Skocz do zawartości

Problem z konfiguracją subwoofera


mayday
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje w miare szybki subik ale jak potrzeba to też zeby rzucił mięskiem cos między tym a tym i zastanawiam sie czy lepiej w tej roli sie sprawdzi 12tka w closecie czy 10tka w BR ?

Jakie będą róznice brzmieniowe w podanych przykładach , który rodzaj bedzie szybszy a który "mocniejszy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to jedynie słuszna marka bo ide powoli w strone SQ i ciśnienie powoli zmniejszam :D ale nie o to tu chodzi. Ja nie chce dorady konkretnego modelu/marki suba tylko jaki rodzaj konfiguracji (10 w BR czy 12 w CL) sie lepiej sprawdzi w podanych powyżej "wymaganiach" :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie chciałem sugerować żadnego konkretnego modelu. Na ostatnim spocie w Warszawie można było po prostu porównać grę IT MDS10 w BR z grą Aliante 12 w Closed pod praktycznie dowolną aplikacją (także jakbyś był Twoją) i wyrobić sobie własne zdanie. Znam młodych ludzi którym bardziej pasowała gra IT MDS10 w BR i znam takich (do takich ja należę) którym bardziej podobała się gra Aliante w obudowie zamkniętej. Najlepiej jest podjechać gdzieś i ocenić samemu chyba że .... nie robisz CA pod swój gust.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się wstępnie spocik w wawie 15 sierpnia, więc wpadnij to sobie trochę posłuchasz. Na pewno znajdą się też chętni, którzy zabiorą ze sobą dodatkowe suby do odsłuchu.

 

Poza tym kwestia czy 12 closed czy 10 br też jest według mnie nie na miejscu, ponieważ to zależy głównie od głośnika i tego jak sobie radzi w danej skrzynce.

 

Napisz też na czym dokładnie Ci zależy w przypadku suba. Ja swego czasu miałe RE SE 12 w closed i na co dzień chodził u mnie na jakieś 40-50% mocy bo reszty nie wykorzystywałem. Ale jak było trzeba to robił też duże zamieszanie. Brat ma teraz IT 10 w closed i do codziennego słuchania wystarcza, nawet czasem jest go też za dużo (kwestia ustawień). Tylko ten na codzień chodzi bardziej pod 80-90% swoich możliwości.

 

Jeszcze raz zalecam odsłuch.

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym kwestia czy 12 closed czy 10 br też jest według mnie nie na miejscu, ponieważ to zależy głównie od głośnika i tego jak sobie radzi w danej skrzynce.

 

Napewno zależy od głośnika bo oczywiste jest ze dobrej klasy mocna 10tka to zagra lepiej nawet w zamknietej skrzyni niż jakiś tam niskich lotów 12tka też w closed ale chodzi mi tu bardziej o lużne podejście do sprawy czyli jak sie róznią brzmieniowo te 2 podane rozwiązania zakładając tej samej klasy głosniki , podobne zasilenie , i ogólnie ten sam budżet przeznaczony na to

 

Z waszych wypowiedzi widze że róznice są raczej niewielkie i profil brzmieniowy mozna dobrać w jedną bądz drugą (szybkość a siła) sronę dobierając odpowiednią charakterystykę do skrzyni takiej lub takiej .

Nie odpowiedział mi nikt na bardzo ważne pytanie dla mnie a mianowicie ;

Jak wysoko , do ilu hz może zagrać skrzynka Br a do ilu Cl ? Bo cos mi sie wydaje że BR jest w tej kwesti dość ograniczony

 

Szykuje się wstępnie spocik w wawie 15 sierpnia, więc wpadnij to sobie trochę posłuchasz. Na pewno znajdą się też chętni, którzy zabiorą ze sobą dodatkowe suby do odsłuchu.

 

Chętnie ale z czym ja sie tam u was pokaże jak u mnie w tej chwili w autku można powiedzieć pustka bo fabrycznego audio nie licze , nie dawno zmieniłem auto i teraz własnie bede chciał coś ciekawego zrobić w nowym

Edytowane przez mayday
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spoty jeździ się nie tylko po to aby zaprezentować swój sprzęt lecz również po to aby na podstawie odsłuchów wybrać to co Tobie pasuje.

Nie wiem jak Stanec gdyż on też kiedyś przesiadł się z Closed na BR na SE12 ale ja przesiadając się z Closed na BR odczułem różnicę w dźwięku na minus, nie słuchało mi się tego uzupełnienia pasma tak dobrze jak uzupełnienie przez subwoofer w obudowie zamkniętej. Inna sprawa że w zamierzchłych czasach jak zaczynałem to zaczynałem od subwooferów właśnie BR z jednym "uślizgiem" w stronę FreeAir (ale to była zupełna porażka :zalamany: ) i na początku nie przekonywały mnie obudowy ciśnieniowe (młodość ma swoje prawa i trzeba się wyszumieć :rolleyes: ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chyba chodzi Ci od ilu HZ zagra dana skrzynia bo do ilu to zależy jak utniesz filtrem suba od góry. Generalnie skrzynie BR można stroić według uznania i biorąc parametry głośnika pod uwagę i tak np. mojego byłego RE SE stroiłem na 33 Hz (tak zalecał producent) a według WinIsd w closecie grał od jakiś 45 Hz (-3dB). Można było też np. zestroić go na 29Hz, jeszcze niższe zejście ale już może mulić lub np. 40Hz, mniejsze zejście, większa szybkość i głośność (a w tym przypadku byłoby już duże podbicie w tym rejonie, więc co kto lubi).Przy testach praktycznych dało się to usłyszeć głównie przy muzyce HH albo z dużym zejściem bo przy normalnej muzyce typu Pop czy jakiś Dance to jakiś diametralnie dużych różnic nie usłyszałem. Porównując granie tego SE w closecie i BR chyba jednak wrócił bym do closed   :rolleyes: W closecie i tak schodził nisko, miał uderzenie i jak trzeba też robił zamieszanie.

 

Dokładnie jak Grzesiek pisze, na spoty nie tylko przyjeżdża się po to by się pochwalić swoją instalacją ale żeby odsłuchać inne i wyrobić swoją opinię.

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi Ci od ilu HZ zagra dana skrzynia bo do ilu to zależy jak utniesz filtrem suba od góry.

 

Nie , chodzi mi własnie do ilu hz jest w stanie BR podejść oczywiście z dobrym dzwiękiem bez zniekształceń bo Cl raczej do 100-120 to bez problemu ale BR to juz niewiem i czy jesli nawet Br jest w stanie ładnie zagrac tak wysoko to czy i tak nie lepiej zrobi to Cl ? Pewnie że ja moge a nawet musze uciąć suba filtrem na górze ale to że ja go utne załóżmy przy 120 hz to nie znaczy ze subwoofer sobie w tych rejestrach poradzi

 

W sprawie spociku to dzieki za zaproszenie , jak bede mógł to chętnie przyjade :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Rozumiem, generalnie suba tnie się od góry w miarę jak najniżej ale to też trzeba popróbować. Jak miałem swój system to miałem tak ustawione: sub grał do 40Hz a woofery przednie od 60Hz w górę. Chodziło o to, żeby sub nie był słyszalny, że gra z tyłu a jak np. zmieniłem cięcia na sub do 60Hz i woofery od 70-80 Hz to dla mnie sub się za bardzo narzucał (oczywiście gainem sub wyciszony ale mimo wszystko czasami się za bardzo wybijał). Przy graniu do 40Hz zajmował się tylko najniższymi rejestrami i o to mi chodziło. Raczej nie spotkałem się z cięciem suba jak piszesz, żeby grał do 100-120 Hz (jak dla mnie za wysoko, od reprodukcji tych częstotliwości są woofery przednie).   Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stanec ciecie lhp na sub do 125 jest w moim radyjku, mam sony cdx-gt929u.

 

nie o tym jednak chcialem...

mam pytanie odnosnie szybkosci suba... 12" sa wolne ale maja lepsze zejscie, 10" sa szybsze jak 12" ale to jeszcz nie to. Slucham duzo rocka, gdzie potrzeba naprawde duzej szybkosci subowi i zastanawiam sie czy mocna 8" nie spelnilo by moich wymagan co do szybkosci. obecnie mam blaupunkt km II 12" w closed (jakos sobie radzi z taka muzyka, ale mozna by go poprawic :D )

 

na alledrogo jest spory wybor 8", ktorego chcialbym zamknac w closed i czy spelnilby pokladane w nim moje nadzieje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość suba można też zmienić poprzez zmniejszanie skrzyni kosztem zejścia czyli np. dać 10" w skrzynie mniejszą od zalecanej przez producenta. Słyszałem na spocie taki patent w Toyocie Corolli (nie pamiętam nicku użytkownika) i tam był chyba RE Audio SR 10" w skrzyni mniejszej closed niż zaleca producent i nie słyszałem aby grał sub z bagażnika, zgrywał się dobrze z przodem i absolutnie nie zamulał.8" też można spróbować ale tu się nie wypowiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12" sa wolne ale maja lepsze zejscie, 10" sa szybsze jak 12"

Jeden z najlepiej "trzymających się" mitów CA.

Proponuje mały eksperyment: "szybkiego" suba "puścić" w systemie bez wooferów i wtedy dokonać analizy jego szybkości.

 

Szybkość suba można też zmienić poprzez zmniejszanie skrzyni kosztem zejścia

Pytanie czy takie ograniczanie pasma subwoofera ma sens - jeżeli ma być SQ to system powinien odtwarzać wiernie całe pasmo.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie wykarmie go peiyingiem py-2h76r gdzie dostanie wsoje 400W RMS, kupilem ten wzmak okazyjnie a za dwie falszki zal bylo nie wzniac, tymbardziej ze byl 3 dniowy :D pozniej bedzie cos lepszego.

 

mysle ze cos takiego by na jakis czas mnie zadowolilo :

 

PIONEER- http://allegro.pl/item1169250585_pioneer_ts_w308d4_1400w_dealer.html

 

tylko zeby miec wersje D2 (2x2Ohm) i bedzie wydaje mi sie ok w hondzie 5 gen :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL GTI1200 w 40l closed pod 300W RMS grał już bardzo dobrze, ale dopiero jak dostanie wartościowe 600W RMS to się porządnie rozkręca.

 

12" sa wolne ale maja lepsze zejscie, 10" sa szybsze jak 12"

 

Jeden z najlepiej "trzymających się" mitów CA.

To tak jak niektórzy nie potrafią uwierzyć, że 15" w br może być szybkie. Kilku osobom już udało mi się to udowodnić, teraz już nie mam czym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wiec sadzicie o tym pioneer'ze?? bedzie cos z niego czy lepiej sobie go odpuscic i rozejrzec sie za czyms innym??

 

mialem juz jbl 1204 BP, lanzar max 10,2x kenwood kfc-w2511, teraz chwilowo blaupunkt mk II 30cm w closed, wszystie inne graly w br, badz BP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...