24, 22:33 ]

ciesze się, że temat się rozwija....

 

Ale panowie ustalmy fakty - wzmacniacz i subwoofer mam już wybrany. Na tą chwilę proszę o ułatwienie mi wyboru, co ma być zamontowane na przód.

 

Dzięki :P

 

PS. Radio już mam w domu :D

 

na Twoim miejscu wybrałbym BULL AUDIO i przełamał w końcu tą farsę z tymi Helixami, Hertzami i Powerbassami. Zobaczysz, że nie pożałujesz. Ewentualnie dozbieraj i kup coś z RAINBOW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanę przy wzmaku carpowera. Poczytałem sobie forum i mimo wszystko mam dylemat co na przód ?

 

1. PowerBass S-6C

2. SL165w+Neo25

3. Rainbow SLX 265 DELUXE - cena troche odstrasza ale najwyżej kupiłbym suba w innym czasie.

 

Wstrzymaj się z subem i dopracuj przód maksymalnie dobrze jak będziesz potrafił, więc tylko i wyłącznie Rainbow SLX 265 DELUXE i mam nadzieje że jak piszesz że drzwi są dobrze wygłuszone to tak jest :D to podstawa również dystanse :P

Daj im CP i przodzik będzie już fajnie grał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanę przy wzmaku carpowera. Poczytałem sobie forum i mimo wszystko mam dylemat co na przód ?

 

1. PowerBass S-6C

2. SL165w+Neo25

3. Rainbow SLX 265 DELUXE - cena troche odstrasza ale najwyżej kupiłbym suba w innym czasie.

 

Wstrzymaj się z subem i dopracuj przód maksymalnie dobrze jak będziesz potrafił, więc tylko i wyłącznie Rainbow SLX 265 DELUXE i mam nadzieje że jak piszesz że drzwi są dobrze wygłuszone to tak jest :D to podstawa również dystanse :P

Daj im CP i przodzik będzie już fajnie grał.

 

Popieram tą propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bmw_e36_coupe, z tymi radioodbiornikami Alpine bym nie przesadzał bo akurat mam awersję do tej marki :P A bardziej do specyficznie brzmiących wyższych rejestrów dźwiękowych wychodzących z tych radyjek od ponad dwóch lat. A może dłużej?

 

Co do marek to fakt że polska jest tak specyficznym krajem że człowiek będzie powielał schematy jakie gdzieś przeczytał. Ja nie działam schematycznie i klocki z których buduję u siebie audio są tak różne że głowa boli. Ale to nie miejsce by o tym pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są dwie opcje :

 

sklep + dostawa kurierem 30 zł UPSem

 

lub

 

allegro +33 zł transport UPSem

 

Ktoś miał stycznośc z tymi źródłami ? Zastanawiam się skąd kupić :P

 

PS. Radio już mam - leży i czeka w kartoniku :D

 

PS.2. Z racji tego, że się na tym sprzęcie nie znam, nie chcę kombinować...wole kupić to co sprawdzone. Jak już się osłucham i będę miał porównanie, to będę kombinował :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...