Skocz do zawartości

BP pod SQ


Mehow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... Dlaczego? Chodzi o strojenie, czy sam przetwornik?

 

I to i to. W610 ma epb >140. W zamyśle rodzaju strojenia BP pod SQ część wentylowana powinna być min 2x większa od części niewentylowanej. Stąd z tego rysunku już widać na pierwszy rzut, że to nie będzie działać.

 

Dobrze strojone BP słuchałem w Niemczech w BMW (tunele były wypuszczone w miejsca głośników w półce).

Było to naprawdę szybkie, dobrze zestrojone (nie wchodziło w paradę wooferom przednim) i wbrew pozorom nie zajmowało dużo miejsca w bagażniku.

Ciśnienie w kabinie było naprawdę też spore.

 

Bo tam sie to zrodziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A co powiecie na Kappe 120W dać w BP ?

 

EBP wychodzi 78,5

 

Producent zaleca 3 rodzaje BP - Flat Response nie jest zbyt duża - 35.4L i 45L ale to nadal nie jest 2x większa komora wentylowana od zamkniętej... więc to nadal nie to o czym pisał Michał... Doradzicie jak to ugryźć?

 

 

 

 

http://img197.imageshack.us/img197/2708/kappa120wbr2.th.jpg

 

http://img195.imageshack.us/img195/9767/kappa120wbr1.th.jpg

 

fs: 22hz

vas: 175,99

qms: 8,09

qes: 0,28

qts: 0,27

pmax: 300w

re: 3

diameter: 25,5

xmax: 8,13

le: 1,92

spl: 93,4

mms: 101

cms: 570

bl: 11,17

sd: 510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz muszę tylko przeliczyć ten tunel. :)

 

 

jeśli będziesz robić tunel z mdfu to pamiętej aby odliczyć od pojemności brutto pojemność jaką zajmuje "ścianka" tunelu. Przy tych rozmiarach należy zrobić 66L brutto (przy grubości mdfu 19mm)

Lub 3x takie http://loudspeakersh...7hp-p-1143.html, wówczas 64,8L Brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli będziesz robić tunel z mdfu to pamiętej aby odliczyć od pojemności brutto pojemność jaką zajmuje "ścianka" tunelu. Przy tych rozmiarach należy zrobić 66L brutto (przy grubości mdfu 19mm)

A co z powietrzem w tunelu? Bassbox odlicza objętość powietrza oraz ścianek tunelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja działam ma WinISD i on juz chyba wlicza głośnik i objętość powietrza w porcie, tak?

 

Michał, generalnie strojenie zamkniętej części i wentylowanej na ~60Hz, tak?

 

Co do portu to wolał bym szczeline zrobić - łatwiej mi to ogarnąc niż zamawiac tunele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja działam ma WinISD i on juz chyba wlicza głośnik i objętość powietrza w porcie, tak?

 

nie wlicza, musisz ręcznie dodać

 

 

Michał, generalnie strojenie zamkniętej części i wentylowanej na ~60Hz, tak?

 

tak, strojenie części wentylowanej winno oscylować w granicach 60-63.

Zamkniętą liczysz jak normalną closed i przyjmujesz taką pojemność przy jakiej wychodzi qtc 0,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże tutaj moje wypociny, bo nie wiem czy dobrze to policzyłem...

 

A więc skrzynka będzie z płyty wiórowej 22mm - mdf u mnie w mieście jest niedostępny... A w domu mam tylko 16mm

Orientacyjnie skrzynka będzie miała ok 83x40x40cm

 

Dla zamkniętej części Qtc 0,7 to wychodzi 26,3L + objętość głośnika założyłem 1,5L więc całość 27,8L

Dla wentylowanej części 60L @61Hz port o przekroju 249,2cm2 o wymiarach 35,6x7 i głębokości 20,3cm - więc objętość portu 5L + ścianka portu + wzmocnienie policzyłem na ok 0,5L co w całości daje 65,5L

 

Będzie dobrze? :)

 

Aha, a co do filtru LPF to obojętnie którym sposobem go policzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże tutaj moje wypociny, bo nie wiem czy dobrze to policzyłem...

 

A więc skrzynka będzie z płyty wiórowej 22mm - mdf u mnie w mieście jest niedostępny... A w domu mam tylko 16mm

Orientacyjnie skrzynka będzie miała ok 83x40x40cm

 

Dla zamkniętej części Qtc 0,7 to wychodzi 26,3L + objętość głośnika założyłem 1,5L więc całość 27,8L

Dla wentylowanej części 60L @61Hz port o przekroju 249,2cm2 o wymiarach 35,6x7 i głębokości 20,3cm - więc objętość portu 5L + ścianka portu + wzmocnienie policzyłem na ok 0,5L co w całości daje 65,5L

 

Będzie dobrze? :)

 

tak

 

Aha, a co do filtru LPF to obojętnie którym sposobem go policzę?

 

nie rozumiem, Ty nie masz go liczyć tylko potem, użytkując go, przyciąć przy 50Hz 4 rzędem. W zależności od posiadanego sprzętu może się to okazać problemem bo rzadko który wzm ma taką możliwość- na szybko właściwie tylko slashe i audisony mi przychodzą do głowy.

Alpinki cda właściwie wszystkie mają od 1go do 4go więc z takim żródłem nie będzie problemu.

 

Jeśli przytniesz go łagodnieszym zboczem to możesz sie zrazić bo nie zagra tak jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego BP (jednego z pierwszych jakie słuchałem) to ES200 w BP i byłem zaskoczony co takie małe gówno może.

Dobrze strojone BP słuchałem w Niemczech w BMW (tunele były wypuszczone w miejsca głośników w półce).

Było to naprawdę szybkie, dobrze zestrojone (nie wchodziło w paradę wooferom przednim) i wbrew pozorom nie zajmowało dużo miejsca w bagażniku.

Ciśnienie w kabinie było naprawdę też spore.

Bo tam sie to zrodziło ;)

Z tego co pamiętam to chyba te BMW było czerwone :P

nie chodzi o bmw tylko o kraj

Czy ta historia nie miała trochę innego przebiegu ?

Naście lat temu , jeden z najwyżej notowanych w prasie zestaw

Polk Audio C4 Monitor - Rare Prefab

 

Albo to

http://www.klangfuzzis.de/viewtopic.php?f=2&t=65438

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

No to rewelacja :super:

 

 

nie rozumiem, Ty nie masz go liczyć tylko potem, użytkując go, przyciąć przy 50Hz 4 rzędem. W zależności od posiadanego sprzętu może się to okazać problemem bo rzadko który wzm ma taką możliwość- na szybko właściwie tylko slashe i audisony mi przychodzą do głowy.

Alpinki cda właściwie wszystkie mają od 1go do 4go więc z takim żródłem nie będzie problemu.

 

Jeśli przytniesz go łagodnieszym zboczem to możesz sie zrazić bo nie zagra tak jak powinien.

Mam Clarion ARX9170R + EQH5100 i na razie będę pędził to mostkiem z Rockford Fosgate Punch 200.4

EQH i wzmak mają chyba 12dB/oktawe, więc muszę zrobić pasywny filtr.

Znalazłem tą stronę i jest tu kilka opcji 4'rzędu :zawstydzony:

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Clarion ARX9170R + EQH5100 i na razie będę pędził to mostkiem z Rockford Fosgate Punch 200.4

EQH i wzmak mają chyba 12dB/oktawe, więc muszę zrobić pasywny filtr.

Znalazłem tą stronę i jest tu kilka opcji 4'rzędu :zawstydzony:

http://www.diyaudioa...lculator/XOver/

 

Dobre :wink: , zrobisz sobie "pasywkę" do tego .

Zbudowaleś kiedyś poprawnie grający pasywny zestaw basowy ? , albo inny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rewelacja :super:

 

 

 

Mam Clarion ARX9170R + EQH5100 i na razie będę pędził to mostkiem z Rockford Fosgate Punch 200.4

EQH i wzmak mają chyba 12dB/oktawe, więc muszę zrobić pasywny filtr.

Znalazłem tą stronę i jest tu kilka opcji 4'rzędu :zawstydzony:

http://www.diyaudioa...lculator/XOver/

 

Dam Ci dobrą rade... przesiądż się na conajmniej 9855 ;)

 

ps. zrób tą szczeline na 35,6x8, długość bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pytał :wink:

No to pytam jak to rozwiązać?

Rozumiem, że pasywny LPF odpada, tak?

 

Dam Ci dobrą rade... przesiądż się na conajmniej 9855 ;)

Na razie nie chcę zmieniać radia, to dźwiękowo mi odpowiada :)

 

ps. zrób tą szczeline na 35,6x8, długość bez zmian

Ok :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...