Skocz do zawartości

Uszkodzenie głośnika niskotonowego DLS R6A a konkretnie jego "pierdzenie"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając z kina podkręciłem troszkę bardziej głośność i niestety usłyszałem bardzo nieprzyjemne "pierdzenie" lewego głośnika niskotonowego.

 

Pojawia się ono od około 18tki w skali clarionowskiego radia (gdzie maks to 32). Generalnie raczej słuchałem zawsze muzyki na te 15-18 i nic dziwnego si,ę nie działo, ale teraz w niektórych kawałkach( określanych jak bardziej dynamiczne) pojawiło się dziś wspomniane nieprzyjemne "pierdzenie". Na szybko sprawdziłem balansem prawy i lewy osobno i wydawało się, że "pierdzenie" nie pojawia się przy słuchaniu osobno poszczególnych stron. Ale nie traktujcie tego proszę jako pewnika. Do poziomu tych przyzwoitych 16-17 wszystko gra ładnie i nie pojawiają się żadne uprzykrzające dźwięki. Także dramatu nie ma, ale charakterek nie pozwoli mi długo na taki stan rzeczy :).

 

Subwofferki mają swoje lata. Kupione były jako używane i nie sprawiały nigdy żadnych kłopotów. Nie jestem katem i raczej szanuję sprzęt, ale ponieważ przeleżały one z 3 lata ładnie zapakowane w filię w kartonach to może to kwestia wieku? W sumie grają jakiś rok. Z tego co wygooglałem, to może być uszkodzenie zawieszenia głośnika. I tu następne pytanie, czy to warto wogóle naprawiać, czy po prostu odpuścić sobie temat i zastanawiać się nad wymianą na nowe woofery R6A? Ewentualnie jaki to koszt i czy może znacie jakieś miejsca w okolicy Bydgoszczy/Inowrocławia/Torunia/Włocławka, gdzie można by w przypadku ustalenia awarii spróbować to naprawić?

 

Nie wiem, czy chciałbym brać się za wymianę na inny komplet - bo MT-23 to fajne głośniczki.

 

Zestaw Clarion 468 + Infinity Ref 7541a + Dls R6A (razem ze zwrotnicami) + Morel MT-23 + kable AIV + Hollywood dwucewkowiec 10 cali w skrzyni zamkniętej.

 

Będę wdzięczny za Waszą pomoc i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje sie tak na jednym kawalu czy caly czas ? Masz jaies oryginaly dobrze nagrane ? Moze tez gdzies Ci luft ucieka pod dystansem.. Zamien glosniki stronami, albo przynajmniej chinche i sprawdz. Jak pociete ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw śmiga na oryginalnych zwrotnicach od R6A (jeszcze tych czarnych) o objaw pojawia się przy słuchaniu różnych utworów - jakiś OST z DJ Hero charczał, natomiast Adele 21 już nie. Tak, oryginały są, ake chodzi o to, że w podobnych warunkach odsłuchy i przy tych samych nagranych płytkach pojawił się ten właśnie problem.

 

Luknę na podany temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, tu niestety jestem za cienki w łydkach, żeby odpowiedzieć ;(. Gdy wrócę do domu to mogę spróbować cyknąć zdjęcie boku wzmacniacza - czy to by pomogło?

 

Specyfikacja wzmacniacza podaje takie ustawienia ( a ja szczerze mówiąc od zakupu nic tam nie tknąłem - niestety nie wiem jaka wartość jest fabrycznie ustawiona):

 

* tryby pracy (kanały) 4/3/2

* moc dynamiczna przy 2 Ohm 164 W

* moc RMS przy połączeniu zmostkowanym 2 x 278 W

* moc RMS, 2 Ohm/4 Ohm 4 x 139 W / 4 x 111 W (14.4V , ≤ 1% THD + N)

* stosunek sygnał/szum > 81 dB

* pasmo przenoszenia 10 Hz - 100 kHz

* zwrotnica aktywna 32-320 Hz

* ustawienia zwrotnicy LP/HP/wyłączony

* nachylenie zboczy zwrotnicy 12 dB/okt

* wymiary 305 x 381 x 68 mm

* bezpieczniki 2 x 30A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę w takim razie i dam znać wieczorem. Wszystko robione było w jednym z bardziej znanych bydgoskich zakładów - więc nie widzę wielkich szans na jakiekolwiek błędy.Poprzednio ten wzmacniacz zasilał PB S6C i one to jakoś zniosły.

 

Wydaje mi się, że z racji wieku coś mogło się uszkodzić w głośniku. Przekładki to straszna robota bez garażu niestety i dlatego Wam marudzę. A cięzko pomóc na podstawie tego co napisałem.

 

Spytam jeszcze raz - zna ktoś jakiś namiar na serwis głośników w Bydgoszczy?

 

P.S. Jak wrzucacie zdjęcia na forum? Imageshack?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się ono od około 18tki w skali clarionowskiego radia (gdzie maks to 32). Generalnie raczej słuchałem zawsze muzyki na te 15-18 i nic dziwnego si,ę nie działo, ale teraz w niektórych kawałkach( określanych jak bardziej dynamiczne) pojawiło się dziś wspomniane nieprzyjemne "pierdzenie". Na szybko sprawdziłem balansem prawy i lewy osobno i wydawało się, że "pierdzenie" nie pojawia się przy słuchaniu osobno poszczególnych stron. Ale nie traktujcie tego proszę jako pewnika. Do poziomu tych przyzwoitych 16-17 wszystko gra ładnie i nie pojawiają się żadne uprzykrzające dźwięki.

 

Nie nie są ustawione na full - a w okolicach połowy. Zwrotki są oryginalne, więc chyba DLS wiedział co daje do zestawu?

 

Jeszcze pytacie dalej? Po co? Po tych tekstach w cytatach wiadomo że Gain ustawiony na oko , filtry HPF , to czarna magia ... zajechałeś je kolego i tyle . Kupisz nowe , to znów je zamęczysz ..no chyba że zaczniesz od początku i przestudiujesz FAQ Nazara aby uzupełnić braki wiedzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...