Skocz do zawartości

Panowie mam problem !!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich. Mam problem z głośnikami a raczej z ich poprawnym funkcjonowaniem. No ale po kolei.

 

Po jakichś 2 miesiącach od kiedy skompletowałem sprzęt postanowiłem podłączyć to by w końcu cieszyć się muzyką na dobrym poziomie.

 

Drzwi wygłuszone wcześniej, dystanse zamontowane, kabelki położone, więc przystąpiłem do przykręcenia głośników do dystansów. Są to Dego PO-650. Następnie poszedłem po radio (Clarion DXZ778RUSB) i podłączyłem radio. Poszedłem po wzmacniacz (Alpine V12 MRV-F400S) i podłączyłem, by sprawdzić czy cała praca nie poszła na marne czy mogę zakładać boczki, wszystko wymyć itd.

 

Po włączeniu w moje uszy wpadły dźwięki które nie powinny wychodzić z tych głośników. Grało to jakby sąsiad z naprzeciwka puszczał muzykę, przez drzwi, głucho, a co najgorsze pełno było trzasków, dźwięków jakby ktoś kota zażynał i głośniki co chwilę potrafiły na moment przestać grać. Na seryjnym zestawie głośność rzędu 12-14 robiła już zamieszanie a tutaj przy 25-28 było cicho i dławiąco. Dodatkowo odpaliłem podczas gry samochód, to w ogóle było jeszcze gorzej... =/ Zaobserwowałem też, że potrafiły się same podgłośnić i sciszyć na moment. Oprócz tego gdy na radiu chciałem zobaczyć czy oba głośniki grają i przechodziłem z lewego na prawy (bodajże opcja FADER), to oba grały gdy przechodziłem na lewy i oba cichły gdy przechodziłem na prawy. W głowie mi się poprzewracało bo seryjne głośniki, które miałem grały jak jakaś hi-endowa półka przy tym co ja usłyszałem... Generalnie porobiłem wszystkiemu zdjęcia i zmartwiony przyszedłem prosić Was o pomoc.

 

Teraz jak ja to wszystko podłączyłem:

 

1. Zacznijmy do radia, wyjścia RCA wyglądają tak:

 

http://www.tsh.republika.pl/3.jpg

 

A instrukcja do tego wygląda tak:

 

 

http://www.tsh.republika.pl/5.jpg

 

Na radiu wybrałem opcję "NORMAL" i podłączyłem pod fioletowy ponieważ tak miałem podłączone wcześniej.

 

 

2. Wzmacniacz wygląda tak:

 

http://www.tsh.republika.pl/1.jpg

 

oraz od drugiej strony tak: (bo może coś to również da, a jak nie znam się na tym na tyle)

 

http://www.tsh.republika.pl/4.jpg

 

Jeśli nie widać to powiem jak to jest poustawiane:

CHANNEL - 1/2

input mode --> ST

filter --> LP

 

CHANNEL - 3/4

input mode - 3

filter - off

input channel - 1/2

 

Ja podłączyłem kable do wzmaka tak:

 

http://www.tsh.republika.pl/2.jpg

 

Wyjścia RCA --> czarny CH1, czerwony CH2

Zasilanie, masę i remote jak widać

Kable głośnikowe do CH1 i CH2

 

 

 

Jakie błędy mogłem popełnić ??

 

Czy jest opcja, że do złego wyjścia RCA w radiu się wpiąłem ?

 

Docelowo ma to grać ze zwrotnicami i tweeterami, czy może to jest błąd, że dopiero po założeniu całości zagra ? Choć wątpie w słuszność tej teorii.

 

 

 

 

Kable położone mam tak, że lewą stroną idą sygnałówki a prawą zasilanie z akumulatora, dodatkowo po każdej stronie idą kable głośnikowe od wooferów i tweeterów.

 

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby znalazła się choć jedna osoba, która umiała by pomóc pół-laikowi.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze tak było, nie oznacza ze tak ma być :) Ustaw filtr na HP lub OFf i reszta jak kolega wcześniej wspomniał. Moze tez być problem gdzieś z masa RCA sądząc po problemach z balansem itp. Powiedz mi, czy głos, vokal brzmi jak..hmm..echo??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi, czy głos, vokal brzmi jak..hmm..echo??

 

W niektórych momentach owszem.

 

 

 

 

 

(bodajże opcja FADER)

To sterowales przodem i tylem :)

Nie wiem czy ten wzmacniacz rozdziela sygnal na wszystkie kanaly, bo ty RCA masz podpiete pod 1 i 2 kanal a wyjscie na glosniki z kanalu 3 i 4.

 

To sterowałeś również tym drugim, zapewne opcja BALANCE.

 

A co do tego co napisałeś nt wyjść na głośniki, możesz rozwinąć ?

 

 

 

 

Przy radiu RCA podpiales do gniaz na szarych przewodach ? I sprobojcie własnie przełożyć kable glosnikowe do terminali powyżej ...

 

No właśnei podpiąłem do fioletowych i wydaje mi się że to może być problem nr. 1

 

 

A terminale powyżej tzn ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuć jeszcze kable głośnikowe na CH1 i CH2 bądź czincze na CH3 i CH4.

W ogóle to radziłbym poczytać FAQ bo to podstawa! Ogólnie na wzmaku masz poustawiane wszystko nie tak jak trzeba - czyt. gorzej namieszać już chyba nie można... to się nie dziw że Ci ,,nie gra" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko jasne - wpiales się do wyjścia na suba!!! Szare kabelki z radia ti wyjście naglosniki przednie i pod nie podłacz RCA .

 

Spróbuje więc.

 

 

Przerzuć jeszcze kable głośnikowe na CH1 i CH2 bądź czincze na CH3 i CH4.

W ogóle to radziłbym poczytać FAQ bo to podstawa! Ogólnie na wzmaku masz poustawiane wszystko nie tak jak trzeba - czyt. gorzej namieszać już chyba nie można... to się nie dziw że Ci ,,nie gra" :wstyd:

 

 

To jak powinno być poustawiane konkretnie ?? =]

 

 

Kable głośnikowe są podłączone do CH1 i CH2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok..wiec od początku :wstyd: Najpier przelacz filtr na OFF. Gain ustaw na minimum. Przelacz RCA do szarych kabelkow przy radiu. Podłacz glosniki tak jak masz , tylko pamiętaj ze tweetery musi być podłączony przez zwrotnice !! Najlepiej podelnij już i woofer i tweeter przez zwrotke. Wlacz zasilanie. Ustaw na radiu jakieś 3/4 skali glosnosci, wlacz jakaś przyjemna muzyczke z basem, podkrecaj gain ostrożnie w gore aż uslyszysz ze glosniki zaczynaja znieksztalcac muzykę. Wtedy cofnij ciut gain w dół aby było ok. Ciesz się muzyka :) Potem możesz pojawić ustawiają filtr na HP i kręcąc pokretlem crossover i wybrać dziwek który Ci pasuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega podał wszystkie szczegóły , łącznie z wyraznymi zdjęciami , dokładnie opisał problem ...wiec ja nie widzę w tym nic śmiesznego. A to, ze założył iż ustawienia wzmacniacza który nabył są prawidłowe ..cóż.. jak już napisałem - uczymy się na błędach. Jeśli ktoś jest geniuszem w każdej dziedzinie i wszystko robi bezblednie to tylko pogratulować :wstyd:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, każdy orze jak może :)

 

Problem połowicznie rozwiązany, podłączyłem w szare RCA i co ? I jeden gra ładnie a drugi wcale albo tak, że go nie słyszę. Co może być przyczyną ?

 

Rzuciłem na dziś robotę, jutro z rana, owocny w Wasze porady ruszę do boju.

 

 

Na deser parę pytań w jednym miejscu, żebym wiedział jak startować:

 

Pyt. 1

Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie bo tak najlepiej wyjaśnić jak to podpiąć ? Łopatologicznie tzn. czarny RCA w CH1, kable głośnikowe podepnij pod CH3 itd. I proszę się nie śmiać bo tak jest najłatwiej mi zrozumieć :wstyd::)

 

Finalnie ma być 2 woofery + 2 tweetery pod zwrotkami.

 

Zwrotka wygląda tak:

http://www.tsh.republika.pl/6.jpg

 

I teraz: Kable od woofera pod woofer, kable od tweetera pod minus i którąś opcję 0/3/6 dB. Z in+ i in- do wzmacniacza pod kanały... (które?) i tu kłania się pytanie wyżej :)

 

Pyt. 2

 

Prosiłbym też o wyjaśnienie co to znaczy input mode, crossover i gain i dlaczego ja używał będę w moim wzmacniaczu CHANNEL 1/2 a nie CHANNEL 3/4

 

 

Pyt. 3

 

Dodatkowo mam do podłączenia suba pod monoblocka Axtona C109. Czy teraz mam zakupić czincze RCA komplet jeden + remote i podłączyć pod fioletowe wejście w radiu ?

 

 

Pozdro i z góry dzięki ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden kabel RCA do CH 1, drugi do CH2. Kable idące od wzmacniacza do zwrotnice podelnij analogicznie do wyjść CH1 i CH2 . Uzywasz 1 i 2 boo.. bo najpierw jest 1, potem 2 A tak poważnie to nie ma znaczenia - równie dobrze możesz podłączyć RCA pod ch3 i ch4 i kable zwrotek pod wyjścia glosnikowe ch3 i ch4. Wyjście na tweeter podlaczasz własnie pod minus i 0dB. Jeśli potem stwoerdzisz ze wysokie tony sa za ostre lub po prostu za głośniej wtedy kabelek podepniesz pod -3dB. Jeśli będzie mało to pod -6dB :wstyd: To po prostu scisza tweeter. Gain - to czulosci wzmacniacza. Pozwala dopasowac jego wejście do poziomu wyjścia RCA z radia. Po wiecej info na temat gaina zapraszam do szukajki :) Input mode - przelacznik pozwalający skonfigurowac które wejścia RCA zostaną wykorzystane i w jaki sposób - czy będzie to praca stereo, czyli każdy kanał działa niezależnie, czy np sygnały z pewnych wejść zostaną zsumowane itp itd :) Crossover to pokretlo którym ustawia się "punk" cięcia częstotliwości danego filtra - np gdy ustawisz filtr HP czyli gornoprzepustowy i pokretlo na 100Hz to wtedy na glosniki poleci sygnał o bez częstotliwości poniżej 100Hz :) Ufff.. Wujek Google i forumowa szukajka Twoim przyjacielem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie ustał =/ Jest to co było wczoraj, tzn jeden głośnik gra tak jak powinien a drugi tak cichutko, że go nie słychać.

 

Podłączyłem tak jak mi napisano, tj. RCA w CH1 i CH2 (zaznaczone na czerwono), kable głośnikowe pod CH1 i CH2 (zaznaczone na niebiesko)

http://www.tsh.republika.pl/11.jpg

 

Efekt był taki, że głośnik, który było słychać rzęził i jak podgłaśniałem to się wyłączał co chwila. Wyglądało to jakby było jakieś przebicie.

 

 

Kombinowałem z kablami i przedstawia się to tak:

 

Głośnik prawy, który działa poprawnie, działa pod dwoma kanałami

 

Głośnik lewy również działa pod dwoma kanałami, tyle, że bardzo cicho, tak, że na maksymalnej głośności ledwo go słychać

 

Oba głośniki podpięte pod te dwa kanały o których mowa działają, ale analogicznie jeden głośno a drugiego nie słychać.

 

Są to kanały zaznaczone na żółto:

http://www.tsh.republika.pl/12.jpg

 

 

 

Gdy podpinam po inne kanały to są jęki, trzaski, nie gra nic, itp. objawy

 

Z tyłu wzmak ustawiony tak jak ma być, tj. filter OFF, Input ST, crossover na miniumum, gain również.

 

 

-----------------

 

EDIT

 

Czy jest możliwe by kolidował fakt, iż jedną stroną poprowadzone są sygnałówki oraz kable głośnikowe ??

 

Bo właśnie ten głośnik mi nie gra jak powinien.

 

 

 

Stawiam butelkę Finlandii, temu kto mi rozwiąże problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...