Skocz do zawartości

Focus mk1 po mojemu


kiceq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie 500m jak napisał że 500x.

Nie ma w tej obudowie czegoś takiego jak 500x ..........z monoblocków Rockforda z tamtych lat było 250m i 500m ,,,,,,,,z czego 500m pochodziło z początków lat produkcji a 250m to młodszy brat......tak dla ścisłości........ :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...

Zainspirowany poradnikiem Przemcia postanowiłem u siebie wyciągnąć woofery przed tapicerkę. 

A że demontowałem tapicerkę to przy okazji przetestowałem pewien tańszy zamiennik pasty braxa.

Pasta spełnia swoją rolę, teraz boczek bardziej przypomina jedno jako całość a nie jakiś zlepek. Poszycie jest sztywniejsze i dzięki temu gra woofera mniej odczuwalna.

 

W zasadzie nie wiem czy to również nie zasługa tego że woofer nie gra już z pod tapicery. Wszystkie opinie które czytałem na temat tego zabiegu i jego wpływu na grę systemu jako całości się sprawdziły. Jestem zadowolony z tego posunięcia, różnica przed i po jest zauważalna nawet dla osób trzecich ;)

 

Pozostała kwestia wykończenia tego, aktualnie złożyłem to tak jak widać, chciałem sprawdzić czy warto było z tym walczyć. 
Teraz mam kilka pytań i liczę na waszą pomoc.

 

Pierwsze i najważniejsze to czy wyciągnąć woofer jeszcze bardziej? 

Woofer lotusa jest niewymiarowy(ma chyba około 17.5 cm średnicy) dlatego stwarza mi wiele problemów. Najpierw musiałem szlifować dystanse a później je zabezpieczyć. Gdzieś przewijał się temat dotyczący wpływu głębokości dystansu na granie głośnika, czy w moim przypadku jest się czym przejmować? Jak na razie jeszcze nie jest on jakiś wyjątkowo gruby. 

 

 

Drugie pytanie to czy warto bawić się w ukierunkowanie gry woofera trochę w górę skoro jest on na wysokości kolan? Następnym razem zrobię dystanse sam i mógłbym wykonać je już z ukierunkowaniem.

post-6181-0-68831600-1369498061_thumb.jpg

post-6181-0-89531800-1369498614_thumb.jpg

post-6181-0-44215500-1369498655_thumb.jpg

post-6181-0-94218200-1369498679_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dawno nie aktualizowałem tematu. Sporo się w systemie pozmieniało od tego czasu.
Zamiast JVC wylądowała Alpinka 9855r. Padła taka decyzja bo chciałem spróbować postawić system aktywnie.

post-6181-0-95266900-1390555601_thumb.jpg

        Po tej zmianie( pierwsza przygoda z Alpine ) już wiem że kiedyś na pewno do tego radia wrócę. Profil brzmienia mnie powalił, naprawdę radio zrobiło robotę. 
Żeby uruchomić aktywkę zacząłem poszukiwać piecy na wysokie. Uznałem że najlepiej będzie jeśli piecyki będą zbliżone profilem do siebie. I tak o to do systemu zawitał Soundstream 300SX(nowszy model, bliźniaczy Class A 3.0) praktycznie różni się tylko obudową i dołożoną zwrotnicą na SIP-Y.

post-6181-0-55435300-1390556087_thumb.jpg

       Porównywałem go z Nakamichi Pa202 i jakimś Audisonem LR ze starej serii. SS wypadł najlepiej. Nakamichi wprowadza do gry coś ciekawego ale miałem problem ze zgraniem go w systemie(GAIN do 1 V). Audison  w ogóle się nie przyjął, był za bardzo ospały. Lubię jak wysokie grają z jajcem.

       Na zdjęciu widać też starą zabudowę którą popełniłem po zbyt krótkiej burzy mózgu ;) Została wykonana z płyty wiórowej w okleinie którą dostałem od znajomego, był to odpad więc w zasadzie nic nie straciłem. Jak się zrobiło cieplej zaczęło to odłazić, płyta wierzchnia uginała się znacznie po położeniu czegokolwiek, no i wiatraczki zamontowane do góry też nie były za dobrym pomysłem. 

      Niestety ciągłe walczenie z płytami i krótka historia z KCA420i(shit!) sprawiła że poszukiwałem alternatywy, najlepiej z odczytem wave po USB i aktywną zwrotnicą.
W tym wypadku miałem dwa wyjścia, zmiana wzmacniaczy na takie z pełnymi filtrami lub poszukiwania radia. Zmiana wzmacniaczy nie wchodziła w grę, jedyne radio na rynku które ma takie możliwości to Pioneer 80prs. Cena trochę odstraszała, tym bardziej że radio do pięknych nie należy, dodatkowo nie wiedziałem czy przypasuje mi profil gry ;). Ostatecznie zdecydowałem się na wersje USA która jest sporo tańsza. Kto by tam słuchał radia ;)
 
post-6181-0-61849700-1390556867_thumb.jpg

Mam je krótko dlatego o brzmieniu nie będę się wypowiadał, nie ogarnąłem jeszcze strojenia do końca. Obsługa jest naprawdę ciekawa. Szybkość radia też jest na wysokim poziomie. 

Nowa zabudowa jest już wykonana. Tym razem przemyślałem sprawę i jest ona zoptymalizowana pod względem wymiarów do bagażnika ;) Pracę poprzedziły projekty i wizualizację i wyszło to naprawdę ciekawie.
Niestety wykończenie wizualne drzwi dalej stoi w miejscu. Lotusy to 17,5 cm, chciałem jeszcze trochę po żonglować klockami na przodzie, spróbować czegoś nowego. Jeżeli wykonałbym panele i specjalne dystanse pod lotusy to zamykam sobie drogą do jakichkolwiek zmian.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega, to chyba będziemy niedługo mieli o czym porozmawiać - w tą sobotę rozpoczynam pracę na swoją Foką MK1 (Kombi) :)

Śledzę Twój temat i mi się podoba :) Ja od razu idę w aktywkę :) Komponenty inne - zobaczymy co z tego będzie :)

 

Focus to przyjemne auto w dłubaniu. Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało. W którym kierunku idziesz z piecami? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienia wstępne - to pewnie te, które wyskakują po pierwszym włączeniu radia... lub te, które są po resecie. Jeżeli jest tak samo jak w p88rs, to podczas pierwszego podłączenia radia pod prąd powinno Ci się pojawić parę opcji, które ustawia się raz, i już do tego nie wraca... może tam tego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nowa zabudowa jest już wykonana. Tym razem przemyślałem sprawę i jest ona zoptymalizowana pod względem wymiarów do bagażnika ;) Pracę poprzedziły projekty i wizualizację i wyszło to naprawdę ciekawie.

To pochwal się tą zabudową, fotkesy masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, w sumie zapomniałem wrzucić. 
Najpierw zrobiłem zabudowe na całą powierzchnie bagażnika.
Jak się później okazało, nie przyłożyłem się, materiał zaczął odchodzić. Na jej budowę użyłem tego co miałem do dyspozycji(oklejona płyta wiórowa). Przez co klej nie trzymał się odpowiednio i ostatecznie wykładzina zaczęła odchodzić.

Zamysł był taki żeby w podłodze była dziura przez którą można było wyjąć koło. Nie było to za wygodne ale jakiś dostęp do koła był.


post-6181-0-91188900-1391538126_thumb.jpgpost-6181-0-09767600-1391537973_thumb.jpg


Później przeanalizowałem temat i stwierdziłem że niepotrzebnie zajmuje ona całą podłogę i tak powstał ostateczny projekt.
Ten już został wykonany z mdfu, sklejonego na klej montażowy. Całość jest naprawdę solidna. Dodatkowo mdf pojechałem trochę papierem ściernym. 

 

post-6181-0-14376300-1391538257_thumb.jpgpost-6181-0-54480900-1391538322_thumb.jpgpost-6181-0-92093400-1391538345_thumb.jpg

post-6181-0-54940600-1391538374_thumb.jpgpost-6181-0-53740800-1391538438_thumb.jpgpost-6181-0-23567600-1391538480_thumb.jpg

Nie mam zdjęć po zamontowaniu, na wierzch po lewej stronie poszła płyta 19 mm MDF na dwóch zawiasach i siłowniku. 
Docelowo nad Rockfordem który jest na szufladzie ma być zamontowana skrzynia. Przy tej zabudowie dostęp do koła jest ułatwiony i nie zajmuje ona za wiele miejsca. Rozdzielacze ostatecznie wylądowały na ściance tylnej. Do ogarnięcia pozostało chłodzenie, na zimę i tak nie potrzebne. W weekend zrobię jakieś fotki jak to ostatecznie wyszło...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny naped suba  :) SS kapitalne wzmacniacze, wroce kiedys do tej marki.

 

Ciekawy jestem jak nowsza seria Rfa wypada na jej tle, np 360a2. Kiedyś mi się marzyło żeby zrobić cały system na hamburgerach i połączyć je. Nawet ostatnio wisiał taki zestaw na allegro ;) SSy zostaną raczej na długo, myślę o lekkim SPA dla nich, muszę przejrzeć chociaż elektrolity i dać nową pastę termo przewodzącą pod tranzystory bo grzeją się one na potęgę.

 

Jak już tak wszystko na czarno to i wkręty cyknij na czarno  :wink: .

 

Szczegóły będę dopieszczał jak już się cieplej zrobi, myślę nad jakimś delikatnym oświetleniem.

 

jak rozwiążesz kwestię zasilania wiatraczków??

 

Chyba najłatwiej będzie to wytłumaczyć schematem;)

 

post-6181-0-77385500-1391551328_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


i dać nową pastę termo przewodzącą pod tranzystory bo grzeją się one na potęgę.

Jeśli radiatory robią się gorące, to znaczy, że pasta "działa" poprawnie. Gdyby wzmacniacz wyłączał się podczas grania, a radiator byłby zimny, to wtedy można się dopatrywać winy pasty termoPRZEWODZĄCEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przy okazji przetestowałem pewien tańszy zamiennik pasty braxa.

Pasta spełnia swoją rolę, teraz boczek bardziej przypomina jedno jako całość a nie jakiś zlepek. Poszycie jest sztywniejsze i dzięki temu gra woofera mniej odczuwalna.

 

...

 

O jakim specyfiku mowa, oczywiście jeśli to nie jakaś straszliwa tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli załączają Ci się po przekręceniu stacyjki? nie za pomocą rem'u w radiu? gdzieś ktoś mi mówił, że przekaźnik strasznie dużo prądu pobiera i lepiej go pod rem nie ładować ;)

 

Nie do końca, minus przy radiu jest zawsze. Na schemacie jest jeszcze wyłącznik na kablu minusowym, dzięki któremu mogę w każdej chwili je wyłączyć, można by tu jeszcze pokombinować z jeszcze jednym przekaźnikiem żeby załączały się po włączeniu radia, ale mi w zupełności wystarcza takie rozwiązanie. W przypadku trzech wiatraczków, mimo tego że są z serii Super Silent, słychać je, więc ciężko o nich zapomnieć. 

Z tego co mi wiadomo to przekaźnik taki najmniejszy 12V typowo samochodowy pobiera maksymalnie 200 mA, więc nie jest to jakoś bardzo dużo ale dla bezpieczeństwa lepiej nie obciążać rem w radiu. 

Uważam że zabawa w monitoring temperatury i sterowanie prędkością wiatraczków w zależności od niej byłoby "lekkim" przerostem formy nad treścią.

 

Jeśli radiatory robią się gorące, to znaczy, że pasta "działa" poprawnie. Gdyby wzmacniacz wyłączał się podczas grania, a radiator byłby zimny, to wtedy można się dopatrywać winy pasty termoPRZEWODZĄCEJ.

 

Raczej nie dopatruje się winy czegokolwiek, klasa A więc musi się grzać, po prostu zrobiłbym to profilaktycznie. Wzmacniacz ma już swoje lata, jest w oryginale i chciałbym żeby tak zostało ;)

 

O jakim specyfiku mowa, oczywiście jeśli to nie jakaś straszliwa tajemnica.

 

Nie jest to żadna tajemnica, chodzi o Blachogum, pastę wygłuszająco-,uszczelniającą. Długo schnie ale spełnia swoją rolę. Kupiłem tylko dwie puszki, a drzwi w 3d są duże i w nie których miejscach jest jej trochę mniej, skupiłem się głównie na łączeniach i luźnych elementach. Po zamontowaniu boczków był wyraźny efekt na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Raczej nie dopatruje się winy czegokolwiek, klasa A więc musi się grzać, po prostu zrobiłbym to profilaktycznie. Wzmacniacz ma już swoje lata, jest w oryginale i chciałbym żeby tak zostało ;)

Do tego celu zalecam Arctic Silver Ceramique, bardzo dobre właściwości przy bezproblemowym stosowaniu przy bardzo niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...