Skocz do zawartości

Ładowarki do akumulatorów AGM?


truck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukałem jakiś info na forum, ale nic nie znalazłem, więc zakładam ten temat, może się przydać, skoro sporo już instalacji korzysta z zasilania bateriami typu AGM (Kinetic, Hollywood i pochodne).

Chodzi mi o poradę osób, które już je posiadają,odnośnie polecanych ładowarek, które się sprawdziły, wiem ,że jest Ctec, ale widziałem również na alledrogo, Bosch, Exite..

A moje konkretne pytanie brzmi, skoro posiadam aku 102 AH, to czy zachodzi tutaj zasada doboru ładowarki/prądu ładowania, jak w zwykłych aku ołowiowych czyli prąd ładowania to 1:10 pojemności baterii, idąc tym tokiem w moim przypadku prąd ładowania 10A?

Wiem oczywiście ,że AGM wymagają odpowiedniej ładowarki(stabilizacja napięcia, odpowiedni program ładowania etc).

A także kolejne pytanie do kogoś kto się trochę bardziej zna jaka jest różnica, między linią XS a MXS(poza parametrem prądu ładowania/ceną) w wydaniu CTEC'a?

Bo posiadają następujące modele i chciałbym wybrać odpowiedni do mojego aku.

CTEK Multi XS3600, XS7000,MXS 5.0, MXS 7.0, MXS 10

 

Z góry dzięki za info, gdyż nie ma co ukrywać trochę to drogawe zabawki,ale chyba warto kupić, aby trzy razy droższe aku nie umarło zbyt szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Proponuję MXS 7.0.

 

Ma większy prąd ładowania niż MXS 5.0. Ogólnie używam MXS 7.0 już ponad 2 lata i jestem z niej bardzo zadowolony.

 

Rozumiem ,więc ,że wystarczy w zupełności i szkoda pakować kasę w tą MXS 10?

 

ps. I co śmigasz na tą AYA'ę?

 

I czy ktoś się w ogóle orientuje czym realnie różni się seria MXS od XS? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck - AYA odpuściłem. Mamy imprezę do obskoczenia w Krakowie i potem w Sosnowcu. ;)

 

Jeśli chodzi o MXS - bierz 7.0. Nie trzeba kombinować z 10.0. Oczywiście jeśli mówimy o ładowaniu akku a nie o zasilaniu w trakcie imprez. Do zasilania imprezowego posiadam zupełnie co innego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truck - AYA odpuściłem. Mamy imprezę do obskoczenia w Krakowie i potem w Sosnowcu. ;)

 

Jeśli chodzi o MXS - bierz 7.0. Nie trzeba kombinować z 10.0. Oczywiście jeśli mówimy o ładowaniu akku a nie o zasilaniu w trakcie imprez. Do zasilania imprezowego posiadam zupełnie co innego :D

 

Chodziło mnie o ładowanie, typowo dla podtrzymania parametrów aku, więc rozejrzę się za 7ką, albo znowu "pomolestuję" mojego biednego Andrew, może załatwi mi jakąś rozsądną cenę na niego..;)

Co do zawodów to hmm... W sumie to zbytek... W Lublinie nie było nawet gdzie się wpiąć z zasilaniem... :szok:

 

ps. Pochwal się co za "Wunderwaffe" masz na zawody? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zawodach używam zasilacza z serwera DELL - 60 A. Koszt na allegro ok 80-150 zł w zależności jak trafisz :D

 

W Lublinie było można wpiąć się na Hali. Staliśmy jako zawodnicy w środku. Bez problemu miałeś przy ścianach dostęp do gniazd zasilających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie było można wpiąć się na Hali. Staliśmy jako zawodnicy w środku. Bez problemu miałeś przy ścianach dostęp do gniazd zasilających.

 

Ja również stałem w hali, tyle ,że na środku i w momencie kiedy spytałem ludzi z obsługi imprezy odesłali mnie po rozmowie radiowej do biura targów, tam z kolei pogadali , pomarudzili więc dałem na luz... Szkoda mi było czasu na bieganie za "prundem" :)

 

ps. Na szczęście hala wielka, i było mega głośno więc nikt nie zauważył ,że A6ka cały czas sobie "cykała" na jałowym... ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś podejść do mnie :) miałem przedłużacz ;D

 

Się schowałeś się... Gdzieś.. ;)

Co się odwlecze to nie uciecze , jeszcze będzie możliwość zamienić słowo(stąd było moje pytanie o AYA), w Krakowie nie będę, ale na Sosnowiec się wybieram, więc tym razem będzie okazja;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I czy ktoś się w ogóle orientuje czym realnie różni się seria MXS od XS? :)

 

Mxs 7.0 od XS7000 sie niczym nie rozni, mxs to nowsza seria, zmiany byly w nizszych modelach gdzie podwyzszono w mxs max prad w trybie zrodla i max pradu ladowania.

 

Jak kupowalem swoja ladowarke to przeczytalem strone cteka od deski do deski. W serii xs funkcja recond jest dostepna od modelu 7000 a w mxs od modelu 5.0 jako ze nowsza linia.

 

 

Osobiscie wzialem boscha c7 bo mial to samo co mxs 7.0 czy xs7000 a byl tanszy ponad stòwke.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie wzialem boscha c7 bo mial to samo co mxs 7.0 czy xs7000 a byl tanszy ponad stòwke.

 

Dzięki Adaś za rozwinięcie kwestii róznic między MXS i XS. :)

 

Reasumując, aby w pełni obsłużyć aku AGM(m.in funkcja recond), z CTEC'a warto zainwestować w serię XS7000 lub serię MXS od 5.0 w górę.(5.0, 7.0, 10.0)

Lub analogiczne ładowarki (jeśli chodzi o funkcję) z innych firm typu Bosch, Exide, B&D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodzu, tego B&D mam dopiero od ok 3 m-cy, ale już uratował mi tyłek. Wcześniej miałem inny, prostszy model i służył mi dzielnie przez 3 lata, ale nie nadawał się do żeli. Generalnie jestem z nich obu zadowolony. Starszej ładowarki używałem nawet jako zasilacza na imprezach i pomimo, że miał max 10A ładowania, to spokojnie dawał radę (grałem m.in na helix A4, dls A4, A7, 2xLRX). Najważniejsze dla mnie było, że mogłem go podpiąć i zapomnieć. Ładowanie ustawiało się automatycznie zależnie od chwilowych potrzeb, więc aku się nie gotował.

Też się zastanawiałem nad różnymi ładowarkami. Wybór padł na B&D ze względu na jakość wykonania (przynajmniej w moim mniemaniu). Klemy do aku są sztywne i solidne, a nie cienkie blaszki, które można wygiąć między palcami. Kable też są sensownej grubości (w końcu ma tam iść do 30A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie a ja mam tutaj pewne pytanko na ktore szukam odpowiedzi.

Mam slabawy akumulator wyciagniety gdzies z konca piwnicy z dna klamotów jakie tam mialem :) chcialbym podpiac pod niego wzmaka ale nie mam pojecia czy czegos nie spale - akumulator nadaje sie na wywalenie i nie byloby mi go szkoda ale wzmaka tak i glosnika ktory bedzie pod nim chodzil.

Czy jesli do akumulatora podlacze ladowarke CTEK MULTI XS 7000 a nastepnie podlacze wzmaka do tego akumulatora i glosnik pod wzmaka to jaka jest szansa na uszkodzenie czegokolwiek jesli podczas odsluchu podlacze aby ladowarka ladowala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesli do akumulatora podlacze ladowarke CTEK MULTI XS 7000 a nastepnie podlacze wzmaka do tego akumulatora i glosnik pod wzmaka to jaka jest szansa na uszkodzenie czegokolwiek jesli podczas odsluchu podlacze aby ladowarka ladowala ?

 

nic nie uszkodzisz ... ja używam Ctek-a w funkcji supply jak się dłużej bawię w ustawienia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz uszkodzić?

Jeśli aku masz słabe, to przeciez mega voltażu nie puścisz na piec :)

Jeśli już to kwestia, czy CTEC Ci to uciągnie , gdyż według mnie jeśli aku to trup... To reasumując bedzie to hulało wyłącznie na CTECu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moge miec podlaczony wzmak do acu i moze on dzialac i w dodatku podlaczyc do acu CTKA i ladowac gdy reszta chodzi nie uszkadzajac zadnego z elementow takiej instalacji.

 

Często tak robię i żadnych szkód dotąd nie stwierdziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...