Skocz do zawartości

Przeróbka zwrotnic HSK - czy wszystko OK ?


bogus1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, znalazłem schemat zwrotnic Hertz HSK 165.3, chciałem (i zrobiłem :D) wylutować elementy odpowiadające za tweeter w tym zestawie. Załączyłem zdjęcie schematu i zdjęcie mojej pracy po. Czy wszystko zostało wykonane poprawnie (czy zostały elementy odpowiadające za woofer ? Dziękuję za ewentualną odpowiedź :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/acaacfd9c39ac070.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95f738210a02e088.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, znalazłem schemat zwrotnic Hertz HSK 165.3, chciałem (i zrobiłem :D) wylutować elementy odpowiadające za tweeter w tym zestawie. Załączyłem zdjęcie schematu i zdjęcie mojej pracy po. Czy wszystko zostało wykonane poprawnie (czy zostały elementy odpowiadające za woofer ? Dziękuję za ewentualną odpowiedź :)

DSC01101.jpg | bogib184 | Fotki, Zdj�cia, Obrazki Fotosik.pl

DSC01100.jpg | bogib184 | Fotki, Zdj�cia, Obrazki Fotosik.pl

To się nazywa pójśc po bandzie , prawdziwy władca lutownicy :wink: .

A w tym wypadku wystarczyło ustawić przełącznik na max tłumienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Żal mi po prostu mieć 3 x RCA w radyjku, 5 kanałowy piecyk z dość przyzwoitym filtrem i coś nie zakombinować :D Może z czasem bym pokombinował ze zwrotnicą na sam teeter i spróbować wyżej go uciąć 5 - 6 kHz.

Ps. Przełącznik zawsze był na max tłumienie i jak przy cichym słuchaniu było OK, tak po przekroczeniu pewnej granicy Vol już nie było fajnie... Jak ujmowałem Gain, to woofer tracił całe życie i kopniak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przerabiałem zwrotnice z hsk pod bi amping to wystarczyło wylutować oraz dolutować do jednej końcówki cewki dodatkowy kabel który łączył się z minusem ze wzmacniacza oraz przetarciu ścieżki przy gnieździe, nie pamiętam już której, aby nie mostkować mas kanałów wzmacniacza. I na tym przeróbki się kończyły...

 

A tak BTW, wydaje mi się czy na drugim zdjęciu pod L1 pisze dość wyraźnie NERTZ? Ale i tak spoko grają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co gdzie podłączamy itd... czyli jak przerobic zwrotke z HSK pod bi amping

 

http://images47.fotosik.pl/1565/99589949848af097.jpg

 

Oczywiście odlutowujemy jedną noge rezystora i cewki i dolutowujemy kabelki. mam nadzieje ze jest wszystko jasne. :) przepraszam za małe zdjęcię ale większego nie znalazłem. AHA, BARDZO WAŻNE!! NALEŻY WYTRZEĆ ŚĆIEŻKE KTÓRE ZWIERA WSZYSTKIE MINUSY przy WF-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, żeby nowego tematu nie zakładać zapytam Was tutaj, dlaczego stosujecie zwrotnice pasywne w bi-ampie. Zawsze mi się wydawało, że aby się te cewki nie grzały wprowadzając straty, to pasmo się tnie filtrami aktywnymi przed wzmacniaczem gdzie płynące prądy są znacznie mniejsze. Więc albo trzeba zastosować jakiś crossover albo porządnego procka moim skromnym zdaniem. A same głośniki prosto pod wyjścia wzmacniaczy. Jak się mylę to proszę mnie naprostować.

 

 

Co do samej zwrotnicy to wygląda na poprawnie "zniszczoną" ;-) Ja dodam tylko od siebie żebyś sprawdził czy oby na pewno wylutowałeś odpowiedni rezystor 1ohm bo są dwa w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem, ale popatrzyłem po ścieżkach z tyłu i na 99% wylutowałem dobre :D Mi tam tych zwrotnic nie jest szkoda, bo zestaw i tak jest na dzień dzisiejszy wart tyle, co Diora :D Także nie ma co krytykować :wink: Z zestawem nie zamierzam się wiązać na bardzo długo (już trochę ze mną jeździ i tak naprawdę się go nasłuchałem), dlatego kombinuję :) Ogólnie przy większej głośności tweeter już zaczyna mi przeszkadzać. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zakupię jakieś lepsiejsze wooferki i jakiś zacniejszy tweeter, wybór oprę o jakieś odsłuchy, a zwrotnica będzie wtedy albo szyta na miarę, albo aktywna (jak coś wiem gdzie uderzyć :wink: ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche nie rozumiem twojej idei wylutowania wszystkiego co tylko odpowiada za tweeter skoro i tak część obwodu tweetera nie wnosi nic do brzmienia woofera. Ale już czort z tym.

mogłeś to zrobić na 2 nieinwazyjne sposoby.

1. przecież można było sam przełącznik wylutować, miałbyś ten sam efekt obwód tw byłby rozwarty, a zwrotnica pozostałaby ludzko wyglądająca.

2. sposób lepszy wylutować tylko jedną noge cewki 0,3mH, w ten sposób też obwód tw byłby rozwarty.

 

Dzięki takim przeróbkom zawsze gdy odwidzi ci sie biamp mozesz wrocic do zestawienia producenta bez większego nakładu pracy.

To tak samo jakbyś wyciągnął z auta tylne dywaniki tylko po to aby ich nie było, dla mnie to troche bez sensu.

 

dorobic drugie wejscie a nie wyciagac polowe zwrotnicy z obudowy

na dobrą sprawe pędząc tą zwrotnicą tylko woofer, wystarczy nie podłączać tweetera i nic nie trzeba wyciągać... no ale może przyda się schemat potomnym jak przerobic zwrotke z HSK pod biamp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, rozumie, że nie zrobiłem najprostrzej rzeczy, ale jestem laikiem w tej kwesti. W podobnym temacie pisałem na temat podłączenia tylko woofera pod zwrotnicę, padła informacja, że to może być "niezdrowe", więc zrobiłem tak, jak potrafiłem bazując na schemacie zwrotnicy. Nie chodziło tu o poprawę gry woofera, a o rozsunięcie podziału pomiędzy TW a WF - nic więcej :) Oczywiście teraz widzę, że można inaczej, ale w kwestii tego zestawu już się wypowiedziałem :) Jeżeli będę miał na lepszy zestaw, ten i tak wyleci i trafi na półkę jako ew. awaryjny. Oczywiście Twoja wypowiedź i schemat zwrotnicy HSK pod Bi-Amp jest jak najbardziej przydatna - wiele osób teraz szuka jak to uspokoić tweeter w tym zestawie, także należą się Tobie podziękowania :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...