Skocz do zawartości

Jakim prądem i jak dlugo ładować akumulator ?


hi_sound
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Rozładowałem akumulator do zera, bo zapomniałem wyłączyć instalacji CA w aucie :wstyd: Teraz moje pytanie, jakim prądem i jak długo go ładować, aby skutki tego rozładowania do zera były jak najmniej inwazyjne? Akumulator to Centra Futura 60Ah.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prostowniku mam do wyboru 2A, 3A, 4A, 5A... Gdzieś kiedyś słyszałem, że aku powinno ładować się według pewnego schemat: ilość Ah / czas = prąd ładowania. Tyle, że nie wiem jak to do końca jest z rozładowanym do zera aku. Jak długo go ładować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje pytanie, jakim prądem i jak długo go ładować, aby skutki tego rozładowania do zera były jak najmniej inwazyjne?

 

pożycz od kogoś jak masz możliwość ładowarkę Ctek-a i uruchom program regeneracji :) ( nie wszystkie go mają )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładuj 15 H pradem 4 Amper. Po 15 godzinach sprawdź czy nie wydobywa sie gaz jesli bulgocze znaczy ze naładowany. Aku ogolnie powinno sie ladowac prądem jak najmniejszym tak okolo 3 A. Jeżeli wylądowałeś aku do zera w sensie nawet lampki nie paliły a po zmierzeniu aku mial mniej niz 8 V mogles go zabic. W sensie naladujesz go moze ale nie bedzie trzymał zwlaszcza w zime :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładuje zawsze tak ze prąd ładowania to 1/10 pojemności akumulatora i jest wszystko ok.Mały offtop poszedł mi regulator napięcia i ładowanie dochodziło do 16,5V wygotowało mi wodę z akumulatora.Dolałem destylowanej i teraz nie trzyma wogólę da się go jeszcze uratować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopałem ten  temat i mam jedno pytanie odnośnie ładowania,

 

mam aku 64ah i chcę go naładować prostownikiem  który daje prąd 20-15A

na ile czasu go mogę podłączyć aku do prostownika aby go naładować ? (tak aby nie uszkodzić akumulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3h i po problemie.

 

Dlaczego miałby zepsuć aku. Jeśli nie przesądzi z czasem to będzie ok. A alternator ile ci daje A i jakoś baterie żyją.

 

Tylko sprawdź jeszcze przed ładowaniem ile V puszcza przy tym amperazu. Miałem kiedys prostownik regulowany do 15A ale jak sprawdziłem ze przy max A dawał 17V to poszedł do śmieci i kupiłem sobie Cteka 5A i mam z głowy. Polecam :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada którą sie stosuje to jak juz wcześniej bylo pisane: przykład akumulator 60Ah -Taki aku powinien być ładowany prądem NIE WIEKSZYM  niż 6A przez okres 10 godzin.Po takim czasie sprawny akumulator ma byc naladowany.Oczywiście lepiej dla niego jeśli bedziemy ładowali go prądem mniejszym przez dłuższą ilośc czasu.

Krótki okres ładowania zbyt dużym prądem powoduje zniczczenie akumulatora.Tak mnie kiedyś uczyli.Pomimo nowoczesniejszych dzisiaj akumulatorow te zasady nadal mają zastosowanie.

Ładowarki impulsowe są jak najbardziej ok. ale wątek dotyczył ładowania najzwyczajniejszym prostownikiem transformatorowym z możliwością ustawienia prądu ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak mnie kiedyś uczyli

I nic się nie zmieniło.

 

wątek dotyczył ładowania najzwyczajniejszym prostownikiem transformatorowym z możliwością ustawienia prądu ładowania.

I takie uważam za najlepsze.

Dostałem od dziadka takie cudo z cccp i trybi jak ta lala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo się uważa, że powinno się ładować 1/10 prądu w stosunku do jego pojemności tzn. 60Ah to ładowanie 6A od 10 do 12 godzin.przetrzymanie go 24h raczej nic nie zmieni a sposób na odzyskanie w dosyć dużym stopniu właściwości akumulatora(obsługowego) to dłuższa rozprawa:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za prostownik że nie ma automatyki zabezpieczenia przed przeładowaniem ? 15-20 A to za dużo jak na ten aku , chyba że jednorazowe nabicie do pełna .

 

to jest spawarka , prostownik i osobne podpięcie do rozruchu,

podłączyłem dziś ten prostownik i na początku na amperomierzu pokazało 22A po dwóch godzinach spadło do 18A i odłączyłem prostownik , podczas ładowania słychać było lekkie bulgotanie i aku był letni .

co do aku to on jest już troszkę wysłużony i przymierzam się do wymiany tak że luz :wink: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopałem ten  temat i mam jedno pytanie odnośnie ładowania,

 

mam aku 64ah i chcę go naładować prostownikiem  który daje prąd 20-15A

na ile czasu go mogę podłączyć aku do prostownika aby go naładować ? (tak aby nie uszkodzić akumulatora)

 

Tu za w czasu wstawiam artykuł, który znalazłem jakiś czas temu w necie- odnośnie prawidłowego ładowania.   http://www.moto-uslugi.com/artykul/jak-ladowac-akumulator Jak ktoś będzie miał jakieś pytania, to podbijajcie na pw, bo to już przerabiałem trochę opcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...