Skocz do zawartości

Woofery do małej komory zamkniętej 5-7 l max


Woolly24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie woofery które sprawdzą się dobrze w pojemności poniżej lub równiej 7 litrów. Kwota na woofery to temat rzeka więc pytanie skupiam tylko na dopasowaniu do komory. Ale ustalmy jakąś granicę która jest bardzo luźna 2k zł za dwie sztuki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kappy Perfect w komorach były przedstawione w 2 autach w Auto Hifi. BMW 3 oraz Audi 100. W BMW miały 8litrów a w Audi 6litrów - według gazety. Potem w tym BMW widziałem też Alpine F1 - czy była zmieniona objętość tego nie wiem.

Słuchałem też KP 6.1 w pewnej Megance w komorach. Już nie pamiętam ile to było ale coś koło tych 7litrów. Faktycznie grało to bardzo przyjemnie. Czyli te głośniki w komorach się spisują - reszta to kwestia aplikacji (strojenia).

 

Tak samo Tec ls155 śmigają w klozecie, nie wiem niestety w jakiej objętości.

 

Helix RS806 - w około bodajże 8-9litrach. W 5 było za mało.

 

No i kolejne o których pisałem na audiocarze. IT MDS05 - nie do końca 13stki. Grają fajnie w 5litrach.

 

Pytanie tylko - woofer do 2 czy 3waya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... bez suba z subem ? Może jak z nim to w takich mililitrach :cwaniak: pokombinować z zacnymi 13 tkami ?

Jeżeli uraziłem to nie było tematu , miałem 13tki wcale nie "snobowe" i nawet jakoś próbowały sie zabierac do grania, taki litraż ( a nawet sporo mniej od wspomnianych 7 l ) powinien takim podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolly,przyglądałem się Twojej instalacji i wydaje mi się jeżeli o tej instalacji mówimy :

to mam pytanie , czy głosnik jest przykręcony do boczku ? jeżeli tak to może byc błąd w sztuce, postaraj się przykręcić głosnik do panelu który jest przykręcony do powierzchni otworów technologicznych ,

 

 

 

głośnik powinien być przykręcony tu do bok1,jpg ;)sprwadź to rozwiązanie i następnie zacznij myśleć o panelach i nowych głośnikch ,mam pytanie przód jest aktywnie ?czy pasywnie ? jeśli tak to jakie zwrotki ? pozdr.

post-2992-009032600 1280911185_thumb.jpg

post-2992-072526200 1280911304_thumb.jpg

Edytowane przez pablo155
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele działają na zasadzie mdf do mdfu na wkręty. Panel na którym trzyma się głośnik jest połączony z tapicerką ale również jest przymocowany do mdfów przykręconych na stałe do blachy. Konstrukcja jest sztywna a tapicerka nie wpada w wibracje bo jest oklejona pianką gmsa. Te woofery nie do tej instalacji mi są potrzebne:) W bmw zostają macromy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak wiesz szukam też wooferów ale o trochę innych założeniach niemniej poszukaj informacji o Kicker-ach "trzy literki"6 (zapomniałem jakie to literki :zalamany: ).

Na amerykańskich forach je chwalą i są do małych komór zamkniętych. Mnie one nie interesowały gdyż Fs nie jest taki jak bym chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to juz jasne wszysko ;)

 

do małej objetości można pomysleć nad DLS X program XSA62 , vas 9,16 L , mam tegłosniki u sibie i aktywnie odcięte dołu

na 70RMS idą do końca z małymi zniekształeceniami, super są np. do 2,5 way.

 

zestaw mozna kupic za 900zł,

post-2992-011901400 1280913406_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mnie proszę zależność :suchy: .

Na jakiej zasadzie woferek który doskonale radzi sobie w 2 way ma nie poradzić sobie w 3 drogach? Wiadomo, że "odciążając go" średniakiem zabieramy mu "nieco" góry czy tam średnicy zwał jak zwał.

O ile w druga stronę np. takie wofersony co pracują załóżmy do tych 1500-2000Hz potrafię pojąć o tyle tego nie bardzo.

Wedle prawideł (guru) :hyhy: wofery jeżeli działają z subem tym bardziej daje się na band-pass (czyli nie od samego dołu, to mam na rzeczy) to nie rozumiem.

Wniosek, do układu 3 dróg styknie zwyczajnie "marniejszy" wofer, czyż nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek, do układu 3 dróg styknie zwyczajnie "marniejszy" wofer, czyż nie ?

Oczywiście tak , jeśli bierzemy pod uwagę że oba dobrze pracują w małych komorach.

Zupełnie inna sprawa to to, że łatwiej do 3-way znaleźć dobry woofer niżej grający niż do 2-way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zainteresowałbym się tanimi wooferami Alphard serii A4.

Ostatnio popełniłem komory do 8" z tej serii i byłem na prawdę pozytywnie zaskoczony.

W przypadku ograniczenia pasma przenoszenia kicka w 3wayu zamknięcie go w teoretycznie za małej komorze nie niesie ze sobą tylu negatywnych skutków jak w przypadku 2waya. Przy odrobinie korekty EQ można osiągnąć zadowalające efekty. Jest to oczywiście moja opinia wynikająca z moich eksperymentów.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale ograniczenie komory ma wpływ na oddychania głośnika :zawstydzony: przy dużych wychyleniach membrany, czyli przy niskich częstotliwościach. Średniakom zwykle wystarczają niewielkie komory. Tak mi tłumaczył gość który teoretycznie zna się na sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale ograniczenie komory ma wpływ na oddychania głośnika :zawstydzony: przy dużych wychyleniach membrany, czyli przy niskich częstotliwościach.

Nie wiem co to jest oddychanie głośnika. Jeżeli przez to rozumiesz, że przesuwa to punkt Fc obudowy w góre skali częst. to było już nie raz napisane, że jest to prawda.

Jest to naturalnie wpisane w założenia konstrukcji komory do kicka w 3wayu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmu przy "grzebaniu" mam pytanie odnośnie 2 way czy prawidłowo wyczytałem , że "zdrowiej" ciąć taki układ 6dB/okt niż stromiej ?

Mam jeszcze do wytestowania wofersonka mojego i na razie albo chodzi cięty 12dB do 600 Hz w 3 drogach, raczej "powinno tak zostać" bo jakoś buntują się moje zmysły jak puszczam go...samopas :rotfl: beż żadnego cięcia i słyszę jak wyraźnie wokale i gitarki schodzą na dół samochodu. alem może jakbym coś "poequalizował" :looka: to by coś wniosło?

Po prostu nabyłem ciekawe tweterki i jakoś mi się ufilmowało poćwiczyć 2 drogi.

Ale tak tylko pytam bo może ktoś...rzeźbił?

 

P.S. wofer to ASystem z "kolcem" więc raczej jak najbardziej słuszny do 2 dróg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...