Skocz do zawartości

SW.STX.8.2.300 2x2 - skrzynka BR


Sławek S
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam okazję nabyć głosnik SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC ( w rozliczeniu - okolo 45zł ).

 

Pojawiają się w sieci w miarę pochlebne opinie o nim, więc się na niego zdecyduję.

Pozostaje pytanie, prośba o wymiary obudyowy, otworu BR ( dugość, średnica ) itd.

Grubość matariału sądzę, że 20-22mm z wewnętrznymi wzmocnieniami wystarczy.

BR preferuję z przodu, bez znaczenia w którym miejscu ( gora, dół ).

 

Zasilany był by 2x70W ( 2Ohm )

Słucham tego co leci w radiu plus trance, house i Drum'n'Bass

 

http://stx.pl/sw-stx-8-2-300-2x2-f-s-pc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Skoro tak twierdzisz, ja tam jestem za mały żuczek na polemizowanie w tej kwestii, chociaż osobiście nie zapiąłbym subwoofera w ten sposób.

Może i da się to umiejętnie wysterować, tak aby pograło, ale czy aby na pewno? I potem jak długo? Łopatologicznie mógłbyś mi wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi i jak przekłada się takie połączenie na ceweczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

info z crutchfield'a:

po ang.

Rockford Fosgate's DVC subs can handle lots of power for creating bigger bass.

The key difference between single and dual voice coil subwoofers is the multiple wiring options DVC subs offer:

  • Parallel: A dual 4-ohm voice coil subwoofer with its coils wired in parallel presents a 2-ohm load to your amplifier. Since an amplifier produces more wattage at a lower impedance, the parallel connection ensures you'll get the most output from your amp. In the same fashion, if you have a stereo amplifier and two DVC subs, wire both subs for 2-ohm impedance (one per channel) for maximum output.
  • Series: Series wiring lets you configure multiple woofers to one amplifier at an acceptable impedance. Wire both coils in series for an 8-ohm impedance, and then wire two 8-ohm subs together in parallel for 4-ohm total impedance (perfect for most 2-channel amps bridged to mono operation). Another example: if you have a high-powered 2-channel amplifier, wire four 8-ohm subs per channel (each channel sees a 2-ohm load).
  • Independent: You can wire each voice coil to a separate channel of your amplifier, if you prefer not to bridge your amp. Independent wiring is a nice option if you're wiring two DVC subs to a 4-channel amplifier — one voice coil per channel.

i po polsku (translator)

 

 

 

 

Równolegle: dwa 4-omowy subwoofer cewkę z cewki połączone równolegle przedstawia 2-omowych do wzmacniacza. Ponieważ wzmacniacz produkuje więcej mocy w niższej impedancji, równoległe połączenie zapewnia dostaniesz najbardziej wyjście z wzmacniacza. W ten sam sposób, jeśli masz wzmacniacz stereo i dwa subwoofery DVC, drutu zarówno subwoofery do 2-impedancja (po jednym na kanał) dla maksymalnej wydajności.

Szeregowo: podłączasz serii pozwala konfigurować wiele głośników niskotonowych do jednego wzmacniacza na akceptowalnym impedancji. Połącz obie cewki szeregowo dla impedancji 8 omów, a następnie podłączyć dwa 8-ohm subwoofery razem w równoległe do 4-omowe Całkowitą impedancję (idealny dla większości 2-kanałowe wzmacniacze mostem pracy mono). Inny przykład: jeśli masz dużej mocy 2-kanałowy wzmacniacz, drut czterech 8-ohm subwoofery na kanał (kanał widzi 2-omowych).

Niezależne: Możesz podłączyć każdą cewkę do oddzielnego kanału wzmacniacza, jeśli nie chcesz mostkować wzmacniacza. Niezależne okablowanie jest dobrą metodą jeśli podłączasz dwa DVC subwoofery do 4-kanałowy wzmacniacz - jedna cewka na kanał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mostku nie wszystkie wzmacniacze mogą pracować w niskiej impedancji. np piec może grać w 2ohm przy stereo, ale w mostku tylko 4ohm minimalnie i myślę że to chodzi głównie o to czy użytkownik chce mostkować czy nie. Przy mostku podejrzewam że przy ciągłym ogniu taki wzmacniacz mógłby robić za kuchenkę turystyczną :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz pod subwoofer ( 2 kanały z 4 we wzmacniaczu ) jest podpiety po wyjście "SUB" z radia.

Wyjście to jest monofoniczne.

Wzmacniacz ma 4x50W (4ohm), albo 4x70W (2ohm), lub w mostku 2x140W (4ohm).

 

Poza tym 1 pokrętło GAIN odpowiada za przód, a kolejne za tył ( albo za zmostkowane kanały ). Tak więc nie ma tu jakiejś osobnej regulacji kanałów jeżeli o to chodzi.

Wzmacniacz się nie grzeje przy zasilaniu głośnika 250W, więc przy tym 8" od STX-a tym bardziej nie powinien ( mogę się mylić ).

 

Głosnik miał być podłączony pod dwa osobne kanały ze wzmacniacza, gdzie wzmacniacz otrzymuje z radia sygnał mono ( wspomnane wcześniej wyjście RCA z radia pod SUB-a ). Natomiast żadnego porblemu nie widze w zasilaeniu tego głosnika z mostka.

Tak więc tutaj nie leży problem.

Problemem jest na poczatku wspomniana obudowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam stx 2x2 Ohm 12" i podłączałem cewki pod oddzielne kanały i nie wiem czy to był dobry pomysł. Nie mam pewności bo po jakimś czasie zacząłem słuchać na mostku ale po około pół roku mostek cewek przestał łączyć i muszę teraz mostkować przewodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając aspekty podłączenia :) w pierwszym poście było pytanie o obudowę. Producent w manualu wspomina o 30L/30Hz. Zrobiłem symulację i zrobiłbym trochę inaczej: BR 23L netto / 42Hz / Fi 71mm / 240mm / subsonic 35Hz / 12dB. Proponuję również, dla porównania, zrobić obudowę closed (tak z 12L). Będzie szybszy, a zejście też w miarę powinno być przy tej obudowie. Czekamy na relację :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scorpio80, wielkie dzięki za konkretne dane.

 

nie ma sprawy :) temat dla mnie na czasie, ponieważ mam już prawie gotową skrzynkę closed pod bliźniaka 8" tylko 2x4R. Spokojnie go wygrzeję, proszę mnie dopytać za parę tyg. o wrażenia :) pozdrawiam

ps. ta rurka Fi 71 to zwykła szara kanalizacyjna 70dziesiatka, w sklepie można sobie dobrać końcówkę BR do tego i dokleić (zeby w sumie miało te 240 do 250mm nawet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było, żeby wzmacniacz miał filtr subsoniczny. Zalecane to jest do wszystkich obudów typu BR. Także jeżeli będzie miał, to dla tego konkretnego przypadku trzeba go ustawić na 35Hz (stromość zbocza 12/18 czy 24dB/oct. zależy co tam wzmacniacz będzie miał). Jak niema, to trudno :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polece od siebie, możesz zastosować mały OZ w granicy 12L i to nawet gra fajnie, szybko z kopem, ale brak mieska daje to co daje czyli przesiadke na BR... W 30L@33Hz głosnik przyjmuje 250W bez problemu, trochę więcej zaczyna mu szkodzić dopiero, wg mnie optymalną skrzynką jest 25L@35Hz która to spisuje się dobrze pod względem pakowania watów jak i aspektów brzmieniowych i proporcjonalnych obudowy w jakiej ma grać tak mały głośnik oraz rozsądku SPL.

 

http://www.youtube.c...54eAUAAAAAAAAAA - film mojego autorstwa, niestety aparat nie wyrabia by pokazać pełny ruch membrany. Resor się prostuje, głośnik jest wytrzymały prądowo gorzej z mechaniczną częścią, ale gumy raczej nie zerwie :lol: Ale jak wiadomo jak wychyli się bradziej to gnie membrane i resor, no i znieształca, ale tak jak na filmie gra czysto :)

 

P.S. Taki głośnik za niecałe 5dych...omg, brałbym bez zastanowienia i robił budke taką jak mówie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek do wszystkiego są programy, niema co liczyć i się bawić, WinISD lub Bassbox.

25L@35Hz - tunel, wystarczający to rura PVC 75mm srednicy o długości 37,5cm, w przypadku gdy rura w środku ma mniej jak 75, np 73 skracamy tunel do 35,5cm Czyli oscyluj wokół tej granicy długości. Rurkę warto zakończyć profilami :)

 

Ja obecnie mam 70mm 30cm i nic nie swiszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę po pracy i wziąłem się za program Winisd, ale mam problem

Po wpisaniu parametrów tego głośnika (z pliku *.pdf ze strony producenta) program wylicza mi obudowę 49,85L i ""Tuning freq." 25,77

Drugi raz wpisałem parametry, bo myślałem, że się może gdzieś pomyliłem, ale dalej jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo to program do symulacji

on nie da ci prostego wyniku

dostales najbardziej plaska charakterystyke, impedacje, opoznienie

i teraz musisz go opracowac tak, zeby byl odpowiedni

dopiero wtedy odczytujesz wymiary portu br o ile wybrales odpowiednia srednice

mala uwaga: poniewaz porty br zwezaja sie ku srodkowi program podaje mniejsza srednice portu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...