Skocz do zawartości

Kable rozruchowe


kamilklin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja miałem kiedyś niby 16mm2 kupione w markecie, przy dieslu 1,9 przy odpalaniu izolacja spadła z kabla :D

Spawarka 16mm2 spokojnie wystarczy, ja mam z 35mm2 bo taki akurat mi został z instalki.

Należy pomyśleć o solidnych krokodylkach i dobre połączenie krokodylka z przewodem bo tak jest zazwyczaj newralgiczne miejsce.

 

OT.

Ja w swoim C330 mam stingera 35ah i nawet nie stęknie przy paleniu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 35mm2 chyba 3.5m długości i pare miesięcy temu miałem inne radio w którym nie działał remote, dlatego sam załączałem i kiedyś na noc nie wyłaczyłem pieca... wydoił aku tak że spadek był potężny. W aucie ledwo lampki się paliły. Po podłączeniu do autka mojej mamy (tylko te miałem do wyboru) saxo 1,4i, na odpalonym silniku zadusiłem biedaka :) Po prostu zgasł i tyle :) w MB potrzebuje około 2.2kW na rozruch, jest to silnik starego typu gdzie rozruszniki miały sporo mocy. Czyli jak widać dużą rolę odgrywa też wiek auta, te starsze mają dużo mniejsze alternatory, oraz dużo większe rozruszniki. Dzisiejsze turbognoje o pojemnościach do 2l mają rozruchy realizowane z mocy 1.4kW.

Ten sam rozrusznik czyli 2.2kW montowany był do silników 2.5 3.0 diesel i kręcił bez problemu. Dziś w V8 można spotkać rozrusznik 2.5kW i wcale to nie dziwi.

 

C330 ma 4kW i odpalam go na tych kablach 35mm2 i czasem jak dłużej chechłam to robią się delikatnie cieplejsze :) Kiedyś odpalałem na 10mm2... nie dałem rady.

 

Do normalnego użytku 16mm2 w nowych autach to jest nad to :) Tym bardziej w benzynie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z resztek instalacji 25mm Monstera z żabkami z tesco :) taniej było mi kupić ich kable i odciąć żabki niż same żabki w elektrycznym :) była promocja po 16zł za kpl, ale kabel dali do nich 1,5mm2 tylko w 1cm izolacji.

W każdym razie nie ma kłopotów żadnych a już sąsiad betoniarke na nich palił i idealnie, teraz wiszą u mnie na podjeździe, jak potrzebuje to sam sobie je zabiera żeby mi tyłka nie zawrcać.

 

W każdym razie jak juz je robisz, to kup 20mm2 bo policz ile kasy aż zaoszczędzisz na różnicy pomiędzy 10-20mm2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak widać dużą rolę odgrywa też wiek auta, te starsze mają dużo mniejsze alternatory, oraz dużo większe rozruszniki. Dzisiejsze turbognoje o pojemnościach do 2l mają rozruchy realizowane z mocy 1.4kW.

Zwróć uwagę, że 4 cylindry ruszyć łatwiej niż sprężyć na 6 cylindrach. Kolejna sprawa, żeby te nowsze silniki były mocniejsze, to trzeba je doładować większym ciśnieniem, ale z tego powodu należy silnik odprężyć bardziej, a skoro silnik ma niższy stopień sprężania to łatwiej nim zakręcić.

BMW w 3.0D stosuje rozrusznik 2.2kW, ale w 2.5D już tylko 2.0kW. W 2.0D 150KM też stosuje 2.0kW, bo silnik jest mocno sprężony.

 

 

Wiele benzynowych 2.0 ma rozruszniki 1.0kW i to wystarcza(tam stopień sprężania to maks 11,5:1, w dieslu co najmniej 15:1, w starych atmosferycznych to nieraz było ponad 20:1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cursor wiem o czym mówisz ale pewnie zależy to tez od innych rzeczy. Sporo czynników może wpływać na to że dziś jest inaczej niż było kiedyś. ( no i co dla kogo znaczy kiedyś - jaki to rok)

Co nie zmienia faktu że takie 16mm2 na odcinku 3m nie uszkodzi się przy poborze 2,5kW przez 10sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że 4 cylindry ruszyć łatwiej niż sprężyć na 6 cylindrach

 

Tylko 6ka ma niższe sprężanie jak 4ki, do tego szybciej gary chwytają, do tego jak już jeden chwyci, zaraz jest następny, miałem kiedyś przypadek że odpalał prawie cylinder po cylindrze, ale to było -32st i 2 dni stał na mrozie.

 

Ja myślę że nie ma co debatować nad obciążeniami rozrusznika, bo większe straty masz na styku żabki z klemą, gdzie dotyka kilka mm2 niż na kablu 16mm2, szczególnie jak go dobrze zaciśniesz i zatopisz cyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze inna strona SAT SERWIS (tez sa krokodyle) http://www.satserwis.pl/oferta/index.php?grupa=75

 

krokodylki

 

ZACISKI KROKODYLKI, KROKODYLE do KABLE ROZRUCHOWE (1998066663) - Aukcje internetowe Allegro

 

Te wychodza rewelacyjnie cena/jakosc - mocne sprezyny, duze rozwarcie szczek i nienajgorsze wykonanie. Mam takie od niedawna

 

a jak mocowałeś kabel do krokodyla, zaciskałeś na końcu kombinerkami, czy może lutowałes do specjalnego miejsca "w szczęce" krokodyla" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Marketówką nawet motocykla nie mogłem kiedyś odpalic.

 

A jak sam sobie zrobisz to będzie ok. Do osobówki to nawet 10mm2 by wystarczyła. Tylko kabel kablem ale zwróć uwagę na zaciski (żabki czyjąś je tam nazwać :wink: ) one tez muszą być porządne. Jak uzyjesz tych od marketowych "kabli rozruchowych" to nawet 50mm2 kabel ci nie pomoże.

 

Ja mam 5 metrowe kable ok 16mm2 z porzadnymi żabkami i ciężarówkę palę od dotyku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie spawalniczym np. Takie od masy w spawarkach.

Kabel spaware tez tam dostaniesz w metrach :D

 

Zabki po prostu muszą mieć korektory-ząbki z grubego metalu (te marketówki to w palcach wyginasz :wink: ) żeby zapewnić dobre przejście na klemy.

 

Takie od masy ze spawalniczego powinny być ok. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobry pomysł jak ma kabel leżeć w szafie to bardzo dobry sposób jego wykorzystania

 

 

Tylko policz gruby kabel i dobre krokodylki, czy taniej nie wyjdzie nowy aku kupic? ;)

 

Nowy aku tez może paść i jak nie masz kabelków to kupa :D

 

Zima idzie i dobre kable zawsze sie przydadzą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...