Skocz do zawartości

Głośniki w e36 - 8 Ohm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio kupiłem e36 w kompocie i było w nim radio nie oryginalne i gra okropnie, cicho, przerywa itp. Firma nie znana i bez cd, samo radio.

 

Przy okazji zdjęcia boczka okazało się że siedzą głośniki nokia 8 Ohm, szału nie ma ale nie w tym problem, radia szukam więc to ogarnę, ale czy mam w takim razie zmieniać głośniki na 4 Ohm aby w nawet w nowym radiu nie robić głośności pod sam zakres ? Domyślam się ze oryginalne głośniki graja 2x ciszej.

 

Szukałem na forum ale większość ma problem ze słabo im gra :) ja w tym samochodzie wolał bym uniknąć wymiany głośników.

 

Jakie mam wyjścia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skontaktować się ze mną, powiem Ci co i jak w E36 :) tam jest padaka z graniem, kazdy Ci to powie(kto mial e36) ;p

 

na pw wysylam Ci moj nr tel

 

//@edit: oczywiście wskazówki z własnego doswiadczenia, bo właśnie zacząłem się bawić car audio u siebie, wiec co nieco mogę Ci doradzić, żeby nie wywalać kasy w błoto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tak na boku pisząc ...

...czy nie powinno się ukarać Tego, co konstruował ten model BMW i nie baczył, że będzie kupowany przez klientów mających pewne wymagania skierowane nie tylko na "but", ale też będą wrażliwi co do możliwości odsłuchu ulubionej muzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do m43b18 i wymieniliśmy się spostrzeżeniami. Te auto nie będzie szykowane i modyfikowane pod względem car audio (Mam nadzieję hehe ) to straszna choroba i wystarczy zacząć jak od radia to później głośniki wzmacniacze i tak dalej.. Nie w tym aucie. Potrzebuje wiedzy czy zmieniać głośniki na 4 Ohm czy niech siedza i w radiu sluchac zamiast na 10 proc na 25 proc. Chodzi o znieksztalcenia na koncowkach mocynw radiu ktore beda strac sie sprostac glosnikom na 8 ohm ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwizdki w drzwiach sa 8ohm(przynajmniej te w standardowej wersji nagłośnienia) - 13cm w nogach sa 4 jak i te w półce

 

(oryginalnie)

// jeszcze wpadl mi do glowy 'pomysl' nie wiem jak z compactem, ale do polki do sedana sa subwoofery oryginalne, ktore idzie dorwać za 40-50 zł, nieźle sobie radzą...

 

a na olx za 150zl jest(albo byl) zestaw hifi (kpl bez radia) do compacta wiec... moze to by byla dobra opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach odseparowanych w zwrotnicach przeważnie są rezystory po to, żeby ściszyć tweeter. W oemowej instalacji tweeter jest jedynie zabezpieczony przed spaleniem kondensatorem a jak ma 8 Ohm to nie potrzebny jest rezystor. Więc po mojemu jak wrzucisz wersję 4 Ohm i nie będziesz dłubać zwrotnicy to tweeter może grać za głośno. To tak na chłopski rozum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pantralalinski

A czy nie jest przypadkiem tak, że głośnik wysokotonowy jest nie tylko zabezpieczony przed spaleniem przez kondensator, ale przede wszystkim jest zasilony sygnałem od "pewnej" częstotliwości?

Bo jak wiadomo moc podawanego (napięcie?) sygnału przez wzmacniacz na odbiornik w postaci głośnika nie jest taka sama dla poszczególnych częstotliwości.

 

Ponadto sam głośnik zachowuje się nieco inaczej jak typowy rezystor. Szczególnie przy współpracy z samym kondensatorem.

Jego cewka ma przecież jakąś tam indukcyjność i rezystancję (impedancję) - zmiana z 8 na 4 ohm'y spowoduje inną częstotliwość podziału dla tego głośnika.

Czy będzie to dla niego bezpieczna częst. podziału - nie wiem, nie sprawdzałem. Zapewne przy pracy z radioodtwarzaczem raczej tak. Ze wzmacniaczem trzeba by było przyjrzeć się bliżej takiemu rozwiązaniu.

 

To takie moje szybkie przemyślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...