Skocz do zawartości

Ostra góra Morel Tempo 6 vs. cewka papierowa/ameliniowa vs. karkas i cała reszta świata


mieczych372
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Haha ojoj, widzę że bez wujka google nie za wiele wniesiesz do dyskusji. ;-)

Jako ciekawostka dla Ciebie... Czy wiesz, że lubiane i uchwalone na forum głośniki mają membranę z konopi??

Przecież to taniocha?

Pewnie zrobili bo w fabryce ktoś lubił Boba Marley'a ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panie Józefie - jeżeli chodzi o sam materiał wykonania cewki - miedziana względem alu będzie posiadać mniejszą rezystancję, zapewne wpłynie to w znaczący sposób na przebieg impedancji (zupełnie inna krzywa), dodatkowy kawałek alu w karkasie (zapewne też wniesie dodatkowy "opór" - strzelam - nie jestem specem od budowy głosników).

 

Należy to uwzględnić przy projektowaniu zwrotnicy - tym samym, może to kształtować w pewien sposób charakter całości układu (glośniki + zwrotnica).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Józefie - jeżeli chodzi o sam materiał wykonania cewki - miedziana względem alu będzie posiadać mniejszą rezystancję, zapewne wpłynie to w znaczący sposób na przebieg impedancji (zupełnie inna krzywa), dodatkowy kawałek alu w karkasie (zapewne też wniesie dodatkowy "opór" - strzelam - nie jestem specem od budowy głosników).

 

Należy to uwzględnić przy projektowaniu zwrotnicy - tym samym, może to kształtować w pewien sposób charakter całości układu (glośniki + zwrotnica).

 

Ja nie pisze o cewce , tylko o karkasie , zakładam , ze drut jest ten sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisze o cewce , tylko o karkasie , zakładam , ze drut jest ten sam .

 

Tak wpłynie na parametry zarówno elektryczne jak i mechaniczne głośnika.

 

Zapewne chodzi o Qts - który w znacznym stopniu wpływa na to jak "radzi sobie" głośnik np w komorze drzwi.

Materiał z ktorego wykonany jest karkas ma tutaj wpływ.

No i dochodzi Rm.

 

 

Ja sobie co nieco doczytałem - z góry dziękuję, bo dowiedzialęm się czegoś nowego :)

 

 

 

a miało być o ostrzących tw morela.

 

A co jak to nie TW a skraj pasma WF :):D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wpłynie na parametry zarówno elektryczne jak i mechaniczne głośnika.

 

Zapewne chodzi o Qts - który w znacznym stopniu wpływa na to jak "radzi sobie" głośnik np w komorze drzwi.

Materiał z ktorego wykonany jest karkas ma tutaj wpływ.

No i dochodzi Rm.

 

 

Ja sobie co nieco doczytałem - z góry dziękuję, bo dowiedzialęm się czegoś nowego

Czy aluminium w szczelinie ma aż taki wpływ?Karol wyślij linka gdzie to znalazłeś tez poczytam.No bo przecież drut jest izolowany i  przypomina to cewkę z rdzeniem.

Przynajmniej czegoś sie dowiem czego nie wiedziałem z tego dziwnego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wpłynie na parametry zarówno elektryczne jak i mechaniczne głośnika.

 

 

 

Zapewne chodzi o Qts - który w znacznym stopniu wpływa na to jak "radzi sobie" głośnik np w komorze drzwi.

 

Materiał z ktorego wykonany jest karkas ma tutaj wpływ.

 

No i dochodzi Rm.

 

 

 

No dobrze , nie będę juz męczył bo zajdzie nam do wigilii

Helix raczej nie mógł zastosować karkasu z aluminium na niefiltrowany głośnik .

W karkasie z aluminium poruszającym się w polu magnetycznym indukują się prądy wirowe które paradoksalnie nagrzewają karkas .

Zatem aluminium w takim głośniku zamiast ( czy obok ) lepszego rozpraszania ciepła, jest tez przyczyną jego powstawania.

Takich głośników nie można puszczać bez filtracji ( pełnym pasmem ) .

 

 

 

 

Ja sobie co nieco doczytałem - z góry dziękuję, bo dowiedzialęm się czegoś nowego :)

 

Proszę :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helix raczej nie mógł zastosować karkasu z aluminium na niefiltrowany głośnik .

W karkasie z aluminium poruszającym się w polu magnetycznym indukują się prądy wirowe które paradoksalnie nagrzewają karkas .

Zatem aluminium w takim głośniku zamiast ( czy obok ) lepszego rozpraszania ciepła, jest tez przyczyną jego powstawania.

Takich głośników nie można puszczać bez filtracji ( pełnym pasmem ) .

 

 

 

 

 

Karkas wykonany z aluminium jest obojetny magnetycznie , wiec prądy wirowe  nie mają tu wpływu,  jeżeli w tym rodzaju układu zastosowano by cewkę z aluminium, sprawność spadłaby do 86db,

cewka papierowa jest jedynym rozwiązaniem aby z ciężkiej plastikowej membrany wyciągnąć środek,

zaletą takiego układu jest : wysoka sprawność , znaczące podbicie środka , wadą : jest mała moc, i brak możliwości odpowiedzi membrany jednocześnie na impuls np: 130Hz i 80Hz , z czego te poniżej częstotliwości rezonansowej układu są znacznie bardziej eksponowane  co słycahć dokładnie w DB62C ,

membrana ,,wychyla się przy 80Hz '' bez możliwości w tym samym czasie generowania  odpowiedzi na 120Hz ponieważ cewka jest poza obszarem magnetycznym,

Można to bez problemu usłyszeć , zbyt miękkie zawieszenie powoduje że cewka  wychyla się poza pole magnetyczne i nie jest w stanie jednocześnie , wygenerować odpowiedzi dla 80Hz i 130Hz np,

Konstrukcja Audiotc Fisher jest zapewne przemyślana , ma plusy ale ma tez minusy, to na temat porównania woofera z Helixa do . Tempo6,

 

Odnośnie ostrej góry : od samego początku ludzie piszą że należy dać rezystor na tweeter , czy to jest takie ciężkie do zrobienia ??

Albo jak zaleca jeden z ekspertów wymienić kable na Voice Kraft i sprawa  się sama rozwiązuje , ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karkas wykonany z aluminium jest obojetny magnetycznie , wiec prądy wirowe nie mają tu wpływu, jeżeli w tym rodzaju układu zastosowano by cewkę z aluminium, sprawność spadłaby do 86db,

 

Kolego coś wiesz czy sie tylko domyślasz ?

Czym jest cylinder z aluminium poruszający się w polu magnetycznym , a dokładnie czy jest zwartym zwojem .

Czy w takim zwartym zwoju wyindukuje się prąd i co będzie jego skutkiem, bo o tym , ze aluminium jest przewodnikiem prądu chyba nie chcesz dyskutować .

 

Edit

Od czego zależy indukowana SEM , od liczby zwojów czy rodzaju przewodnika ?

W jaki materiale wyindukuje sie wyższa , w aluminium, czy może miedzi bądz żelazie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego coś wiesz czy sie tylko domyślasz ?

Czym jest cylinder z aluminium poruszający się w polu magnetycznym , a dokładnie czy jest zwartym zwojem .

Czy w takim zwartym zwoju wyindukuje się prąd i co będzie jego skutkiem.

 

W głośnikach fabrycznych często są cewki aluminiowe ,i pracują bez filtracji, więc prądy wirowe pozostawiłbym na koniec, natomiast prądy wirowe sprawdziły by się w piecu indukcyjnym przy 

300A, wedle tego co piszesz kolego subwooefery o mocy 1000W na aluminiowym karkasie nie miałyby prawa bytu, 

a subwooefry są tylko na cewkach aluminiowych lub ceramicznych ( włókno szklane, kapton i inne) ... gdzie  natężenie pola jest 50x wyższe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W głośnikach fabrycznych często są cewki aluminiowe ,i pracują bez filtracji, więc prądy wirowe pozostawiłbym na koniec, natomiast prądy wirowe sprawdziły by się w piecu indukcyjnym przy

 

300A, wedle tego co piszesz kolego subwooefery o mocy 1000W na aluminiowym karkasie nie miałyby prawa bytu,

 

a subwooefry są tylko na cewkach aluminiowych lub ceramicznych ( włókno szklane, kapton i inne) ... gdzie natężenie pola jest 50x wyższe..

 

Czyli jak,  teraz już da się wzbudzić prąd w aluminium , a dwie godziny wcześniej nie :wink: .

Zostaw to chłopie w spokoju bo nijak tego nie kumasz , rzeczowej odpowiedzi tez nie potrafisz udzielić .

 

Głośniki fabryczne to nie jest inna kategoria tylko ta sama rodzina głośników dynamicznych .

Na marginesie , aluminium na karkasy stosuje się nawet w tweeterach , zatem po raz kolejny zwracam uwagę , ze jego masa może być pomijalnie mała z punktu widzenia całkowiej masy drgającej i skoro jest stosowane w tweeterach to nie jest ograniczeniem w wooferach .

 

 

Karkas wykonany z aluminium jest obojetny magnetycznie , wiec prądy wirowe nie mają tu wpływu, jeżeli w tym rodzaju układu zastosowano by cewkę z aluminium, sprawność spadłaby do 86db,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak,  teraz już da się wzbudzić prąd w aluminium , a dwie godziny wcześniej nie :wink: .

Zostaw to chłopie w spokoju bo nijak tego nie kumasz , rzeczowej odpowiedzi na proste pytania tez nie potrafisz udzielić .

 

 prądy wirowe nie mają nic wspólnego z zastosowaniem papierowej cewki,  podstawowym elementem zastosowania  papierowej cewki o niskiej mocy ,

jest uzyskanie jak najwyższej sprawności przy jak najniższych kosztach, natomiast teoria naleśnikowa o prądach wirowych nie ma tu zastosowania..

 

W takim razie karkas np. wykonany z kaptonu, niema tam prądów wirowych a jednak się grzeje ,

czy w pełnym   dielektryku także indukuje się  prąd wirowy ? czemu w takim razie karkas nie jest z kaptonu tylko z papieru ?   kapton wytrzyma jeszcze wyższa temperaturę ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prądy wirowe nie mają nic wspólnego z zastosowaniem papierowej cewki, podstawowym elementem zastosowania papierowej cewki o niskiej mocy ,

 

jest uzyskanie jak najwyższej sprawności przy jak najniższych kosztach, natomiast teoria naleśnikowa o prądach wirowych nie ma tu zastosowania..

Przestań wymyślać teorie sobie tylko wygodne.

Nie napisałem ani słowa o indukowaniu czegokolwiek w papierze , czy innych materiałach nieprzewodzących  prądu, cały czas mowa o aluminium ( ew innych metalach )

Co jest przeszkodą w uzyskaniu wysokiej sprawności na karkasie aluminiowym ,  co jednak udaje się uzyskać jedynie /twoim zdaniem/ z udziałem papieru. Co jest tu decydujące masa aluminium , czy inny parametr / sprecyzuj jaki.

W takim razie karkas np. wykonany z kaptonu, niema tam prądów wirowych a jednak się grzeje ,

 

czy w pełnym dielektryku także indukuje się prąd wirowy ? czemu w takim razie karkas nie jest z kaptonu tylko z papieru ? kapton wytrzyma jeszcze wyższa temperaturę ..

 

 

Chyba jednak nie da się z Tobą prowadzić logicznej dyskusji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 stron, a emocji więcej niż w kinie  :rotfl: Czytając między wierszami można oczywiście wyłonić konkretne informacje, ale ogólnie ten temat to jakieś jaja.  Być może ktoś rozbierze tweeter z Tempo, zobaczy z czego jest karkas, czy jest "papierowa cewka" i wtedy dowiemy się na prawdę czemu góra z Tempo jest za ostra  :hyhy: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 stron, a emocji więcej niż w kinie :rotfl: Czytając między wierszami można oczywiście wyłonić konkretne informacje, ale ogólnie ten temat to jakieś jaja. Być może ktoś rozbierze tweeter z Tempo, zobaczy z czego jest karkas, czy jest "papierowa cewka" i wtedy dowiemy się na prawdę czemu góra z Tempo jest za ostra :hyhy:

Ja wiem czy jaja... Ja tam jestem zadowolony z tematu, bo chociaż czegoś nowego się można dowiedzieć.

 

Dobrze gdyby mod wydzielił temat i nazwał logicznie z treścią - dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy jaja... Ja tam jestem zadowolony z tematu, bo chociaż czegoś nowego się można dowiedzieć.

 

Dobrze gdyby mod wydzielił temat i nazwał logicznie z treścią - dla potomnych.

Wydaje mi sie ze taka wiedze lepiej zglebiac z innych zrodel niz fora i radze miec troche dystansu bo klawiatura przyjmie wszystko;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...