Skocz do zawartości

Problem z bezpiecznikiem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu mam problem z subem.. do tego czasu posiadałem głośnik JBL byl podpięty pod MAC audio 2200 Watt. Wszystko grało dobrze ale zmienilem skrzynie i od tego czasu się wszystko zmieniło. Najpierw jakimś dziwnym trafem spaliło mi głośnik hifonics po czym instalacja zaczęła głupieć. Po podpięciu wzmacniacza do aku przez bezpiecznik głośnik ma dziwne przestery, gra jakby na zwarciu, nie daje pełnej mocy, natomiast po podpięciu bez bezpiecznika gra jak należy. Wszystko zostało sprawdzone, wzmacniacz, kable, bezpiecznik, sub, radio. Nie mam pomysłu co to może być, tak jakby bezpiecznik zabierał prad, który ma iść do wzmacniacza.. nie wiem jak już z tym działać..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego typu to bezpiecznik? jesli to AGU (szklany) to Twoj przypadek nie jest odosobniony.

Zdarza sie, ze bezpiecznik wyglada na sprawny, a wlasnie takie cuda sie dzieja.

Albo wymien bezpiecznik na inny egzemplarz, albo najlepiej wymien sobie oprawke na taka pod ANL, z tymi nie ma problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto chodzi, że bezpiecznik jest już nowy wraz z obudową, mimo to głośnik szumi nadal..

https://allegro.pl/oferta/oprawa-bezpiecznika-mini-anl-orion-bezpiecznik-80a-7658284162 taki bezpiecznik będzie dobry?

Dodatkowo cały zestaw podłączyłem w innym samochodzie, gra bardzo dobrze na bezpieczniku agu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak kablom zasilającym się przyjrzał -"sprawdzone". Ale jak? Pewnie na obecność "przejścia". Jest przejście? Jest. To dobre... A tu niekoniecznie. 

Duże prądy = duże wymagania.

Zakładam, że do testów ze względów praktycznych(wygodniej) podpinany jest "jakiś inny kabel", oraz zamiennie "ten sprawdzony z bezpiecznikiem nowym".

Co to za kable -tak konkretnie, miedź czy aluminium miedziowane? Bo może gdzieś się ułamały, czy końcówka zmiętolona/skorodowana/nie przylega/blebleble...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas miałem kabel zasilający standardowy, napędzał naprawdę mocne skrzynię i działał poprawnie..... teraz dla porównania założyłem kabel spawalniczy od aku z zupełnie nową obudowa i bezpiecznikiem dalej to samo... Aku także sprawdzony przy okazji, brak pomysłu co może być..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co zrozumiałem -zestaw działa super u kumpla "z wszystkim", a u Ciebie działa tylko i wyłącznie na kablach bez bezpiecznika, a na jakimkolwiek kablu z bezpiecznikiem(o ile pamiętam co najmniej dwa warianty sprawdziłeś) nie chce ni cholery...

No to czas się przyjrzeć minusowemu kablowi łącznie i wręcz nade wszystko z uwzględnieniem styku i ciągłości(czy nie jest połamany). Sprawdzić napięcie pod obciążeniem jak pisano i bez niego. Na odpalonym silniku i bez tego.

Bo zaczyna to śmierdzieć brakiem poświęcenia lub małą "cołaską" w niedzielę na mszy  :rotfl:

 

Jak został sprawdzony akumulator? W pełni naładowany został rozładowany prądem o stałej wartości(znanej) z jednoczesnym pomiarem spadku napięcia w funkcji czasu? Czy zamierzone napięcie po ładowaniu i stempel "rabotajet atliczno" przybity?

 

Co to są kable standardowe? Takie z kompletów w blistrze? To masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś multimetr?

Ustaw go na pomiar DC i odpowiednio wysoki zakres (20V) i pomierz napięcia w kolejnych punktach połączeniowych - jak nie masz dostępu do metalu, to zaopatrz się w sondę z końcówką na kształt igły i przebij się przez izolację. Ujemnym biegunem sondy miernika ustaw się na stałe w miejscu masy, drugą sondą, plusową, sprawdzaj kolejne miejsca.

Notuj wyniki.

Potem zanalizuj czy są nieprawidłowości  - wyraźny skok poniżej normalnej wartości w instalacji. Odcinek dający wyraźny spadek napięcia będzie wymagał dokładnego sprawdzenia.

Rzecz jasna pomiary podczas pracy wzmacniacza - najlepiej jak wysterujesz go stałym sygnałem mieszczącym się w zakresie jego filtra LPF. Wtedy będziesz miał stały pobór prądu i stabilne wyniki na wyświetlaczu multimetru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...