Skocz do zawartości

Skrzynka BR a podłokietnik


Woolly24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dosyć głupie pytanie z racji tego, że kończę robić skrzynię br, a obecny sub w klozecie jest umiejscowiony głośnikiem w stronę dziury po podłokietniku i uszczelniony po bokach - mam pytanie:

Czy w przypadku skrzyni z portem BR ważniejsze jest aby port BR "zaglądał" do wnętrza kabiny czy też głośnik był tam skierowany? Może najlepsze wyjście jest aby i głośnik i port br miały bezpośredni dostęp do kabiny. Tutaj mam trudny przypadek bo samochód to e46 a sub wolno stojący w bagażniku nie jest praktycznie słyszalny. Z góry dzięki za rady Wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli glosnik bedzie mial 25cm to raczej da rade tak zrobic. Nie wiem jak E46, ale w E34 miesci mi sie po lekkim "obcieciu" flanszy wyjscia portu i umieszczeniu "usjcia" portu bardzo blisko glosnika. Mozna dodatkowo uzyc do tego gietkiego portu BR (DLS Flexi) i skrzynka nie wyjdzie bezsensownie dluga.

 

Troche off-topowo, troche w temacie dodam, ze (przynajmniej w moim przypadku) problemem jest to, ze naprawdopodobniej otwor na podlokietnik w oparciu kanapy tworzy przed glosnikiem tunel i przez to swoista namiastke obudowy Band Pass co objawia sie zanikiem najnizszych rejestrow (malo zejcia).

Myslalem o "wysunieciu" sciany z glosnikiem na rowno z oparciem kanapy, ale niestety wtedy 25tka nie zmiesci sie bez jejgo prucia i ciecia stalowego stelaza.

Zastanawiam sie tez dlatego nad zrobieniem Band Passu i dorobieniem przedniej komory wlasnie w tym miejscu, ktora tym razem da sie wystroic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robilem koledze skrzynie do Bmw e46 wycinalem ten kawalek blachy co jest uwypuklony w podlokietniku , a dokladniej jest widoczny od strony bagaznika.Wtedy zrobilem skrzynie z br wchodzącym w tą dziure. Kolega otwieral podlokietnik,gdzie caly bass kumulował się w środku.Powiem szczerze że naprawde to dobrze grało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemem jest to, ze naprawdopodobniej otwor na podlokietnik w oparciu kanapy tworzy przed glosnikiem tunel i przez to swoista namiastke obudowy Band Pass co objawia sie zanikiem najnizszych rejestrow (malo zejcia).

To ciekawe. Cechą obudowy pasmowo-przepustowej jest to, że wycina wyższe rejestry a nie niższe. Abstrahując, problem może stanowić odpowiedni transfer energii w przypadku takiego umieszczenia suba.

 

Ad:Woolly24

Na stronie AudioManuFaktury są fotki skrzyni do E39 (głośnik JL + obudowa BR) - być może będą dla Ciebie inspiracją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Cechą obudowy pasmowo-przepustowej jest to, że wycina wyższe rejestry a nie niższe.

 

To dopiero ciekawe... daje mi do myślenia, że chyba nie słuchałeś nigdy żadnego bandpassu. Żaden 4to rzęd nie gra niskim basem a łoi po uszach na wysokich partiach basu ( proponuje porównać strojenia obudów i charakterystyke F3 ). Popularnie konstrukcje tego typu nazywane są buczydłami, ze względu na słabe przetwarzanie dolnych rejestrów. Mówiąc mega ogólnikowo w muzie z niskim basem -> hip hopie bass reflex wielokrotnie obejżdza bandpassa 4 rzędu.

Edytowane przez Karolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemem jest to, ze naprawdopodobniej otwor na podlokietnik w oparciu kanapy tworzy przed glosnikiem tunel i przez to swoista namiastke obudowy Band Pass co objawia sie zanikiem najnizszych rejestrow (malo zejcia)

 

no z tym BP troche poplynales nawet lesli maila by byc to namiastka :kwasny:

niskie tony zrzera ci ta gabka z oparc, ktora okala z kazdej strony okno glosnika. mialem BP w E34 port byl skierowany na tyl bagaznika, BP ma to do siebie ze ma dobre zejscie, za to brak dynamiki, bas dostawal sie do auta i bylo grubo, lecz nie tak grubo jak w samochodzie 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahaha..... Koledzy dogadajcie sie czym sie wyroznia obudowa BP bo jak ktos to poczyta to oglupieje

 

 

Cechą obudowy pasmowo-przepustowej jest to, że wycina wyższe rejestry a nie niższe

 

 

Popularnie konstrukcje tego typu nazywane są buczydłami, ze względu na słabe przetwarzanie dolnych rejestrów.

 

 

BP ma to do siebie ze ma dobre zejscie, za to brak dynamiki,

 

 

 

No ladnie ladnie , ja jednak sklaniam sie ku zdaniu ze BP sa wyzej strojone , glosne ,szybkie ale zejscia im brakuje.....

 

 

Czekamy na kolejne opinie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ladnie ladnie , ja jednak sklaniam sie ku zdaniu ze BP sa wyzej strojone , glosne ,szybkie ale zejscia im brakuje.....

 

przerabialem temat BP, gral niebywale glosno, nie potrzebuje duzo mocy glosnika zeby osiagnac efekt closed, lub BR, niestety bas sie tam ciiiiiaaaaaagggggnnnniiieee i wiem to z autopsji, nie powielam tu opini

 

sanders jesli uwazasz ze bp jest szybkie to posluchaj rocka na bp i closed, wtedy zobaczysz co faktycznie jest szybkie, ja sie juz przekonalem

Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy mowimy o BP kupnym niestety one w swojej grze przypominaja "TUBY" czy o skrzyni ktorej zaprojektowanie bylo drozsze od glosnika ( projektant mi oznajmil ze zrobienie takiej skrzyni to koszt u niego okolo 200E ) w ktory w niej gra ja sluchalem BP z glosnikiem RF HX2 byl robiony po pomierze wszystkich parametrow T-S ( nie z fabrycznych ) skrzynia byla budowana kilkukrotnie az efekt zadowolil projektanta i byla to skrzynia ktora dla mnie grala glosno i szybko lecz zejscie bylo na slabszym poziomie niz gral ten glosnik w BR ale byl szybki jak w closed oczywiscie zeby gral poprawnie z przodem wymagalo korekcji fazy ale dla mnie bylo dobrze ale czy efekt byl wart 2tygodni pracy nad skrzynia.... raczej nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mnie to interesuje jak nazywa się ten typ obudowy? A po nazwie bass reflex, obudowa wentylowana/otwarta wywnioskujesz cokolwiek z ewentualnej charakterystyki? Mnie zawsze interesowało to jak coś gra a nie jak się nazywa.

Nie będe na siłe wyprowadzał Cię z błędu ale przytoczę fragment z http://diyaudio.pl :

"Nie jest prawdą, że ten rodzaj obudowy ( BP ) osiąga niższy bas niż obudowa bass-reflex w przypadku tych samych objętości"

oraz "Na koniec jedna bardzo poważna wada tego typu obudów. Czasami nie możemy zastosować otworu o odpowiednio dużej średnicy. Jest to spowodowane stosunkowo małymi komorami. Ratuje nas w tym przypadku to, że obudów tych nie dostraja się tak nisko jak obudów bass-reflex (przeważnie jest to 60-70Hz), ale to często nie wystarcza"

 

Więc powiedz mi jak to ma grać nisko, jeszcze przy strojeniach tego typu? Ja nie lubie teoretyzować wole praktyke, ale przed kompem za dużo się nie udowodni. Prawda jest taka, że bandpass nie gra nisko, a głośno i to w wyższych partiach basu.

Zajmuje się budową skrzyń basowych od X lat i kilka 4 i 6 rzędówek złożyłem...

Zapraszam na odsłuch różnego rodzaju bandpassów. Z rozwiązań znanych marek najmocniejszego mam Vibe'a AC 12 twin - 2400 RMS + piec 2.2 KW.

 

Ewentualną możliwością rozwiązania naszego drobnego "sporu", może być inne pojmowanie niskiego bassu przez nasze osoby. Z tym, że ja słucham głównie hip hopu ( nie wiem jak Ty ) i wiem co dobrze mi zagra w tego typu muzyce.

Edytowane przez Karolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się tak elektryzować jak węgorz :)

Chodzi mi tylko i wyłączne o cechę BP jaką jest filtr akustyczny dolnoprzepustowy, jaki tworzy taka obudowa.

Jeżeli kogoś interesuje praktyka to polecam zabawić się w Słodowego i głośnik np. 16cm posłuchać przez otwór, powiedzmy 4cm - sądzę, że to dobitnie pokaże z ograniczeniem jakiego pasma mamy do czynienia.

W przypadku, który opisał coobah wg. mnie problemu należy szukać w innym aspekcie tego typu instalacji ale to już "insza inszość"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się tak elektryzować jak węgorz :)

Chodzi mi tylko i wyłączne o cechę BP jaką jest filtr akustyczny dolnoprzepustowy, jaki tworzy taka obudowa.

Jeżeli kogoś interesuje praktyka to polecam zabawić się w Słodowego i głośnik np. 16cm posłuchać przez otwór, powiedzmy 4cm - sądzę, że to dobitnie pokaże z ograniczeniem jakiego pasma mamy do czynienia.

W przypadku, który opisał coobah wg. mnie problemu należy szukać w innym aspekcie tego typu instalacji ale to już "insza inszość"

 

Band Pass z filtrem dolno-przepustowym ? :D Padam .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem - chodzi za pewne o to , ze gdyby np puścić na glosnik umieszczony w obudowie BP całe pasmo , to usłyszymy tylko niższe tony ? Z tym się zgodzę i to faktycznie działa jako LP . Ale czy te tony "schodzą" do samego " dołu " a nazwa BP wzięła się znikąd czy są ograniczone od dołu przez charke obudowy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys z kolega mielismy troche czasu, wiec zrobilismy BP ze zwyklego glosnika samochodowego (jakiegos starego z opla oryginalnego) zeby zobaczyc effekt. Okazalo sie ze glosniczek zagral tak jakby byl wlozony w rure, srednie i wysokie tony byly bardzo stlumione, bylo slychac tylko buczenie tonow najnizszych

 

obudowa byla robiona na oko, bez zadnego liczenie, bo nie chodzilo o to zeby osiagnac jak najlepszy efekt, a o samo doswiadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...