Skocz do zawartości

Morel Integra Ovation 4" VS Xtant XIS 4"


stanec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dostałem od jednego z użytkowników forum informację o aukcji głośników robionych przez Morela dla Xtant-a a dokładnie chodzi o te:Xtant/Morel Integra 4"

 

Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie czy miał ktoś z nimi styczność? Z wyglądu są inne niż oryginał Morela (choć podobne), inny kosz, inaczej chyba trochę zamontowany tweeter (bardzie wysunięty ale nadal w komorze).

 

Parametry niemal identyczne włącznie z technologiami Morela, różnica jedynie w paśmie przenoszenia:

 

Morel: 60-25000 Hz  Parametry Morela   a Xtant: 80-25000 Hz  Parametry Xtant-a

 

Najbardziej widoczna jest różnica w cenie, jak wiemy Morel kosztuje około 850-900 zł a ten Xtant 150 dolców, minus jest taki, że z USA.

 

Będę wdzięczny za jakieś opinie, sugestie  :ok:

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec za ...mocno kombinujesz chyba.

 

Damped aperiodic rear chamber

Aperiodic, tak sie składa, że trochę za "podjudzeniem" Kamyka wnikałem w te...aperiodyki.

Trochę mało jeszcze wiem ale radę mogę Ci podsunąc ...11-te przykazanie się kłania :rotfl: . Buduj chłopie standardowy 3 way .

Znam człowieka który ma zaplecze, możliwości, wiedzę itd. mimo początkowego zachwytu współosiowym układem średni-wysoki z tego co wiem przeszedł na standardowy 3 way.

 

Ja tam ...doradzam tylko np. to , że niepotrzebnie zaprzątujesz sobie głowę takim parametrem jak 60 czy 80 Hz od dołu kiedy wiadomo, że dla 10cm to "marketingowy" zabieg (nawet od Morela).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo przenoszenia podałem tylko aby pokazać różnicę między tymi przetwornikami, bo wiadomo, że średniak i tak będzie szedł raczej od około 200Hz w górę  :) 

 

Chcę jak najwięcej się dowiedzieć, bo z tego co wiem to ludzie chwalą to rozwiązanie, jest również  bardzie pożądane z racji tego samego miejsca montażu średniak-tweeter, ale nie słuchałem jeszcze takiego rozwiązania. Może po prostu tej osobie nie podpasowało samo brzmienie przetwornika co nie miało związku z konstrukcją  :?:

 

A z tym aperiodykiem to o co chodzi, znalazłem tylko: "aperiodyczny (a- + gr. periodikós ‘okresowy’) fiz. ruch a. – ruch nieokresowy powstały w ośrodkach o silnym tłumieniu."

 

Oczywiście może być i normalny 3 way tak jak mówisz ale ktoś najpierw musi mi wybić z głowy to rozwiązanie :lol:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście może być i normalny 3 way tak jak mówisz ale ktoś najpierw musi mi wybić z głowy to rozwiązanie :lol:

 

Sluchalem tego rozwiazania w katowicach i naprawde dawalo to Ciekawy efekt :) na pewno bylby to system wyrozniajacy sie z tlumu :) ja bym na twoim miejscu nie rezygnowal z tego :) Szkoda ze z woofera 20cm zrezygnowales bo by byla to naprawde unikatowa konstrukcja woofery 20cm i wspolosiowa gora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec - może to być konstrukcja bliźniacza, tak jak np. na Aliante wzorował się U-dim, Helix i parę innych firm i powstały podobne plaskacze, bądź kooperacja, tak jak np. swego czasu dużo głośników Macrom-a wyszło spod ręki Morel-a.

 

P.s: nie kombinuj i wal w 3 way :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to zmienia w temacie :wink: , układ z coaxem tez jest 3 way .

 

ale nietypowy :) chodziło mi raczej o typówkę :)

 

Cena jeśli oddzielnie chciałbyś kupić głośniki średnio i wysokotonowy wyjdzie chyba porównywalna (porównuje głośniki tego producenta).

 

zapewne tak, chociaż czasem da się kupić coś dobrego za frajer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s: nie kombinuj i wal w 3 way :P

A co to zmienia w temacie  :wink: , układ z coaxem tez jest 3 way .

Właśnie   :P 

 

Tylko interesuje mnie porównanie Morel VS Xtant (swoją drogą taki głośnik ma też chyba właśnie wspomniany Macrom), czy jest jakaś różnica w brzmieniu czy są to konstrukcje takie same bądź zbliżone?

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec bądź "ludziem" :wink: przeca wiadomo, że jedyne co to konstrukcja "kreatora" (nakamichi) właściciela (Ojciec) i kilku (nastu) którzy tego słuchali oni sa w stanie coś powiedzieć o tym układzie.

Różnice Morel vs. Xtant to ja Ci powiem ... nazwa :rotfl: .

Jesteś kolejnym "prekursorem" to TY POWINIENEŚ zaryzykować, kupić i Nam powiedzieć jak to gra.

 

Wnioskuję, że to konstrukcje ...bliźniacze cos jak np. Scanspeak vs. Tec itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec bądź "ludziem"  :wink:  przeca wiadomo, że jedyne co to konstrukcja "kreatora" (nakamichi) właściciela (Ojciec) i kilku (nastu) którzy tego słuchali oni sa w stanie coś powiedzieć o tym układzie.

Różnice Morel vs. Xtant to ja Ci powiem ... nazwa  :rotfl: .

Jesteś kolejnym "prekursorem" to TY POWINIENEŚ zaryzykować, kupić i Nam powiedzieć jak to gra.

 

Wnioskuję, że to konstrukcje ...bliźniacze cos jak np. Scanspeak vs. Tec itp.

 

Też mnie się tak zdaje, tj. tweeter Macroma, który ma np. MarcinPłock to ponoć Scan-Speak w innym opakowaniu  :) Ja bym chętnie kupił, ale jakby był ten Xtant z Niemiec albo po prostu z Europy. Z USA nigdy nic nie ściągałem i pewnie dojdzie jeszcze jakieś cło, podatek i droga wysyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak, zupełnie nie wiem jak umieściłbym (według jakiejkolwiek teorii) te głośniki. Jestem po prostu dość sceptycznie nastawiony na grę woofer-a w fabrycznym miejscu ale ..... ja nie mam doświadczenia i mam inny gust niż Stanec więc pozostawił bym eksperymenty umiejscowienia i ukierunkowania tych głośników właścicielowi tym bardziej że przy dość niskim cięciu trzeba im zapewnić odpowiednie komory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam doświadczenia i mam inny gust niż Stanec więc pozostawił bym eksperymenty umiejscowienia i ukierunkowania tych głośników właścicielowi tym bardziej że przy dość niskim cięciu trzeba im zapewnić odpowiednie komory.

 

Grzegorz - normalne średniaki ile potrzebują na komorę zamkniętą ? 1/4l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora (jej wielkość) ma wpływ na zachowanie się głośnika w najniższych pasmach. W głośnikach szerokopasmowych praktycznie niezależnie od wielkości komory częstotliwości wyższe są tak samo przenoszone. Jeśli chodzi o litraż komór do małych głośników to warto zobaczyć kilka..... dziesiąt konstrukcji obudów dla jednego głośnika Fostex-a.

Jeśli otworzysz WinISD to tam możesz zaobserwować, że zmiana obudowy dla głośnika (nie koniecznie 20-ki) powoduje zmianę parametrów przenoszenia kolumny zamkniętej wyliczonej dla niego do około 1000 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec bądź "ludziem"  :wink:  przeca wiadomo, że jedyne co to konstrukcja "kreatora" (nakamichi) właściciela (Ojciec) i kilku (nastu) którzy tego słuchali oni sa w stanie coś powiedzieć o tym układzie.

Różnice Morel vs. Xtant to ja Ci powiem ... nazwa  :rotfl: .

Jesteś kolejnym "prekursorem" to TY POWINIENEŚ zaryzykować, kupić i Nam powiedzieć jak to gra.

Wnioskuję, że to konstrukcje ...bliźniacze cos jak np. Scanspeak vs. Tec itp.

Wiem, tylko chodzi o to, żeby nie umoczyć kasy, bo jak coś nie jest godne polecenia to tego na siłę nie kupię a z tym Xtant-em trochę kontrowersji jest.

 

Napiszę tak, zupełnie nie wiem jak umieściłbym (według jakiejkolwiek teorii) te głośniki. Jestem po prostu dość sceptycznie nastawiony na grę woofer-a w fabrycznym miejscu ale ..... ja nie mam doświadczenia i mam inny gust niż Stanec więc pozostawił bym eksperymenty umiejscowienia i ukierunkowania tych głośników właścicielowi tym bardziej że przy dość niskim cięciu trzeba im zapewnić odpowiednie komory.

Grzesiek masz na myśli montaż woofera czy średniaka w fabrycznym miejscu? Jeżeli chodzi o średniaka to w tym przypadku trzeba będzie powalczyć z komorą.

 

 

 

halam - do tych Xtant-ów też są oddzielnie w sprzedaży zwrotnice. Faktycznie tam na zdjęciu widać jakiegoś kondzioła ale skoro są też zwrotki w sprzedaży to już jest dobrze. Tego kondka i tak można wywalić.

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec , głównym problemem w Twoim nowym projekcie CA jest rozmieszczenie głośników. Jeśli przeanalizujesz płaszczyznę poziomą samochodu to zauważysz, że głośniki niskotonowe względem odbiornika są w kącie rozwarcia około 180 st. a głośniki średnio i wysoko tonowe będą w dużo mniejszym kącie. Z moich dotychczasowych obserwacji twojego CA wiem, że subwoofer ciąłeś bardzo nisko z czego wnioskuję że masz niżej położony próg bezkierunkowości dźwięku niż 80 Hz.

Eclipse ma co prawda korekcję czasową poszczególnych kanałów ale nie da się tą korekcją zmienić kąta rozstawienia głośników -> oznacza to, że pomaga to wyłącznie gdy głośniki rozstawione są w zbliżonym kącie względem głowy ale w różnej od niej odległości.

Oczywiście jest to tylko moje "krakanie" ale poparte teoretyczną wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eclipse ma co prawda korekcję czasową poszczególnych kanałów

Żądam szczegółów :rotfl: jeżeli korekcja tego radia polega na "ułożeniu" sceny pod fotel pasażera albo kierowcy lub tył itd. to ja dziekuje za takie ..."oprocesorowanie" . Albo ja tępy jestem albo nie wiem ale grzebię w tym grajku i nie mogę tam opcji PRO (które ponoc maja mi tam centymetry czy milisekundy znaleźć) ktos zna to radio by na szybkiego podpowiedzieć ? Ni hu hu go "rozkminic" nie mogę :kwasny: a ciekawy niesamowicie jestem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 sek przytrzymujesz przycisk SEL jeśli dobrze pamiętam i włącza Ci się tryb PRO :)

Potem w opcjach dźwięku masz tam czasówki :P

Przecież masz instrukcję :P

 

EDIT:

 

Do tego jest potrzebny mikrofon i stronka www eclipse z tego co kojarzę. Ściągnij instrukcję tam powinno wszystko być napisane.

 

tak, ale to nie jego radio, a tam trzeba się rejestrować ...

Edytowane przez Hellsin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...