Skocz do zawartości

Tweetery Tec LS 29 Neo lub Scan Speak D2904/60000


pawelszu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu walczę z ukierunkowaniem swoich tweeterów.

montowalem juz chyba w kazdm połozeniu i caly czas grają za ostro.

Zmieniłem wzmacniacz i trochę się polepszyło ale nadal cos mi nie pasuje.

 

Jak macie u siebie ukierunkowane te tweetery?

Jakie macie dośwwiadczenia z bawieniem się kierunkami?

Ciekaw jestem waszych doświadczeń....

 

Pozdr

PawelS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemanko. Dość dużo testowałem ten tweeter i różne osoby mi doradzały. Finalnie mam ustawione: ukierunkowanie na wewnętrzne strony osłon przeciwsłonecznych. lewy na lewą, prawy na prawą. Cięcia też testowałem różne. W końcu Arek Pruszczynski (właściciel PROA INDIVIDUAL - to on stworzył neo 29(odmianę ss2904) i zna je najlepiej oraz wie jak mają grać) ustawił mi następujące cięcia. woofer to coloris II od dołu 50HZ 12db od góry 2,5k HZ 12 db (chyba się nie mylę ale sprawdze to jak będę w aucie to skrobnę jeszcze), tweeter ss2904 od 4kHZ 12 db i przyciszony o 2 db. Jeśli chodzi o przyciszenie to zależy od jednostki, ja mam Alpine 7998R. Arek powiedział że to optymalne cięcie tego tweetera i zejście poniżej 4khz nie ma sensu, jeśli ktoś tak tnie ten głośnik to zupełnie go nie zna. On zjadł zęby na tych przetwornikach więc wie co mówi. Duże znaczenie ma też ustwienie opóźnień w tak pociętym systemie. Przetestuj sobie takie ustawienie może Ci się spodoba. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem LS'y nie lubią filtrów 1 rzędu , trzeba im dać 12db/oct . Nie zgodzę się do końca z tym że nie ma sensu ich ciąć poniżej 4khz , ciełem je w okolice 3khz i grało to naprawdę dobrze . Cięcia miałem pasywne pod Clarkiem 958 i Xtantem 604
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to dokladnie nie wiem jakie jest ciecie. gosc ktory robil mi kiedys zwrotki mowil ze ciecie jest ok 3k. w zwrotce siedzi kondensator 6.8 ale jest tez drugi maly (kompensacja pojemnosci). navwooferze jest mondek 4.7 (i tez z kompensacja). wlasnie tez sie wydawalo ze tweeter jest za nksko uciety. musze kupic rezystory to sprobuje pociac z xtanta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje tnę 2kHz@12db/okt. Ukierunkowane nie w twarz a płasko na słuchacza. Najlepszym ukierunkowaniem jak dla mnie jest ustawienie ich naprzeciw siebie nieco nad deską lub nieco poniżej linii wzroku :) Swoją drogą jaki sens ma robienie dziury w paśmie :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu Arek Pruszczynski (właściciel PROA INDIVIDUAL - to on stworzył neo 29(odmianę ss2904) i zna je najlepiej oraz wie jak mają grać) ustawił mi następujące cięcia. woofer to coloris II od dołu 50HZ 12db od góry 2,5k HZ 12 db (chyba się nie mylę ale sprawdze to jak będę w aucie to skrobnę jeszcze), tweeter ss2904 od 4kHZ 12 db i przyciszony o 2 db. Jeśli chodzi o przyciszenie to zależy od jednostki, ja mam Alpine 7998R. Arek powiedział że to optymalne cięcie tego tweetera i zejście poniżej 4khz nie ma sensu, jeśli ktoś tak tnie ten głośnik to zupełnie go nie zna. On zjadł zęby na tych przetwornikach więc wie co mówi.

to dziwne co piszesz

bo sam Arek zrobił zwrotkę do tego zestawu (można było kupić komplet) i tak były właśnie cięcia 2x6dB/oct cewka 0,39mH i dra kondy do wyboru 3,3 i 4,7uF

no i oczywiście l-pad w postaci rezów też do wyboru

 

szczerze to dokladnie nie wiem jakie jest ciecie. gosc ktory robil mi kiedys zwrotki mowil ze ciecie jest ok 3k. w zwrotce siedzi kondensator 6.8 ale jest tez drugi maly (kompensacja pojemnosci). navwooferze jest mondek 4.7 (i tez z kompensacja)

podeślij mi tego zdjęcia

odzyskałem sprzet możemy powalczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też walczę z tym gadem ... Też nie schodzę poniżej 4kHz/12, ale bawię się też ok 5,5kHz/6 i nie jest źle ... cały czas ściszony o kilka db :)

Ukierunkowanie hmm... na siebie jakoś mi nie podchodzi, na lustro nie jest źle ... przed pyszczek też ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolicie i ja zabiorę głos.

1) W Home Audio te tweetery także są wykorzystywane w kolumnach. A jeśli nie one to 2905.

2) W większości przypadków w HA każdy stara się ukierunkować tweeter "w twarz" gdyż tak gra najlepiej ;

3) Pomieszczenie odsłuchowe HA jest bliższe definicji Stereofonii .

 

W związku z tym pytania :

1) Co powoduje, że w CA tweeter ukierunkowujemy inaczej ?

2) Czy jesteśmy w stanie tak zmodyfikować akustykę pojazdu aby

a) Była bardziej zbliżona do akustyki pomieszczenia odsłuchowego ?;

b) Zmniejszyła zjawiska niekorzystne powstające w CA ?;

c) Umożliwiła ukierunkowanie teeterów tak jak w pomieszczeniach odsłuchowych czyli "w twarz" ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że :

Różna odległość prawego i lewego głośnika nie jest powodem dla którego zmienia się ukierunkowanie tweeterów ,

Wiem że :

W stereofonii nie jest określona odległość między słuchaczem a głośnikami .

 

Chciałem zwrócić tylko uwagę, że "źle" nie mus grać źle jeśli postaramy się mu zapewnić optymalne warunki pracy i słuchaczowi optymalne warunki odsłuchu.

Staramy się tak przygotowywać np. drzwi aby woofer grał jak najlepie. Starajmy się tak zbudować górę aby tweeter grał jak najlepiej.

Jest tu mały haczyk gdyż w wooferze ważne jest zrobić wszystko co na membraną a w tweeterze nie ma on w zasadzie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powoduje, że w CA tweeter ukierunkowujemy inaczej ?

odbicia wszechobecne w samochodzie

 

jak robilem zwrotke do mojej sesji srednio-wysokotonowej to zasymulowalem dzialanie tylko deski rozdzielczej i szyb

przyłożyłem deski z mdf-u w te miejsca i na srednicy powstaly dwie ogromne dziury szerokosci 1kHz i glebokosci 20dB

 

w ha takie coś nie ma miejsca bo głośnik gra w podfrezowanym dla niego miejscu i fale dzwiekowe rozchodza sie prowidlowo

 

stad wg mie nie da sie do konca prawidlowo ustawic glosnikow wysokotonowych zreszta niskotonowych tez

ca to sztuka kompromisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Łukaszu. :ok:

 

W CA przede wszystkim trzeba znaleźć miejsce i kierunek a nie tylko kierunek. Będzie to zawsze wybór mniejszego zła.

Możliwe, że w trakcie typowania miejsca okaże się, że znaleźliśmy miejsce które bardzo dobrze przenosi górna pasmo (np. pow. 6000 Hz i bardzo źle częstotliwości poniżej 4500 Hz. Wtedy podejmujemy decyzję czy tniemy tweeter wyżej czy szukamy innego miejsca. Łatwiej jest zmienić miejsce kierunek i cięcie głośnika niż zmienić wnętrze auta.

Jak już napisałem kiedyś odnośnie TLR-ów u Wolf-a , to że kupię TLR-y i Pionka wcale nie oznacza że będzie u mnie grało tak jak u Niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Bartek z lenistwa wkleiłem twuj opis , ja osobiscie w alpinie mialem 4khz - 3db w 958rmc mailem 3.2khz -1db w eclipse 3.2 18khz - 3db ,ukierunkowane na sąsiednie zagłówki w strone dachu i jest ok

 

Czy w tych instalacjach używałeś zewnętrznego wzmacniacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwicząc LS'y u siebie miałem je ukierunkowane między fotele na wysokość głowy , cięty na 3,2 khz przy 12db/oct , do tego +2 na korektorze od 16 khz w górę . Dla mnie w przy tym głośniku robienie czegoś takiego :

18khz - 3db

oznacza brak słuchu lub nie wiedzę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwicząc LS'y u siebie miałem je ukierunkowane między fotele na wysokość głowy , cięty na 3,2 khz przy 12db/oct , do tego +2 na korektorze od 16 khz w górę . Dla mnie w przy tym głośniku robienie czegoś takiego

Jaki woofer miałeś przy tym i jak cięty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...