Skocz do zawartości

Sinoff - mydło i powidło


Sinoff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 826
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Auto to Golf IV. Zapytałem o ten bezpiecznik, ponieważ u mnie nie dało się podłączyć dodatkowego kabla pod tą skrzynkę i musiałem podpinać przewód od alternatora bezpośrednio do klemy. Bezpiecznik oczywiście założyłem :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że na ten przewód nie masz bezpiecznika gdyż musiał by mieć wartość 90-150 Amper.

Wracają do konektora oczkowego który na zdjęciu przedstawił Sinoff jest to jeden z niewielu konektorów które można prosto i skutecznie zacisnąć ...... punktakiem i młotkiem gdyż jest on wykonany z grubościennej rurki. Inna spawa, że jest to najczęściej stop miedzi (mosiądz z tego co pamiętam i jest to ..... jego zaleta gdyż miedź pod maską pod wpływem soli (a w zasadzie solanki pokrywa się zielonym nalotem który przyciąga wilgoć i powoduje dalszą korozję. Mosiądz tylko pokrywa się śniedzią która co prawda utrudnia przepływ prądu lecz także zabezpiecza mosiądz przed dalszą korozją wgłębną.

W sklepach elektrycznych większość konektorów (tych srebrnych) jest wykonana z miedzi tylko pokryta warstwą aluminium aby zabezpieczyć właśnie miedź przed korozją. Można się o tym przekonać za pomocą papieru ściernego. Aluminium jest tańsze od złota (w CA stosuje się częściej pokrywanie złotem lecz przede wszystkim ma to walory .... estetyczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem na tym kablu nie powinno być bezpiecznika?

W moim aucie nie jest przewidziany, ale aby przekonać się czy w Twoim jest konieczny musisz wziąć miernik do ręki i sprawdzić.

Wracają do konektora oczkowego który na zdjęciu przedstawił Sinoff jest to jeden z niewielu konektorów które można prosto i skutecznie zacisnąć ...... punktakiem i młotkiem gdyż jest on wykonany z grubościennej rurki. Inna spawa, że jest to najczęściej stop miedzi (mosiądz z tego co pamiętam i jest to ..... jego zaleta gdyż miedź pod maską pod wpływem soli (a w zasadzie solanki pokrywa się zielonym nalotem który przyciąga wilgoć i powoduje dalszą korozję. Mosiądz tylko pokrywa się śniedzią która co prawda utrudnia przepływ prądu lecz także zabezpiecza mosiądz przed dalszą korozją wgłębną.

Dokładnie tak i właśnie z tych powodów tak bardzo je lubię :)

 

Skoczę jeszcze kroczek dalej :)

Kwestia zabezpieczenia przewodów dotyczy. Peszle, koszulki termokurczliwe, kalesonki, taśmy izolacyjne z jednej strony. Z drugiej konektorki, śruby , wkręty, przewody, klemy dla CA, bezpieczniki plus oprawki. Z trzeciej łączenie tego całego towarzystwa ze sobą. O tym wszystkim jest sporo na forum. A samo zabezpieczenie połączeń/styków przed korozją? Chyba przykład klemy będzie najlepszy, w sumie z tego miejsca leci prąd dla wszystkich naszych zabawek. Już po prawidłowym podłączeniu dedykowanej/zwykłej klemy do bieguna, a przewodów do klemy większość z nas zapomina o temacie bo montaż został wykonany poprawnie, a użyte komponenty były dedykowane dla CA. Nic z tego :D Akurat pod maską jest sporo wilgoci, z różnych źródeł i niezależnie od jakości użytych klem/konektorków/przewodów wilgoć wlezie w miejsce połączenia, a wraz z nią i korozja. Po montażu wystarczy w pierwszej kolejności użyć aerozolu polepszającego przepływ prądu na stykach i po jego obeschnięciu zrobić poprawkę ze smaru miedzianego w aerozolu. Wiem, wiem... :D Piękne i świecące klemy plus inne gadżety staną się brudne i syfiaste... no ale coś za coś :D

 

A tak swoją drogą, to kiedy sprawdzaliście stan styków na oprawkach żarówek, nóżki przekaźników i bezpieczników, wtyczki na osprzęcie silnika i pod kokpitem w waszych autach? Dobra, pytanie retoryczne było, też mam przed sobą większość tych niewdzięcznych czynności. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę pomiarów po dołożeniu kabla zrobiłem. Pomiary wykonane na biegu jałowym bez dodatkowej żyły altek-aku i z zapiętym przewodem, później powtórka ale już z obciążeniem, światła mijania, halogeny, przciwmgielne, ogrzewanie tylnej szyby i max dmuchawa.

 

- Bez dodatkowego przewodu, bez obciążenia

aku>14.30

altek>14.36

różnicowe>0.06

- Bez dodatkowego przewodu, pod obciążeniem

aku>13.19

altek>13.08

różnicowe>0.18

- Z dodatkowym przewodem, bez obciążenia

aku>14.41

altek>14.35

rożnicowe>0.02

- Z dodatkowym przewodem, pod obciążeniem

aku>14.21

altek>14.25

różnicowe>0.05

 

- Różnicowe masy bez dodatkowego przwodu

aku-karoseria>0.01

aku-altek>0.02

- Różnicowe masy z dodatkowym przewodem

aku-karoseria>0.05

aku-altek>0.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni wcześniej napisałem o miedzianych konektorkach, ich montażu i zabezpieczeniu przed korozją, chłopaki dodali kilka fajnych sposobów lutowania. Dziś pokażę co się dzieje jak o właściwy montaż przewodów i styków się nie zadba.

Najpierw fotki końcówki przewodu zdrowego i zżartego korozją, który jakiś czas temu wpadł mi w ręce. Przewód był użytkowany półtora roku i dwie zimy jakoś przetrwał :)

Robią wrażenie fotki, przynajmniej na mnie, tym bardziej, że przewód rozciąłem ok pół metra za bezpiecznikiem :przestraszony:

Po nich coś lepszego, oprawka bezpiecznika i rozcięty przewód tuż za nią, póki nie ściągnąłem izolacji nie wyglądało to tak tragicznie.

Przewodu praktycznie nie ma, pojedyncze żyłki kruszą się na drobne kawałki. Ten proszek to zapewne mieszanina tlenków/siarczków/chlorków miedzi/cynku/glinu ze składem zależnym od czynników na jakie narażona była plecionka i jej składu.

Przykład tego kabla jest dość skrajny lecz nawet przewód skorodowany w znacznie mniejszym stopniu wpłynie mocno niekorzystnie na zasilanie klocków w naszych autach.

 

 

Na koniec bardziej optymistycznie, miedziane konektorki z zaciskanej miedzianej rurki o praktycznie dowolnej średnicy można najłatwiej kupić w hurtowniach mających w swojej ofercie energetyczne tablice rozdzielcze i przewody o dużym przekroju albo... samemu z rurki wykonać :)

post-4056-089665200 1294690417_thumb.jpg

post-4056-011854800 1294690426_thumb.jpg

post-4056-056523500 1294690432_thumb.jpg

post-4056-086725000 1294691033_thumb.jpg

post-4056-060301000 1294691041_thumb.jpg

post-4056-036498900 1294691070_thumb.jpg

post-4056-063453400 1294691209_thumb.jpg

post-4056-068192600 1294692512_thumb.jpg

Edytowane przez Sinoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za druciak? Wygląda na jakiegoś buszmana... Z miedzią ma on pewnie tyle do czynienia, że leżał obok niej na półce... a że dyfuzja jest powolnym procesem to nie zdążył nawet nasiąknąć:)

Inna kwestia, że podobne objawy są przy zbyt małym przekroju przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za druciak? Wygląda na jakiegoś buszmana...

 

lypa panie o dziwo jest to Lanzar-owski kabel, tak jakiś czas temu bardzo chwalony :P

 

Inna kwestia, że podobne objawy są przy zbyt małym przekroju przewodu.

 

korozyjne ? ciekawa teoria :rotfl: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lypa panie o dziwo jest to Lanzar-owski kabel, tak jakiś czas temu bardzo chwalony :P

A wygląda jak boszman:) ponadto, pierwsze słyszę, że lanzar robi dobre druty. W dzisiejszych czasach mało który producent robi dobre przewody, bo miedź najdroższa w historii.

korozyjne ? ciekawa teoria :rotfl: :rotfl:

Poczytaj o korozji elektrochemicznej i innych jej rodzajach...

Edytowane przez miki87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaniem paru osób z tego forum nie najgorsze, skoro polecane były sety tejże firmy :P

Co do korozji - widzisz, wiem o co Ci chodzi, niestety w tym przypadku ten kabel był dopasowany odnośnie przekroju :) Ale o tym może już napisze kolega Sinoff :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tak przewody skorodowały jak do lutowania końcówek użyłem kwasu, lutuje się wtedy idealnie ale zostaje problem z korozją. Choć nie dam głowy że to kwas tak zadziałał, takie przypuszczenia mam tylko.

Kwas niestety zadziała przy lutowaniu końcówki destrukcyjnie na przewód.

 

A wygląda jak boszman:) ponadto, pierwsze słyszę, że lanzar robi dobre druty. W dzisiejszych czasach mało który producent robi dobre przewody, bo miedź najdroższa w historii.

Całkiem nie trafiłeś :) Tak jak Hellsin powiedział, przewód od Lanzara jest, 4AWG, podobne robi też Caliber i Sinus, Zealum zresztą też ale żyłki cieńsze ma i to inna półka cenowa.

 

 

 

Poczytaj o korozji elektrochemicznej i innych jej rodzajach...

Czytałem, całkiem sporo nawet i to co wcześniej opisałem jest właśnie po to aby ograniczyć jej wpływ i żywot przewodów max wydłużyć.

 

 

 

 

Inna kwestia, że podobne objawy są przy zbyt małym przekroju przewodu.

To nie działa w ten sposób, przy dobrze zarobionej końcówce efekty korozji szczelinowej są znikome i to niezależnie od przekroju żyły, w tym przypadku stechiometria reakcji się kłania.

Edytowane przez Sinoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem zgrabne oczka Ci się udały, może rękodzieło w miedzi stanie się bardziej bardziej popularne :)

 

 

Babola przy pomiarach napięcia kilka postów wcześniej zrobiłem, nie w cyferkach, a w opisie:

 

 

Jest

- Różnicowe masy bez dodatkowego przewodu

aku-karoseria>0.01

aku-altek>0.02

- Różnicowe masy z dodatkowym przewodem

aku-karoseria>0.05

aku-altek>0.06

 

Powinno być

 

- Różnicowe masy bez OBCIĄŻENIA

aku-karoseria>0.01

aku-altek>0.02

- Różnicowe masy z OBCIĄŻENIEM

aku-karoseria>0.05

aku-altek>0.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...