Skocz do zawartości

radio - volt - podbicie


Rekomendowane odpowiedzi

witam, po raz kolejny :wstyd: mam takie pytanie związane z sygnałem. Jeśli radio ma 2V na wyjsciu to 2V jest gdy nie damy zadnych podbić wzmocnien itp ? czy daje max 2V ze wszystkimi podbiciami, jak wygląda napięcie gdy tylko miejscami, przy subwooferze i średnich ma dość znaczne 50% podbicie ? Sie zastanawiam czy przester to jest tylko wtedy gdy sygnał jest słabszy niż wzmak odbiera ? czyli np radio wysyła 2V a na wzmaku jest np 4V ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę, to 2V to maksymalne napięcie jakie może pojawić się na wyjściu, można to odnieść do wzmacniacza operacyjnego zasilanego np. +-9V, gdzie przy dowolnie dużym wzmocnieniu i napięciu sygnału amplituda sygnału wyjściowego nie jest większa niż ~7V.

Przy "znormalizowanym" poziomie nagrania ( amplituda sygnału sięga do 0db), napięcie na wyjściu powinno wynosić +-2V.

Problem się zaczyna, gdy utwór został źle nagrany tzn piki wychodzą poza skalę 0db, dodatkowo podbicia częstotliwości czy loudnesy i inne korektory dodatkowo zwiększają tą amplitudę, co może doprowadzić do przesterowania sygnału i pojawienia się ścięć wierzchołków sygnału.

Do końca nie wiem jak jest z tym napięciem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

podlacze sie pod temat. Jak jest z tymi przesterami?? Faq Nazara to moja lektura na dobranoc ale nie jestem do konca pewien czy:

 

jesli na radiu zrobie +6dB przy czestotliwosci 60kHz (na wzmaku 0dB, tzn, bez zadnych podbic) to czy bedzie to odpowiednikiem przelaczenia na wzmaku +6dB (jesli na radiu nie ma zadnych podbic wlaczonych)

 

mam radio z napieciem w RCA 4V jesli jest to potrzebne do odpowiedzi na moje pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli na radiu zrobie +6dB przy czestotliwosci 60kHz (na wzmaku 0dB, tzn, bez zadnych podbic) to czy bedzie to odpowiednikiem przelaczenia na wzmaku +6dB (jesli na radiu nie ma zadnych podbic wlaczonych)

 

60khz????

 

Moze chodziło ci o 60hz..

Zasadniczo to bedzie tak- wez w łape miernik i sprawdz ile bedziesz miał przy podbiciu 6db.

Najlepiej było by podłaczyc oscyloskop i srawdzic sygnał sinusoidalny.

Samo przestawienie 6db tu czy tam to jeszcze nie jest odpowiedz, bo to tez zalezy od jakosci dzwieku.

Na słabych radyjkach, moze nie byc nic podbite, baa, nawet moze byc obnizone o 10% na basie i na treblach, a dochodzac do podgłosnienia w granicach 80% dzwiek moze byc zniekształcony.

Ma na to wpłym nawet sam utwór-w jakiej jakosci jest nagrany.

Poprostu jest to tak ogolnie przyjeta wartosc ze "jest bezpiecznie" a wcale tak nie musi byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tka chodzilo o 60hz :zawstydzony:

 

mysle ze radyjko z podpisu nie jest najgorsze, wiec jesli zrobie na samym radiu ne equalizerze przy 60hz na +6dB nic sie stac nie powinno??

 

dzwiek to FM i mp3 gdyz z audio jest rrudniejszy dostep i jest niepraktyczne :zalamany:

Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem dodac ze mowie tu tylko o subie :zawstydzony: przod gra dobrze,

poprostu lubie kiedy skrzynia rzuci miesem od czasu do czasu, na wzmaku nie ruszam zadnych podbic, tam mam na 0dB ustawione, zwrotka na wzmaku jest ustawiona zeby ciela sub przy okolo 50hz, gain na 3/4 jest ustawiony, wiem z wzmak nie grzeszy jakoscia, ale i on poleci kiedy zabiore sie zza wymiane "tylu" (sub i zasilanie do suba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dobrej jakosci (audio), czy na FM jest naprawde fajny dzwiek, na mp3 tweeter jest wyraznie slyszalny, ale mam sciszonego go o jakies -5dB (mysle ze to wina zwrotki, pod ktora so podlaczone tylko tweetery, woofery nie maja swojej zwrotki)

 

wystarczy lekko podic i basu jest naprawde pod dostatkiem :)

Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...