Skocz do zawartości

Czy to spalona cewka?


slizgacz22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam wzmaka JBL GTO 755.6 http://www.sklep.soundpower.pl/?p=pr...Name=gto-755.6 do tego mam podłączony subwoofer powerbass s-10 300w rms który zakupiłem w zakładzie który zajmuje się montażem car audio. Kupiłem go miesiąc temu ..wczoraj nagle poczułem smród i czuć jakiejś spalenizny i jak palcami sprawdzam membranę to czuć jak obciera cewka .. kilka dni przed słychać było jakby jakiś plastik pukał w głosniku takie delikatne pukanie .Moje pytanie czy uznają mi gwarancję ? fakturę montażu i kartę gwarancyjną posiadam ....na początku jak zakupiłem i podłączyłem też było czuć taki dziwny zapach ale to chyba jakiś tam klej się wygrzewa czy coś ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiscie się zapędziłem w osądach... Ale spalenizne czuć kiedy sie "przesadzi" i subik błąga o litośc( a w zasadzie kiedy juz skonczył błągać)... Faktem jest ze przy objawach które opisujesz drut z cewki Ci zjechał i masz suba do naprawy i kazdy w zakladzie Ci powie ze to Twoja wina... Edytowane przez mastah22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i tak warto go dać na gwarancje , a nóż się uda :) Ja np tak miałem z telefonem , rozbiłem wyświetlacz , oddałem na gwarancje i wymienili ... a wina była ewidentnie moja.

 

Imo. Spaliła się cewka , albo głośnik był bublem i cewka odkleiła się od membrany , ale to mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpukać jeśli nie będą chcieli naprawiać ...bo zakład który montował będzie słał na gwarancję . tak po mojemu bo w gwarancji wyraźnie pisze że do

Dzwoniłem dziś do nich i kazał przyjechać mówił że ten wzmak nie powinien zrobić mu krzywdy bo głosnik 300rms i wzmak też 300rmsie . jak coś warto naprawiać na własny koszt ? żałuję że nie kupiłem infinity ref1260w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś zawiozłem suba do warsztatu w którym był zakupiony głosnik oraz skrzynia nie jakiś gotowiec tylko sami robią ..

Odkręcił głosnik podłączył pod wzmaka i stwierdził że cewka się oderwała w poniedziałek ma słać go na gwarancję zdziwiony był bo powiedział że ten głosnik jest w stanie przyjąć więcej jak 300W RMS...A był napędzany piecem JBL GTO 755.6 on na mostku ma 300W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głosników zazwyczaj nie niszczy nadmiar mocy tylko bezmyslnosc i to ze uzytkownik nie słyszy kiedy sub ma dość.

 

Jesli to serio odklejona cewka to wada fabryczna i nie masz sie czym martwić...

Swoja droga mnie tez z essy trafił sie kiedys RE re 10 fabrycznie nowy z cewka która tarła minimalnie i było to słychac tylko przy okreslonych głosnosciach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slizgacz22 poczytaj sonie czym jest wytrzymałość mocowa głośnika w obudowie. To, że w malualu jest napisane, że głośnik ma 300W to nie znaczy, że tak jest. Musisz sprawdzić jaką średnicę ma cewka i jakim drutem została nawinięta w danym głośniku. To, że producent pisze, że ma 300W to o niczym nie świadczy.

Dalej, radzę ci się zainteresować ile ten wzmacniacz ma naprawdę mocy i odliczyć ile głośnik ma spl i ile spl jest w stanie wytworzyć przy takiej mocy jak podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piątku będę wiedział czy uwzględnią gwarancję i podzielę się na forum ... Wstępna diagnoza oderwana cewka ...Dziś głośnik został wysłany przez zakład CAR AUDIO na gwarancję ...bieda bez suba w aucie.

 

Mało kiedy się zdarza , aby "odrywaniu" cewki towarzyszył smród , ale teraz nowe idzie i nie wiadomo co przyniesie :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam laickie pytanie 'ku przestrodze': jak nie zakatowac glosnikow ?

 

pytam zarowno o tweetery, woofery i suby. wiem, ze jak charcza to trzeba sciszyc, ale moze sa jeszcze jakies inne, ewidentne wskazowki, ze glosnik dostaje po dupce ? czasami np mam w utworze b wysokie tony, ze prawie ucho boli - takie cos jest szkodliwe dla glosnikow ? niestety nie da sie tego uniknac, bo to jazz, a ja lubie sluchac glosno i wyraznie...

 

system to morele dotech ovation 6 na jl audio 300/2 (wyregulowany voltomierzem). na radiu nigdy nie rozkrecam powyzej ustalonego wczesniej progu, ale w zaleznosci od kawalka, sa nagrane w roznej glosnosci...

 

dzieki :)

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekaw co i jakim sprzętem regulowales ? Wysokie tony w poprawnie skonfigurowanym systemie nie są w stanie zniszczyć glosnikow. Woofery mogą poniszczyc się " termicznie " lub mechanicznie : tzn można przegrzac cewke doprowadzając do jej rozklejenia lub spalenie. Mozna także oderwać zawieszenia lub " zapukac " karkasem cewki o nabiegunnik przy zbyt dużych wychyleniach membrany. Poprawnie dobrany wzmacniacz z poprawnie ustawionym gainem, ostrozne używanie podbić i ustawień niskich częstotliwości , poprawne zasilanie , jakość zastosowanycj elementów i wyobraźnia zagwarantują dłuższe życie glosnikom :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec sluchajcie, w instrukcji (chyba) kazdego jl audio jest procedura regulacji gaina.

 

w skrocie:

 

odlaczamy glosniki, puszczamy sine wave na 80% glosnosci radia (sine wave np. 1kHz), przykladamy voltomierz do + i -, ustawiamy gaina na wzmaku tak, aby na voltomierzu byla okreslona liczba - ta liczbe sprawdzamy w tabelce jl audio (jest ona zalezna od impendancji glosnikow).

 

W ten sposob jest okreslona maxymalna granica gaina, ktora daje sygnal bez znieksztalcen.

 

no wiec mam tak wyregulowany system, a do granicy 80% glosnosci na radiu zblizam sie baaardzo rzadko. takze zgodnie z tym co mowicie, jest bezpiecznie dla podzespolow. thx :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem się podzielić wiadomością dotyczącą reklamacji głosnika powerbass M10 .

I sprawa wygląda tak reklamacji nie uznali ale dystrybutor zgodził się sprzedać nowy głosnik za 50% ceny ...więc skorzystałem :) a stary głośnik oddam do Gdańska do przewinięcia 120zł koszt kolega u którego zakupiłem głośnik i robił mi skrzynię prowadzi zakład CA mówi że jego może polecić że naprawdę profesjonalna robota ....Pozdrawiam i DZIĘKUJE ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...