Skocz do zawartości

Objętość kickpaneli pod woofery przód.


leemarvin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A więc szykuje się zmiana, mam ochotę włożyć drugą parę wooferów na przód, jednak nie w drzwi, tylko w słupki na dół, czyli kickpanele. Głosniki to będa prawdopodobnie albo MDS06, albo Xetec G6, albo Hertz EV165 lub AD W600, pedzone przez Helixa HXA 400MK2.

Pytanie: jaką objetość zrobić? Ktoś miał jakies doświadczenia w obudowach zamknietych pod wooferki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde własnie tego się boje. Zrobie chyba na szybko 2 pudełka po 8 litrów każde i będę testował zmniejszając objętości skrzynki, a dopiero potem zacznę robić panele do auta. Ale lipa, bo będę musiał jeżdzić z takimi pudełkami przez jakiś czas, trochę dziwnie to będzie wyglądać :D

A mógłby ktoś policzyć mi obudowę pod takie parametry:

D[mm]=134

Xmax[mm]=3

Re[ohm]=3

Fs[Hz]=77

Le[mH@1kHz]=0,51

Le[mH@10kHz]=0,21

Vas[l]=9,5

Mms[gr]=12,6

Cs[mm/N]=0,33

BL[T-m]=4,56

Qts=0,77

Qes=0,88

Qms=6,30

SPL[dB]=93

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, tylko z prawej storny to nie problem, bo przeszkadzać nie będzie, gorzej z lewej, żeby się gdzieś pod nogi lub pedały nie wcisnęło :D . Trzeba będzie chwile nad tym pomyśleć. Od jakiej pojemności zacząć? Myśle że zaczne od około 5 litrów, bo więcej i tak nie wydzusze z kickpanelu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kickpanela da wydusić nawet 18-20 litrów, tylko zależy jakie to są drzwi i jak podejdziemy do tego ;-)

 

Myślę że zrobienie kick panela nie zależnie jakie to drzwi o objętości około 8-9litrów nie powinno stanowić problemu :D Ja bym zaczynał właśnie od takich objętość i i schodzi w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gilotyn@, ale przecież kolega napisał że nie ma zamiaru pchać tych głośników drzwi :D

A więc szykuje się zmiana, mam ochotę włożyć drugą parę wooferów na przód, jednak nie w drzwi, tylko w słupki na dół, czyli kickpanele.

 

leemarvin, wylicz miej więcej ile tam będzie litrów zrób skrzynki o takiej objętości i możesz przecież porobić testy na postoju albo i po za samochodem i tak wiadomo że końcowy efekt może być całkiem inny bo np panel będzie z żywicy a nie z MDF lub głośnik trochę pod innym kontem ale podstawowe próby na "kic" możesz przeprowadzić "na sucho" musisz po prostu próbować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o to własnie chodzi, że to nie będzie w drzwiach. Na drzwich to spokojnie około 15 litrów mógłbym wydusić, ale w słukach to raczej ciężko będzie 6 litrów wuciągnąć. Maxtz tak własnie będę robił, długi weekend się szykuje, to akurat pójdą w testy Hertze i G6, ale Xetec pewnie słabo zagra w takiej pojemności :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia są jedynie takie, że na próbe zawsze lubiłem sobie wrzucać jeden głośniczek z zestawu do skrzynki (i podłączać w domu). Skrzynka ma dokładnie 7 litrów i jest wytłumiona. (Napęd to wzmacniacz Yamahy, pewno z 50RMS na kanał.) I na przykład takie Powerbass es-6c -> kompletny brak basu, było słychać że się tam "cisną" i nawet midbas wychodził biednie. Potem wsadziłem tam SL16 -> dość głośno i w miare nisko ale bez jakiegoś trzepnięcia. I niedawno potestowałem rainbow slx265 i byłem zaskoczony bo kick był tak wyraźny i energiczny, że aż miło. Niczego więcej nie mógłbym oczekiwać od kickbasowca. Zobaczymy jak to zagra w samochodzie. Planuje zrobić w drzwiach komory 7 litrów. Jak coś już zbuduje to dam znać, ale pewnie zrobisz to wcześniej ode mnie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem na mysli słupki ( te przy nogach dla jasności) :hyhy: wiem że może się wydawać to nie możliwe, ale po pare przeróbkach to te 15 litrów mozna wyciągnąć, tylko że to już spora zabawa i trochę zajmnie to miejsca na nogi. I jest przy tym duuuuzo zabawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to chcesz zrobić? Jedne woofery wsadzic w drzwi a drugie w jakies komory w dolnych słupkach. I jak chcesz to zgrać nawet jak zrobisz takie same objętościowo komory w drzwiach i takie same woofery, to będą problemy ze zgraniem tego w fazie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałby być problem? Nie rozumiem?

Pędzenie z 4 kanałówki z osobną regulacją każdego kanału napewno pomoże, do tego sterowanie kanałami dla każdej pary z radia zwrotnicą, nie widzę w tym żadnego problemu, a jeśli się jakieś pojawią, to wtedy będę się martwił i regulował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że mają być poprostu podwójne midwoofery, grające to samo pasmo tak? Problemem może być ich odległość od siebie i to że będą inaczej ukierunkowane, poprostu mogą nie grąć w zgodnie w (tak mi się przynajmniej teoretycznie wydaje, głowy nie dam sobie uciąć :D ). Chyba że masz taki zamysł że te głośniki w komorach będą grały jako kick basy i będą odtwarzać tylko niskie częstoliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzyneczka gotowa, zrobiłem około 6 litrów netto. Pierwszy test już był, nie mogłem się powstrzymać :D . Zapiąłem woofer z zestawu JBL CS 2165 :] , skrzyneczka nietłumiona niczym, goły mdf. Wrażenia? Tragedia/dramat. Zero kopnięcia, tylko jakieś popierdywanie i buczenie. Myśle co jest nie halo? Włożyłem ten woofer w drzwi i podobnie, lipa aż piszczy, w porównaniu do moich CK6 to te CS z JBL`a to badziew magiczny z księżycowego tworzywa :D .

W kolejnych dniach kolejne testy :D , jutro może hertz EV, ale najbardzie wyczekuję G6 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...