Skocz do zawartości

Wzmacniacz AS CO65.4 do AS M165 + Subwoofer


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio wygłuszyłem drzwi oraz założyłem zestaw odseparowany AudioSystem M165, który aktualnie napędza radio Kenwood KMM-305BT. Jako że moc radia jest jaka jest postanowiłem rozejrzeć się za wzmacniaczem - znalazłem w dobrej cenie AudioSystem CO.65.4. W bagażniku mam mały subwoofer aktywny Blaupunkt GTB8200a (bez szału ale mi wystarcza, planuję zmienić na coś lepszego). Planuję wzmacniacz podłączyć pod przedni zestaw oraz subwoofer (wyrzucę oryginalny wzmacniacz suba i wyprowadzę kable głośnika). Pytanie czy to dobry pomysł? Rozumiem, że będę musiał prowadzić dodatkowy kabel RCA podpięty pod "front" w radiu? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W sumie dobrze, że dokonujesz rozbudowy o wzmak, bo końcówki radia obciążone są 3 ohm'ami. W lato może być problem z chłodzeniem radiatora radia.

 

RCA pod "front".

Jak dobrze masz zrobione drzwi, to możesz suba nie usłyszeć :)

Jego wzmak dysponuje 75W rms, więc to za mało do uzyskania równowagi przód/sub. Bo łatwo go - Blaupunkt - wprowadzisz w zakres przesteru i będzie emitował zniekształcenia... a potem padnie.

Ale powolutku doposażysz bagażnik o moc 300 W i będziesz zadowolony.

Jasne, że nie będziesz słuchał na poziomie RMS wzmaków... ale równowaga jest niezbędna.

PS. Ten 8 calowy sub nie nadaje się. Wstępnie rozejrzyj się za min. 150/200 W subem osadzonym w nowej skrzyni. Rozmiar 10 cali.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zmienię tego suba jak tylko będę miał na to środki - pytanie czy na obecną chwilę mogę podłączyć tego blaupunkta do tego wzmacniacza, żeby nie kupować rozdzielacza kabla zasilającego? Kolejne pytanie o zwrotnicę - w zestawie z głośnikami dostałem tylko taką do podłączenia tweeterów. Woofery podpięte są bezpośrednio do radia - czy będę musiał dokupić jakąś dodatkową zwrotnicę?


Oczywiście zmienię tego suba jak tylko będę miał na to środki - pytanie czy na obecną chwilę mogę podłączyć tego blaupunkta do tego wzmacniacza, żeby nie kupować rozdzielacza kabla zasilającego? Kolejne pytanie o zwrotnicę - w zestawie z głośnikami dostałem tylko taką do podłączenia tweeterów. Woofery podpięte są bezpośrednio do radia - czy będę musiał dokupić jakąś dodatkową zwrotnicę?

 

@edit

 

Znalazłem u tego samego sprzedającego skrzynkę z głośnikiem AS R10 250w za 300zł - myślę że to byłby dobry wybór + ten wzmacniacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz - Kenio ma możliwość puszczenia aktywnie 2way + sub.

Zwrotnica musiałaby być ustawiona w tryb 3-way. Nie jest rozbudowana jak droższe "koleżanki", ale można się nieco pobawić.

Wtedy możesz woofer otoczyć filtrami LPF i HPF. Wtedy tweeter i sub też by dostał swoją zwrotnicę.

W tej chwili woofer dostaje pełne pasmo i może wrzucać nieco śmieci akustycznych. Ale to usłyszą doświadczeni słuchacze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz - Kenio ma możliwość puszczenia aktywnie 2way + sub.

Zwrotnica musiałaby być ustawiona w tryb 3-way. Nie jest rozbudowana jak droższe "koleżanki", ale można się nieco pobawić.

Wtedy możesz woofer otoczyć filtrami LPF i HPF. Wtedy tweeter i sub też by dostał swoją zwrotnicę.

W tej chwili woofer dostaje pełne pasmo i może wrzucać nieco śmieci akustycznych. Ale to usłyszą doświadczeni słuchacze :)

 

Super, dobrze to wiedzieć :) Czyli mogę kupić ten wzmacniacz + ewentualnie ten subwoofer r10 250w i będzie wszystko ze sobą współpracowało? :) Na pewno będzie duży przeskok między tym czym teraz operuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz jest bardzo przeciętny, za podobne pieniądze można kupić dożo lepszy używany wzmacniacz. Wszystko z jednej marki? to nie jest do końca dobry trop, zwłaszcza z chińskiego Audio Systema.

 

Jakieś propozycje? 

 

Jasne.

Ale musisz zasilić się wiedzą na temat zwrotnic, ustawieniem wzmacniacza i.t.p.

Bo tak w ciemno to nie dasz rady - jak kiepski pływak rzucony na głęboką wodę daleko od brzegu.

Wujek Google i do roboty :)

 

Przestudiowałem instrukcję i parę tematów na forum - rozumiem to tak że będę musiał podłączyć przednie woofery do 2 kanałów wzmacniacza, kolejne 2 kanały w mostku wykorzystam do subwoofera a tweetery do końcówki radia (zgodnie z opisem w instrukcji  w 3 way tweetery podpina się pod piny tylnych głośników w kostce iso). Czy dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tweetery do końcówki radia

W twoim modelu masz 3 pary RCA - TW/MID/WF.

Potrzebujesz wzmacniacz: 4CH na TW i MID oraz MONO lub 2CH na WF/SUB.

Podpięcie TW pod tylne jest dla modelu BT205.

Na tym kanale YT masz opis co prawda BT304, ale ustawienia w DSP jest to samo - "najlepsze radio":

https://www.youtube.com/playlist?list=PLkbK-9r_KQkddftTXPWGH4tMJ5ZaKdV69

Masz cztery(4) filmiki na temat tego radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak też podejrzewałem, że nie może być tak łatwo. Nie chcę wydawać tyle pieniędzy na 2 wzmacniacz i nie chcę też zbytnio zagracać bagażnika. Rozumiem, że nie ma innej opcji z tą 4-kanałówką? Jakieś pasywne zwrotnice? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń jak ta Sinuslive:

https://allegro.pl/oferta/sinuslive-cr-235-2-drozna-zwrotnica-glosnikowa-9073393318?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Sprz%C4%99t+car+audio&gclid=EAIaIQobChMIpLGDuv616AIVA6WaCh3cugeoEAYYASABEgKegfD_BwE

Poszukaj na portalach aukcyjnych lub tu na giełdzie, w dziale Sprzedam, o podobnych parametrach. Bo to jest przykład - jest tania i zapewne wykonana na niezbyt wyszukanych jakościowo elementach.

Czyli podział 3500Hz i nachylenie 12dB/oct.

 

PS. Nowa dobrej jakości (cena) będzie kosztowała mniej więcej jak używany wzmak - przykłady ze sklepu:

https://www.audiosklep.pl/zwrotnice-i-filtry-c168

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No właśnie tak też podejrzewałem, że nie może być tak łatwo. Nie chcę wydawać tyle pieniędzy na 2 wzmacniacz i nie chcę też zbytnio zagracać bagażnika. Rozumiem, że nie ma innej opcji z tą 4-kanałówką? Jakieś pasywne zwrotnice? 


Masz już zwrotnice dla tweeterów, woofer jest bez zwrotnicy bo producent jej nie przewiduje. Z tego co mi wiadomo to możesz ściszyć tweeter przecinając kabelek w zwrotnicy. To co masz, plus wzmacniacz cztero kanałowy i jakiś lepszy subwoofer można sklecić już fajne granie.

Napisz lepiej czego brakuje Ci w obecnej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już zwrotnice dla tweeterów, woofer jest bez zwrotnicy bo producent jej nie przewiduje. Z tego co mi wiadomo to możesz ściszyć tweeter przecinając kabelek w zwrotnicy. To co masz, plus wzmacniacz cztero kanałowy i jakiś lepszy subwoofer można sklecić już fajne granie.

Napisz lepiej czego brakuje Ci w obecnej konfiguracji.

 

Tweeter ma 3 kabelki które łączy się ze sobą i ścisza to tweeter. Brakuje mi niskich i średnich tonów - głośniki grają ładnie ale wiem, że stać je na więcej dlatego od razu pomyślałem o wzmacniaczu. Czyli rozumiem, że mogę podłączyć woofer bezpośrednio do wzmacniacza i da to jakiś zadowalający efekt?

@edit

 

Ewentualnie kupić jakąś zwrotnicę tylko i wyłącznie do wooferów skoro do tweeterów już mam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz radio z aktywką, i wzmacniacz 4ch + aktywny sub. Dołóż brakujące kable RCA, musisz mieć 3 pary, kup trochę kabla, to ci przecież nigdzie nie ucieknie, i potnij to radiem. Będzie Ci mało basu, to wywalisz tego Suba i kupisz coś lepszego, tym bym się najmniej przejmował. Wygłuszysz drzwi, ustawisz poprawnie cięcia i czasy w radiu, i będziesz już zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweeter ma 3 kabelki które łączy się ze sobą i ścisza to tweeter. Brakuje mi niskich i średnich tonów - głośniki grają ładnie ale wiem, że stać je na więcej dlatego od razu pomyślałem o wzmacniaczu. Czyli rozumiem, że mogę podłączyć woofer bezpośrednio do wzmacniacza i da to jakiś zadowalający efekt?

@edit

 

Ewentualnie kupić jakąś zwrotnicę tylko i wyłącznie do wooferów skoro do tweeterów już mam? 

Skoro brakuje niskich i średnich to drze się albo tweeter albo obydwa głośniki. Jakiejś zwrotnicy nie kupuj bo to nie da porządanego efektu, wydasz pieniądze i nic więcej. Ustal co powoduje że jesteś nie zadowolony z dźwięku, odłącz tweeter i posłuchaj jak grają same woofery. Sprawdź zgodność fazy wooferów i subwoofera, jak jest coś źle podłączone to dźwięk będzie się znosił i zamiast basu usłyszysz telepanie tapicerką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro brakuje niskich i średnich to drze się albo tweeter albo obydwa głośniki. Jakiejś zwrotnicy nie kupuj bo to nie da porządanego efektu, wydasz pieniądze i nic więcej. Ustal co powoduje że jesteś nie zadowolony z dźwięku, odłącz tweeter i posłuchaj jak grają same woofery. Sprawdź zgodność fazy wooferów i subwoofera, jak jest coś źle podłączone to dźwięk będzie się znosił i zamiast basu usłyszysz telepanie tapicer

 

 

Masz radio z aktywką, i wzmacniacz 4ch + aktywny sub. Dołóż brakujące kable RCA, musisz mieć 3 pary, kup trochę kabla, to ci przecież nigdzie nie ucieknie, i potnij to radiem. Będzie Ci mało basu, to wywalisz tego Suba i kupisz coś lepszego, tym bym się najmniej przejmował. Wygłuszysz drzwi, ustawisz poprawnie cięcia i czasy w radiu, i będziesz już zadowolony.

 

Gdy głośniki są zimne na pewno dominuje tweeter - gdy się rozgrzeje w miarę się to wyrównuje. Subwoofer to słabizna, nie ma co dyskutować - coś tam stuka ale nie jestem z niego w pełni zadowolony. Woofery podłączyłem zgodnie z opisem oryginalnych wtyczek - sprawdzę jutro raz jeszcze czy są dobrze podłączone. Teraz zastanawiam się co zrobić - mogę kupić ten wzmacniacz + subwoofer + sprzedający dokłada kable 20mm2 + 2x RCA i przetestować sposób z aktywną zwrotką ze starym subem i druga opcja ze zwrotnicą tylko tweetera a woofer bezpośrednio do wzmaka + sub w mostku. Na tego blaupunkta mam już kupca dlatego chciałbym tego R10.. tylko problem jest z tymi zwrotnicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym AS R10 jest taki problem że gra dopiero w dużej skrzynce, dopiero R10EVO zadowala się skrzynkami na poziomie 20 L.

 

Żeby nie Koronawirus to bym Ci podesłał zwrotnice AS FW-2M. Może by coś tam poprawiło, zakres regulacji dosyć spory.

 

Czyli szkoda tych 300zł na tego suba? Jest w oryginalnej skrzyni AS. Ta zwrotka do midów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle manual'a clos. 20ltr., b-r 30ltr.

Tragedi nie ma.

W sumie możesz odpalić aktywnie na 4CH bez suba.

Sygnał na TW z 1/2CH i na WF z 3/4CH.

SUB nie podpinasz, jest na razie puste. Jak będzie brakowało niskich, a raczej (tych 20Hz do 40Hz) będzie brakowało, to wtedy poszukaj wzmaka do zasilania TW, a suba zasilisz mostkiem.

Na teraz możesz pobawić się aktywnie przodem. Sub poczeka w kolejce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle manual'a clos. 20ltr., b-r 30ltr.

Tragedi nie ma.

W sumie możesz odpalić aktywnie na 4CH bez suba.

Sygnał na TW z 1/2CH i na WF z 3/4CH.

SUB nie podpinasz, jest na razie puste. Jak będzie brakowało niskich, a raczej (tych 20Hz do 40Hz) będzie brakowało, to wtedy poszukaj wzmaka do zasilania TW, a suba zasilisz mostkiem.

Na teraz możesz pobawić się aktywnie przodem. Sub poczeka w kolejce :)

 

Tak zrobię - a czy mogę na test podpiąć w 2 way suba pod mostek a woofer bezpośrednio pod wzmacniacz + tweeter na tym samym kanale na oryginalnej zwrotnicy? Nic się nie stanie z wooferem? Ewentualnie jaki wzmacniacz pod tweetery? 2 kanałowy z jaką mocą? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma się stać?

Jak sprzęt prawidłowo ustawisz, to nic się nie stanie.

Na TW - wystarczy 30/40W na kanał. I tak będzie spory zapas.

 

No to jutro załatwiam sprzęt i zabieram się za zabawę :) Dalej dziwi mnie fakt braku możliwości wykorzystania wzmacniacza radia do zasilenia tych tweeterów - w instrukcji nie jest wyszczególnione, że wyjścia z ISO dla 3way są dla modelu BT205. Wychodzi na to, że po wybraniu 3way wzmacniacz radia pozostaje praktycznie bezużyteczny? Pewnie zadaję głupie pytania, ale zaryzykuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manual'u angielskim opis jest wspólny dla 205 i 305. Diagram nie ma opisu dla której jest wersji Kenia.

Natomiast 205 ma jedną parę RCA, to jednoznacznie sugeruje, że opcja zasilenia TW przez końcówkę radia jest dostępna w 205.

Można teoretycznie sprawdzić to na aktualnie podłączonych głośnikach na tyle.

Odpal DSP w 3-way i - na małej mocy odsłuchu, bo nie musisz głośno słuchać - i zobacz, czy faktycznie słychać tylko wysokie tony, a średnich i niskich nie słychać.

 

 

Ale raczej nie będzie to właściwe do osiągnięcia.

Fakt, wzmacniacz radia bez obciążenia pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...