Skocz do zawartości

Podłączenie skrzyni


matgaw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pewien problem z podłączeniem skrzyn ponieważ było coś majsterkowane A chciałbym żeby wszystko było podłączone jak od nowosci.jak widać na zdjęciach wychodzą że skrzyni 4 kable czyli jeden głośnik na środku ma osobne wejście.moje pytanie jak podłączyć to wszystko do kupy aby miało te 4ohm jak oryginalnie. Dodam że podłączam to do do wzmacniacza mono.

post-23346-0-75343200-1550783691_thumb.jpg

post-23346-0-08409000-1550783723_thumb.jpg

post-23346-0-70177900-1550783754_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa konstrukcja.

Bandpass i trzy 10''... w oryginale 1kW/4 Ohm.

Masz wiedzę jak posługiwać się multimetrem?

Dobrze by było sprawdzić wszystkie głośniki, bo "kombinowanie" oznacza jedno - coś jest uwalone... trzeba sprawdzić czy jeden, czy dwa suby są uszkodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie suby są sprawne bo podłączyłem na te 2 kable które wystają do wzmacniacza który jest 2 kanałowy i każdy sub gra czyli sprawne. Lecz chciałbym żeby to było oryginalnie na jednym kablu mono i nie wiem czy podłączyć to szeregowy czy w inny sposób żeby były te 4ohm. Te 2 suby na bokach są podłączone razem A środkowy osobno i jest prawdopodobnie Robiony na 4 Ohm z tego co widzę zmostkowany . Zdemontuje wszystkie i prześle jakieś dodatkowe informacje

Dołączam zdjęcia widać ewidentnie coś majsterkowanie.czekam niecierpliwie na jakieś rozwiązanie z góry dziękuję za pomoc

post-23346-0-01353500-1550848067_thumb.jpg

post-23346-0-11227300-1550848113_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik wskazuje impedancję 4 Ohm... ale ten pomiar ma być wykonywany na wolnych od połączeń cewkach. Inaczej, jak będziesz mierzył na zmostkowanych cewkach, to będzie na omomierzu wypadkowa rezystancja. Rezystancja dla pojedynczej cewki zawsze będzie nieco mniejsza od znamionowej impedancji podanej w manualu.

Czyli impedancja 4 Ohm, a rezystancja 3.2 Ohm. Analogicznie dla impedancji 2 Ohm.
Oczywiście to jest przykład. Wartości faktycznej rezystancji mogą być nieco inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że jedna cewka ma impedancję 4 Ohm, czyli głośnik ma cewki 2 x 4 Ohm, które są teraz połączone szeregowo na 8 ohm. Ze zdjęcia wygląda, że te głośniki nie są wszystkie takie same ( inny magnes, inne złącza ). Czy te dwa zewnętrzne są identyczne ( bo rozumiem, że to ostatnie zdjęcie to ten środkowy ).

 

EDIT

Teoretycznie, żeby całość miała 4 ohm to te zewnętrzne głośniki ( ze złączki wygląda, że też dwucewkowe ) powinny mieć cewki 2 x 2 ohm.

Jeśli były by 2 x 4 ohm to nie było by opcji, żeby uzyskać ogólnie 4 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te po bokach zmostkowany na 2 Ohm razem połączyć szeregowo? Do środkowego ? A środkowy jest sam zrobiony na 4 Ohm czyli całosc powinna mieć 4ohm

Mógłby ktoś wyrysowac jak to połączenie ma wyglądać na zwykłej kartce nawet

Jest blady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środkowy według twojego pomiaru ma 2 x 4 ohm ( chyba, że po odpięciu przewodów wyszło coś innego niż na zdjęciu ). To znaczy, że możesz go spiąć albo na 2 ohm ( cewki równolegle ) albo na 8 ohm ( cewki szeregowo ).

 

Najpierw potwierdź, że te oba zewnętrzne głośniki są takie same ( i ewentualnie możesz sprawdzić czy faktycznie są inne niż ten środkowy, czy tylko nie mają ozdobnego kosza i magnesu, bo ich nie widać ).

Potem zmierz te zewnętrzne głośniki czy faktycznie mają podwójne cewki 2 ohm każda ( multimetr pokaże ok. 1,7 ohm ).

 

 

Jeśli mają to łączysz cewki na każdym z zewnętrznych głośników szeregowo tak, żeby każdy z zewnętrznych głośników miał 4 ohm a potem te dwa zewnętrzne głośniki łączysz szeregowo - otrzymujesz układ o impedancji 8 ohm. 

 

Przewód "+" ze wzmacniacza ------> "+" głośnik1cewka1 "-" ----> "+" głośnik1cewka2 "-" ---------> pojedynczy przewód do drugiego głośnika -----> "+" głośnik2cewka1 "-" ----> "+" głośnik2cewka2 "-" ---------> przewód  "-" ze wzmacniacza  

 

Teraz ten powyższy zestaw dwóch zewnętrznych głośników o wypadkowej impedancji 8 ohm łączysz równolegle ze środkowym głośnikiem o impedancji 8 ohm ( dwie cewki po 4 ohm połączone szeregowo ) i dostajesz ogólną wypadkową impedancję całego zestawu równą 4 ohm.

 

Jest tylko jedna ważna sprawa. W takim połączeniu głośnik środkowy dostaje 50% mocy a te zewnętrzne każdy po 25%  mocy dostarczanej ze wzmaka. Jeśli ten środkowy głośnik faktycznie jest inny ( a tak może być, bo wygląda, że ma większe zaciski i chyba większy magnes ) to może jest też przystosowany do przyjęcia 2 razy większej mocy niż te zewnętrzne głośniki.

 

Jeśli jednak tak nie jest to trzeba pilnować przesteru właśnie na tym środkowym głośniku, bo tam pojawi się najpierw ( zewnętrzne głośniki będą pracować wtedy "na pół gwizdka" ).

 

EDIT

Jeśli z pomiarów zewnętrznych głośników wyjdzie że mają podwójne cewki o impedancji 4 ohm ( tak jak ten środkowy ) to nie ma możliwości połączenia ich tak, żeby ogólnie z 3 głośników uzyskać impedancję wypadkową 4 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niuchając w necie były chyba dwie wersje tej skrzyni.

Głośnik do wersji 10 cali - raczej takich ona nie ma, bo są jedno cewkowe 1 x 4 ohm:

https://mobile-emotions.com/bostb10tripb.html

... i głosniki 12 cali, z cewkami 2 x 4 ohm:

https://mobile-emotions.com/bostbtrip12b.html

Na zdjęciach @matgaw widać dwu cewkowce. Tylko czy wszystkie mają taka samą impedancję cewek? Może jest jeszcze kombinacja głośników dwa 2 x 2 i jeden 2 x 4? Wtedy 2 x 2 spięte w 4 ohm i szeregowo puszczone ze sobą -> daje to 8 ohm. A trzeci jest puszczony w 8 ohm i razem wszystko spiete równolegle, co da nam 4 ohm sumarycznie. Ale będzie wtedy zależność rozkładu mocy na poszczególnych gałęziach przedstawiona przez @kowal 2002.

 

Może być jeszcze wersja taka: dwa głośniki każdy spięty w 1 ohm i dalej oba w szereg, co da nam 2 ohm. Trzeci spięty w 2 ohm i wszystko razem puszczone w szereg. Da to też 4 ohm sumarycznie. Kwestia jak rozłoży się moc na poszczególnych głośnikach.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeczny_52  moc rozłoży się tak samo ( 50% + 2 x 25% ), ale ja w takiej sytuacji wolę łączyć w tej pierwszej wersji, bo wtedy wewnętrzne połączenia można robić przewodami o mniejszym przekroju ( w 8 ohm-owych gałęziach równoległych płyną dwa razy mniejsze prądy niż w jednej szeregowej 2 ohm + 2ohm ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało podłączone jak kolega kowal 2002 opisał wszystko działa duży głośnik 50 % A dwa boczne po 25 % wyszło że środkowy głośnik jest inny ma 2x4 Ohm A boczne 2x2ohm zostały podłączone równolegle wyszła indepedancja 4oho

Dzięki wielkie za pomoc pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...