Skocz do zawartości

Namiar na tanie kable spawalnicze?


maysterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Roznica jest spora - straty o 65% wieksze na aluminium

Trochę się minołeś z prawdą ponieważ aluminium ma ok. 65% przewodności miedzi a nie jak napisałeś 65% strat

 

59 MS/m - przewodność elektryczna miedzi

37,67 MS/m - przewodność elektryczna aluminium

 

znacznie latwiej zrozumiec poslugujac sie rezystywnoscia:

miedz: 1,7 x 10-8 Ω·m

alu: 2,82 x 10-8 Ω·m

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kable

 

[ Dodano: 2010-01-31, 17:06 ]

Udało się wysłać. Te na górze mają 50 mm2, całkiem z lewej mają 35 mm2, te na których leżą papierosy mają 25 mm2, a te pod 50mm2 mają 16 mm2 - dostałem je niedawno od kolegi który jest elektrykiem na statkach. Moje 35 mm2 niestety kupiłem wcześniej

 

[ Dodano: 2010-01-31, 17:11 ]

Dodam tylko, że ten na górze 50 mm2, ma ok 11 metrów, i waży prawie 6 kilogramów - serio

post-1462-1264953851.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie latwiej zrozumiec poslugujac sie rezystywnoscia:

miedz: 1,7 x 10-8 Ω·m

alu: 2,82 x 10-8 Ω·m

 

 

czyli różnica na 1 metrze to

 

1,12 x 10-8 Ω·m

 

czyli

 

0,0000000112 zakładając że mam 5m przewodu to 0,000000056 Ω

 

Normalnie różnica spadków napięcia między CCA a typową miedzą będzie nie mierzalna za pomocą średniej klasy mierników.

 

 

przelicz sobie spadki napięć

 

Nie chce mi się, liczyć bo przy tak małej różnicy rezystancji spadek będzie mniejszy niż 0,001 V na 5 metrowym kablu

 

Większe spadki będą na kiepsko wykonanych złączach czy na samej wydajności prądowej akumulatora oraz alternatora.

 

Jedynie co jest przeciw alu to że "płynie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie latwiej zrozumiec poslugujac sie rezystywnoscia:

miedz: 1,7 x 10-8 Ω·m

alu: 2,82 x 10-8 Ω·m

 

 

czyli różnica na 1 metrze to

 

1,12 x 10-8 Ω·m

 

czyli

 

0,0000000112 zakładając że mam 5m przewodu to 0,000000056 Ω

 

Normalnie różnica spadków napięcia między CCA a typową miedzą będzie nie mierzalna za pomocą średniej klasy mierników.

 

 

przelicz sobie spadki napięć

 

Nie chce mi się, liczyć bo przy tak małej różnicy rezystancji spadek będzie mniejszy niż 0,001 V na 5 metrowym kablu

 

Większe spadki będą na kiepsko wykonanych złączach czy na samej wydajności prądowej akumulatora oraz alternatora.

 

Jedynie co jest przeciw alu to że "płynie".

 

W swoich obliczeniach przyjąłeś (pewnie nawet nieświadomie), że masz kable o przekroju metra kwadratowego :hyhy: Trzeba było nie spać na lekcjach fizyki.

 

Na szybko, kabel 50mm^2, prąd 50A, kable (masowy i plusowy) 2x5m.

Miedziany: 0,017/50*2*5*50=0,17V

Aluminiowy: 0,028/50*2*5*50=0,28V

 

Normalnie różnica spadków napięcia między CCA a typową miedzą będzie nie mierzalna za pomocą średniej klasy mierników.

Powiem więcej, nawet wysokiej klasy miernik nie byłby w stanie tak małego oporu tymbardziej multimetr z rozdzielczością 0,1ohm. Mostkiem Thomsona można zmierzyć opór do ~10^-6ohma, a tu jest wartość o ponad 2 rzędy mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarbarek, Kurde... Patrze na Twoje przewody i je poznaje. Na tym n którym leza fajki widac ewidentnie ze został w pozycji w ktora go wygiołes... A zrób na nich supeł Bedziesz jeszcze na nie klnał...

Mialem mozliwosc wziacia za darmo 20m takiego samego druta od nas z roboty, naprawde wole dac po 18zł za "spawarke"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyjsciowe ceny pln brutto przewodow :D Sa to przewody spawalnicze OS w czarnej izolacji, w miare gietkie jak to spawalnicze http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

25^2 - 10.50 pln/mb

35^2 - 13 pln/mb

50^2 - 20 pln/mb

70^2 - 28 pln/mb

95^2 - 40 pln/mb

 

Jak co to tne co metr, przy wiekszych ilosciach duze rabaty :rotfl: Odbior mozliwy na terenie Gornego Slaska, badz wysylka Kolporterem - koszt - kole 22 pln netto

 

Wiecej info i negocjacje na PW :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dziś kabel spawalniczy. On faktycznie jest trochę miększy, ale to kwestia jego jakby gumowej izolacji. Natomiast pod względem ilości miedzi w kablu, a tym samym możliwościami przewodzenia prądu stawiam na mój kabel Średnica samego przewodu w moim kablu to ok. 8-9 minimetrów, i jego praktycznie w ogóle nie da się ścisnąć, jak to ma miejsce w kolegi 50 mm2 chińskich kablach (można je ścisnąć do ok. 6mm średnicy, co daje mniej niż 30 mm2). I co do samego ułożenia kabla w aucie, z moim ma żadnego problemu :hyhy:

post-1462-1265107906.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, dobrze zasilonych nigdy nawet nie pusciłem na ful, aktualnie puszczam w nie jakieś 50-60 wat i to jest cholernie głosno, co jeszcze moge napisać, po prostu przyjemnie grają, nie mam sie czego czepiać, trafiły w mój gust, choć jakbym juz sie chciał czepiać to wiem ze moze byc duzo lepiej ale przeciętnego człowieka powiedzialbym "full satysfakszon" http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

[ Dodano: 2010-02-02, 13:01 ]

powiem tak, nietylko do techna czy coś bo kick mają niezły, ale w muzyce rokowej tez fajnie brzmią, nawet muzyka relaksacyjna pod nimi spokojnie daje rade, fajnie brzmi wg mnie :hyhy: choć i tak bede eksperymentował z wyzszej klasy zestawami ale to juz na wiosne albo lato :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...